Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich mam piec Tekla Draco Bio Compact,

Palnik Fireblast, sterownik ESTYMA.

moc nominalna 5,4 - 18 kw

 

Ustawienia palnika:

 

powietrze min (20%) - 40

powietrze max (100%) - 65

podawanie max - 4.4

moc min (fl2) - 50

moc max (fl2) - 100

typ modulacji - fl2

próg foto - 25

ilosc paliwa test - 12.0

wartosc opałowa paliwa - 4.5

tlen min (20%) - 10.0

tlen max (100%) - 14.0

dawka startowa paliwa - 12s

max czas pracy - 14h

 

(tak ustawił monter)

 

 

temperatura zadana pieca 62stopni, ale nie osiąga więcej niż 54stopnie dopiero po 10-12h palenia, dzisiaj odpaliłem piec o 9.00, po 3h palenia mam 49stopni... w dodatku po dniu palenia zostaje sporo niedopalonego pelletu, twardy spiek, spala mi ok 60kg pelletu dziennie. Nie mam zielonego pojęcia jak ustawić piec.

 

domek 120m2 bardzo dobrze ocieplony. 
Edytowane przez tmkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek bardzo dobrze ocieplony to znaczy jak ?

Kocioł jakiej mocy?

Jakiś schemat instalacji wrzuć.

Liczyłeś na cieplowlasciwie.pl ?

Wrzuć wynik jak masz.

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmkz jak dużo niedopalonego peletu to może za duży nadmuch? 65% to chyba nikt z tego forum nie ma tyle nastawione.

Tryb pracy kotła ciągły, czy automatyczny?

Tryb pracy C.O. ręczny, czy pogodowy?

Czujnik pokojowy masz? Jeśli tak, to stała pompa na TAK, czy na NIE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem fabrycznie ustawiony max nadmuch na 55%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze najpierw wklep odpowiednią wartość kaloryczności twojego peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach walki -swoją drogą skandal że serwisant tego nie ustawia .

 

Tekla draco bio 12

 

Moje optymalne ustawienia

 

Palnik test paliwa 15 kg / h   podawanie 2,8 -  3,0 powietrze 40 czas pracy palnika 4 h

kocioł tryb ciagły temp 62 , histereza 17 min temp pomp 44

CO  czujnik pokojowy histereza 0,2 , stała pompa NIE , przy stałej pompie na TAK pali więcej , cały czas krąży woda , cieplej dużo od tego nie jest kocioł miał tylko  krótkie  przestoje

pogodówka - rzecz mało istotna , steruje tylko temperaturą wody w zależności od temp na zewnątrz, można zadac ręcznie jakąś rozsądną temperature czynnika.

 

Przy obecnych temperaturach w granicach dzień 0 do 4 stopni , noc - 3  , - 4 stopnie średnie spalanie na dobę  22 kg pelletu lava.

Dom 130 m plus piwnica 40 m ,zasobnik 150 l  na 5 osób - dużo zuzywanej wody,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor: o coś takiego chodziło?

 

sxhybr.jpg2mebnt1.jpg2e4x1zr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmkz jak dużo niedopalonego peletu to może za duży nadmuch? 65% to chyba nikt z tego forum nie ma tyle nastawione.

Tryb pracy kotła ciągły, czy automatyczny?

Tryb pracy C.O. ręczny, czy pogodowy?

Czujnik pokojowy masz? Jeśli tak, to stała pompa na TAK, czy na NIE?

Jak ustawię nadmuch min 20 a max 45 to dodatkowo mam kupę piachu...domek ocieplony stryropianem w środku 5cm, gazobeton, cały pustak, i jeszcze połówka, mur ma około 50cm grubości, w domku 12 grzejników, okna plastikowe na zimę zasłonięte żaluzjami zewnętrznymi, domek ma 15lat, wcześniej był piec na węgiel/drzewo ZĘBIEC 1.5KW, i po 30minutach było już 65stopni a w domu kaloryferów nie dało się dotknąć.

