Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ja rozwiązałem inaczej ten problem.....wspawałem zamiast oryginalnego pręta , pręt od starego mieszadła do gipsu.......trochę większy luz i nie ma problemu z nagarem.

Problem leży raczej po stronie kiepskiego mocowania siłownika i częstego luzowania się śrub.

Edytowane przez Kriss12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniego zablokowania się czyszczaka nie dokręciłem do oporu tej śruby co łączy pręt czyszczaka z ramieniem od siłownika. Teraz czyszczak ma możliwość lekkiego poruszania się w górę i dół w palniku. Jak na razie ten patent działa.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Cytat

    20220227_111856.thumb.jpg.ba5373fb6536deae6f3e6390337f369c.jpg

    Cytat

     

    Witam wszystkich. Miałem nie pisać o tym bo sezon grzewczy powoli się kończy...no może za dużo powiedziane, ale bliżej jest niż dalej do końca sezonu.Przyjdzie jednak następna zima i problem pozostanie. Otóż  jest to mój 4 sezon grzewczy i nie wiem czy do tej pory tego nie zauważyłem, czy problem może pojawił się teraz a może to mój styl grzania. Zaznaczę, że ze względu na ceny pelletu i dosyć łagodną zimę, kocioł pracuje na minimum swojej mocy (kocioł przewymiarowany ), do tego stopnia, że pompka od CO co paręnaście minut się wyłącza i załącza z powrotem, bo temp. kotła spada poniżej ustawionej temp. minimalna pracy pompy w ustawieniach serwisowych kotła (40 st.). Proszę teraz bez krytyki że to nie zdrowe dla kotła, że ochrona powrotu itd. Żeby było "zdrowo" dla kotła musiałbym podwyższyć spalanie o 0,3 kg./h co przy cenie 1200 (bardzo dobra cena) za tonę dawałoby 223 zł. miesięcznie dodatkowo. Tak więc  nie obchodzi mnie "zdrowie" kotła, tym bardziej że jest żeliwny i żadnych defektów na wymiennikach nie widzę. A problem polega na tym że jak kocioł dogrzewa CWU, to spada drastycznie temp. na grzejnikach. Nie przeszkadza mi to zbytnio, bo wodę dogrzewa tylko z 38 do 39 st., po czym grzejniki rozgrzewają się ponownie. Pytanie tylko czy jest to normalne, czy coś się "porobiło".Tak jak pisałem wyżej wcześniej tego nie zauważyłem. W tej chwili na grzejniki idzie tylko 36 stopni, jak zaczyna grzać CWU to temp. na CO potrafi spaść do 27 stopni. Priorytet na CWU jest wyłączony, ochrona powrotu w sterowniku (Slim) oczywiście też włączona na 55 stopni, tylko nie wiem czy ma to sens jeżeli temp. kotła waha się w okolicach 40-42 stopni. Na zdjęciu: po lewej stronie jest rura wyjściowa z kotła wraz z pompką CWU Grundfos, po prawej stronie jest rurka powrotu a wyżej siłownik 4 drogowy i pompka Wilo na CO. Czy to siłownik domyka wyjście na CO podczas dogrzewania CWU, chociaż pompka CWU omija ten siłownik? Zauważyłem (podczas dogrzewania CWU),że jak temp. kotła spadnie poniżej minimalnej pracy pomp, to jak pisałem wyżej, pompka od CO się oczywiście wyłącza, ale pompka CWU cały czas pracuje. Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
  • Zdjęcie tego nie objęło, oczywiście z prawej strony siłownika przychodzi rura powrotu z CO.

