Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Lazar Pellet Focus Opinie Użytkowników


piter821

Rekomendowane odpowiedzi

ten sterownik nie ma czujnika jasności - wszystko dzieje się na podstawie odczytów z czujnika temp.spalin i może dla świętego spokoju wyszła teoria o wspomaganiu wygaszania nadzorem  (palnik i tak musi ogarnąć wygaszanie w każdych warunkach - nawet ze 100% mocy)

info z manuala:

"Sprawdzany jest stan paleniska – tzn. jeśli w czasie określonym parametrem Czas testu zapłonu od chwili włączenia
wentylatora temperatura spalin osiągnie wartość Temp. spalin końca rozpalania lub wzrośnie o Delta spalin to proces
rozpalania zakończy się. Oznacza to, że wykryte zostało rozpalenie i regulator przechodzi do trybu PRACA. Jeśli kryteria
wykrycia rozpalenia nie zostały spełnione, regulator próbuje oczyścić i rozpalić palenisko: uruchamiany jest pogrzebacz na Czas cyklu
pogrzebacza, przez czas Czas podawania podawane jest paliwo, z mocą Nadmuch rozpalania uruchamiany jest wentylator, na czas Czas rozpalania załączana jest zapalarka. W tym czasie regulator sprawdza czy paliwo w palniku rozpaliło się. Warunkiem rozpalenia jest wzrost temperatury odczytanej z czujnika spalin o wartość Delta spalin lub wzrost temperatury spalin powyżej Temp. spalin
końca rozpalania. Jeśli rozpalenie powiodło się zapalarka jest wyłączana i regulator przechodzi do trybu PRACA, Zaraz po przejściu do trybu PRACA regulator sprawdza czy temperatura spalin wzrosła o wartość Delta spalin 2. Jeśli nie, to regulator wraca do trybu rozpalania. Jeśli temperatura spalin przekroczy wartość Delta spalin 2, , to regulator pozostanie w trybie PRACA."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sprawdzany jest stan paleniska – tzn. jeśli w czasie określonym parametrem Czas testu zapłonu od chwili włączenia
wentylatora temperatura spalin osiągnie wartość Temp. spalin końca rozpalania lub wzrośnie o Delta spalin to proces
rozpalania zakończy się. Oznacza to, że wykryte zostało rozpalenie i regulator przechodzi do trybu PRACA."

Biorąc pod uwagę powyższy cytat, zastanawiam się nad parametrem Temp. spalin końca rozpalania. U mnie ten parametr ustawiony jest na 185 stopni, a rzadko kiedy kocioł osiąga taką temperaturę. 

Spróbuję to zmniejszyć na około 100 stopni (zakładam, że to nieco mniej niż jest przy normalnej pracy, ale jeszcze się upewnię), przy czym będę musiał jeszcze poobserwować, ile jest też średnio w nadzorze.

Jeśli chodzi o deltę spalin przy chwilowym zaniku zasilania, po włączeniu się nadmuchu na 85%, temperatura spalin spada. Zakładając jednak, że jest ponad 100stopni wciąż, regulator (jeśli dobrze zrozumiałem) powinien interpretować to jako udane rozpalenie i przejść do trybu 'Praca'.

 

Zauważyłem jeszcze taki parametr jak Dawka testowa w menu Rozpalanie. W manualu, jeśli dobrze wyłapałem jego opis, jest informacja, iż:

"- Podawana jest mała dawka paliwa, wynosząca 20% dawki podstawowej,"

U mnie ten parametr jest ustawiony na 0%. I teraz czy dobrze rozumiem, że ta dawka testowa podawana jest tylko podczas rozpalania z nadzoru? Jeśli tak, tu też chyba też trzeba by przywrócić 20%? Rozumiem, że to 1/5 czasu, w którym następuje normalnie zasyp - w moim przypadku 1/5 x 120sekund czyli 24s ?

Edytowane przez gollab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2019 o 22:54, pio18 napisał:

Poczytałem forum trochę pozmieniałem ustawień, ustawiłem zawór 3D na 7 i jeden fakt mnie dziwi nie mogę zmienić parametru Ustawienia serwisowe>ustawienie kotła>nadzór>czas podawania nadzoru. Miga 0 i jak kręce pokrętłem to nic nie mogę zmienić. Skutkiem tego że tam jest 0 jest to że piec po dojściu do temp. 75 przechodzi w stan nadzoru i podczas nadzoru nie dosypuje pelletu, piec się po około pół godzinie schładza do temp 55 stopni i zaczyna się proces rozpalania czyli czyszczenie i cały proces od nowa.

