Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM,

 

Sezon grzania już blisko i trzeba kupić paliwo :)

Zeszły sezon był na Barlinku i Good Pellet.

Czym palicie i w jakiej okolicy mieszkacie? Może jakieś zakupy grupowe.

Znalazłem coś takiego Pellet Gold producent http://www.pelletenergy.pl/ :

http://allegro.pl/show_item.php?item=4616331737

Facet za 2 T z dowozem do Aleksandrowa Łódziego chce 1,5 KPLN.

Za Barlinek przy 3T w okolicy Aleksandrowa Ł. mogę kupić za 970 pln.

 

Może macie inne źródła i jeżeli część z nas mieszka w jednym rejonie można negocjować cenę.

 

 

Pozdrawiam

Marcin

Ten pelet z Błaszek wydaje się ciekawy ale czy ktoś juz go wypróbował ? Kupić 2 T i meczyć się całą zimę to kiepski pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przy zasypywaniu zbiornika czyszcze popielniki ale z odurzaczem jeszcze nie biegam :) Ostatnio mam pewien problem z Pelletem. Do tej pory kupowałem 8 mm ale miałem taki przypadek że przy wylocie do palnika pellet zablokował się i niby podawał ale nie palił i komuniakt był brak opału. Czyli było : Czyszczenie -->Rozpalam --> Czyszczenie --> Rozpalam. I tak w kółko. Dzisiaj rano znów to było. Po zdjęcie plaskiwej rury i przepchnięciu wszysko wraca do normy. Teraz zamówiłem paliwo 6 mm. Gdzie kupujesz Pellet ? 

Witam wszystkich, też mam ten kocioł. 

Miałem również problem z blokującym się paliwem, problem wynikał u mnie ze zbyt długich kawałków paliwa. Przy spadaniu do palnika klinowały się jeden o drugi, rura zapychała się. Miałem jakiś marketowy pelet i kawałki przekraczały nawet 5cm długości. Po przejściu na Lave problemu nie miałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z kolegą Lamą79 rozmawialiśmy o ustawieniach w części palnik serwis.

Ustawienia serwisant to ustawienia z zeszłego roku gdzie paliłem Brlinkiem. Teraz przeszdłem na Lavę i w wyczystce pojawił mi się czarny osad. Serwisant doradził mniejszenie z 6,5 do 5,5-5,0 parametru Podawanie MAX ( moc 100%). Ja dodatkowo zwiększyłem Powietrze Min ( moc 30%) oraz Powietrze Max ( moc 100%). Obecnie tak to wygląda jak w załączonym pliku.

Wydaje mi się że piec szybciej się rozpala oraz że płomienie są wyższe i bardziej soczyste. Jakie macie ustawienia u siebie? Jakie doświadczenia w ustawieniach tych parametrów?

 

                                                                                                                                   

 

Ustawienia piec.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisałem do Arkusza kalkulacyjnego swoje aktualne ustawienia.

Daje się zauważyć spora różnica w Ilosci paliwa Test ja sprawdzałem dokładnie jest to w moim przypadku 10.5gk/h.

Moze wynika to z faktu że pelet mam o grubości 8mm?

Postaram sie niebawem zamiescić zdjęcia.

Ustawienia piec.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

W załączniku zdjęcia z popiołem oraz osadnik. Na Barlinku to wszystko było jaśniejsze teraz na Lavie ciemiejsze.

Dostałem FV za prąd. Za 6 mc wychodzi 190 brutto mc. Woda dla 2 dorosłe osoby plus 2 małych dzieci. Żona obecnie siedzi z nimi w domu. Grzanie wody pompą ciepła. Wszytsko na prąd (plyta,  mikrofala itp ) Jakie wy macie rachunki?

 

Co do plliku z ustawieniami to za bardzo nie wiem o co chodzi w ustawieniu : Ilość paliwa test. To chyba jedynie podaje ile do testu ma pobrać peletu. Nie ma to wpływu na proces normalnej pracy?

Różnice są na ilości powietrza. Lama79 ma dużo niższą na 100%. 18 my mamy 30-33.

