Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.O. z buforem i kotłem zgazowującym - problemy


gryesiek1209

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie forumowicze. Nowa instalacja w nowym domku. Okazyjnie zakupiony nowy nieużywany ATMOS DC18S z Laddomatem21 (wkładka 72* + 78* na zapas) i buforem kombinowanym DRAZICE NADO 1000/200 v7 (zbiornik w zbiorniku + wężownica solarna). Instalacja wykonana jak w załączonym schemacie. Podłogówki ~40 m2 (5 pętli - po jednej pętli na pomieszczenie), 14 szt. grzejników płytowych zasilanych PEX-em 26. Wszystko zasilane z odrębnych rozdzielaczy (pompki w kotłowni - na grzejniki wilo 25/1-4, na podłogówki wilo 25/1-6. Komin tradycyjny 20x20 8m wysoki.

Po zmontowaniu wszystkiego okazało się, że jest trochę problemów

1. Laddomat.

Pompa Laddomatu na pierwszym biegu jest ok. Na drugim biegu jest bulgotanie w instalacji (na zimnej wodzie również). Dzisiaj dla testu dopuściłem wody na 1,4  i 1,6 bar i nie ma bulgotania (na ciepłej nie sprawdzałem).To samo dzieje się na pierwszym biegu, ale z wkładką 78*C. 
Czy problemem jest zbyt małe ciśnienie w układzie ? Na zimnej wodzie ciśnienie mam na 1 bar.

2. Bufor

Bufor zasilany jest od góry, wyjście na rozdzielacze jest trochę niżej. Po dogrzaniu wody w układzie do 65*C na poziomie króćca wyjściowego na rozdzielacze, załączane są pompki. Problemem jest to, że po chwili wyciągnięta jest gorąca woda z poziomu króćca zasilającego (przy ustawieniu wody na instalację grzejnikową 50*C i podłogówka 40*C) przy maksymalnej pracy kotła (80 *C kotła). Wyłącza się pompka od grzejników i znowu załącza się po podniesieniu się temp w buforze. Lepiej jest gdy na grzejniki idzie 40*C, ale ze względu na CWU muszę utrzymywać wysoką temp. na górze bufora.

Czy nie lepiej byłoby spiąć zasilanie bufora na króćcu 2 (na boku od góry) poprzez trójnik z odejściem na instalację tak jak jest to w schematach ATMOS-owych ?

 

Czy wtedy cała gorąca woda na wprost z kotła będzie od razu dostępna dla instalacji a "nadwyżka" będzie wędrowała do bufora ? Nie będzie to lepsze rozwiązanie ?

  

3. Naczynie przeponowe C.W.U.

Naczynie pokazuje ciśnienie jakie jest ustawione na reduktorze na przyłączu wody. Ustawione obecnie około 2 bar. W czasie gdy nagrzewa się bufor, ciśnienie w naczyniu rośnie (nawet do 6 bar). Po upuszczeniu wody z kranu (ciepła lub zimna) ciśnienie spada do poprzedniego. Po trzech takich zabiegach ciśnienie się stabilizuje.

Czy możliwe że naczynie jest zbyt małe ? 12 L naczynia do 200 L CWU.

4. Wysoka temperatura spalin

W czasie palenia na standardowych obrotach wentylatora wyciągowego spaliny nabierają wysokiej temperatury (ponad 300*C mierzone miernikiem z piekarnika przylgowym na górze rury spalinowej przy samym kominie). Obecnie stosuję regulator obrotów silnika, aby jakoś panować nad spalinami.

Czy powodem może być zbyt duży ciąg komina ? Wymiennik ma 1,8 m2, może to jest problem ? Czy zastosowanie RCK pozwoli na pracę na standardowych ustawieniach pracy wentylatora ? Może złe są ustawienia PW (5 mm) + 6mm jak w instrukcji. 

 

No to byłoby tyle. Reszta w sumie jakoś tam działa. 