 

20220227_111856.jpg

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim.Mam pytanie do osób posiadających kocioł Tekla Tytan Bio.W sterowniku Slim jest opcja palenia drewnem (może w innych kotłach Tekli też można).Czy ktoś już palił drewnem? Jeżeli ktoś z forumowiczów wie to bardzo proszę o wyjaśnienie, jakieś podpowiedzi.Chyba potrzebny będzie dodatkowy ruszt...Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Compacta i w jednym roku paliłem w nim kartony po przeprowadzce. Miałem tego tyle, że przez trzy dni grzałem CWU do temp 60st. Ustawiłem poprostu wentylator na 100% i rodzaj paliwa drewno. Było to o tyle dobre, że gdy woda się zagrzała, piec osiągał temperaturę zadaną poprostu przestałem palić. Nie wiem co byłoby gdyby kocioł był wtedy pełny drewna. Wyłączyłby napewno dmuchawę, ale czy to byłoby wystarczające żeby wyhamować wzrost temperatury to tego nie wiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, temat już był kiedyś poruszany: 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Z uwagi na wyższe temperatury zewnętrzne postanowiłam coś zmienić w ustawieniach. Do dnia dzisiejszego kocioł pracował na stałej pompie z obniżeniem Tco po osiągnięciu temperatury na czujniku pogodowym. Wszystko pracowało jak najbardziej w porządku, lecz teraz przy większych temperaturach zewnętrznych przez większość czasu na grzejniki puszczana była woda o temperaturze około 28 stopni (układ z samymi grzejnikami). Wydaje mi się że nie ogrzewało to domu, a jednak pelletu trochę schodziło do utrzymywania tych 28 stopni w grzejnikach. W dniu dzisiejszym wyłączyłam stałą pompę i rzeczywiście kocioł odpala się bardzo rzadko. Proszę podpowiedzieć mi jak teraz ma się sytuacja gdy na kotle jest np 75 stopni (dopiero co zagrzał do swojej temp + histereza i się wygasił), nagle na czujniku pokojowym spadła temperatura zadana i puszcza pompę CO. Nagle w kocioł "wraca" woda o temperaturze pokojowej w granicach 22 stopni. Czy to jest zdrowe dla kotła? Pompa do ochrony powrotu jest, ale czy na tyle szybko zadziała żeby zabezpieczyć powrót na poziomie 50 stopni?  Tak to ma działać jak teraz ustawiłam, czy o czymś zapomniałam? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzeć, to nie unikniesz w końcu wyłączenia stałej pompy. W takich temperaturach dodatnich, to właściwie ona u mnie działa tylko rano, gdy dogrzewam dom po nocnym wychłodzeniu. Potem gdy już osiągnie temperaturę zadaną, to mimo że jest włączona stała pompa, to ona przestaje pracować, bo temperatura wyliczona na CO spada poniżej ustawionej minimalnej temperatury na CO. U ciebie ta minimalna jest za niska, skoro pompa pracuje nawet przy 28 stopniach. Ja mam ustawione na 33. Przy podłogówce może być znacznie niżej, ale przy grzejnikach nie widzę sensu pracy poniżej 30 stopni, bo domu to za bardzo nie ogrzeje, a pelet się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Takie pytanie w związku ze zmianą czasu. Mam Slima i jakim cudem bez połączenia z internetem zmienia się w nim automatycznie czas? Nie wiem, może się mylę ale chyba zmiana czasu nie następuje co roku w tych samych dniach. W necie nie mogłem znaleźć informacji na ten temat. No chyba że wgrana jest już w oprogramowanie zmiana czasu na kilkanaście lat do przodu, bo te daty chyba są znane już teraz .Tylko jeżeli by tak było to co wtedy gdy zmianę czasu zlikwidują? Sterownik do aktualizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 5.03.2022 o 08:19, Okman napisał:

Dzień dobry wszystkim.Mam pytanie do osób posiadających kocioł Tekla Tytan Bio.W sterowniku Slim jest opcja palenia drewnem (może w innych kotłach Tekli też można).Czy ktoś już palił drewnem? Jeżeli ktoś z forumowiczów wie to bardzo proszę o wyjaśnienie, jakieś podpowiedzi.Chyba potrzebny będzie dodatkowy ruszt...Pozdrawiam.

Witaj

Przetestowałem tą opcje, zostało mi kilka metrów desek z budowy, od miesiąca palę nimi. zrobiłem z drutu fi6  kratkę na nóżkach 5cm na dno kotła.Przełączyłem na "drewno"sterownik, nie podaje wtedy pelletu, napełniam komorę tą w której jest popiół do pełna drewnem i podpalam, praca palnika na włączony.