 

post-58147-0-56224100-1416431611_thumb.jpg

post-58147-0-12030700-1416431624_thumb.jpg

post-58147-0-50479100-1416431637_thumb.jpg

post-58147-0-38692200-1416431641_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę to ten popiół ciemnawy, tak jakby powietrza za mało było , W mim kotle na pellet (Wolf +Viking Bio) popiół z Barlinka mam ciemniejszy a Lavy bardzo jasny

Przyłóżcie się trochę do ustawień. :P

 

Pozdr.

PS

Uprzedzając pytania o czyszczenie wnętrza - to luźny pył , odkurzacz robi swoje w niecałe 10min, całe czyszczenie z rozkręceniem

i ponownym skręceniem trwa mniej niż 15min co 2 tyg lub co 150kg paliwa.

post-18578-0-80998200-1416434190_thumb.jpg

post-18578-0-36372300-1416434211_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Co do plliku z ustawieniami to za bardzo nie wiem o co chodzi w ustawieniu : Ilość paliwa test. To chyba jedynie podaje ile do testu ma pobrać peletu. Nie ma to wpływu na proces normalnej pracy?

.....

Ilość paliwa Test określa jaką ilość paliwa podaje podajnik w czasie 60min, wartość ta jest różna dla każdej partii peletu (grubość, długość it.).

jest to o tyle istotne że przekłada się na obliczeniową moc oraz ilość powietrza którą należy dostarczyć do spalenia tak by było ono przeprowadzone optymalnie.

Procedura pomiaru jest prosta, w sterowniuu jest opcja test podajnika nalezy właczyć jana 15 minut a końcówkę węża podajnik umieścić w wiaderku, po kwadrancie wyłączamy podajnik pelet ważymy i mnożymy x4 otrzymaną masę wydajnosci podajnika wpisujemy w sterowniku jako Ilość paliwa test. I to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz obiecane zdjęcia wnętrza kotła, wyglada jak wygląda, jeszcze nie był czyszczony w tym sezonie :D .

post-48041-0-95571800-1416600299_thumb.jpg

post-48041-0-13758100-1416600310_thumb.jpg

post-48041-0-24317500-1416600319_thumb.jpg

post-48041-0-64260900-1416600374_thumb.jpg

post-48041-0-43285500-1416600382_thumb.jpg

Edytowane przez Damian111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Instalator który odpalał mi piec wypełnił kartę która została wysłana do Biawaru. Mówił że to istotne ze względu na ewentualne reklamacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. czy bez przyjazdu serwisu sam mogę / dam radę odpalić piec po raz pierwszy?

Można robić wszystko, ale należy myśleć o konsekwencjach.

Sterownik kotła powinien zostać skonfigurowany do układu w jakim będzie pracował piec i to jest jedno z zadań instalatora, pozatym nowy użytkownik moze nie poradzić sobie z wstępną regulacją spalania.

Jednym słowem odradzam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Histerezę temperatury kotła mozna zmieniać w ustawieniach, ja mam  ustawione 15st orginalnie jest o ile dobrze pamiętam 10.

Jeśli masz zainstalowany czujnik pokojowy to piec steruje temp. w pomieszczeniu z dokładnoscią 0,1st i tego nie da się zmienić, przynajmniej ja nie znalazłem takiej opcji, można jedynie zmianiać za pomocą regulatora pokojowego (pokrętłem +/- 3st.) lub poustawiać sobie programy czasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

druga rzecz, która mnie zastanawia to czy podczas spalania się pelletu robią się spieki z których palnik nie potrafi się oczyścić.

powoduje to zapychanie się palnika i rury.

no i rano zimniutko......... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki o ile sie pojawiają są sygnałem iż pelet był zanieczyszczony np piaskiem  (wytworzony z odpadów tartacznych które były zabrudzone np ziemią). W zeszłym roku miałem partię takiego peletu, ale palnik sobie z tym radził, choć wszystko zalezy od ilosci zanieczyszczeń i częstotliwości czyszczenia ustawionej w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na początku roku wyjechaliśmy z rodziną na parę dni. Przed wyjazdem, po rozmowie z serwisantem, zmieniłem ustawienia pieca. Temperatura 18C zamiast 21, ciepła wodę na 17C, kaloryfery zakręcone, pompa do kaloryferów załącza się przy tem 27C. W kalendarzu ustawiłem że w dzień przyjazdu tempeatura na poziom 21, woda na normalny poziom. W okrsie nieobecności 02.01-07.01 w okollicach Łódzi za ciepło nie było ale piec spalił mi prawie tyle samo co w okresie jakbym w domu był. W dzień przyjadu od 6 rano ustawienia wróciły do standardowych. W domu tam gdzie podłogówka było fajnie ciepło.

