Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Focus problem z uzyskaniem temperatury kotła


molskyka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam od 4 lat piec LAZAR FOCUS, ostatnie 4 zasypy piec działał dobrze. Zabrakło mi pelletu przegrzebywałem zasobnik, ślimak nabrał miału, zasobnik wyjechany do zera.  Pojechałem kupić pellet drzewny od tego samego dostawcy co ostatnie 4 zasypy. Zasypałem zasobnik do pełna i zaczął się problem. Kocioł nie może osiągnąć wyższej temperatury niż 55-57 a temperatura spalania to 130-135. Podając ręcznie dodatkowo do tego co sam pobierał temperatura wzrastała, zwiększyłem czas podawania ze 110s do 120s zero poprawy. W grudniu kompleksowo czysciłem piec i drogę do komina miałem dużo przez eksperymentowanie syfu z pelletem ze słomy, siana, słonecznika. Stwierdziłem że może go przeczyszczę zrobiłem to wczoraj, efektu brak. Pomyślałem że ślimak nabrał tyle miału że w samym ślimaku miał stoi przez co pobór pelletu jest mniejszy.  Mam zasypany do 90% zasobnik zastanawiam się czy nie opróżnić zasobnika i samej rury ze ślimakiem. Temperatura kotła dopiero wtedy rośnie jak piec zaczyna przechodzić w tryb nadzoru. Ustawień nie zmieniałem ponieważ było dobrze. Podobną sytuację miałem z pelletem ze słonecznika miał podobne objawy co ja teraz, nie osiągał temperatury a jak osiągnął to tylko w nadzorze. Poniżej screeny z ustawień pieca, dziękuję za pomoc pozdrawiam1.thumb.jpg.4fe867f6515d8bd219ebccbd16e4c4f0.jpg2.thumb.jpg.b5c357853d31c592937d7807f28d97eb.jpg3.thumb.jpg.1f236573c1939b2a25f4baa15be2da2d.jpg4.thumb.jpg.95bca13323e3371bff721f856bafd6ac.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzięki właśnie zmieniłem i czekamy na efekt. Na tych ustawieniach PRACY chodził 4 lata nigdy nie zmieniałem tych parametrów o których wspomniałeś bo nie znam się na tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet ze stałego źrodła, poszedłem do kotłowni dołożyłem garstkę pelletu recznie, i temp spalin polecaiała ze 122 do 145, temp kotła 58 stopni. Wróciłem z kotłowni do domu minelo 5 minut i mam obecnie 124 temp spalin i 53 stopnie na kotle

Czy jest możliwe że ślimak jest cały w miale i pobiera za mało pelletu? Czy mam się brać za wysypywanie z zasobnika i oczyszczenie ślimaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kubutek11180 napisał(a):

A jak ostatnio  tym pisałeś myślałem że to wyszysciles dlatego nic w tej sprawie nie pisałem to tam jest problem musisz to wyczyścić. Kiedys kupiłem taki pelet że raz w tygodniu musiałem tam zaglądać.

Czyściłem piec i drogę do komina, ale nie drogę od zasobnika do paleniska już się za to zabieram bo nie daje mi to spokoju

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zasobnik wczoraj oproznilem, slimak oczyszczony i wyjety. Zasypano na nowo. Bez zmian. Nie mogę otrzymać pozadanej temperatury kotla

Screenshot_2023-01-30-08-15-05-074_com_plum_pl.econet.thumb.jpg.7e463f23513df63132b5c0f5dab96207.jpg

Edytowane przez molskyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kubutek11180 napisał(a):

Wydaje mi się że kocioł jest zasypywany peletem za duzo paliwa dostaje. Zmniejsz czas podawania w pracy 100% na 6s na pozostałych mocach też

50 % 4 sek.

30% 3 sek

 nic więcej nie zmieniaj zobaczysz.

Te 130-135 to mam rozumieć że to temp spalin.?

