Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Lazar Pellet Focus Opinie Użytkowników


piter821

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Przyszły mrozy więc i pojawiły się nowe pytania.

Moje ogzewanie jest mieszane podłogówka + kaloryfery. Sterowanie kaloryferów odbywa się przez parametryzowanie w ustawieniach mieszacza, pracuje on w trybie FL i jak widać mimo 45 stopni zadanych jest tylko 32 !

Nie ma różnicy czy przełączę piec w tryb standardowy czy FL, zachowuje się tak samo.

Idąc dalej, wszedłem w ustawienia serisowe do ustawień mieszacza i tam nastawilem minimalną temperaturę mieszacza 39 stopni, jak widać to nie działa.

 

Czy może ktoś podpowiedzieć jak do tego podejść ?

post-76671-0-26310700-1519718946_thumb.jpg

post-76671-0-70741400-1519718947_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak co zrobić zeby ta temperatura w grzejnikach była taka jaką chcę ? zauwazyłem że temperatura w grzejnikach idzie do góry tylko jak wejdę w ustawienia CWU i włączę pompę wody na priorytt lub bez priorytetu. Dziwne to jest bo co ma CWU wspólnego z grzaniem grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem co prawda nowym użytkownikiem forum, aczkolwiek śledziłem temat ze względu na trapiący mnie problem, którym jest zbyt wysoka temperatura spalin (okolice 190°C). Postaram się krótko opisać niezbędne dane:

  • Kocioł: Pellet Focus 18 kW
  • Sterownik: EcoMax 800
  • Pellet: Barlinek klasa A1 średnica 6 mm
  • Temperatura zadana kotła: 68°C
  • Temperatura zadana mieszacza: 50°C
  • Zawór 4D
  • Ciśnienie wody: utrzymywane 1,2(na zimno)-1,5(na ciepło) Bar
  • Praca w trybie IFL
  • Doloty powietrza pierwotne/wtórne: maksymalnie przymknięte
  • Brak regulatora ciągu kominowego
  • Brak szybra kominowego

Opis domu i instalacji CO:

  • Powierzchnia grzewcza 200 m2
  • Parter: grzanie podłogowe regulowane zaworem, obecnie około 35°C, 5 grzejników (z czego 2 małe)
  • Piętro: grzanie podłogowe bez regulacji, obieg prawdopodobnie wspólny z grzejnikami, 8 grzejników (z czego 3 małe)
  • Zasobnik CWU 300 L
  • Regulacja temperatury w domu: regulator stykowy, ustawiony na 21,4°C
  • Dom nowy, wykonany z gazobetonu (suporex) ocieplony styropianem.

Instalator kotła stwierdził, że regulacja ciągu odbywać się będzie wyłącznie za pomocą wentylatora zamontowanego w piecu, bo „szyber będzie się zapychał” mimo, że w instrukcji wyraźnie napisano, ze jest on wymagany do prawidłowej pracy kotła. Pierwotnie piec rozpalany był pelletem 8 mm, ale ze względu na częste komunikaty dotyczące nieudanej próby rozpalania, pellet zmieniony został na 6 mm.

 

Obecnie piec pracujący na trybie IFL ma następujące nastawy:

  • Max moc kotła: 80%
  • Min moc kotła: 30%
  • Korekta nadmuchu: 90%
  • Czas stabilizacji: 5 min
  • Moc nadmuchu przy rozpalaniu: 75%
  • Czas rozpalania: 9 min
  • Czas podawania przy rozpalaniu: 150 sek

Fabryczne nastawy instalatora w trybie STANDARD:

  • Moc nadmuchu 100%: 80%
  • Czas pracy podajnika 100%: 10 sek
  • Czas przerwy podajnika 100%: 18 sek
  • Moc nadmuchu 50%: 60%
  • Czas pracy podajnika 50%: 8 sek
  • Czas przerwy podajnika 50%: 30 sek
  • Moc nadmuchu 30%: 40%
  • Czas pracy podajnika 30%: 6 sek
  • Czas przerwy podajnika 30%: 60 sek
  • Moc nadmuchu przy rozpalaniu: 75%
  • Czas podawania przy rozpalaniu: 150 sek

Ze względu na fabryczne nadmuchy i czasy podawania paliwa, których nie byłem pewien kocioł przełączyłem w tryb IFL. Obecnie podczas pracy utrzymuje zadaną temperaturę zadaną kotła na 68°C i podczas pracy na „pełnej” mocy nadmuch wynosi około 43%, zaś temperatura spalin oscyluje się w granicach 180-195°C, co znacznie wykracza poza zakładane przez producenta 120-180 °C.

