Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy Z Instalacją Co


jean

Rekomendowane odpowiedzi

WItajcie!

 

Koledzy, pomóżcie bo już nie mam siły do mojej instalacji CO. W teorii instalacja prosta jak drut, tylko CO, robiona przez fachowca, a niestety nie działa jak należy.

 

Budynek użytkowy (biuro), parterowy. Grzejniki, kocioł na paliwo stałe - wszystko na jednym poziomie. Podstawa naczynka wzbiorczego 3,2m nad poziomem podłogi, najwyżej położony punkt instalacji 2,8 nad poziomem (minięcie drzwi wejściowych do budynku - rury wchodzą nad sufit podwieszany).

 

Wyjście z kotła, powrót do kotła, zespół pompowy, oraz rura wzbiorcza do naczynka na miedzi 28mm. Rury do grzejnika 7-9 Cu 28, 10-12 Cu 22, 13 PEX 20. Grzejniki 14,15 Rura Cu 15. Grzejnik 1 Cu 28, 2-6 Pex 20 (przyłącza pex 16).

 

Pompa obiegowa WITA U75-25.

 

Tuż za kotłem trójnik i rury rozchodzą się przy podłodze w lewo i w prawo. Prawa nitka za chwilę ma znowu trójnik i rozejście (patrz schemat). 

 

Instalacja ma mnóstwo problemów:

 

1. Nie ma mowy o pracy wszystkich grzejników. Zdecydowanie najlepiej grzeje nitka z grzejnikami 7-12 i 14,15. Grzejnik 13 po 2h pracy kotła na ok. 75 stopni lekko ciepły. Dodam że grzejniki w tej nitce to stare convectory, podpięte od dołu bez możliwości kryzowania. Grzejnik 1 letni, grzejniki 2-6 zimne (grzejniki nowe stalowe, podpięte od dołu). Dodam że kocioł spokojnie daję radę bo po osiągnięciu zadanej temperatury jest hamowany miarkownikiem.

 

2. Stale zapowietrzająca się pompa. Doszło do tego że mamy na stałe przymocowany płaski wkrętak przy pompie aby co parę godzin pompę odpowietrzać. W przeciwnym przypadku woda totalnie przestaje iść na kaloryfery a miarkownik zamyka dojście powietrza, aby nie dopuścić do zagotowania wody. Przyznam że nie jestem przekonany co do tego zaworu różnicowego, gdyż po włączeniu pompy nie słyszę stukotu kulki w zaworze a grawitacja i tak nie działa.

 

3. W czasie napełniania instalacji wodą mieliśmy problemy, żeby napełnić wodę do grzejników 3-6 - pierwsza poleciała woda przez naczynko, niż przez odkręcone odpowietrzniki tych grzejników. Instalator rozwiązał to w taki sposób, że zatkał rurę przelewową i fajkę odpowietrzającą w naczynku na czas nabijania instalacji i wtedy woda do tych grzejników dotarła. Trochę mi to nie pasowało, ale fachowiec zapewnił że jak będzie nabite to pompa przepchnie.

 

4. Manometr na kotle pokazuje ciśnienie w instalacji 0 bar (a działa gdyż w czasie akcji z pkt. 3 ciśnienie na manometrze wzrosło do 0.5b)

 

Prawdopodobnie jednym z powodów problemów w instalacji jest zbyt niskie zamocowanie naczynka, ale budynek jest parterowy i naczynko wisi tuż przy suficie. 

 

Dzięki serdeczne za pomoc i Szczęśliwego Nowego Roku! 

 

 

post-24944-0-14164400-1388497118_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

"najwyżej położony punkt instalacji 2,8 nad poziomem (minięcie drzwi wejściowych do budynku - rury wchodzą nad sufit podwieszany)."

W tym najwyższym Punkcie.. 2.8m

Rozumiem że tam Masz odpowietrzniki ?

Fotki jakieś zrób... bo z tego,Twojego schematu wynika że masz żle zamontowaną pompę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzięki za odpowiedź  :rolleyes:

 

Odpowietrzników żadnych tam nie ma - po prostu rury pionowo do góry, kolanko 90 stopni - rura w poziomie do kolejnego kolanka i pionowo do dołu...

