Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Problemy, Zapowietrzanie Itd.


snajperusa

Rekomendowane odpowiedzi

Ok zwrotny jest również przed pompą cwu, więc w tym przypadku nie cofnie mi się aż tak bardzo. Co dziwne jak rano chodzi cyrkulacja rura zasilająca cwu jest ciepława więc coś tam może jednak się nieznacznie cofa. 

 

A co mi da to jak usunę ten zawór zwrotny przed samym bojlerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągłe powietrze w instalacji Co bierze się właśnie z wężownicy w tym bojlerze. Powietrze z niej nie ma gdzie się wydostać bo blokuje je zawór zwrotny. Jak wraca Ci się ciepło z bojlera na grzejniki to zawór zwrotny daj zaraz za zaworem kulowym tym co zaznaczył " konopka" na zielono ( moim zdaniem jest on tam zbędny) a za nim odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam go tam za trójnikiem, łączącym obieg pompy cwu oraz obejściem grawitacyjnym, które jak pisałem nie działa jednak.

Zostawię kawałek miejsca na zawór zwrotny, który przeniosę z zasilania cwu przy zasobniku.

Czy tym odpowietrznikiem nie będzie zasysało powietrza?

 

 

post-67963-0-08575500-1460630785_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest na zasilaniu to nie będzie zasysać powietrza. Narysuj co i gdzie chcesz zamontować.  Jeśli grawitacja nie działa to zlikwiduj to połączenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok plan działań jest na weekend, jeszcze jakaś podpowiedź odnośnie sprawdzenia ciśnienia w naczyniu zbiorczym o co pytałem w poście #26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynia na razie nie dotykaj. Jeśli jest założone nowe to prawdopodobnie jest sprawne. Jak chcesz sprawdzić ciśnienie w naczyniu to od spodu jest wentyl  taki jak w kołach. Pompka z manometrem i będziesz widział ile masz ciśnienia. Tylko pamiętaj że sprawdza się to przy braku ciśnienia w instalacji. Albo ściągnij naczynie albo wypuść wodę z instalacji. W oryginalnym śrubunku od naczynia powinien być zaworek zwrotny nie pozwalający na wydostanie się wody podczas odkręcania naczynia. Na odległość trudno stwierdzić co tam jest, więc przy przeróbce będziesz miał spuszczoną wodę to sprawdzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie było założone jako nowe. Z obliczeń kalkulatora reflex wychodzi mi, że jest ono za małe. Mam mnóstwo wody w instalacji.  Kupiłem drugie 80l. Widać je na jednym ze zdjęć. Właśnie pytałem o to jak sprawdzić to zamontowane i ewentualnie jak ustawić ciśnienie jakie powinno być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie montuj tego zwrotnego bo z niego nic masz przed pompą.Co do grawitacji to ty jej nie wykorzystujesz przy podajniku,nie raczej możliwości aby temperatura  kotła przekroczyła np.90st. przy braku prądu.Chyba że masz piec z rusztem i chciałbyś na palić poza sezonem grzewczym do grzania cwu.Byłaby taka możliwość przy tzw zasilaniu górnym,trzeba by jedynie podnieść bojler aby wyjście z niego wody grzewczej było wyżej niż króciec powrotny w kotle i min. przerobić zasilanie bojlera.Ile trzeba podnieść nie wiem nie widać,być może się nie kalkuluje,może nie masz miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyżej napisałem, że w okresie wiosna lato palę na rusztach drewnem i tu jest problem z temp, która bardzo szybko pikuje w górę.

 

Podniesienie bojlera nie wchodzi w grę, poza tym jak napisał sambor ten bojler na grawitacji nie pójdzie i widzę, że faktycznie tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę wykonałem kilka przeróbek,

1. pompa co zamieniona miejscem z separatorem i wyrzucony zawór zwrotny na obiegu pompy co.

2. przeniosłem odpowietrznik automatyczny na zasilaniu cwu, na górną nitkę

3. z zasilania cwu wyrzuciłem zawór zwrotny, który znajdował się przy samym bojlerze

4. sprawdziłem naczynie wzbiorcze przeponowe- ciśnienie wstępne ustawiłem na 1.1 bar, ciśnienie całkowite w instalacji na 1.2 bar

 

Po rozpaleniu kotła zasobnik cwu odpowietrzał się bardzo długo, musiałem dać pompę cwu na 3 bieg.