Kocioł steruje dmuchawą w zależności od temperatury kotła i światła w czujniku, pompami też, utrzymuje temperaturę powrotu i grzeje bojler oraz bufor w zależności co wybierzemy lub oba na raz. jeżeli osiągnie wymagane przeze mnie i nastawione temperatury wyłączy dmuchawę.

ładowanie do pełna komory drewnem to starczy do zagrzania kotła i bojlera do temp 65C jeżeli po spaleniu załaduje drugi raz to mogę zagrzać jeszcze bufor do 80C

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Pomorski napisał:

 w razie dramatu cenowego z pelletem, robimy sobie ruszcik i działamy z drzewkiem. 

Dramat cenowy z pelletem to niestety już jest.

13 godzin temu, Mat9096 napisał:

Ja palę ognisko w tytan bio na ruszcie wodnym. Przy zakupie kotła domówilem sobie dodatkowo drugi rodzaj drzwiczek wewnętrzne żeliwne i zewnętrzne z otworem na nawiew. Spoko opcja.

W jaki sposób spalasz drewno na ruszcie wodnym w Tytanie? Przecież między te wymienniki ledwie ręka wejdzie...zaraz zaraz na ruszcie wodnym? Czyli na wymienniku? Czy możesz wrzucić fotkę tych drzwiczek, tego rusztu, jak to w ogóle wygląda w trakcie spalania?

W dniu 30.04.2022 o 06:57, Roszer napisał:

Witaj

Przetestowałem tą opcje, zostało mi kilka metrów desek z budowy, od miesiąca palę nimi. zrobiłem z drutu fi6  kratkę na nóżkach 5cm na dno kotła.Przełączyłem na "drewno"sterownik, nie podaje wtedy pelletu, napełniam komorę tą w której jest popiół do pełna drewnem i podpalam, praca palnika na włączony.

Kocioł steruje dmuchawą w zależności od temperatury kotła i światła w czujniku, pompami też, utrzymuje temperaturę powrotu i grzeje bojler oraz bufor w zależności co wybierzemy lub oba na raz. jeżeli osiągnie wymagane przeze mnie i nastawione temperatury wyłączy dmuchawę.

ładowanie do pełna komory drewnem to starczy do zagrzania kotła i bojlera do temp 65C jeżeli po spaleniu załaduje drugi raz to mogę zagrzać jeszcze bufor do 80C

Dzięki za odpowiedź. Ty masz inny kocioł niż ja, chociaż ta sama firma. Budowa w środku jednak jest całkiem inna.Pytanie tylko czy jak kocioł osiągnie temp. zadaną, lub też zagrzeje wodę i dmuchawa się wyłączy a drewno w całości się nie spali, to czy przy braku dostępu powietrza wytwarzające się jeszcze cały czas gazy z nie spalonego drewna nie spowodują wybuchu gdy dmuchawa załączy się ponownie. No chyba że zanim się dmuchawa załączy ( na przykład na skutek wychłodzenia kotła o histerezę ) to ogień już całkiem wygaśnie. Jak to u Ciebie wygląda?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego palnik załączył mi się po wyłączeniu i włączeniu prądu? Sterownik Slim ustawiony tylko na grzanie wody, czyli kocioł na AUTO, histereza kotła 20 st.,C.O WYŁ., C.W.U  WŁ., temp. CWU 48 st., histereza 10 st. Gdy włączono prąd, temp.  CWU wynosiła 45 st., więc palnik nie powinien się załączyć. Nie wiem jaka była temp. kotła bo nie zwróciłem uwagi bo od razu palnik wyłączyłem. Czy jeżeli była poniżej 30 st. ( przy AUTO kotła w SLIMIE,  jest to 50 st. minus 20 st. histereza = 30 st. ) to nie ma siły żeby palnik się nie załączył? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wyłączanie prądu to zawsze po wyłączeniu mam informacje w kuchni na kuchence bo zegar mi się zeruje takie zabezpieczenie programatora piekarnika.Idę do kotłowni i wyłączam klawiszem piec na 15 sekund.

Robię to bo zauważyłem właśnie dużo błędów w funkcjonowaniu slima po wyłączeniach i włączeniach prądu.