Będę Wam drodzy forumowicze bardzo wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu powyższych zagadek i wątpliwości

Bufor.jpg

Instalacja.jpg

Kocioł przód.jpg

Kocioł tył.jpg

Kocioł-Laddomat.jpg

Laddomat.jpg

Naczynie wzbiorcze CWU.jpg

Naczynie wzbiorcze.jpg

Odpowietrzenie i CWU.jpg

Podejście w buforze.jpg

Pompa Laddomatu.jpg

Pompy.jpg

Powrót instalacji.jpg

Powrót z bufora.jpg

Rury w kanale.jpg

Termoregulator i 3D.jpg

Zasilanie.jpg

Zasilanie2.jpg

image.png

kotłownia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, gryesiek1209 napisał:

2. Bufor

Bufor zasilany jest od góry, wyjście na rozdzielacze jest trochę niżej. Po dogrzaniu wody w układzie do 65*C na poziomie króćca wyjściowego na rozdzielacze, załączane są pompki. Problemem jest to, że po chwili wyciągnięta jest gorąca woda z poziomu króćca zasilającego (przy ustawieniu wody na instalację grzejnikową 50*C i podłogówka 40*C) przy maksymalnej pracy kotła (80 *C kotła). Wyłącza się pompka od grzejników i znowu załącza się po podniesieniu się temp w buforze. Lepiej jest gdy na grzejniki idzie 40*C, ale ze względu na CWU muszę utrzymywać wysoką temp. na górze bufora.

Czy nie lepiej byłoby spiąć zasilanie bufora na króćcu 2 (na boku od góry) poprzez trójnik z odejściem na instalację tak jak jest to w schematach ATMOS-owych ?

 

Czy wtedy cała gorąca woda na wprost z kotła będzie od razu dostępna dla instalacji a "nadwyżka" będzie wędrowała do bufora ? Nie będzie to lepsze rozwiązanie ?

Czesc @gryesiek1209

Ja tylko odniosę się do tego.

Masz bufor kombinowany. Priorytetem jest grzanie CWU stąd takie rozwiązanie jest jak najbardziej ok. Grzejesz czesc bufora górną - czyli CWU - a nadwyżke wysyłasz na instalację. Stąd start i stop pompek CO. Załączanie i wyłączanie spowodowane jest wyssanie ciepła z bufora przez instalację i oczekiwanie na jej zagrzanie. Jeżeli chcesz wyssać całe ciepło to będzie zimna woda do kąpieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o ilość ciepła a nie o temperaturę?

Jeśli tak chcesz to faktycznie zepnij zasilania z kotła i odbiory nad buforem. Przenieś czujnik od załączenia pompek CO i/lub ustaw dużą histerezę czyli start pompek gdy np. 60C a stop gdy spadnie do 35 - to też zmniejszy czestotliwosc start/stop. Ale wtedy bedzie zimna woda do mycia w kranach.

Uzywasz wezownicy na solary? Jak nie to zostaw powrót do kotła tak jak teraz. Gdybys uzywał to można przełączać powrót nad węzownice lub poniżej (w celu nie grzania obszaru wezownicy solarnej). To samo powrót z grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z solarnej nie korzystam. Bardziej myślałem nad tym trójnikiem na niższym poziomie bufora (drugi króciec od góry na boku). Wtedy gdy zagrzałbym górę bufora to odebrać możnaby tę temperaturę tylko poprzez krany, a instalacja chodziłaby wtedy bezpośrednio tak jakby z kotła. Nie wiem czy rzeczywiście na trójniku tak będzie, że tylko nadwyżka będzie lądowała w buforze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na jakiej wysokości jest najwyższy punkt instalacji? Wg DTR kocioł do 32KW wkładka 78 stopni. Jakie ciśnienie masz gdy całość jest nagrzana? Ile wody w instalacji oraz jaki zawory bezpieczeństwa masz założone?

3. W naczyniu ustaw ciśnienie na 1,8 bara, jeżeli masz reduktor ciśnienia i tam masz ustawione 2 bary.

4. Jak ustawisz moc wentylatora na min to nadal temperatura spalin taka wysoka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Najwyższy grzejnik jest na wysokości około 3,5 m od poziomu kotła. Ciśnienie na zimnej wodzie 1.4 bar, przy 80*C gora-dół jest 2.4 bar. Ile wody ? Nie wiem. Jest 14 grzejników roznych + 800 l bufora. Kocioł ma 45 l. W sumie to może być jakieś 1000l. Zawór bezpieczeństwa na powrocie do kotła wielkości 1000l do 4 bar. Drugi na cwu na 6 bar 12 l.

