Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Choć nigdy nie zabierałem głosu to bacznie obserwowałem to forum i na podstawie waszych informacji oraz zdjęć zbudowałem własnego tłokowca.

Do kolegi modelgaz może warto by nie zmieniać sterownika a zastosować układ pozycjonowania tłoka za pomocą wyłącznika krańcowego którego zasilanie podłączyć jeszcze przed sterownikiem.

Do kolegi madcap nie wiem jak to jest ze zrębką w tłoku ale widziałem przerobionego tłoka na takie paliwo. Znajomy zastosował patent z palników na pelet: mianowicie

zamiast kosza zasypowego na tłokowcu była zamontowana rura z blachy o wys. ok 50cm do której podłączony od góry został podajnik ślimakowy od kosza zasypowego ustawionego obok. Podczas przestoju tłoka ślimak uzupełnia tę rurę tylko o jedną dawkę opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam serdecznie.

 

Nad tematem podajnika tłokowego na groszek zastanawiam się od jakiegoś czasu. Wygląda na to, że będę takowy budował, jak sie sprawdzi to jeszcze parę kompletów. Geometrię już jako tako sobie opracowałem, by móc palnik wprowadzić przez przednie drzwiczki kotła. Teraz zaprząta mój umysł sprawa napedu tłoka. Uwagę moja przykuły siłowniki stosowane do bram uchylnych. Pewien model takiego siłownika liniowego zasilanego DC 12V, o mocy do 50W dysponuje maksymalna siłą 3 kN co w przybliżeniu jest równe 300 kG (kilogramów siły). Czy szanowni koledzy uważają, że taka siła wystarczy do poruszania tłoka w instalacji  o mocy cieplnej ok 20 kW? Co sądzicie w ogóle o zastosowaniu czegoś takiego? Czy nie powinien "wypracować" się zbyt szybko (w końcu częściej trzeba wepchnąć dawkę paliwa niż zamknąć i otworzyć bramę :) ). Montaż mechaniczny takiego siłownika w podajniku ogromnie upraszcza sprawę i dlatego między innymi tak on mnie kusi.

 

Bardzo proszę o opinię, a może i podzielenie się doświadczeniem w tym zakresie, i serdecznie pozdrawiam wszystkich miłośników i konstruktorów "tłokowców"

Marcus32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A dlaczego tłok a nie żmijka? 

żmijka ;  1 prostsze do wykonania 

                 2 mniej skomplikowany napęd

                    3 mniej części do popsucia 

                       4 łatwiej do sterowania 

                           5 mniej bajzlu pod podajnikiem [ łatwiej o uszczelnienie]

                               6 sam palnik nie zużywający się [ żar leży na węglach nie styka się z palnikiem ] żeliwna retorta - wieczna

                                  7 nie dymi podczas dokładania nowej dawki paliwa  

                                       8 cicha praca 

                                           9 mniej roboty  

                                                 10 mniej materiału  - mniejsze koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Witam

Panowie w swoim kociołku kombinuje z podajnikiem tłokowym, podajnik z koszem zasypowym, palnikiem i sterownikiem udał mi się zakupić za niewielkie pieniądze i staram się go dostosować do kotła ale mam pewien problem ze spalaniem w momencie podawania nowej dawki miału przed palnikiem miał zaczyna się suszyć i zlepia mi się w jedną bryłę, potem gdy trafi na ruszt jest tak zbity że powietrze nie może go przedmuchać nawet na maksymalnych obrotach dmuchawy. Dodam że nie polewam wodą miału ani nic w tym stylu, miał leży w piwnicy jakieś 2 miesiące ale i tak jest delikatnie wilgotny. 

Zastanawiam się nad zrobieniem kanału powietrznego od dmuchawy do kosza zasypowego czy coś to pomoże ? ktoś próbował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie w Sadzmarku jest połączony kanał powietrzny ze zbiornikiem ale czy to daje pozytywne efekty to nie wiem bo nie mam porównania. Jedynie jeżeli się wrzuci pełny zbiornik lekko wilgotnego opału to przy dosypywaniu kolejnego zasypu widać, że jest solidnie wysuszony.

Wysusz dobrze chociaż 30kg miału i zobacz jakie będą efekty bo przyczyna może być zupełnie w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.