Kubotek Twoja zmiana właściwie pogorszyła, nigdy nie zmieniałem tych parametrów, ale idąc tym tokiem rozumowania nie właśnie zwiększyłem Twoje parametry zwiekszone.thumb.jpg.4e1d026bc3877123b17aae32489db43f.jpg

 

Efekt jak na chwilę obecną zauważalny

efekt.thumb.jpg.28e65f4303062ab45b58a543757ac14d.jpg

Może to nie jest jakaś rewelacja ale efekt zauważalny, może faktycznie to wina pelletu. Nie mam pojęcia...

Piec nagrzał dom przy temperaturze kotła 58stopni i przeszedł w nadzór. Obecnie w kotle temperatura 88 stopni. Dlaczego on nie osiąga takiej temperatury w czasie normalnej pracy? Kaloryfery tak samo gorące na wejściu jak i na wyjściu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze a  takie pytanie bo według ostatniego zdjęcia temp kotła jest 57st a temp spalin aż 151st według mnie to bardzo dużo, jaka jest temp spalin w nadzorze , dużo ciepła ucieka w komin nie jest odbierane przez wymiennik w kotle.

Pytanie jeczsze jedno w trakcie nadzoru według zdjęć jakie wcześniej dołączyłeś

praca retorty 0 s 

Przerwa podawania 5 min.

Czy tak zeczywiście jest?

I jeczcze jedno  jak kocioł przechodzi w nadzór to pewnie pompka na dom się wyłącza  albo zawór mieszający się zamyka i nie odbiera ciepła i może dlatego masz 88 st.

Tak myślę że jeżeli masz 151st spaliny i 57 kocioł to masz niska sprawność wymienika albo strasznie cienki pelet ,więcej paliwa chyba trzeba. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nadzorze ciepło idzie w kocioł i wtedy temp spalin spada. 

praca retorty 0 s 

Przerwa podawania 5 min.

Nie wiem co to jest i nigdy nie zmieniałem tak jest faktycznie.

Tak jest jak przechodzi w nadzór pompka się wyłącza. |

Zwiększyłem mu czas podawania na poszczególnych mocach i stad efekt. Pellet od stałego dostawcy.

 

Tutaj masz dokładne dane z tego miomentu

nadzor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubutek11180 napisał(a):

No to masz rozwiązanie zwiększ dawki na pracy, jak osiągnie temp w domu to fajnie żeby się kocioł wyłączył, chyba że chcesz ten nadzór, zostawić.

Nie wiem co lepsze czy ten nadzór czy kocioł ma się wyłączyć, nie wiem jak to zmienić

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAKT FAKTEM ŻE 20 GRUDNIA KUPOWAŁEM TEN PELLET ZA 38ZŁ ZA WOREK - 15kg , 31 GRUDNIA 32 ZŁ ZA WOREK, A STYCZEŃ 2023 30 ZŁ ZA WOREK 15KG CO JEST ABSOLUTYM HITEM W CENIE KTÓREJ KUPOWAŁEM PELLET ZE SŁONECZNIka. wiem że ceny pelletu zmalały o 50% ale takich anomali nie miałem grzejąc pelletem drzewnym do tej pory jak teraz. Z obniżką idzie jakość ale czy producent aż tak oszalał?863733767_nadzor2.thumb.jpg.42639b9693c77014f72636d03f7e9041.jpg

faktycznie tę temperaturę dać na kalofery zamiast w eter, jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamontować regulator ciągu kominowego. O ile jest możliwość można dołożyć jakies dodatkowe przeszkody dla spalin w wymienniku ale to już kombinacje są. 

Poproboj z tym nadzorem sam zobaczysz .

 

Może obniżyć temp na kotle chyba że potrzebujesz taka wysoką , jaka temp idzie  na dom. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam zasypany zasobnik Barlinek, spaliłem go następnie Zasypałem LAVA spaliłem. Cały czas miałem temp kotła- 54-56 temp spada poniżej 55 i nie daje na kaloryfer. Dopiero jak osiągnie temperaturę w pokoju i przejdzie w nadzór to temp kotła rośnie do 80*C. Cały czas podczas pracy 100% kotła mam temp spalin 130-140*c a w kotle 55. Piec chodził dobrze a od 2 miesięcy widzę że nic mu nie pomaga. Proszę o pomoc, sugerując się sceenami w/w. 

