Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Proszę was o pomoc i poradę z piecem TEKLA draco bio compact 12

Mamy go od jakichś 4 miesięcy. Wcześniej był Cichewicz Futura na ekogroszek, ale postanowiliśmy zmienić na pellet.

 

DOM:

Piętrowy (piwnica, wysoki parter, piętro - poddasze nieużytkowe) wolnostojący

Zamieszkiwany przez 2 osoby i kota. Sciany około 30 cm, ocieplony 20 cm styropianem. Stropy wylewane, strop na poddasze, 18 cm wełna, deski i płyty.

150 m2 ( do ogrzewania około niecałe 100 m2)

BOILER - 150 l

 

Temperatura w domu to około 21 C

W korytarzu sterownik + w każdym pokoju sterowniki pokojowe.

Ogrzewanie głównie podłogówki + 2 drabinki (rzadko używane)

 

Problem z piecem jest taki, że kiedy osiąga temperaturę i załączają się pompy (47 C) dojdzie do około 50,0 C i spada temperatura i tak w kóło. Jak pompy się wyłączą, albo spadnie temp poniżej 47 C, lub temp w domu zostanie osiągnięta to oczywiście piec dochodzi do zadanej temp czyli 65 C, lecz nigdy tego nie zrobi przy włączonych pompach.... Strasznie dużo spala pelletu - około 4 worki na 48 godzin - około 50 kg na dobę. 

 

Pellet - Barlinek - 100 % wooden

Nie podoba mi się też popiół - dużo w nim niedopalonego pelletu. Co widać na zdjęciach załączonych.

 

USTAWIENIA:

Ogrzewanie:

 - temp komfortowa 20,7 C

 - histereza 0,5 C

 - temp CO dla -20 C  70 C

 - temp CO dla 0 C      60 C

 - temp CO dla -10 C   40 C

 

Palnik

- powietrze MIN (20%) - 20 

- powietrze MAX (100%) - 40

- Podawanie Max (100%) - 2,9

- Moc MIN FL2  - 40

- Moc MAX FL2 - 100

- Wartość opału - 4,5

- Iość paliwa test - 16,0

- tlen MIN 14,0

- tlen MAX 8,0

 

Proszę o pomoc :)

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Muslecki zwiększ moc palnika, czyli podawanie. Na razie dodaj 1s i zobacz co będzie.

Czy masz czujnik zewnętrzny? Bo jak na podłogi puszczasz 60stopni to musi parzyć :)

Ale na poważnie. Podaj jeszcze „temperaturę zadaną ręcznie”

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Muslecki zwiększ moc palnika, czyli podawanie. Na razie dodaj 1s i zobacz co będzie.

Czy masz czujnik zewnętrzny? Bo jak na podłogi puszczasz 60stopni to musi parzyć :)

Ale na poważnie. Podaj jeszcze „temperaturę zadaną ręcznie”

 

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Nie mam czujnika zewnętrznego. Tylko sterownik pokojowy +4 -4 stopnie :)

 

Obecne ustawienia to:

Palnik

- powietrze MIN (20%) - 40 

- powietrze MAX (100%) - 65

- Podawanie Max (100%) - 3,6

 

Tak mniej więcej od wczoraj. Ustawienia pokazują że przy 100% mocy daje około 12,7 kw, niestety temp do jakiej dochodzi piec to 50-51 stopni (zadana jest 65 C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najzwyklejsze głowice termostatyczne

 

A to jeszcze pół biedy, że nie masz czujnika pokojowego. Gorzej jak ktoś nie ma ani termostatów, ani czujnika.

