Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pomysły całkiem fajne, w sam raz na forum.

Nie musisz nic udowadniać.

Podajesz jednak okres zwrotu niektórych inwestycji - chodzi o to, żeby jeszcze mniejszy wykształciuch nie brał na poważnie niesprawdzonych informacji.

Akurat ten okres zwrotu to nie bardzo mi się wydaje zgodny z rzeczywistością, dlatego chciałem to jakoś lepiej oszacować (wobec braku jakichkolwiek pomiarów podającego te wartości).

A to jest istotne - co innego jest myśleć przed inwestycją, że okres zwrotu jest 2 lata a co innego, że 10 lub więcej lat...

 

Nie zmienia to faktu, że czasem opłaca się inwestować nawet jak okres zwrotu wynosi nawet 30 lat (a dla tych co piorą brudną kasę to i 100 lat jest ok).

Tak więc nie chodzi mi o dewaluację samych pomysłów lecz o podanie czytającym rzetelnych informacji (jak podasz konkretniejsze dane, z których będzie wynikać, że okres zwrotu jest taki krótki jak podałeś na początku, to ja się nawet ucieszę, lecz na razie nie mamy nic).

Opublikowano

Mam dom pasywny,konstrukcja szkieletowa.Nie potrafię sensownie wyliczyc zwrotu z inwestycji ,bo u mnie typowy sezon grzewczy to 3-4 m-ce.Jest to zasługą min.tego systemu.Moę jedynie podać takie dane.Od października do końca kwietnia podgrzewanie powietrza zewnętrznego wymaga 210dni x 8,5kWh =1785kWh.Koszt to RSŚ-2000PLN + 40mb GWC(rura fi 110PCV) +GMC(gruntowy magazyn ciepła to 100mb pex fi18).RSŚ+GWC+GMC to system nawiewu.W zimie nawiew ciepłego powietrza .W lecie chłodnego (klimatyzacja).Nie posiadam kotłowni zapotrzebowanie na energię cieplną w sezonie grzewczym realizuję kominkiem z płaszczem wodnym albo energią elektryczną.

Opublikowano

nigdy nie mów nigdy

jesli w domu mieszają ludzie co sie kąpią w szklance wody to nic sie nie opłaci ,solary ,pompa ,czy odzysk ze ścieków czy tez wymiennik gruntowy

natomiast jesli ktoś mieszka w domu z nacikiem na Mieszka W Domu to każde rozwiązanie będzie opłacalne

Opublikowano (edytowane)

Od kilku dni temperatura koło -10 się kręci.W kntekście ,,zwruci"(obrzydliwe słowo) powietrze wlotowe do domu to+17,6oC.

Miłej niedzieli krisk.

Miło... ale tematem jest odzysk ciepła ze scieków... chciałem zauważyć że zawsze potrafimy cos wyciągnąć z kontekstu

aż szkoda się rozpisywać i podejmować dyskusje.. Temat to temat

i tylko w związku z nim toczę dyskusje... Patrz pierwszy post...

Pozdrawiam

"zwruci ---- to chyba nie po polsku pamiętaj...

A rekuperator nie przecze dobra inwestycja tylko że musi być dobrze zaprojektowana i zbudowana z odpowiednich elementów

a dodatkowo sumiennie zrobiona i bez oszczędnosci /jak nie zakładanie tłumików, praca zakładana na maksymalnym biegu, niedocieplenie kanałów nawiewnych i wywiewnych, utrzymania prędkosci na kanałach, automatyki, klap na czerpni i wyrzutni, i jeszcze wiele innych o których szczerze mówiąc nie każdy wie

a co do 17,6C ... powinienes mieć 20 stopni z uwagi na to że na 100% projektant nie uwzględnił tego w ogrzewaniu

Nawet nie wiesz że przy takim nawiewie masz wilgoć tam gdzie jej nie powinieneś mieć... /Pamiętaj o punkcie rosy w narożnikach domu/ wyjdzie to za kilka lat

A kazdy mysli że to takie proste... "

Pozdrawiam

Edytowane przez krisk
Opublikowano

Witam

Żadnych kłopotów z zawilgoceniem ścian nie będziesz miał. Takie zagadnienia podlegają prawom fizyki a te wyraźnie mówią że przez podgrzewanie tego powietrza będziesz go osuszał.