Właśnie się zorientowałem, że u mnie jest analogicznie. Parametr czas podawania podczas nadzoru jest 0 i nie można go zmienić. Pokazuje, że jego zakres jest od 0 do 0. W związku z tym, jeśli postój jest krótki i jest jeszcze wystarczająco żaru możliwe, że po dosypaniu dawki testowej jeszcze się odpali, po dłuższym czasie prawdopodobieństwo pewnie nie jest za duże.

Edytowane przez gollab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patrol napisał:

ten sterownik nie ma czujnika jasności - wszystko dzieje się na podstawie odczytów z czujnika temp.spalin i może dla świętego spokoju wyszła teoria o wspomaganiu wygaszania nadzorem  (palnik i tak musi ogarnąć wygaszanie w każdych warunkach - nawet ze 100% mocy)

i wszystko jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z rana przyjrzałem się, jak zachowa się regulator po moich zmianach. 

1) Dawka testowa - sypana jest zawsze w takcie rozpalania. Rozpalanie zawsze jest dokładnie takie samo (jak w cytacie przytoczonym przez @Patrol), niezależnie od tego, z jakiego trybu nastąpiło przejście do trybu 'Rozpalanie'. Dawka testowa miałaby sens w przypadku przejścia do trybu 'Rozpalanie' z trybu 'Nadzór', kiepsko jednak się to zachowuje, gdy przejście do trybu 'Rozpalanie' następuje z trybu 'Postój', gdyż dawka testowa się zmarnuje.

2) Temp. spalin końca rozpalania - tutaj zmiana chyba w mojej sytuacji pomogła i faktycznie działa to tak, jak zgadywałem/interpretowałem wcześniej. Wyłączenie/włączenie termostatu -> czyli przejście między 'Praca' -> 'Nadzór' i potem 'Nadzór' -> 'Rozpalanie' kończy się od razu udanym rozpaleniem i przejściem do trybu 'Stabilizacja'. W czasie normalnej pracy na połowie mocy utrzymuje się temperatura spalin nieco ponad 100stopni, więc ustawiłem ten parametr póki co na 95 stopni. Podczas trybu 'Nadzór' z kolei temperatura spalin systematycznie spada i po kilku minutach jest już około 80 stopni.

Powyższe powinno rozwiązać niedogodność chwilowego zaniku napięcia - regulator powinien powracać normalnie (jak dzisiaj) do trybu 'Praca' poprzedzonego trybem "Stabilizacja'.

 

Wydaje mi się, że, aby mogło być komfortowo, tryb 'Rozpalanie' musiałby być dużo bardziej skomplikowany i uwzględniać tryby, w których regulator znajdował się przed przejściem do tego trybu. Mimo wszystko, trzeba by było mieć też na uwadze pewne warunki brzegowe. Mogło by się wydawać np., że przejście do trybu 'Rozpalanie' poprzedzonego trybem 'Postój' mogło by się od razu rozpoczynać od zasypywania dawki paliwa niezbędnej do rozpalenia od 0 - żeby przyśpieszyć samo rozpalenie. W normalnej sytuacji 'Postój' poprzedzony jest trybem 'Wygaszanie', więc palenisko jest wyczyszczone i przygotowane do kolejnego zasypu. Jednak po zaniku napięcia domyślnie regulator również wchodzi w tryb 'Postój' i gdy dostanie sygnał z termostatu pokojowego (odbiornika), który też dopiero po zaniku napięcia powraca do normalnej pracy, dopiero rozpoczyna się 'Rozpalanie', pomimo obecności opału i płomienia w palniku.