W końcu przepchało. Pompa co niestety dalej złapała powietrze i je mieliła. Sprawdzę jeszcze dziś jak ponownie rozpalę, ale nie widzę, żeby była jakaś poprawa. Obejście pompy niby gorące ale słychać jak pompa mieli i mieli. Kilkukrotne gwałtowne zamknięcie i otwarcie zaworu przed nią powoduje, że zaczyna działać normalnie. Spróbuję odpowietrzyć jeszcze dziś grzejniki, może to coś pomoże, ale pomału brak mi już pomysłów.

 

Czy ktoś jeszcze może pomóc w temacie?

 

post-67963-0-91635400-1460959182_thumb.jpg

post-67963-0-24505900-1460959183_thumb.jpg

post-67963-0-54593400-1460959183_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wstawić tam cokolwiek musiałbym spuścić mnóstwo wody a rozkręcenie tego miejsca nie jest już taką robotę na kilka minut.

Wykonałem najprostsze wskazówki z tego tematu, które zaproponowało kilku użytkowników, jednak jak widać na razie bez rezultatu. Wyżej mam odpowietrzniki na grzejnikach, ale pompa łapie powietrze na ssaniu. Coś jest nie tak, pytanie tylko co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to się dzieje zawsze czy wtedy gdy pracują obie pompy?Odpowietrzaz pompę wtedy jak mieli?Czy tak masz od początku czy po jakiejś przeróbce?

 

Wcześniej miałem tylko jedną pompę i obracała ona co i cwu. Jak była sama to też się zapowietrzało.

Obie pompy startują równocześnie od 46 stopni na kotle. Cwu wyłącza się jak temp wody osiągnie 45 stopni.

Ta elektroniczna IBO nie ma odpowietrznika na korpusie. Niby ma się sama odpowietrzać. Miałem już zamienione obie pompy miejscami bo myślałem, że ta Grundfos potrafi się zawiesić, ale ona też mieliła powietrze po prostu.

 

 

Czy pompa się zapowietrza tylko podczas pracy kotła?

Czy możesz sprawdzić jak zachowuje się pompa przy pracy na zimnej instalacji.

 

Jak to sprawdzić? Musiałbym podać jej osobne zasilanie bo uruchamia mi ją sterownik.

Ona nawet jak mieli powietrze to słychać, że chodzi tak samo, ale po rosnącej temp na kotle widzę, że jest nie tak. 

Jak odkręcę zawór na grzejniku to woda płynie długo. Jak chodzi ok, jest momentalnie ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej masz dobrze. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. Rozpal powoli na dodatkowym ruszcie i kilkakrotnie musisz włączać i wyłączać pompę zasilającą zbiornik CWU. To się odpowietrzy ale potrzeba czasu.  Ogrzewanie na grzejniki zamknij całkiem. Podkładaj po troszku aby nie zagotować.  Przy każdył wyłączeniu pompy powinno być słychać jak powietrze wychodzi przez odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz pompę wprost do gniazdka ( wymień kabel), następnie odpowietrz pompę i trzeba sprawdzić czy pompa się zapowietrza.

 

Mogą być dwie przyczyny zapowietrzania pompy na zimno - kawitacja lub zaciąganie lewego powietrza przez odpowietrzniki automatyczne na powrocie pompy.

Dodatkowo sprawdź ile i gdzie masz tych odpowietrzników na całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ją odpowietrzyć tylko na śrubunku delikatnie bo nie ma odpowietrznika na korpusie. 

Nie mam odpowietrzników automatycznych na powrocie pompy. Na kaloryferach mam 3 automaty, ale wszystkie zakręciłem aby właśnie się tego ustrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji IBO Beta, którą mam jest napisane, że 1MPa, a to jest 10 barów.

 

O sposobie odpowietrzania brak informacji. Napisane tylko, że instalację i pompę trzeba odpowietrzyć tylko nie napisane jak to zrobić.

post-67963-0-59896800-1460971331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe mam w kotłowni, grzejniki są około 1-1,5 m nad pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.