Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Małego Kotła


piotrekdriver

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, zwracam się z prośbą o porade co do wyboru pieca co. Piec ma być na aliwo stałe zasypowy bez podajnika. Dom nowy narazie nieocieplony sciana z maxa 30cm, powierzchnia użytkowa 75m2 w tym 6szt grzejników aluminiowych, 1 grzejnik drabinkowy, podłogówka 0k 25m2 i do tego bojler dwupłaszczowy 120l prosze o pomoc w wyborze. Ostatnio wpadłem na piec robiony w moich okolicach tylko nie wiem czy dobry będzie 9kw czy 12kw cena bardzo podobna prosze o opinie http://www.konbud.i8p.eu/setlans/index.php?menu=3

Nie wiem jakiej jakości sa te piece bo nie znalazłem opini o nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chwlę sobie miałowca. Zasyp i palenie od góry. Mam 12 kW i mieszkanie ok 90 m2 + bojler 150 l - jeden zasyp wystarcza na dobę przy temperaturze -5 do -10 bez wiatru. Jeśli Cię interesuje, to mogę podac więcej szczegółów.

Edytowane przez bobek310
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy? nie jestem hydraulikiem i powiem szczerze że mam kompletny mętlik w głowie bo co hurtownia to co innego gadają i inną firme polecają i dlatego licze na pomoc przy wyborze na was bo myśle że opinie będą bardziej obiektywne

No masz obiektywne opinie każdy chwali swoje i każdy patrzy aby swoje sprzedać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widze, że koledzy nie podali Ci zbyt wiele konkretów, więc ja spróbuje to zrobić, wiedząc, że czytanie o czymś na czym się nie znamy jest niezwykle denerwujące.

Sprawa wygląda, tak musisz zdecydować, czy chcesz palić miałem, czy grubym węglem, jeżeli masz zamiar palić miałem musisz poszukać kotła z górnym obiegiem spalin odpalanego od góry, jeżeli chcesz palić grubym węglem musisz poszukać kotła z dolnym obiegiem spalin, odpalanego od dołu, może być również odpalany od dołu z górnym obiegiem spalin, ale taki kocioł zdecydowanie odradzam.Padło wcześniej pytanie dlaczego piec bez sterowania i dmuchawy?, musisz wiedzieć, że dmuchawa to zło konieczne do spalania miału, jeśli wybierzesz dolniaka na gruby węgiel to tylko miarkownik i ciąg naturalny.

Padło pytanie odnośnie Seko EKo II N,- jest to generalnie uznana marka, nie tylko w mojej okolicy(te kotły produkowane są w moim mieście), znam je dość dobrze, znam też kilku użytkowników, opinie generalnie bardzo dobre.

Następny Aspekt to problem z doborem mocy, kiedy zamierzasz ocieplić ten dom? bo do takiego metrażu, nieocieplonego, faktycznie Seko EKo II N 12 kW było by dobrym rozwiązaniem, jest jedno ale, w momencie kiedy docieplisz dom, znacznie ujmiesz mu obciążenia, przez co piec stanie się przewatowany, będziesz zdymiał opał, mając kupe sadzy w kominie, niesamowicie zarośnięty kocioł, i kiepską ekonomike, bo sadze czyli niespalony węgiel będziesz puszczał w komin. Jeżeli masz zamiar ocieplić dom w nie dalekiej przyszłości, to trzeba poszukać kotła 7-8 KW, hajcować w nim porządnie przez 1-2 sezony, docieplić budynek i palić w nim normalnie. Jeżeli masz zamiar ocieplić dom za 5-6 lat, to musisz kupić ten mocniejszy, a po dociepleniu pasowałoby wymienić na inny słabszy.

 

Napisze Ci jeszcze, jakie są wady i zalety, dwóch omawianych paliw tj. grubego węgla i miału, tak, żeby łatwiej było Ci podjąć decyzje czym chcesz palić.

Miał:

Wady: Ogólnie gorszej jakości paliwo, zazwyczaj mniej kaloryczne, bardziej pyli, popiół to często spieki i szlaka ciężka do usunięcia, trzeba go odpowiednio przygotować przed paleniem tzn zwilżyć dzień wcześniej odczekać i dopiero palić.

Zalety: Jedna niezaprzeczalna zaleta to cena, jest znacznie tańszy od grubego węgla

Węgiel

Zalety: Bardziej Kaloryczny niż miał, dobry węgiel, odpowiednio spalany, dopala się do proszku nie pozostawiając szlaki czy spieków, nie trzeba go specjalnie przygotowywać przed paleniem.

Wady: podstawowa wada w porównaniu z miałem to cena.

 

Mam nadzieje, że troche rozjaśniłem, jak sam widzisz wybór kotła to nie taka prosta sprawa jakby się wydawało, odpowiedz na te pytania to poszukamy, jeszcze innych konkretnych kotłów, narazie mamy troche za mało danych :)

Pozdrawiam

Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ja byłbym się w pewnych kwestiach z tobą nie zgodził np: gruby węgiel czyli jaki bo dla mnie gruby węgiel to kostka a ta nie nadaje się do DS ;)

Rozumiem że chodziło Ci o gruby w stosunku do miału ale to trzeba uściślić, do DS poleciłbym OII 31.2 może jest i mniej kaloryczny ale nie spieka się.

 

Różnica ceny zakupu miału czy węgla dla tak małego budynku wcale nie jest tak wielka a biorąc pod uwagę marnej jakości miał może się okazać że kosztem różnicy 140zł/t ujmiemy sobie kawał zdrowia, ponadto trzeba pamiętać że miał wymaga dmuchawy a ta pobiera energię i ta różnica może wcale nie być tak duża

 

Zakładam że autor liczy na propozycje ze wskazaniem konkretnego kotła a biorąc pod uwagę moc to kotłów DS w tym przedziale mocy jest jak na lekarstwo

 

Z moich zasobów najmniejszy ma 9kW ale trzeba u mnie czekać ;)

post-13940-0-46202500-1359712285_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław, zgadza się o to mi chodziło, po prostu pisząc taką epopeje, pominąłem pewne fakty, dzięki za poprawke.

 

Piotrekdriver: jeżeli masz zamiar palić, grubszym węglem, czy drewnem, to dmuchawa i sterowanie to nie jest dobre rozwiązanie, dlatego, że powoduje wydmuchiwanie ciepła w komin, miarkownik ciągu to znacznie lepsza opcja, komfort jest również zapewniony, ustawiasz temperature, a on sam otwiera i zamyka klapke dolotu powietrza. Na tą chwile dobry byłby ten seko 12 KW, jeżeli ocieplisz dom będzie za mocny. Pogadaj jeszcze ewentualnie prywatnie z Przemysławem, może byś u niego coś zakupił.

 

P.S producent kotła Seko podaje, że w modelu EKO II N można palić miałem jako paliwem podstawowym, czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, w jaki sposób to spalanie się odbywa??, bo wydawało mi się że, od góry się odpala, jak się otworzy górny obieg spalin, napisałem to kiedyś na tym forum, i użytkownik tego kotła wypowiedział się, że nie da rady palić miałem bo otwór, do górnego obiegu spalin jest zbyt mały??

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.