3. W naczyniu mam zawsze to samo ciśnienie co na reduktorze. Nie  da się inaczej tego ustawić. Dziś zauważyłem że jak ciśnienie rośnie w naczyniu to rośnie również na reduktorze- dziwne. Nie wiem o co chodzi...z tym naczyniem.

4. Przy min obrotach temperatura spalin w granicach 200-250 st. Dziś testowałem z uchylona wyczystką. Zbyt dużej różnicy nie ma. Nadal spaliny powyżej 300 na nominalnych obrotach wentylatora ;(. 

IMG_20190223_121048.jpg

IMG_20190223_110623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie, bo tam sa dwa bufory równolegle. teraz nie napisze, bo jest trochę pisania i rysowania. poczekaj do wieczora, chyba, ze ktos wczesniej poda poprawne połaczenie tego bufora.

Zbiornik przeponowy do cwu masz za mały, 18l co najmniej i na dodatek przepływowy musi być.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To że są dwa to nie zmienia układu trojnikowego. Poprostu w miejsce drugiego wchodzi instalacja. Tak jest na schematach z jednym buforem. Co do przeponowego to tak myślałem że koło 20 l musi byc

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, gryesiek1209 napisał:

1. Najwyższy grzejnik jest na wysokości około 3,5 m od poziomu kotła. Ciśnienie na zimnej wodzie 1.4 bar, przy 80*C gora-dół jest 2.4 bar. Ile wody ? Nie wiem. Jest 14 grzejników roznych + 800 l bufora. Kocioł ma 45 l. W sumie to może być jakieś 1000l. Zawór bezpieczeństwa na powrocie do kotła wielkości 1000l do 4 bar. Drugi na cwu na 6 bar 12 l.

3. W naczyniu mam zawsze to samo ciśnienie co na reduktorze. Nie  da się inaczej tego ustawić. Dziś zauważyłem że jak ciśnienie rośnie w naczyniu to rośnie również na reduktorze- dziwne. Nie wiem o co chodzi...z tym naczyniem.

4. Przy min obrotach temperatura spalin w granicach 200-250 st. Dziś testowałem z uchylona wyczystką. Zbyt dużej różnicy nie ma. Nadal spaliny powyżej 300 na nominalnych obrotach wentylatora ;(. 

 

1. Dlaczego masz zawór bezpieczeństwa 4 bary skoro dla tego bufora max ciśnienie to 3 bary a dla kotła chyba 2,5?

3. Naczynie powinieneś odpiąć i wtedy ustawić na nim 1,8 bara. Nie masz zaworu zwrotnego między bojlerem a instalacją zimnej wody? Wg strony reflexa wychodzi, że 12 litrów powinno wystarczyć przy ciśnieniu 2 bary na reduktorze.

4. Zamknij tą wyczystkę bo to jest niebezpieczne, szczególnie przy wentylatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między zaworem bezpieczeństwa a bojlerem nie może być żadnych zaworów odcinających a u ciebie są i z tego zaworu może lecieć gorąca woda więc powinien być odpływ najlepiej do kanalizacji a u ciebie jest to tak  wysoko, że bez problemu można sobie stanąć jak pod prysznicem i całą twarz jak i resztę ciała poparzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz podłączyć to w poniższy sposób, wtedy będzie działało tak jak chcesz.

1753417430_kotownia.jpg.b8ce4990c0a11359327dae445658f7a3.jpg

 

pompki CO grzejniki i podłogówka pracują non stop, temp załączenia ok 35*C, czujnik górny bufora podłączasz po środku bufora, mniej więcej w miejscu gdzie jest dół zbiornika cwu , a czujnik dołu bufora gdzieś na dole. Taki układ powinien być gdy masz zbiornik w zbiorniku. W takim układzie nie interesuje Cie parametr temperatura cwu.

 

Jak masz laddomat z wkładka 72*C to temp pieca powinna byc 85*C a bufor ładujesz do 80*C, rozładowanie do 60-55*C.

Przy takim układzie będziesz miał zawsze ciepła wodę oraz ciepło na podłogówkę i grzejniki. w lato jak naładujesz bufor, jako ze CO nie działa, będziesz miał baaardzo długo cwu. Jedynie co, to musisz dobrze zaizolować bufor.