Tekla ma 1.8KW

 

 

nie mam jeszcze czujników, pompa stała nie, tryb pracy kotła ciągły, tryb pracy C.O ręczny.

 

Policzę później to o czym piszecie, dzięki za zainteresowanie.! :)

 

Edytowane przez tmkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmkz skoro nie masz czujników to jeszcze napisz jaką masz temperaturę zadaną C.O.

Przy braku czujnika pokojowego stała pompa na TAK, czy na NIE nie ma żadnego znaczenia.

 

Swoją drogą ja już zapomniałem, jak działa pompa przy braku czujnika pokojowego. Może mi ktoś przypomnieć, kiedy się ona wyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ja wszystko zapomniałem z matematyki od czasów studiów, albo Estyma ma coś zje*ane w sterowniku:

 

Tak mam ustawioną krzywą grzewczą i współczynnik korekcji:

2mdf0h1.jpg308zcxt.jpg

 

Jakim cudem przy termperze plus 3 stopni obliczył mi taką temperaturę zadaną?

21mgku0.jpg260pykk.jpg

 

Na chłopski rozum jak jest plus 3 stopnie, to powinien wziąć temperaturę z przedziału między 0, a 10 stopni, więc jeśli dla 0 stopni mam ustawione 41 stopni, a dla +10 mam ustawione 36 stopni, to powinno mu wyjść na oko 39-40 stopni. Tymczasem uwzględniając współczynnik korekcji, to wychodzi, że on sobie wyliczył 41,1 stopnia, czyli tak, jakby na dworze byl lekki minus...

Też macie takie zje*ane liczenie w tej Estymie?

Dodam, że zmieniam sobie teraz ten punkt dla +10 stopni i bez względu na to, czy usawię go na 20, czy na 80 stopni, to wynikowa zadana wychodzi mi zawsze tak samo - tak, jak na powyższych zdjęciach...

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin bez zawirowywaczy:


 

Temperatura spalin z zawirowywaczami:


 

10 stopni różnicy.

 

Oto one:


 

Szukam osoby z Vide Netem. Z jednym z użytkowników już sobie udostępniliśmy wgląd w wykresy i wymieniamy się doświadczeniami.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZI , popełniłeś jednak nieścisłość pokazujesz spadek temperatury spalin ale przy rożnych mocach kotła. Masz 10stopni mniejszą temperaturę spalin ale moc kotła  jest w tym momencie o  2kW  niższa.. U mnie jak obniże sobie w danej chwili moc to tempratura też spada bez żadnych zawirowywaczy. Przy maksymalnej mocy temperatura  wynosi 120 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten spadek mocy to jak jakaś legenda o Yeti - niby jest ale nikt go nie widział. Mój kocioł pracuje 99% czasu z mocą 100%, a mniejsza moc jest tylko przy rozpalaniu i przy wygaszaniu, ale to ułamek czasu w porównaniu z całym czasem pracy palnika. Mam niby moc minimalną ustawioną na 30%, ale nawet po tym, jak kocioł przekroczy temperaturę zadaną (mam teraz ustawione 70 stopni), to moc zdoła spaść jedynie do 60% i następuje wygaszanie, bo temperatura przekroczyła o 5 stopni zadaną (75 stopni).

 

Oba filmiki są nagrane przy tych samych ustawieniach (czas podawania, nadmuch, itp.) i oba są nagrane w momencie, gdy temperatura spalin jest najwyższa, czyli od razu po przekroczeniu temperatury zadanej. Potem następuje stopniowe obniżanie mocy, które ma zerowy wpływ na temperaturę spalin. Temperatura spalin spada dopiero po rozpoczęciu wygaszania. Między 89% (17,8 kW) z pierwszego filmiku, a 79% (15,7 kW) z drugiego filmiku jest jakaś minuta różnicy, w trakcie której temperatura spalin nie spada. Ale dla twojego świętego spokoju nagrałem jeszcze raz z zawirowywaczami jeszcze przy mocy 89% (17,8 kW) ;)

 

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładałem do swojego Compacta takie zawirowywacze i też uzyskałem tylko 10-20 st różnicy było ok. 200 st C a jest w granicach 180-190 st C przy maksymalnej pracy kotła ustawiony na 10,1 KW.