 Aczkolwiek, fajnie by było, gdyby chociaż (dopiski do oryginalnego manuala):

1) Włączany jest wentylator z mocą określoną parametrem Nadmuch rozpalanie,

- Podawana jest mała dawka paliwa, wynosząca 20% dawki podstawowej,

2) Sprawdzany jest stan paleniska – tzn. jeśli w czasie określonym parametrem Czas testu zapłonu od chwili włączenia wentylatora temperatura spalin osiągnie wartość Temp. spalin końca rozpalania lub wzrośnie o Delta spalin to proces rozpalania zakończy się. Oznacza to, że wykryte zostało rozpalenie i regulator przechodzi do trybu PRACA. Jeśli kryteria wykrycia rozpalenia nie zostały spełnione, tutaj dodałbym poprzedzający krok 3 i 4, z warunkiem, że poprzednio był tryb 'Nadzór':

Jeśli regulator poprzednio był w trybie 'Nadzór' i nie nastąpił jeszcze krok 3) i 4) :

3) Podawana jest mała dawka paliwa, wynosząca Dawka testowa dawki podstawowej 

4) Ponownie krok 2)

W przeciwnym razie:

5) regulator próbuje oczyścić i rozpalić palenisko: uruchamiany jest pogrzebacz na Czas cyklu pogrzebacza,

No i potem dalej zasyp, uruchomienie zapalarki i tak, jak jest w tej chwili, aż do rozpalenia albo alarmu.

Edytowane przez gollab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W opcjach jest np. zablokowana zmiana podawania w nadzorze i nie można wybrać nic poza 0s.

Pytanie, czy jest np. jakieś menu, które takie opcje blokujące ukrywa, czy to jest jakoś dodatkowo programowane w samym sterowniku przez producenta danego kotła (jak np. cała szata graficzna) i stąd brak możliwości ich zmiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wpisaniu 9999 na dole menu serwisowego masz "Pokaż zaawansowane". Nie można tego zmienić. W instrukcji napisane jest że opcje tj. nieczułość mieszacza jest widoczna dopiero po zmianie w pokaż zaawansowane na tak... Więc musi być jakiś kod aktywujący podgląd elementów zaawansowanych w menu serwisowym. Będę miał przegląd w przyszłym tygodniu może coś podglądane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, baaaz napisał:

Przy wpisaniu 9999 na dole menu serwisowego masz "Pokaż zaawansowane". Nie można tego zmienić. W instrukcji napisane jest że opcje tj. nieczułość mieszacza jest widoczna dopiero po zmianie w pokaż zaawansowane na tak... Więc musi być jakiś kod aktywujący podgląd elementów zaawansowanych w menu serwisowym. Będę miał przegląd w przyszłym tygodniu może coś podglądane ;)

Czy jesteś pewny, że nic nie zostało zaktualizowane, a jedynie przestawione w ustawieniach?

Podczas 2 wizyt serwisanta (pierwszy rozruch i po roku przegląd) nic nie było u mnie aktualizowane.  Tę opcję ('Pokaż zaawansowane') mogę u siebie zmieniać i faktycznie widnieje u mnie taki parametr jak 'nieczułość mieszacza'. 

Edytowane przez gollab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 7.02.2017 o 08:37, robin60 napisał:

@sambor chodzi zapewne o sterowanie pogodowe kotła.

Witam Robin  czy jesteś wstanie dobrze ustawić lazara 22kw,szukam ratunku kocioł chodzi tylko na100% mocy spalanie kosmos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , żeby się nad tym pochylić to trzeba postać przy kotle  i mieć pełną wiedzę na temat domu , instalacji jej wykonania  a najważniejsze spięcia kotła z nią.

Tak ogromne spalanie paliwa  to  w 100 %  przypadków  wadliwie wykonanie instalacji w kotłowni. Krótko mówiąc kocioł na pellet źle podłączony  nie wybacza błędów instalacyjnych i generuje takie duże spalanie.

Drugim ważnym czynnikiem to dom i jego straty cieplne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ma ustawiony piec na mniejsze podawanie paliwa zatem zamiast pracować na 22kw pracuje z10kw. Ja miałem podobnie. W czerwcu serwisant uruchomił i przy pierwszych przymrozkach piec pracował na 100% nie nagrzewając buffora. W trybie fuzy nagrzał w kilka godzin. Zacząłem zastanawiać się i doszedłem do wniosku iż pięć był ustawiony na około 7kw przy piecu 18kw. Dzięki kalkulatorowi na stronie wyregulowalem samemu. Po roku i przeglądzie rocznym serwisant zwrócił mi uwagę że mam zmienione ustawienia. Skomentowałem tylko że jak mi zmieni to mu nie zapłacę i żeby dokształcił się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

roche pozmieniaem i chodzi 3min 100% i 3min 50% juz jest lepiej,ale co zmienić,żeby wszedł w 30% mocy

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.