 

W trybie standard próbowałem ustawień podanych przez użytkowika „rob68” mając jeszcze pellet 8 mm, czyli:

 

100%  50%  7s  20s

50%    47%  7s  36s

30%    45%  7s  45s

 

Jednak z moich obserwacji, mimo temperatury spalin mieszczącej się w oczekiwanym zakresie, kocioł miał problem z rozgrzaniem i uzyskaniem zadanej temperatury. Na pellecie 6 mm nie próbowałem żadnych ustawień.

 

Moim zdaniem problem tkwi w zbyt dużym ciągu kominowym, ale być może jest inne rozwiązanie. Prosiłbym o sugestie dotyczące rozwiązania problemu. Dodam, że jest to pierwszy sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj sziwu. Przeczytałem, że masz całkowicie przymknięte wloty powietrza pierwotnego/wtórnego.

Wydaje mi się, że to nie dobry pomysł, ponieważ powietrze nie dostaje się tam, gdzie jest potrzebne dla prawidłowego spalania.

Przy całkowitym zamknięciu powietrze dostaje się na palnik przez ewentualne nieszczelności (okolice grzałki i rynienki zsypowej), a nie przez otworki w palniku.

Kiedyś wrzucałem fotki, w jakim stopniu są uchylone u mnie. Z tym, że mam regulator ciągu kominowego i dobrze spełnia swoją rolę. Polecam.

 

Swoją drogą ustawienia serwisowe trybu standardowego chyba typowe dla serwisantów - masa wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) dziękuję za szybką odpowiedź. Napisałem, maksymalnie przymknięte, ale przesłony które tam są nie są w stanie maksymalnie zamknąć otworów, więc pozostają znaczne szczeliny. Muszę poszukać zdjęcia które wrzuciłeś, bo wtedy jeszcze nie byłem członkiem forum i nie wyświetlało zdjęć. Niestety (o ironio) nie wiem który otwór tyczy się powietrza pierwotnego, a który wtórnego, bo z instrukcji nie wynikało po której stronie się one znajdują.

 

Jeszcze jeden otwór znajduje się zaraz nad grzałką, pod jej osłoną (ta z napisem lazar). ale ustawień tej przesłony nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, doloty powietrza wtórnego mam ustawione na 12 mm, natomiast pierwotne znacznie więcej. Dolotu pierwotnego nie mierzyłem, ale zamieszczam zdjęcie zrobione kiedy tam zaglądałem. Według instrukcji powinno być nie mniej niż:

  • 8 mm - powietrze pierwotne
  • 14 mm - powietrze wtórne

Rozumiem, że w takim razie mogę skorygować to ustawienie i nieco zwiększyć przepływ dla otworów wtórnych i nieco zmniejszyć dla otworu pierwotnego?

 

Interesuje mnie jeszcze kwestia rozpalania, skorygowałem nawiew na 70%, niemniej nie wiem ile mają inni i czy jakoś mogę się tym sugerować. Czy w przypadku zbyt dużego nadmuchu, mogą występować problemy z zapłonem? (u mnie występują). Po odpaleniu i 5 minutach stabilizacji, temperatura spalin osiąga już 150°C.

post-78244-0-12322300-1519839111_thumb.jpg

post-78244-0-64493000-1519839119_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja mam problemy z IFL. W instrukcji do sterownika napisane jest, że należy "Otworzyć maksymalnie przysłonę wentylatora" W naszych piecach rozumiem, że te przysłony które są powyżej w poprzednim poście. Czy przy wentylatorze jest dodatkowa przysłona ? Wg. mnie nie.