Temat drewna w komorze to jedna załadowana komora to zagrzewa wodę w kotle i bojlerze i nie dojdzie do zadanej na kotle przed zagrzaniem wody w bojlerze więc nie wyłączy mi wentylatora aż zrobię to sam. A jak dojdzie do zadanej to w kotle nie ma już drewna jest tylko resztka popiołu.

Drewno iglaste bo liściastym paliłem (wiąz) i nie daje takiego ciepła jak iglaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to grzałka do bojlera zamontowana. Przy tych cenach pelletu będzie nieco taniej a i kocioł przez parę miesięcy odpocznie.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też w lecie kocioł odpocznie, bo właśnie zamontowali mi solary w ramach programu, na który wnioskowałem chyba z 5 lat temu... Nowy bojler 400 litrów. Jak słońca nie będzie, to się elektryczna grzałka odpali.

 

W dniu 4.05.2022 o 07:24, Okman napisał:

Panowie, czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego palnik załączył mi się po wyłączeniu i włączeniu prądu? Sterownik Slim ustawiony tylko na grzanie wody, czyli kocioł na AUTO, histereza kotła 20 st.,C.O WYŁ., C.W.U  WŁ., temp. CWU 48 st., histereza 10 st. Gdy włączono prąd, temp.  CWU wynosiła 45 st., więc palnik nie powinien się załączyć. Nie wiem jaka była temp. kotła bo nie zwróciłem uwagi bo od razu palnik wyłączyłem. Czy jeżeli była poniżej 30 st. ( przy AUTO kotła w SLIMIE,  jest to 50 st. minus 20 st. histereza = 30 st. ) to nie ma siły żeby palnik się nie załączył? 

Jak masz tryb kotła auto, to jeśli nie ma zapotrzebowania na ciepło ani od CO ani od CWU, to temperatura zadana kotła wynosi 7 stopni, a nie 50-20=30. A poniżej 7 raczej nie miałeś, więc powód był inny. U mnie jak nie ma prądu, to po załączeniu, czujnik Vide Room pokazuje temperaturę z dupy, bo o jakieś 2 stopnie mniej, niż serio jest. Potem powoli ta temperatura tam rośnie, ale nim on zacznie pokazywać prawdziwą temperaturę, która u mnie obecnie znacznie przekracza zadaną pokojową, to piec już zdąży się rozpalić. Rozwiązanie? Zmienić program CO na "wyłączony". Jeśli komuś się zimno zrobić w maju, to sobie ręcznie zmieni na "stały" lub "czasowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ozi80 napisał:

 

 

  Rozwiązanie? Zmienić program CO na "wyłączony". 

Otóż CO mam na "wyłączony" już od dawna. Włączone mam (teraz to już miałem bo już mam grzałkę) tylko CWU, więc jeżeli temp. CWU nie spadła poniżej histerezy, to palnik po wyłączeniu i ponownym włączeniu prądu nie powinien się załączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba, że czujnik CWU po załączeniu prądu też "cygani"? Trzeba by było obserwować, ale mi akurat ten czujnik od razu pokazuje dobrze. W każdym razie zwróć uwagę po włączeniu prądu jaką masz zadaną temperaturę kotła. Powinno być 7, jeśli woda w bojlerze ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Ozi80 napisał:

Mi też w lecie kocioł odpocznie, bo właśnie zamontowali mi solary w ramach programu, na który wnioskowałem chyba z 5 lat temu... Nowy bojler 400 litrów. Jak słońca nie będzie, to się elektryczna grzałka odpali.

 

Ja nie mam ani solarów, ani fotowoltaiki. Ostatni rachunek za okres 24.02.2022-22.04.2022 to 210 zł. więc fotowoltaiki nie ma sensu zakładać, tym bardziej że zmieniły się warunki. Oczywiście w tej chwili jest zmniejszony vat na prąd ale jeszcze przed obniżką vatu od 21.12.2021 do 24.02.2022 rachunek opiewał nan nie wiele więcej, bo 256 zł.Nie wiem jaki koszt założenia solarów tylko na CWU, ale chyba też chyba się nie opłaca przy bojlerze 200l.Dokładnie sprawdzę ile ta grzałka prądu mi zżera przy nocnej taryfie.Wczoraj załączyłem pierwszy raz i woda nagrzała się bardzo szybko, przy nastawieniu grzałki na jakieś 1/4 jej mocy (2kW). Z 34,5 do 43,5 nagrzewała się 25 minut.

