Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Podawanie mam teraz 5,5. wg.danych Tekli przy zważonych 11,6kg peletu podawanie powinnobyć 6,5 ale wtedy nie dopala.

Teraz zmniejszyłem powietrze na 70/90.

Zobaczę co się w palniku bedzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lideramos... wedlug tekli powietrze min u ciebie to 55 a nie 70...

Niedopalony pellet nie musi wynikac z zawyzonego podawania... moze poprostu zostal zdmuchniety z palnika jesli to sa pojedyncze bobki... jezeli jest to kupka nie dopalona pod palnikiem to wtedy przesypuje

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim spalaniu to raczej nie zainwestuje w autoczyszczenie bo jak temperatura spadnie do - 10 C to boję się że albo spalanie będzie z 60-70kg albo temperatura w domu 18 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz powietrze...

Tesc ma taki kociol jak ty... w tamtym sezonie 6 czy 7 ton na 150 m... teraz zasypuje zasobnik co 2 dni

 

Ten kociol tak ma niestety... jego sprzedawca skrzywdzil a ciebie nie wiem kto ;)

 

Ile sie nie bawilem z ustawieniami nic to nie dawalo kociol ma mala pojemnosc wodna a krotki plomieniowkowy wymiennik raz ze wymaga ostrego dmuchania to przez to ze jest krotki wali w komin ile wlezie... fabryczne dostawiane zawirowywacze nic nie daja

 

Kup autoczyszczenie bedziesz mogl spalac gorszy pellet... wyjdzie taniej

 

Zalozmy przez sezon 7 ton barlinka czy lavy to 7000 zl

A 7 ton noname za 700 zl to 4900 zl no niech tone wiecej zezre to 5600 zl oszczedzasz 1400 a autoczyszczenie kosztuje chyba 700

Rachunek jest prosty pytanie kiedy ekonomia cie zmusi do oszczedzania..

P.S. u tescia grzanie CWU latem pradem wychodzilo taniej niz pelletem w tym kotle taka ciekawostka

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tabelki podawane przez producenta...
Wszystko zależy od kaloryczności peletu i od tego ile potrzebujecie mocy, aby ogrzać to, co chcecie ogrzać.
Przy moim obecnym pelecie mam wydajność podajnika 26 kg/h. Przy takiej wydajności wg tabelki, którą wkleił lideramos dla Tekli 25kW zalecają podawanie 2,9 sekundy. Mój pelet ma kaloryczność powiedzmy 5 kWh/kg. 
No to liczymy:
2,9 s / 20 s * 26 kg/h = 3,77 kg/h <tyle kilogramów sypie w ciągu godziny>
Jaka jest więc moc? 3,77 kg/h * 5 kWh/kg = 18,85 kW
Tutaj jeszcze trzeba odjąć kilka procent ze względu na to, że sprawność nie wynosi 100%.
Wychodzi, że do 25 kW jeszcze sporo zapasu. Tak więc jeśli jest większe zapotrzebowanie na moc niż te 18 kW, to niestety trzeba przy takiej kaloryczności i wydajności, dać większe podawanie, niż zalecane 2,9 sekundy. Z drugiej strony jeśli zapotrzebowanie na moc jest mniejsze, to czas podawania powinien wystarczyć niższy.
 
Co do syfu w palniku. Wg mnie wszystko zależy od peletu. Wiadomo, że jak jest za duże podawanie, to są niedopałki. Ale jak dochodzi się do momentu, że zmniejszymy podawanie na tyle, że mamy za małą moc palnika na to, aby ogrzać to, co ma do ogrzania, a dalej jest syf w palniku, to co to oznacza? Wg mnie nic innego, jak złej jakości pelet. Można jeszcze sterować nadmuchem, ale ja po roku użytkowania tego pieca jakoś nie bardzo widzę jakiegoś ogromnego wpływu nadmuchu na syf w palniku. Mam spory ciąg kominowy i u mnie nawet przy minimalnym nadmuchu bez problemu pali się w piecu. Mam syf, coś podobnego jak na zdjęciu lideramosa. Moc odpowiednia, więc podawania nie mogę zmniejszyć, więc steruję nadmuchem. I co? Żadnej różnicy... Syf taki sam bez względu, czy nadmuch jest większy, czy mniejszy. No chyba, że tak jest tylko u mnie?
 
 

Ten kociol tak ma niestety... jego sprzedawca skrzywdzil a ciebie nie wiem kto ;)

Czemu uważasz, że twojego teścia i lideramosa ktoś skrzywdził tym piecem?