 

Od 2 tygodni spalam inny pellet (rónież certyfikowany) i ponownie włączyłem tryb IFL. Okazało się, że dymi nawet wówczas gdy ustawiałem korektę wentylatora 90-120 %. Temperatura spalin ponad 200 stopni. Po przestawieniu na standard i obliczone wg. kalkulatora objawy ustąpiły.

Nie wiem czy coś jest nie tak z moim piecem, ale dymienie w IFL zaczyna mnie martwić. Wg. mnie dostaje za dużo paliwa i za mało powietrza.

 

Proszę o radę i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, czy to o te "przesłony wentylatora" chodzi, ale obawiam się, że jeśli wszystko otworzę, to mi wskoczy temperatura spalin 300°C mimo, że pracuję w trybie IFL. Cały czas się zastanawiam, czy nie dostaje zbyt dużo powietrza przez mocny ciąg i czy są ewentualnie inne przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem u Artka jest za duży ciąg/nadmuch ustawiony. Stad tak wysoka temperatura.

U mnie dam nadmuch 5% większy i potrafi ze 130 zrobić sie 150-160*C.

Próbowałeś ustawić większy ciąg na regulatorze żeby zobaczyć co się dzieje? Podzielisz się informacją ile IFL daje u Ciebie nadmuchu?

 

Zastanawiam się też co oznacza "kopci" ;) tzn jak bardzo. Bo mi też coś tam kopci lekko jak skupić wzrok tym bardziej przy tych mrozach, aczkolwiek to bardziej para niż dym. Jak podkręcę nadmuch o 20% to kopcić przestanie, ale ciepło pójdzie w komin.

 

co do przesłony wentylatora - nie wiem czy dostaliście takie same instrukcje jak ja, ale ja mam ogólną instrukcję do sterownika EcoMax.

To uniwersalny sterownik który można zamontować również w innych kotłach. Instrukcja jest ogólna, nie jest napisana pod Focusa. Zakładam więc że przesłona wentylatora to pojęcie ogólne. W starszych piecach na ekogroszek widziałem że wentylator (tam był nadmuch dosłownie, od frontu - u nas wentylator wytwarza jakby ciąg od drugiej strony) działał cały czas na tych samych obrotach, a regulacji dokonywało się przez przymykanie przesłony.

Nie pamiętam już dokładnie jak to było ujęte, ale czytając o IFL zrozumiałem, że mam otworzyć maksymalnie przesłonę powietrza pierwotnego.

 

Pierwotne mam rozkręcone na max, wtórne na jakieś 60%, nadmuch 44 (teraz jest 46 bo kupiłem na spróbowanie trochę syfiastego pelletu) i problemu nie ma.

IFL u mnie dawało 49% nadmuchu.

 

A tak przy okazji Artek - paliłeś tym 535 zdaje się. Jak wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odp do piusu 

 

W IFL mam ustawione 100 % mocy nadmuchu 50 %. Przy standardzie nadmuch mam 53% przy mocy 100% podawanie 3s przerwa 8 s.

Serwis ustawił w trybie standard przy mocy 100 % nadmuch 78%, podawanie 6 i przerwy 18s. Również nie dymiło, lecz w okresie zimowym przy minus 20 stopni piec działał 19/24h. Wówczas zmieniłem na tryb IFL i dzięki temu piec był wstanie szybko nabić buffor.

 

W trybie IFL dymi tzn. ciemno szary dym (nie para) dym unosi się nie zależnie od temperatury zewnętrznej. W sterowniku mam wybrany pod mój palnik, więc w trybie IFL powinno najbardziej optymalnie działać. Dlatego bardziej zastanawiam się nad sondą lambda. Regulacja ciągu wtórnego nic nie daje. Obserwację robiłem w okresie 5 minut (nigdy przysłoń nie zakryłem powyżej 50 %). Teraz mam otwarte w 100%.

Ciąg kominowy mam ustawiony około 11 (nie pamiętam jednostek).