Osuszanie dotyczy wilgotności względnej czyli tej od której zależy zawilgocenie ścian wewnętrznych. Wilgotnośc bezwzględna i punkt rosy pozostaną na tym samym poziomie co powietrze na zewnątrz. Oczywiście jest to słuszne jeżeli to powietrze nie jest po drodze gdzieś nawilżane.

Pozdrawiam

Opublikowano

Też tak myślałem.Choć nazwał bym to raczej zmianą wilgotności względnej z 90% dzisiaj przy -10oC do 11%po podgrzaniu.Przecież ten system to prosty układ hydrauliczny z syfonem w roli głównej.Krisk przedstawia to banalne rozwiązanie jak skomplikowaną dla wybrańców machinę.

Opublikowano

Kończy się fala mrozów .Najniższa temp. na wlocie do domu jaką odnotowałem to 17,6oC.Bezwładność systemu jest znaczna.Nocne mrozy nawet do -16oc nie maja wpływu na temp.wlotu powietrza.Kąpiel w wannie w piątek przy -18oC na zewnątrz powoduje ,że w sobotę do południa temp.wlotu powietrza to ok.18oC.Wydaje mi się,że to dobry system przynoszący wymierne oszczędności.

Opublikowano

Tematyka nie zawsze pachnąca, ale i tak w porównaniu z polityką to zapachy są różane :o Otóż obserwuję podczas mrozów studzienkę kolektorową od ścieków sanitarnych (szara woda+mieszanka firmowa z WC). No i tam NIE ZAMARZA - to także ciepło fermentacji tzw. osadu czynnego. Zwiedzałem kiedyś miejską oczyszczalnię i tam także jest CIEPLEJ niż dookoła! Ciekawe jak tu obliczyć wydajność energetyczną takiego G...REAKTORA :rolleyes:?? ?

Opublikowano

Istnieje taki wskażnik dla ścieków jak Biologiczne Zapotrzebowanie Tlenu (BZT). Efekt energetyczny takiego utleniania nie powinien się różnić od zwykłego spalania np drewna.

Mam taką starą książkę Poradnik Działkowca wynika z niej że, najlepiej grzeje łajno końskie, trzeba dać 30 cm tego łajna pod 10 cm warstwę gruntu i można siać w inspekcie w marcu :)

Pozdrawiam

Opublikowano

Odbieranie ciepła od fermentujących ścieków było by błędem.Zatrzymane zostały by procesy oczyszczania.Zbiorniki fermentacyjne powinno zostawic się w spokoju.Można odebrać ciepło bez szkody dla procesów biologicznych do max.6oC.Najlepiej odebrać to ciepło z surowych szarych ścieków a ochłodzone do + 6oC kierować do oczyszczalni.Ścieki kierowane do kanalizacji miejskiej mogą mieć niższą temp.

Opublikowano

Lepiej napisz jak rozwiązałeś sprawę tego zbiornika - czy jakiś kształt konkretny wymyśliłeś oraz jakie syfonowanie zastosowałeś (w 2 miejscach czy w jednym i na jakiej wysokości).

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

A co powiecie na opasanie takiej studzienki rurką pętli outdorowej gruntowej pompy ciepła? Zapewne zastąpiłoby to żmudne fedrowanie pod ogródkiem-tylko na ile...

Opublikowano

Na tyle wystarczy ile wynosi stosunek energii używanej w cwu do energii używanej na c.o.

U mnie ten współczynnik wynosi średnio 12%, w dni najzimniejsze 6%

O tyle mniej można fedrować ;)

 

W domu pasywnym to pewnie z 50% jest...