 

P.S. u tescia grzanie CWU latem pradem wychodzilo taniej niz pelletem w tym kotle taka ciekawostka

U mnie też tak było. Grzałka brała około 100 zł więcej miesięcznie za prąd, a piec 5 kg peletu dziennie. Pelet kosztował około 750 zł, więc wychodziło trochę drożej niż grzałka. No ale grzałka całkowicie bezobsługowa, bo analogowy programator (o której godzinie ma pracować, a o której nie) kosztował chyba z 15 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi sam sobie odpowiedziales po zacytowaniu mojej wypowiedzi ;)

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

5 kg dziennie to 150 kg miesiecznie a to napewno nie 750 zl cos nie tak policzyles

 

U tescia szlo 10 kg na dzien 350 kg miesiecznie na CWU 2 osoby bojler 100l

Dlaczego uwazam ze ktos nas skrzywdzil Tekla? A no odpowiedz jest w zdaniu wyzej... i w drugim moim kotle Tekli ( u mamy) bylo podobnie tj. 10 kg dziennie 1 osoba bojler 120l tu fakt grzejniki odpalaly sie jak zimniej bylo latem ponizej 16 stopni ( mama choruje i caly czas jej zimno) odpalaly sie okolo 3 razy w miesiacu na okolo 2 -3h

 

I teraz odejmujac same CWU od tego co bierze CO to wychodzi np. U mamy kolo 6 - 8 kg dziennie na CO

U tescia kolo 15 kg na dzien

U mnie kociol ma 2 miesiace bede wiedzial za rok

 

W tym czy tych kotłach bo mam porownanie do Compacta 18 i Draco Bio 12 okolo 50% spalania to CWU a to mozna traktowac jako konstans bo zapotrzebowanie na CWU nie zmienia sie sezonowo TO JAK ONE MAJA PALIC MALO?

 

I TU WPLYW SKOPANEJ INSTALACJI CZY REGULACJI KRZYWEJ CZY STEROWNIKOW NIE MA ZNACZENIA DLACZEGO? CWU przeciez jest na krotkim obiegu z pompka tu nie ma co schrzanic...

 

Poprostu Tekla ciagnie pellet jak poje****

Ale czy to zly kociol?

Nie poniewaz jest stosunkowo TANI na tle konkurencji ;)

 

AMEN

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam powietrze min 15 a max 27. Płomień spoko, temp spalin 160, dopala bez większych uwag. Rck ustawiony na 10. Teraz zamówiłem turbulizator i mieli wysłać w ciągu 3 dni, czekam drugi tydzień. Nawet dzwoniłem zapytać czy o mnie pamiętają, ale podobno tak. Chyba zrobię ten patent ze spiralnymi blaszkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... rozejrzyj sie po forum czy jakis inny kociol pelletowy ma tak rozbudowany watek...

Polacy to taki narod ze pisza tylko jak maja problem z ustawieniami itp. Z tego zrodzil sie ten temat

Jak ktos nie ma problemu z kotlem to nie pisze ... proste ... nie szuka informacji po necie i nie trafia na podobne fora...

Tylko kotly typu biawar, lazar, gren kosztuja srednoo 50% wiecej

Ja za swoja tekle we wrzesniu z zasobnikiem i autoczyszczeniem na starym sterowniku 7.5 tys zl dalem porownywalny moca firm wymienionych powyzej od 11 tys zl wzwyż

Rachunek prosty swiadomie wybralem tekle tona pelletu wiecej na sezon to 800 zl

 

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gural 750 zl mnie kosztowała tona peletu w poprzednim sezonie. Jak spaliłem miesięcznie na grzanie samego bojlera 150 kg, to wychodzi 112,5 zł na miesiąc. Na grzałce wychodziło mnie niecałe 100 zł więcej za prąd na miesiąc. Dlatego napisałem, że taniej.

Piszesz CONSTANS. Nie bardzo, skoro mi spaliło 5 kg dziennie przy bojlerze 120 l i 7 domowników, a twojemu teściowi 10 kg przy dwóch domownikach... Ustawiać można na sterowniku. Choćby poprzez histerezę CWU, program czasowy, itp. Mi się właśnie rozciekł bojler i będę teraz zamawiał większy, to zobaczymy czy wyjdzie ekonomiczniej grzanie go, niż grzanie tego malutkiego 120 l.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. To przy minus 20 na zewnątrz i grzaniu domu, też mu spala 10 kg dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogrzanie cwu tak... to ile pelletu idzie z tych 30 kg jakie pali dziennie tylko na ogrzanie cwu jest taka sama i latem i zima... chodzi mi o ta czesc mocy czy energii kotla jaka idzie na ogrzanie cwu i ile pelletu na nia idzie... skoro latem szlo mu 10 kg na cwu to skoro zima pali 30 kg to 10 idzie na cwu a 20 kg na CO..

 

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie to raczej więcej bierze na nagrzanie CWU, bo jednak woda miejska jest wtedy zimniejsza.

Natomiast wydaje mi się, że można by posterować lepiej kotłem twojego teścia, żeby latem nie palił 10 kg dziennie na ogrzanie samego bojlera. No chyba, że płuczą spodnie w pełnej wannie ciepłej wody, jak teściowa jednego z naszych forumowiczów ;)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trybie auto histerezę kotła ustaw na zero. Obecnie jak spadnie temperatura w bojlerze do 45, to musisz czekać aż temperatura kotła spadnie do 40 stopni. Po co? Pewnie jeszcze masz start pomp ustawiony na 45? To już całkiem źle. A program CWU jaki? Stały, czy czasowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.