Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam dom piętrowy budowany przed wojną. Parter, piętro i 2 strychy (nad kuchnią i pokojem). Stropy są drewniane.

Zastanawiam się nad dociepleniem stropu wełną. Sufity mam podwieszone i pomalowane więc nie chcę ich ściągać. Mam dostęp do stropu od góry. Chcę położyć wełnę najpierw 10 cm a potem 15 cm na krzyż żeby nie było mostków termicznych. Teraz mam pytanie odnośnie folii paroizolacyjnej. Z tego co się dowiedziałem to folię daje się od strony mieszkania, najlepiej podczas obniżania sufitów (pomiędzy płytą g-k a starym sufitem), niestety ja nie dałem tej folii.Czy dać folię na belki od góry a potem wełnę czy po prostu położyć wełnę bez folii paroizolacyjnej?Czy jeżeli położę folię paroizolacyjną na belkach to nie będzie źle wpływała na belki?Mam na myśli odbijanie ciepła i skraplanie się na belkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie możesz dać bezpośrednio pod wełnę, na belkach stropowych - tylko może to być folia nie do końca paroszczelna, tylko o znikomej paroprzepuszczalności np. 100 g/m2/24h, która będzie hamować napływ pary wodnej do wełny, a z góry wełna będzie szybciej odparowywać ewentualną wilgoć i będzie zawsze sucha.

Dobrze jest też zwentylować tę przestrzeń między sufitem podwieszanym a stropem (daj jakieś kratki wentylacyjne po przeciwnych stronach pomieszczenia), aby zapewnić usuwanie ewentualnej wilgoci kondensacyjnej z tej przestrzeni przez system wentylacji budynku.

No i sprawdź czy gdzieś nie cieknie ci pokrycie dachowe, bo zawilgocona wełna nie będzie miała w tym miejscu swoich parametrów termoizolacyjnych:)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki dać w każdym pomieszczeniu?

Dzięki za info, na wiosnę zdecydowanie trzeba się zabrać za docieplenie tego stropu.

Nie wiem czy to ma znaczenie ale przed obniżeniem sufitu na starym suficie był korek który zostawiłem. Słyszałem opinie, że korek również stanowi jakąś izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki daj w każdym - będzie lepiej wentylować - i tak będziesz miał docieplony strop wyżej, więc to nie przeszkadza.

Korek zostaw, bo jego przewodność cieplna, z tego co pamiętam, jest zbliżona do wełny mineralnej - lambda ok. 0,045 W/mK, a więc masz dodatkowe centymetry izolacji:)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, chciałym temat odnowić.

Też noszę sie z zamiarem ocieplenia stropu drewnianego pomiędzy poziomem zamieszkałym o strychem w domu z lat 60. Strych może kiedyś będzie zaadaptowany na użytkowy.

Standardowo patrząc od strony strychu na wierzchu są stare zeschnięte deski 32 mm pod nimi legary 20 X 20 cm rozstawione co 80 cm pod nimi znowu deski obite trzciną i zatynkowane na tym od dołu jeszcze wisi sufit podwieszany. Deski z góry chciałbym sciągnąć, z nich zrobić "laty" powiedzmy 32x100mm tak żeby pasowały pod rozmiar płyty osb3 22mm. Całą konstrukcję chciałbym dobrze zaimpregnować natryskowo, tylko czym tak żeby działało owado, bio i ognio ochronnie (ew takim środkiem coby wytępił istniejące owady o ile są). Ogólnie kupe roboty. A pomiędzy legary co?: wełna w płytach z rolki a może naturalną wełnę celulozową.

Wiele czytałem na temat izolacji cieplnej z włókien celulozowych i wywnioskowałem że ona by była najlepsza, jak dechy będą ściągnięte wejdzie wszędzie nie trzeba nic kombinować z foliami para przepuszczalnymi. Tylko jak z jej trwałoscią? Macie może jakieś doświadczenia z tym ociepleniem.Tak więc proszę Was o podpowiedzi i wskazówki tak żeby to zrobić raz a dobrze i z porządanym efektem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie możesz dać bezpośrednio pod wełnę, na belkach stropowych - tylko może to być folia nie do końca paroszczelna, tylko o znikomej paroprzepuszczalności np. 100 g/m2/24h, która będzie hamować napływ pary wodnej do wełny, a z góry wełna będzie szybciej odparowywać ewentualną wilgoć i będzie zawsze sucha.

Dobrze jest też zwentylować tę przestrzeń między sufitem podwieszanym a stropem (daj jakieś kratki wentylacyjne po przeciwnych stronach pomieszczenia), aby zapewnić usuwanie ewentualnej wilgoci kondensacyjnej z tej przestrzeni przez system wentylacji budynku.

No i sprawdź czy gdzieś nie cieknie ci pokrycie dachowe, bo zawilgocona wełna nie będzie miała w tym miejscu swoich parametrów termoizolacyjnych:)

Pozdr.