 

Spaliłem 2 tony pellet 535. Troszkę opakowania rozsypują się, tzn.około 10 % zostały źle zgrzane. Popiołu mam więcej, na 500 kg około 4/5 pojemnika. Spieków nie widać. Teraz pale Happy pellet. Innego nie mieli na stanie. We wakacje wrócę do pierwotnego jeśli dowiezie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to masz za duży ciąg i idzie temperatura w komin zamiast grzać kocioł. Tłumaczy to wysokie temperatury spalin.

Ustaw to co dał serwis skoro działało (mam zbliżone ustawienia 8/20s konkretnie) tylko nadmuch daj 50 max. Zobacz co się stanie z temperaturą spalin. Później bym z ciekawości dał +5 i -5 na regulacji ciągu i też zobaczył.

 

zmierz sobie też wydajność podajnika - na tym pellecie może być inna i daje zbyt mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja pokręciłem troszkę z przesłonami i to co się porobiło, to dla mnie sensu nie ma :)

Zmniejszyłem wlot powietrza pierwotnego i zaczął ciągnąć wtórnym, to się zaczęło hajcować że temperatura skoczyła o dobre 15 stopni w górę :) wyrównałem wszystkie na 14mm, nawiew dałem na 47% i jest ok.

 

Niestety dzieję się u mnie rzecz następująca - na palniku zostaje popiół-pyłek w formie przypominającej mąkę lub cement - nie klei się, nie brudzi jakoś bardzo, jak dmuchnąć to zrobi się siwo, ale sam w sobie się trzyma i tworzy taką zwartą masę.

Mimo tego że palnik się czyści, to chowając się ma ok 3-5mm luzu i taka warstwa pyłku ładnie wygładzona zostaje.

Zastanawiam się jak temu zapobiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam serdecznie. Jestem uczestnikiem forum od roku, choć głównie do tej pory czytałem wasze posty. Użytkuję Focusa od sierpnia 2017 roku i nie wiem jak u was, ale u mnie te ustawienia FL w ogóle nie działają. minioną zimę spędziłem na korygowaniu ustawień kotła z małym sukcesem...szkoda tylko że na wiosnę :). Tak więc tej zimy liczę na znaczne ograniczenie zużycia peletu. Dla zainteresowanych ogrzewam dom położony w okolicach Nowego Targu, tak więc jest dość zimni. Zima 2017/2018 najniższa odnotowana temperatura w ciągu kilku nocy to około -32, -33 stopnie. ogólnie zima była dość ciepła. kociołkiem ogrzewam CWU z cyrkulacją pracującą 14h/dobę

Sezon grzewczy rozpocząłem od 1 września br. do tej pory spaliłem 750 kg pelletu, najczęściej z Castoramy, więc pewnie nie najlepszej jakości. DOm o powierzchni ogrzewanej 200 m2, całość w podłogówce ze sterownikami w poszczególnych pomieszczeniach. Dom zlokalizowany przeszkleniami do południa, z poddaszem użytkowym. ocieplony styropianem, ściany 15 cm, podłoga 10 cm, strych 10 cm. okna trzyszybowe o współczynniku 0,9. w tym jedno tarasowe i cztery podwójne balkonowe. Dom wystawiony na silne wiatry. 

zapotrzebowanie energetyczne określone na około 12 kw przy użyciu kalkulatorów dostępnych w internecie. Kocioł podczas pierwszej zimy wygaszał się regularnie co godzinę, co wiązało się z większym zużyciem paliwa. Obecnie pracuje w trybie ręcznym na ustawieniach:

moc 100%, podawanie 9 sek., przerwa 19 sek,  nadmuch 70%.

moc 50%, podawanie 5 sek, przerwa 20 sek, nadmuch 60%

moc 30%, podawanie 2 sek, przerwa 30 sek., nadmuch 35%

Na powyższych ustawieniach kotłaśrednia temperatura spalin wynosi około 110 stopni C

Dla zainteresowanych poniżej załączam charakterystykę pracy kotła.

do chwili obecnej średnie spalanie na poziomie 10 kg/ dobę.

W przypadku pytań, sugestii proszę o kontakt.

image.thumb.png.d6ebb0615fab19f7cbe1d8d04412da37.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.