Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po 1. Trafnie pisze się tu o tym ksgw kotle http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/mpm-ds/

Po dwa. Gdyby tak podnieść szamotową murarkę o kolejne 24cm i na obecnych cegłach dostawić dookoła kanału płytek 3cm? To mi się spodobało, to na pierwszym rysunku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4393-kociol-dolny-eko-hef-24-kw-z-1997-roku/Tylko pytanie czy to nie osłoni tego kanału, który pewnie ma za blachą wodę i odbiera ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzy nie ma bo jest jasny, brązowy pył i nie spada do tyłu bo odkłada się przy drzwiczkach. Włożyć pewnie jakoś da się. Skoro przekrój tego kanału to równo 12x24 cm, czyli cegła na płasko... Wystarczyłoby wyciąć w cegle z boku 6x12cm i położyć ją płasko na obecnej kombinacji. O 6cm byłby dłuższy kanał dopalający. Taka teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spora różnica 11 / 15kW. Ile masz opłomek w sumie? Mam 3 + 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję nowe rozwiązanie w Zgodzie. ksgw11 ma swoją blachę, która zmniejsza powierzchnię rusztu i palącego się węgla jednocześnie. Dla mnie byłoby to zbyt niewygodne, więc zrobiłem inaczej. Od razu zaznaczę, że testuję dopiero kilka godzin, ale z efektów jestem bardzo zadowolony. A więc po kolei. Po pierwsze, zmieniłem konstrukcję palnika z szamotów. Teraz jest ona klasyczna, jednocześnie obniżyłem "wymiennik wiszący" ustawiając szamot. Ciężko to wytłumaczyć, postaram się jutro zrobić zdjęcia. Teraz od rusztu do wymiennika jest ok. 7 cm. No ale było mi nadal mało, więc dodałem coś ekstra. Dwie szóstki po bokach rusztu (nie w palniku), przycięte lekko na skos. Jaki jest tego efekt? Pali się wąski "kanalik" węgla, ale za to non stop jest piekło a węgiel cały dopalony. Tak to wygląda schematycznie:

(wiem, że to mistrzostwo Painta, ale co poradzić :D)

 

post-59303-0-41454500-1426020588_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze będzie działało z węglem. Jedynie wyczyścić to mniej wygodnie. Miałem ponad tydzień do pionowych trzech dostawione dwie po bokach i huczało na 12x24cm rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huczy aż miło B) Czyści się też wygodnie, bo jest akurat na szerokość tego "zgarniacza" z metalową, prostokątną blaszką którą mamy w zestawie. Problem jest tylko z drewnem, bo ciężko je rozpalić. Ale dzisiaj rano zaglądam do kotła a tam troszkę popiołu, wypaliło wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewnem palę ponad tydzień i te boczne cegły z blachą wyszły z kotła. Ładnie pali się i łatwo utrzymuje obecnie 60* zasilania. Pomimo, że paliwo to resztki starego drewna wszelkiego, a na pewno nie takiego dobrego do palenia. Czyszczę do zera narożnik w garażu kiedyś zasypany drewnem 3x2x1m wysokości. Najstarsze kawałki mogą mieć nawet 8lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grodź wymiennika obniżona do 7 (!) cm. Kocioł rozpędza się do 60 st. C. tak jak Maluch do setki z kompletem pasażerów. Stałopalność praktycznie przestała istnieć, więc chyba daruje sobie te przeróbki. Spróbuję jeszcze zrobić palnik Petii, ten półokrąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałopalność istnieje w zasypowym kotle w zakresie 0-10*C na zewnątrz? Nie wydaje mi się:). Bym palił obecnie stale potrzebuję moc 2kW przez 24godz... W tym małym 11kW nie da się spalać czysto poniżej 0.8kg/godzinę czyli on nie może produkować poniżej 4kW na węglu.

Inną sprawą jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w domu czyli do max 60%. Zupełnie inaczej odczuwa się temperaturę w pomieszczeniu przy 50% i przy popularnych 80%, które widziałem ostatnio w domach kuzyna i sąsiadki 70latki :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chwilę obecną wygląda to u mnie. Od rusztu do wymiennika wiszącego jest ok. 8 - 9 cm, dzisiaj jeszcze spiłowałem w lekki półokrąg, bo 7 cm było moim zdaniem za mało. Chwilę przed zrobieniem zdjęć dodałem dwie szóstki po bokach, od góry spiłowane na skos, żeby węgiel opadał. Odkąd mam nowy bojler (Kospel 140 l, dwupłaszczowy) jest OK, woda błyskawicznie się nagrzewa, więc i nie muszę długo palić (wcześniejszy bojler nagrzewał się 3h, 80 l...). Na razie robiłem fazę testową na drewnie i tekturze. Kocioł wibruje, huczy, buczy, jak kto woli to określić. Więc jest dobrze!

