Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stropuva


passat33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich uzytkownikow tego forum i chcialbym sie podzielic refleksjami na temat pieca stropuva ktorego uzytkownikiem jestem od konczacego sie sezonu grzewczego jesli ktos bylby zainteresowany to prosze o pytania.Wydaje mi sie ze kociol poznaje sie w praktyce i wtedy mozna o nim wiecej powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nalezy wlozyc miedzy bajki to ze piec pali od 8 do 14 dni i to w wydaniu 40 kw bede co jakis czas zamieszczal drobne uwagi Piec pali tak przecietnie 4 dni i mysle ze wiele wiecej sie nie zwojuje do pieca laduje sie trzy czubate taczki opalu wyjmuje sie ok trzy wiadra popiolu 30 l nastepnym razem napisze o mankamentach tego pieca w jego obecnej postaci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym z powaznych mankamentow pieca jest tzw rozdzielacz powietrza jest to zakonczenie rury teleskopowej ktora wtlaczane jest powietrze do paleniska koncowka tej rury ok 15 16 cm pracuje w bardzo wysokiej temperaturze i niestety jest ona wykonana z bardzo kiepskiego materialu wytrzymuje tak ok 3 4 tygodni.Trzeba wiedziec ze odpowiednia dlugosc tej koncowki warunkuje dobre spalanie chodzi mianowicie o odcinek ok 15 cm . kiedy rurka sie upala i skraca zaczynaja sie powazne problemy z paleniem i rozpoczyna droga przez meke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litosci kolego wozny, troche wiecej szczegolow. Mysle, ze bardzo wiele osob jest zainteresowanych tym kotlem, gdyz jest to bardzo nietypowa ale i tez wiele OBIECUJACA konstrukcja, wiec gdybys mogl podzielic sie z nami forumowiczami swoimi doswiadczeniami ze wspolpracy z tym kotlem bylibysmy bardzo wdzieczni. Prosze kolego wozny w imieniu wlasnym i forumowiczow-wypisz nam wady i zalety tego kotla (wynikle z eksploatacji) plus swoje odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie zamierzam budowac napiecia zwykle nie mam tyle czasu aby tu formulowac dlugie teksty pisze z doskoku. Jak na razie wielkim mankamentem jest wspomniany rozdzielacz powietrza zywotnosc jego to ok 4 tygodni potem trzeba sie upominac o nastepny a bez niego i to w odpowiednim rozmiarze dlugosci palenia w zasadzie nie ma, poza tym aby piec dobrze wyczyscic trzeba zdejmowac rure ktora laczy czopuch z kominem dla zwyklego uzytkownika jest to jednak trudna operacja to wymaga dopracowania.Dalej ruszt jest bardzo licho wykonany moj juz nie jest kompletny a wwymiana rusztu w jego postaci oznacza demontaz i podnoszenie pieca i stawianie na nowo i robienie chyba nowej wylewki bo ruszt jest okragly odpowiednio jak kociol i wyjac go z pieca normalnie sie nie da bo nie przejdzie przez zadne drzwiczki.Czyszczenie pieca trzeba sobie jakos opanowac bo kurzu jest wiadomo bardzo duzo. Dalej kiedy piec konczy palic wsad wegla to jest taki problem ze od razu nie mozna go za bardzo czyscic bo temperatura jest za wysoka a juz na instalacje ciepla w zasadzie nie daje.Chetnie odpowiem na pytania jesli bede umial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się dowiedzieć czegoś konkretnego na temat eksploatacji kotła(szczególnie w zakresie spalania drewna), nawet się zarejestrowałem, przewertowałem cały wątek i co? Bicie piany, licytacja na cyferki i prawie żadnych konkretów.

Przepraszam, że tak paskudnie zaczynam na tym forum.

Poza tym eksploatuję cylindryczny kocioł nawiewny(fi500, h2000) który powoli kończy swój żywot(10 lat) i zastanawiam się, czy w następcy nie zastosować właśnie rozwiązania ze stropuvy. Spalam w nim głównie drewno i jego odpady, czasami węgiel brunatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A kolego wozny jak jest ze stalopalnoscia? Jak na drewnie a jak na weglu?

moge powiedziec tyle na weglu piec trzyma w zaleznosci od temperatury na dworze 4, 3 , a przy duzych mrozach ok 2 dni wiec super rewelacji nie ma drewnem wiele nie palilem ale tez te podawane dane to bajki palilem brunatnym troche i ok 1 doby trzyma to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge powiedziec tyle na weglu piec trzyma w zaleznosci od temperatury na dworze 4, 3 , a przy duzych mrozach ok 2 dni wiec super rewelacji nie ma drewnem wiele nie palilem ale tez te podawane dane to bajki palilem brunatnym troche i ok 1 doby trzyma to tyle