Macie jakieś obserwację w takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek, do Damian111. z tym pelletem to będzie jak piszesz, może być zanieczyszczony ziemią. i stąd te spieki.

w zeszłym sezonie grzewczym było wszystko ok. w tym sezonie pierwszą tonę jaką zakupiłem po 940 zł - to była męka, co dwie godziny ręczne czyszczenie palnika.

będę ją pamiętał bardzo długo.

do Marcin34lodz. miałem podobną sytuację i okazuje się że lepiej jest podtrzymać temperaturę w domu (bez względu na to czy jesteśmy w domu czy nie) niż ponownie rozgrzać budynek do poprzedniej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielkie obnizanie temperatury o 1-2 stopnie na kilka godzin gdy nikogo niema w domu  jest uzasadnione ekonomicznie i nie powoduje wychłodzenia murów, natomiast większe o 5-10 stopni to już zależy od czasu na jaki nas nie bedzie (jeśli kilka dni to opłacalne).

Nalezy jednak pamiętać iż może przytrafić się duży i gwałtowny spadek temperatury zewnętrznej i wtedy bez czujnika zewnetrznego i regulacji pogodowej może w ktańcowym przypadku dojść do zamarznięcia CO na powrocie i nieszczęście gotowe.

 

Zjawisko z podłogówką (jest cieplej niż tam gdzie są grzejniki) jest oczywiste, ciepło jest dostarczane jako promieniowanie i odczuwamy je dużo szybciej, konwekcja przy grzejnikach musi nagrzać wszystko: powietrze, mury meble itd.

Z tych względów ogrzewanie podłogowe stosowane jest na basenach i w kościołach (nowobudowanych) i innych wysokich pomieszczeniach.

 

Ja mam wszędzie podłogówkę i jestem bardzo zadowolony, samo odczuwanie ciepła jest inne, przy 18 stopnaich jest już dostatecznie ciepło, przy 22 jest już ukrop nie do wytrzymania a przy 24 w łazience to istna sauna :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witamm,

Porcja nowych obserwacji :)

1. Od jakich ustawień zależy kiedy piec zaczyna się rozpalać? Jeżeli mam ustawioną tem. docelową 60C to przy jakiej tem. zaczyna się rozpalać? W menu Kocioł jest opcja histereza. Zgodnie z instrukcją http://www.biawar.com.pl/kotly-c-o/kotly-c-o-na-pellety/pelmaxdrugi plik str 38 "Temperatura kotła musi zmniejszyć się od temperatury zadanej o tą wartość aby nastąpiło uruchomienie palnika." Czyli jak mam 60C to rozpalanie będzie już przy 55C? Wydaje mi się że kocioł rozpala sie gdzieś koło 50C.

2. Jaką macie tem docelową kotła?

3. Dawka startowa a wielkość pelletu. W tym sezonie palę lavą 6. Ostatnio miałem dostawę i mam takie wrażenie że jest on mniejszy. Piec miał problemy z rozpaleniem się. Dmuchawa dochodziła do 30 a płomień do 2. Po otworzeniu pieca pellet nie przykrywał zapalarki. Przy następnym rozpalaniu dodałem przez ręczne włączenie podajnika i piec poszedł. Zwiększyłem dawkę startową do 63.  Teraz się rozpala. 

4.  Jak to jest z tem kotła. W większości mam podłogowe. Tem do obiegu 28C a piec się rozpala jak tem spadnie do 50C. 

Jak to macie ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Odnośnie histerezy pracy kotła to do tej pory miałem ustawione 5C. Teraz dopiero doczytałem post Damiana gdzie pisze że oryginalnie jest 10 a on ma 15C. Miałem takie wrażenie że ten piec trochę za często się rozpala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.