PS. Na środkowym wymienniku w górnej komorze to błyszczące czarne otoczone brązowym pyłkiem to nie smoła, a dawno nie widziana, będąca wręcz legendą - blacha :O

post-59303-0-43083600-1426601636_thumb.jpg

post-59303-0-09793600-1426601642_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Peti sprawdza się. Palę na nim od 2 miesięcy i jestem zadowolony. Spala idealnie czysto zero dymu. W wymienniku praktycznie tylko lotny popiół. Jedyny minus to zapopielanie dyszy ale da się to ogarnąć. Płomienia niestety u siebie nie mogę podglądnąć bo mam przerobionego górniaka na dolniaka ale palnik działa bardzo dobrze.

post-58465-0-67689800-1426618409_thumb.jpg

post-58465-0-03753000-1426618428_thumb.jpg

post-58465-0-81929000-1426618550_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądałem się ale nie planowałem robić. Chyba średni sens bawić się z tym skoro obecny radzi z węglem i drewnem. Nawet samo drewno dawało taki żar, że szamoty świeciły od temperatury. Nie dziwne że dopala, do jasnego pyłu, wszystko czym karmiony :). Dziwne tylko że te cegły nie kruszą się pomimo, że właściwie całą powierzchnią otulone są 13cm warstwą białego węgla. Może kiedyś były lepszej jakości, a te mogą mieć 20-30lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie one są nie potrzebne. Petia też z nich zrezygnował. Wystarczy podawanie powietrza bezpośrednio przed dyszę i odpowiedni kształt komór wirowych z tyłu za dyszą i odpowiednia ilość miejsca za dyszą na rozprężanie gazów. A po moim wymienniku widać że kocioł nie kopci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem palnik Petii. Co prawda jest jeszcze bez zaprawy, ale już dzisiaj to posklejam. Nie ma wirowania płomieni, nie wnikam czemu, bo nie ma też absolutnie dymu. Ostatnio jak było niskie ciśnienie i dym z kominów zwyczajnie zawisnął w bezruchu u wszystkich sąsiadów - u mnie, pomimo ciągłego uchylania się klapki miarkownika i ostrego piekła w kotle - ani grama dymu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka nowości:

Od jakiegoś czasu testuję kierownicę wlotów PW. Miałem dwie rurki ok. 10 cm każda po zamontowaniu nowego bojlera. Wpadłem na pomysł, aby wsadzić je do wlotów PW. Dlaczego? Z podobnych powodów z jakich w górniakach montuje się kierownicę PW. Tym bardziej, że skoro mam wyłożony palnik szamotem, a przez to płomień uderza centralnie, to szkoda byłoby, żeby PW zamiast dopalać gazy palne ulatywało obok płomienia. W efekcie przy zamkniętym miarkowniku (2 mm szparka) mam taki specyficzny, buchający niebieski płomień (de facto płomienia tam nie ma, ciężko to określić, tak jakby niebiesko - biały dym), zaś przy rozpalaniu płomień sięga nieco ponad wloty PW i ma kolor jasno - pomarańczowy.

Druga sprawa, mam sporo syfiastego węgla, zmiotki, ciężko określić co to. Wypalenie tego praktycznie nie jest możliwe, masa popiołu, zatyka palnik, tragedia. Ale ktoś na forum wspomniał, że górną szczelinę, która do tej pory była zaślepiona, można wykorzystać do tego celu. No i dzisiaj pierwszy raz palę tak, jak konstruktorzy stworzyli ten kocioł. Szczelina w drzwiczkach zasypowych udrożniona, tak samo jak ta na wiszącym wymienniku. Z komina nieco kopci, albo po prostu odzwyczaiłem się, że z komina leci cokolwiek innego niż para wodna. Zobaczymy czy się wypali. Fakt faktem, gdyby ta szczelina miała być na stałe to cały zasyp by się rozpalał w oka mgnieniu. Jak można tak spier##lić dobry kocioł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Masz kwadrat? Możesz zamówić dowolny element choćby u kogoś w allegru. Zamawiałem kiedyś kolano fi200 2mm blacha i zrobili dokładnie jakie chciałem. Chyba ok.80zł z dostawą.

 

Ważna sprawa: przeszkadza komuś, w małych ksgw, wielkość komory, samych drzwiczek załadowczych i ciasnota ogólna przy próbie wyrzucenia większych lub dłuższych kawałków drewna +sama mała pojemność węgla na tyle by przerobić pionowe drzwi na ukośne i wyżej dać je?

Zakładam, że z frontu między drzwiami dolnymi i środkowymi nie ma płaszcza wody i można tu powiększyć komorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

15kv juz załozona teraz trzeba czekac na jakis chlodniejszy dzien zeby wyprobowac piecyk. 2 takie szybkie pytania

1. komin ma 16 metrów przekrój przy czopuchu 25x25cm zweza sie do gory gdzie jest ok15x15 bd dobrze??

2. jaki wegiel do niego w starym byl sobieski ale strasznie zapychal pyłem a ten ma jeszcze opłomki   teraz mysle na orzech  Wesoła Silesia albo bogdanka tylko to 32.2  a producent mowi w instrukcji 31.1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam mieszkanie w górskiej miejscowości, którego powierzchnia wynosi 48 m2 (2 pokoje kuchnia i łazienka). Budownictwo stare \"poniemieckie\" mury przynajmniej 60 cm , drewniane stropy (sąsiad z góry i z dołu mnie ogrzewa). Chcę zamontować 4 kaloryfery i bojler na wodę 60-80 litrów (3 osobowa rodzina). Zastanawiam się na zakupem pieca 5-6kW zgody lub stalmarka. Piec niestety będzie w domu. Wiem że jeden jest górnego a drugi dolnego. Jak pod kątem takiego mieszkania rozważyć rozsądny zakup, aby było wygodnie, ekonomicznie i bezpiecznie. Do tej pory stał tam od zawsze kamino '81 rok. Pomóżcie :) bo im więcej czytam tym trudniej mi wybrać... 

Wolałbym na początku uniknąć przeróbek, ale myślę że z czasem coś mógłbym zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym masz zamiar opalać się, od razu mówię że nie ma pieców "na wszystko"

 

 

 

Z dolniaków to chyba tylko KSGW ZGODA i MPM DS takie małe moce mają i są poprawnie zbudowane do węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.