 

 

msulecki: ciekawy przypadek. Niedopalony pelet to oznaka zbyt dużego podawania. Z kolei fakt, że kocioł pracuje na granicy temperatury startu pomp (u ciebie 47 stopni) to oznaka zbyt małej mocy, czyli de facto zbyt małego podawania. Ja bym szedł w kierunku zminimalizowania ucieczki ciepła przez komin i zmniejszenia odbioru ciepła przez instalację CO.
Jaką masz średnicę komina? Masz ciepły czopuch? Jaka temperatura spalin?
Jak nie masz czujnika temperatury zewnętrznej, to podawanie/ustawianie krzywej grzewczej (dla -20C, dla 0C, dla +10C) mija się z celem - przecież sterownik nie wie ile jest stopni na zewnątrz. Robert już ci tu napisał, żebyś podał jak masz ustawioną "TCO zadaną ręcznie". Nie odpisałeś mu.
Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

msulecki podałeś ilość paliwa test 16,0 - czyli fabrycznie ustawiony .

Zważ sobie ilość podawanego pelletu, bo to jest podstawa do poprawnego ustawienia czasu podawania.

Włącz podajnik na 30min. rura do worka, zważ to co podało, pomnóż przez 2 i wprowadź wynik w pozycję ilość paliwa test - tyle ile ci podało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie łudź się, że to ważenie zmieni cokolwiek w spalaniu :) To ma wpływ tylko na to, jakie wartości WYŚWIETLA sterownik: moc i spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi80 tu się z tobą nie zgodzę  nie tylko licznik dobrze Ci pokazuje prawidłowo, ale

jeśli miałeś ustawione podawanie np 4 sec  zmieniłeś pelet na mniej wydajny /mniej go podaje w ciągu testu to automatycznie musisz zwiększyć podawanie. według tabelki jaka jest dostarczana z kotłami.

jeśli tego nie zrobisz prawidłowo ,nie zważysz tu kocioł może ,a nawet będzie palił Ci więcej.

sprawdzone doświadczalnie, także nawet nie będę dyskutował na ten temat :)

palę raczej tańszymi peletami, rodzajów miałem już około 15 także troszkę coś na ten temat wiem już.

jeden pelet  non name będzie miał wydajność 16kg /godzina inny mój obecny 25,6 kg i nastawy są inne :) czasami zmiana nawet 0,2 sec powoduje ze inaczej nam go spala.

pozdrawiam i życzę wesołych świąt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś się sugeruje tabelkami, to owszem. Ale ja się sugeruję wykresem na Vide Net :) Widzę po wykresie, czy moc palnika jest odpowiednia, czy też czasem kocioł nie męczy się na granicy temperatury startu pomp (moc za mała), czy też nie wygasza zbyt prędko (moc za duża). I na podstawie tej obserwacji zwiększam lub obniżam czas podawania. Na tabelki nie patrzę, bo nie tylko wydajność ale i też kaloryczność każdego peletu jest inna. A kaloryczności te tabelki już nie biorą pod uwagę. Z resztą nawet jeśli by brały, to i tak na większości tych tańszych peletów (których sam używasz) nie ma informacji o kaloryczności. A nawet jakby były, to czy realne?  :)

 

W każdym razie ja ważę, żeby sterownik pokazywał mi mniej więcej rzeczywiste spalanie. Piszę "mniej więcej", bo pomimo poprawnie przeprowadzonego ważenia i tak nie pokazuje dokładnej wartości spalania. Pisał o tym swego czasu tutaj Czarny.

 

Również pozdrawiam i Wesołych! :)

 

P.S. Ja w tym roku testowałem 8 różnych rodzajów peletu. ;)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szamotka w 12kw jest dostarczana fabrycznie i u mnie działa od samego poczatku, powiedzcie tylko jak według was powinna być ustawiona? Zaraz za palnikiem aby ogień szedł na szamotke czy na samym końcu przy tylnej ściance?

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje szamoty rok temu tak wyglądały:

Teraz już nie są takie czyste ;)

 

Trzy poziomo nad palnikiem ułożone w schodki. Dwie pionowo oparte pod lekkim kątem o ścianę tak, że wyrzut ognia leci na nie.

Tak mi zalecił serwisant Tekli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie zawirowywacze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.