W tej chwili nagrzał wodę w boilerze przy temp. kotła 70. Później zaczął grzać kaloryfery. Spadło do 53,9 i tak będzie się bujał z 2 godziny aż dobije do maks 57 stopni i przejdzie w nadzór bo nagrzeje do temp pokojowej zadanej. Przejdzie w nadzór i temp kotła wzrośnie z 57 do 80 i powoli będzie spadać...

 

image.thumb.png.85ef0d9a2694686ea7673f85c892f97c.png

Edytowane przez molskyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu kocioł nie ma tyle mocy żeby nagrzać instalację do ustawionej temperatury kiedy pompa CO działa i kaloryfery grzeją. Dopiero jak pompa się wyłączy to mu mocy wystarcza na nagrzanie - ale tylko samego siebie.

Można mu pomóc np zmiejszając temperaturę wody w CO na zaworze mieszającym - wtedy kaloryfery nieco chłodniejsze ale kocioł prędzej się nagrzewa.
Druga sprawa - lepiej żeby kocioł się całkiem wyłączył a nie tylko pompka CO na sygnał od termostatu pokojowego. Bo jak tylko pompkę wyłączysz to głupi kocioł dalej grzeje aż do prawie 90 stopni. Poszukaj jakichś ustawień w tym durnym sterowniku bo jeszcze się zagotuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, nightwatch napisał(a):

po prostu kocioł nie ma tyle mocy żeby nagrzać instalację do ustawionej temperatury kiedy pompa CO działa i kaloryfery grzeją. Dopiero jak pompa się wyłączy to mu mocy wystarcza na nagrzanie - ale tylko samego siebie.

Można mu pomóc np zmiejszając temperaturę wody w CO na zaworze mieszającym - wtedy kaloryfery nieco chłodniejsze ale kocioł prędzej się nagrzewa.
Druga sprawa - lepiej żeby kocioł się całkiem wyłączył a nie tylko pompka CO na sygnał od termostatu pokojowego. Bo jak tylko pompkę wyłączysz to głupi kocioł dalej grzeje aż do prawie 90 stopni. Poszukaj jakichś ustawień w tym durnym sterowniku bo jeszcze się zagotuje.

 

Przyznam że nie miałem problemów z piecem do momentu eksperymentowania ze słomą, słonecznikiem. Wada musiała wystąpić po tym działaniu. Jeżeli dołożę mu z garstkę albo dwie to idzie temp. w kotle od razu, po czym za chwile wróci do dwojej temperatury, czyli Twoim zdaniem powinienem odłączyć kocioł od termostatu? Drugie pytanie czy warto sugerować się czujnikiem pogodobym? zewnetrznym? Nie wiem gdzie jest zawór mieszajaćy, czy to ten od dołu po wyjściu z pieca?

Czyli WYŁĄCZENIE POMPY KOTŁA OD TERMOSTATU - mam zrobić WŁĄCZONY ? Natomiast WYBÓR TERMOSTATU mam ecoSTER T1 lub WYŁĄCZONY. Rozumiem że jak zrobię wyłączony to będzie grzał bez opamiętania? Sam już nie wiem 😛

image.thumb.png.6a9c4299b6431ce6abb4d25f8b33825e.png

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, pastor napisał(a):

Może byś tak dal schemat swojej kotlowni

Dol pieca, 

IMG_20230222_161827.thumb.jpg.f28120bd6327ab582946e7962245ee87.jpg

 

Gora piecaIMG_20230222_161842.thumb.jpg.84a6c6c6542ea9bdea90cd4ba798e340.jpg

RozdzielaczIMG_20230222_161851.thumb.jpg.0277e50806407324af0490252702fc2e.jpg

SchematScreenshot_2023-02-22-16-13-47-300_com.android.chrome.thumb.jpg.1234697a4b07b62d30a678eecb88a182.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.