 

Fotkę wstawię dopiero po nowym roku :) , ale jest dokładnie tak jak na schemacie. Z zasilania pieca rurka poziomo cu 28 do trójnika. Z trójnika w górę kolano 45 do naczynka, w dół do kolejnego trójnika. Odejście w bok do pompy (pompa w pionie strzałka w dół). Na wprost zawór różnicowy (strzałka w dół). Za chwilę złączenie obu nitek i pod kontem 45 stopni w trójnik który rozprowadza w prawo i lewo wodę na grzejniki w pokojach po prawej i lewej strony od kotłowni.

 

Pozdrawiam

post-24944-0-74127200-1388505228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Zawór różnicowy zdecydowanie zlikwidować.

2. Czemu grzejnik 13 nie grzeje - czy jest inny niż te w tej sekcji? Gdyby nie to, to całą sekcję można skryzować zaworem typu zasuwa na jej początku.

 

Naczynie mogłoby być wyżej, ale jak rozumiem nie ma jak, więc na razie trzeba to sprawdzić po tych 2 przeróbkach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zawór różnicowy Jest taki jak na schemacie, to jest zamontowany źle i nie będzie działał.

Więc jak kolega vernal napisał jest do likwidacji.

( Taka instalacja i tak nie zadziała "grawitacyjnie) więc jest zbędny.

Odpowietrzniki trzeba koniecznie zamontować w tym najwyższym punkcie tak na zasilaniu, jak i na powrocie.

(Tworzą się tam tzw. korki powietrzne )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedzi.

 

Jutro bierzemy się za przerobienie instalacji wg Waszych rad (likwidacja zaworu różnicowego i montaż odpowietrzników). Odpowietrzniki zamontować ręczne czy automatyczne?

 

Jutro też dam dokładniejszy schemat instalacji to może jeszcze wymyślimy czemu ta 13 nie grzeje a tymczasem muszę uciekać bo mnie żona pogania  :)

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał automatyczne. .

No chyba że Masz czas  na ręczne odpowietszanie..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy!

 

Dzięki serdeczne za wszystkie cenne uwagi. Po przebudowaniu układu wg. Waszych rad instalacja ożyła! :)

 

Wstawiliśmy odpowietrzniki w przejściu nad drzwiami (zamiast kolanka trójnik i odpowietrznik automatyczny do góry) - na zasilaniu i na powrocie. Wycięliśmy również zawór różnicowy przy pompie.

 

Zmiana jest bardzo duża - cała nitka kaloryferów 7-13 i 14,15 grzeje pięknie (poprzednio były duże problemy z kaloryferem 13). Dodatkowo poprzednio ciepła woda wchodziła na kaloryfery z dużymi problemami, obecnie moment od włączenia pompy i grzejniki ciepłe.

 

Nitka 1-6 dużo lepiej. Grzejniki 1,2 gorące, 3,4 ciepłe a 5,6 letnie - ale od momentu przeróbki i uruchomienia instalacji wychodzi mi z nich nadal powietrze więc sądzę że i one zaczną grzać, tylko trzeba je cierpliwie odpowietrzyć.

 

Jeszcze raz dzięki!

 

Jak już się rozkręciłem z tą swoją instalacją to mam jeszcze do Was dwa pytania:

 

1. Czy ma sens do tej instalacji zastosowanie sterownika pompy, który będzie ją włączał po osiągnięciu zadanej temperatury?

2. I drugie - czytałem na forum że instalacja zaworu 4d jest bardzo pożyteczna dla kotła - czy w mojej instalacji warto instalować taki zawór?

 

Dzięki serdeczne i pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie sterownika pompy ma sens i to jak najbardziej. (pompa nie działa po wygaśnięciu kotła)

a co za tym idzie oszczędność na prądzie..

Montaż zaworu 4d. nie jest konieczny. ale jeżeli Byś go sobie prawidłowo zamontował to na złe nie wyjdzie:)

(raczej same zalety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.