Witam,

chcę w tym roku remontować dom.Całą długą zimę zbierałem informacje o ociepleniach,oknach,instalacjach i kotłach.Jak wielu czytałem o tym nowym kotle Stropuva,może kolega wozny napisze jaką powierzchnię ogrzewa ,co z ciepłą wodą,czy dom ocieplony,ile węgla spalił w sezon,czy żeby wymienić tą końcówkę która się zużywa trzeba coś w kotle rozbierać-ile to trwa

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie,

przepraszam kolego Wożny ja nie prosiłem o doradztwo jaki kocioł kupić.Uważam,że 90% kotłów stałopalnych to buble.Dlatego zbieram informacje i decyzję podejmę sam-wtedy pretensje mogę mieć do samego siebie.Chciałbym abyś odpisał na mój post.Nie wiem jak uważają inni ale ten czas palenia jest interesujący.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Czyli zadna rewelacja, prosty gorniak.

A ze okragly do gorzej, mniejsza powierzchnia wymiany ciepla, kwadrat ma wiekszy obwod od kola a tym bardziej

prostokad. Matematyka jest nieublagana. Na dodatek zapytaj sie zony jak dobrze wyskrobac wysoki sloj, gdzie nie

ma deka prostej sciany!!!

 

No i co z tego? Liczy się przecież efektywność i oszczędność spalania, a nie do jakich rozwiązań konstrukcyjnych nawiązuje. Mogą sobie być i stare w nowym wydaniu (opakowaniu), byleby rezultat był dobry, a obsługa wygodna.

 

Cóż, Stropuva ze względu na wysokość nie zmieści się do każdej kotłowni, ale sam pomysł kotła w sumie jest interesujący, bo z tego co widzę piec jest wręcz przystosowany do rozpalania metodą od góry i powolnego spalania opału z góry na doł (jak świeczka). Ten sposób zresztą ostatnio zdobywa sobie coraz więcej zwolenników wśród użytkowników zwykłych górniaków. Mnie natomiast interesowałaby odpowiedź na następujące pytania:

 

1. Jakie materiały zostały użyte do produkcji tego kotła, że posiada on aż tak wysoką cenę? Rozumiem 4 tys., ale 7-8 tys.!

2. Czy kocioł może pracować na grawitacji czy bez pomp i elektryki nie da rady?

3. Jaki sposób podłączenia sugeruje producent - otwarty czy zamknięty? (kocioł ma wbudowany zawór termostatyczny 1,5 bar)

4. Jak przedstawia się w praktyce kwestia czyszczenia tego pieca?

5. Jak wygląda sprawa z wymianą części np. rusztu, o którym wspominał Woźny? Czy piec należy demontować?

6. Czy producent zaleca stosowanie np. zaworów mieszających lub innego osprzętu do instalacji z kotłem Stropuva?

7. Jak producent podchodzi do sprawy instalacji kotła Stropuva ze zbiornikiem akumulacjynym?

 

Póki co wciąż dużo ogólników i reklam, a mało konkretów. Może ktoś z dystrybutorów lub użytkowników coś więcej powie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilka pytań Ci odpowiem kocioł jest zbudowany bardzo prosto i z materiałów które w zasadzie do najdroższych nie należa tak na oko licząc to materiały kosztowały 1000-1500 zł. Ale na cene końcową kotła składa się troche czynników miedzy innymi koszty opracowania kotła (pomysł), dalej badania,certyfikowanie, utrzymanie firmy, zarobek dystrybutorów, transport, podatki itd i stąd dość wysoka cena końcowa.

W zasadzie kocioł nie pracuje na grawitacji chociaż przy odpowiedniej regulacji hudraulicznej może by się udało jakoś to uruchomić ale to wymagałoby dużo pracy i odpowienie wykonanie instalacji.

Zalecany montaż to układ zamknięty.

Wymiana rozdzielacza powietrza to pestka zajmie to w zasadzie 5 -10 min

Producent ma dość duże wymagania co do instalacji zawory mieszjące itp. Tak żeby cały układ poprawnie pracował i nie sprawiał wiekszych kłopotów.

Co do instalacji ze zbiornikiem akumulacyjnym to przy tym kotle sie to nie sprawdzi i w zasadzie jest bezsensowne.

Poniżej DTR kotła tam znajdziesz troche wiecej informacji:

http://www.kotly-pulawy.pl/cauldron/index/download/id/21

lub jeśli się nie otwiera to na tej stronie jest dokumentacja w pdf.

http://www.kotly-pulawy.pl/wszystkie-rodzaje-kotlow-szczegoly/id/21/cat/1/p/3

Edytowane przez SanitSystem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.