 

2 minuty temu, Ozi80 napisał:

No to chyba, że czujnik CWU po załączeniu prądu też "cygani"? Trzeba by było obserwować, ale mi akurat ten czujnik od razu pokazuje dobrze. W każdym razie zwróć uwagę po włączeniu prądu jaką masz zadaną temperaturę kotła. Powinno być 7, jeśli woda w bojlerze ciepła.

Tak wiem, z ciekawości szybko to można sprawdzić samemu wyłączając kocioł, ale puki co jest ta grzałka więc problem na razie z głowy. Oczywiście dzięki Ozi za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Okman napisał:

więc fotowoltaiki nie ma sensu zakładać

Prąd pójdzie do góry o 100%

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/hurtowe-ceny-energii-bija-kolejne-rekordy-tak-moga-wzrosnac-nasze-rachunki-za-prad/d12lbhx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wzrośnie cena prądu to wzrośnie też koszt instalacji fotowoltaiki, tak czy inaczej tam gdzie jest małe zużycie prądu ( tak jak u mnie) fotowoltaika będzie nie opłacalna ( długo będzie się zwracać).Mieszkam tylko z żoną a na co drugi, co trzeci weekend przyjeżdżają chłopaki. Zużycie energii u mnie wacha się od 260 do 340 kW na dwa miesiące w zależności od pory roku. Nie wiem jaki jest koszt założenia solarów tak jak u Oziego. Akurat on ma dużą rodzinę więc tej ciepłej wody idzie dużo więcej.Sam bojler ma 400 l.Dlatego założenie solarów było u niego wskazane. U mnie nawet solary są raczej nie opłacalne. Tak więc założyłem grzałkę, bo koszt stosunkowo nie wielki, woda grzeje się szybko, grzałka ogrzewa od razu wodę a nie tak jak w przypadku kotła, on sam musi się najpierw nagrzać, nie mówiąc o tym ile energii ( pieniędzy )pójdzie w komin.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie to bym nie kupował solarów, ale było super dofinansowanie. Koszt inwestycji to 17 tys. zł, a ja zapłaciłem tylko 3800 zł. Zamontowali mi za to 4 panele i bojler 400 litrów. Przy obecnych cenach peletu, to myślę, że za dwa, max trzy lata mi się ta inwestycja zwróci.

Tak, jak pisałem, wniosek składałem dawno temu. Wtedy nie byłem przekonany do fotowoltaiki, więc napisałem o solary. Gmina jednak wtedy nie dostała dofinansowania, ja o sprawie zapomniałem, ale po czasie się odezwali, że jednak dofinansowanie będzie, bo chyba się odwołali, czy pojawiły się nowe środki, nie pamiętam. W każdym razie zapytali, czy jestem dalej zainteresowany. Zapytałem, czy mogę zmienić solary na fotowoltaikę, ale powiedzieli, że albo solary, albo nic. No i są solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze myślałem że solary są dużo tańsze...A w ogóle to myślałem że jest to technologia już nie używana, biorąc pod uwagę fotowoltaikę na rynku. Tak czy inaczej u Ciebie na pewno się sprawdzą grzejąc aż 400 litrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie na starym piecu bojler 140l( o wiele za duzy ale to wyszło po użytkowaniu) i grzeje go praktycznie z grzałki 2kw a całe ciepło z pieca idzie na dom. Na początku roku zakupiłem do gniazdka taką szajbkę co zlicza mi zużycie prądu i wychodzi mi miesięcznie z 120-130kwh. Zastanawiam się nad zakupem bojlera wiszącego 80l z grzałką 1,8kw bo nie wiem czy jest sens zabawy z drogim bojlerem stojącym. Instalacja byłaby tańsza bez CWU.

Edytowane przez Pomorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.