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, w tym układzie musisz koniecznie zamontować zawór 3D termostatyczny(antypopażeniowy) na wyjściu cwu z bufora, nie musi być koniecznie przy buforze, ale na rurze cwu zanim ona się rozdzieli na obwody.

Przeniosłem jeszcze ZZ w obwodzie grzejnikowym na powrót za 3D

 

 

edit:

robiąc to przejście pod drzwiami rury powrotu do kotła, unieruchomiłeś jedną z funkcji laddomatu.

ogólnie te drzwi sporo Ci przeszkadzają

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2019 o 17:13, user2018 napisał:

1. Dlaczego masz zawór bezpieczeństwa 4 bary skoro dla tego bufora max ciśnienie to 3 bary a dla kotła chyba 2,5?

3. Naczynie powinieneś odpiąć i wtedy ustawić na nim 1,8 bara. Nie masz zaworu zwrotnego między bojlerem a instalacją zimnej wody? Wg strony reflexa wychodzi, że 12 litrów powinno wystarczyć przy ciśnieniu 2 bary na reduktorze.

4. Zamknij tą wyczystkę bo to jest niebezpieczne, szczególnie przy wentylatorze.

Ad. 1 Przepraszam. Zawór jest na 3 bary, a wskaźnik na manometrze jest na 4.Dziś sprawdziłem. Rzeczywiście kocioł jest na 2,5 więc ten zawór jest do zmiany na mniejszy.

Ad. 3 Zawór zwrotny jest (rysunek niżej). Moze nie działa skoro podnosi się ciśnienie na przyłączu ?

image.png.8d53f9f5ce7b97081cf7ecf8ab75ef56.pngAd. 4  Zamknięta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2019 o 17:37, user2018 napisał:

Między zaworem bezpieczeństwa a bojlerem nie może być żadnych zaworów odcinających

Jest zawór kulowy tylko na wyjściu zimnej z CWU w bojlerze. Musi tam być ze względu na przyszłą ewentualną obsługę bojlera. Pozostała droga do naczynia jest bez zaworu

Cytat

powinien być odpływ najlepiej do kanalizacji

Zgadza się. To się przerobi na odpływ do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2019 o 18:39, Gonzo19 napisał:

robiąc to przejście pod drzwiami rury powrotu do kotła, unieruchomiłeś jedną z funkcji laddomatu.

ogólnie te drzwi sporo Ci przeszkadzają

 

Mówisz o funkcji pracy bufora i kotła na grawitacji czy o czymś innym ?

Ogólnie wiem, że te drzwi nie są zbyt szczęśliwe, ale niestety nie przeskoczę tego. Na kilku zdjęciach firmy ATMOPOL, która robi takie instalacje właśnie tak było to zrobione i działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.8d53f9f5ce7b97081cf7ecf8ab75ef56.png

Uwaga do powyższego zdjęcia: jeśli jest 3D p. oparzeniowy i pompa cyrkulacyjna, to podłączamy inaczej. Prawidłowo powinno byc tak:

post-51897-0-25467500-1515154134.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gryesiek1209 napisał:

z czym związany jest taki a nie inny układ wpięcia cyrkulacji ? u mnie w tym układzie też woda w instalacji sie podgrzewa.

 

Przy Twoim podłączeniu woda którą pompuje pompa cyrkulacyjna jest prosto z bojlera, o takiej temperaturze jak w bojlerze bo omija zawór mieszający?

 

14 godzin temu, gryesiek1209 napisał:

Jest zawór kulowy tylko na wyjściu zimnej z CWU w bojlerze. Musi tam być ze względu na przyszłą ewentualną obsługę bojlera. Pozostała droga do naczynia jest bez zaworu

Najpierw powinno być wpięcie naczynia przeponowego i zaworu bezpieczeństwa a potem dopiero zawór odcinający, w innym przypadku możesz sobie odciąć drogę i po ptokach i przy takim podłączeniu możesz zapomnieć o gwarancji, jeżeli masz na ten zbiornik.

 

15 godzin temu, gryesiek1209 napisał:

Ad. 3 Zawór zwrotny jest (rysunek niżej). Moze nie działa skoro podnosi się ciśnienie na przyłączu ?

Ten zawór powinien być chyba niżej, pod zaworem mieszącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.