Nadmuch min. mam na 15% a max 25% a i tak ciąg kominowy jest za duży, komin mam 18 cm ceramiczny Schiedel Rondo Plus wstawiony pod piec na węgiel a przy tym kotle i 14 cm by stykło.

Planuję montaż regulatora ciągu Polmar, jakoś ten Darco do mnie nie przemawia a generalnie sama idea wpuszczania zimnego powietrza do komina a co za tym idzie wilgoci.

Edytowane przez Speedstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor polecał zawirowywacze :)

Choć szczerze, to liczyłem, że trochę bardziej niż o 10 stopni mi ta temperatura zejdzie. Nie chce mi się przeszukiwać tematu, ale coś kojarzę, że ktoś tu pisał, że po założeniu zawirowywaczy temperatura spalin spadła mu o 20 stopni.

Z tego, co ja widzę, to największy wpływ na tą temperaturę spalin ma moc nadmuchu i... czystość rury dymowej.

Nie zwracałem też wcześniej uwagi na ułożenie płyt szamotowych/ceramicznych. W tym moim 35kW mam dwie poziome (teraz już trzy, bo dokupiłem). Dopiero, jak wyczytałem sobie w DTR, że jak ktoś ma za mały ciąg, to powinien sobie tą górną płytę odsunąć na parę centymetrów od tylnej ściany kotła, to się zorientowałem, że ja właśnie niechcący przy czyszczeniu pieca tak zrobiłem. Tak więc docisnąłem ją z powrotem i to pewnie też zmniejszyło mi coś ciąg, a co za tym idzie - temperaturę spalin.

 

 

Co do komina, to ja miałem kilka lat temu (gdy maiłem jeszcze stary zasypowy piec na węgiel i muł) montowany do mojego murowanego komina na jego całej długości (ok 10 metrów) metalowy wkład o średnicy 16 cm. Ten, co mi to robił, teraz mi mówi, że jakby mi to robił pod piec peletowy, to nie dałby szerszego niż 13 cm. I strasznie sklina na tych, którzy twierdzą, że do peletowych musi być 16 cm.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zastanawiam się na kotłem tekla flamo 15kW. Co o nim sądzicie? Jak sterowania. Zastanawiam się jeszcze nad defro komfort eko pz.

Jak to jest z tym palnikiem ekoenergii? jest on lepszy od zwykłej retorty? No i jeszcze ten ceramiczny deflektor w tekli??

 

Myślałem jeszcze na kawah, ale mało tym kotle. Więc stwierdziłem, że kiepski.

Edytowane przez kris889
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponawiam swoje pytanie, jak w tekla bio compact 12 macie ustawiona szamotke na dole? Pod sama ściana czy bliżej palnika aby płomień się rozbijal?

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez tak serwisanci ustawili i tak jest ale czy dobrze??

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam jak najbardziej pionowo, ale nie wiem czy dobrze. Na chłopski rozum te płyty powinny zatrzymać spaliny w kotle, więc trzeba je tak poustawiać, żeby nie kierowały ich do komina. Jak je dasz przy palniku i skierujesz ku górze, to właśnie będą kierowały spaliny do komina. Ale nie wiem, czy mój kierunek myślenia jest poprawny.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak je dam za palnikiem to właśnie będą wstrzymywaly spaliny w dolnej komorze, bo wylot do góry jest tylko na końcu wiec dając ja na końcu kieruje je prosto do wylotu.

Zamontowalem term spalin w końcu i mam 250" przy 100%, muszę się zabrać za zawirowywacze.

af50ecc54b9127f45bcda52824c72f86.jpg

Proszę nie patrzeć na uszczelnienie czopucha, był silikon do 1000" i tak się skończyło, do poprawienia

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Chojrakrock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.