Ciekawa rada z tą wentylacją pomiędzy sufitem podwieszanym a belami stropowymi :)). To po co w ogóle ocieplać? Wentylacja wskazana przez ciebie to jeden wielki mostek termiczny i to OGROMNY !!!!!. Wentylacja stropodachu powinna być nad ociepleniem a nie pod nim . Lepiej już jej nie robić niż robić ją w taki sposób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu wykonać?Przestrzeń pomiędzy legarami wypełniona jest prawdopodobnie polepą.Teraz moje pytanie brzmi następująco.Czy wybrać tą polepę i między legary dać wełne i potem na krzyż kolejną warstwę wełny. Czy zostawić tą polepę, na to położyć folię paroizolacyjną i na to ułożyć 2 warstwy wełny 10 cm + 15cm (na krzyż oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. Folie paroizolacyjna klładzie się po ciepłej stronie czyli poniżej izolacji termicznej . Jeżeli zrobi sie to odwrotnie to para wodna dochodzącą do niej skropli się i zamoczy wełne . Sprawdź jak ta polepa jest zrobiona i jaki jest jej stan od strony strychu . Chodzi mi o to czy nie wystają jakieś druty wiążace słome bo mogą uszkodzić folię . Sama słoma jeśli jest ostra może to zrobić . To trzeba zabezpieczyć . Potem kładź sobie wełnę jak chciałeś w dwóch wastwach przekladkowo i tyle . Jak chcesz zwiekszyć pewność to pomaluj sufity podwieszane w tych pomieszczeniach farbą lateksową dwukrotnie i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam! Stopczyk0 uważaj z tą folią-chodzi o to abyś belek drewnianych nie przykrył jak "pokrywką gotującą wodę w garnku".Od dołu sufit podwieszany (do wentylacji dosyć szczelny-dla pary nie).Moja rada to: nie zrywaj polepy,daj wełnę "na mijankę".Płyty OSB też uważam za zbyt szczelne.Jeśli nie masz zamiaru korzystać z poddasza to wełny nie przykrywaj tymi płytami szczelnie.Natomiast na wierzch dałbym folię paroprzepuszczalną.

Ocieplony strop powinien oddychać.Nad ociepleniem powinna być wentylacja.Nieszczelności w okolicach okapów, kalenicy,facjatów (ścian szczytowych) zwykle wystarczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam chciałbym odświeżyć temat.

 

Chciałbym prosić o porady w ociepleniu stropu drewnianego. Jest do dom jednorodzinny z poddaszem nie użytkowym. Problem jest w tym że w pomieszczeniach pod poddaszem jak przychodzą temperatury ujemne jest po prostu zimno,grzejniki są na full i tak to nic nie daje. Sufity mam podwieszone i pomalowane więc nie chcę ich ściągać. Zerwałem deski na poddaszu i ocieplenie to jakieś strzępy wełny,po prostu przy budowie została odwalona fuszerka. Moje pytanie jak to w miarę dobrze ocieplić i czym żeby w pomieszczeniach poniżej nie było zimno,bez zrywania płyt karton gips

post-68840-0-93793400-1472577498_thumb.jpgpost-68840-0-19477600-1472577517_thumb.jpgpost-68840-0-10151800-1472577531_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mi ostatnio spodobała się piana pur (ociepliłem nią bufor), zalety to wygłuszenie, ocieplenie i likwidacja mostków cieplnych, ponoć są rodzaje co "oddychają". Zdjąłbym to deskowanie i te ocieplenia i pianował. Do wad należy zaliczyć przede wszystkim koszt i jakość która przez długi czas będzie na papierze a nie wiadomo czy na stropie.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana jest fajna tylko czy jest sens ją dawać skoro wystarczy ułożyć tam samemu wełne? Różnica w cenie wielokrotna.

Ja bym proponował ułożyć tam wełnę, im grubiej tym lepiej. Czyli wełna między belki, i jeśli podłoga konieczna to na podłogę kolejna warstwa wełny, w razie jakiejś potrzeby dostępu po prostu się ją odłoży gdzieś na bok.

 

Tam jest coś zielonego. Czy to jest płyta gipsowa widoczna między belkami stropowymi? Czyli od razu sufit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest płyta gipsowa i zarazem sufit pomieszczenia poniżej. Chce ułożyć tam wełnę od góry bez uszkodzenia pomieszczenia poniżej. Tylko nie wiem co z folia? Czy po prostu wyłożyć bezpośrednio na ta płytę gipsowa wełnę ? Chodzi mi głownie o to żeby nie uszkodzić sufitu w pomieszczeniu poniżej. Musze coś zrobić bo w zimę to jest po prostu masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam wszystkich ja chcę mieć strop drewniany na belkach ale bez płyt karton gips na belkach chcę ułożyć deski pióro wpust i od góry ocieplić pytanie czym mogę go ocieplić czy tylko wełna wchodzi w grę?chcialbym ułożyć około 40 cm wełny i czy dawać też folie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Dzień dobry,

prosze o poradę jak ocieplić strop drewniany. Poddasze jest nieużytkowe, dach nieocieplony. Dom jest drewniany ocieplony styropianem.
Strop jest kompletnie nieocieplony. Zalezy mi na tym aby docieplić dom, wydaje się że mimo iż pali się w domu cały dzień to ciągle jest zimno. Napiszę jak wyglądają warstwu od dołu:
-sufity - płyty OSB
- pusta przestrzeń
- deski stropu.

Jakis czas temu kupiłam trochę waty szklanej, położyłam strop i na to wate paroizolacyjna - i zrobił sie efekt garnka.Także wata pewnei do wyrzucenia.

Czym najlepiej ocieplić? W grę wchodzi jedynie ocieplenie od góry, od strony stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.