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Zbirnik RSŚ to walczak wywinięty z blachy kwasoodpornej 2500 x 1000 x 2 .Zaślepiony na dole i górze prostymi dennicami.100mm od góry,umieszczony jest drugi płaszcz wysokości 300mm, przez który przechodzi powietrze z GWC.

Ścieki wpływają do zbiernika od góry poprzez czwórnik.Odpływają dołem .Rura odpływowa umieszczona jest na zewnątrz przy boku zbiornika.Syfon kończy się przy górnej krawędzi płaszcza powietrznego.W przypadku ewentualnego zapchania,czwórnik połączony jest od góry z syfonem(awaryjny przelew).Czwórnik od góry spełnia funkcję rewizji.

RSŚ generuje przy 3-y osobowej rodzinie 4-5kWh energii cieplnej/ dobę.W moim przypadku jest to ok.50% energii potrzebnej dla celów CO.W połączeniu z GWC zaspakaja w 100% podgrzewanie świeżego powietrza wentylacyjnego przy temp.do -5oC.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Można powiedzieć finalizacja:

 

 

Wymiennik nareszcie zamontowałem u siebie i oczywiście aby ktoś nie zarzucił mi manipulacji opomiarowałem.

A wyglądało to tak:

2712033900_1360621973_thumb.jpg

Oczywiście trzeba było się dobrać do rurki kanalizacyjnej i ją trochę odgruzować, następnie:

5255509900_1360622123_thumb.jpg

nieodzowny mój pomocnik dzielnie mi pomagał,

3285641700_1360622422_thumb.jpg

widać w tle za stelażem wstawiony gotowy wymiennik. Natomiast mój wnusio bawi się poprzednią jego wersją.

2504485700_1360622576_thumb.jpg

Czujniki pomontowane i efekt końcowy:

8953282000_1360622684_thumb.jpg

Nareszcie biorę zasłużoną kąpiel i odczytuję wyniki:

5217948200_1360622876_thumb.jpg

Co one oznaczają:

T1- temperatura zimnej wody z przyłącza wodociągowego

T4- temperatura wody po odzysku ciepła

T3- ciepła zużyta woda z prysznica

T2- temperatura "szarej wody do kanalizacji

Przy zużyciu wody na poziomie ok. 5l/min

Te wyniki to już nie próby ale w realu.

A jak można manipulować danymi w podobnym urządzeniu. Otóż wymiennik Zypho bo też taki jest, w danych technicznych tego wymiennika znalazłem pewną nieścisłość a wręcz "kant" Otóż proszę się przyjrzeć temperaturom:

2118102000_1360623730_thumb.jpg

jeżeli temp. wody z prysznica wynosi 35 stopni a po odebraniu ciepła wynosi 26 stopni to różnica wynosi 9 stopni.

Ogrzana woda z przyłącza wodociągowego też musi wynosić 9 stopni a jest według rysunku ( 27-15=12).

A więc różnica wynosi 3 stopnie. Jest to zafałszowany wynik bo woda może ogrzać się tylko o 9 stopni.

Pobawiłem się trochę moim wymiennikiem i za każdym razem wychodziło, że o ile stopni ochłodzimy o tyle ogrzejemy. Różnica błędu najwięcej wynosiła ok. 0,3 stopnia.

W marcu ruszamy z produkcją.

pozdrawiam.

Witold

Opublikowano

Wydaje mi się,że efektywniejsze bedzie zebranie całych szarych ścieków z domu i odbieranie od nich energii. ,,,,

Nie masz racji.

Efektywność wymiany energii w formie ciepła jest zdecydowanie większa:

 

- gdy większa jest różnica temperatur pomiędzy, w tym wypadku wodą szarą a wodą wodociągową,

 

- oraz gdy będzie większa szybkość wymiany pomiędzy wodą szarą a wodą wodociągową,

Opublikowano

ma rację, gdyż w ten sposób można odbierać ciepło z całej wody szarej, z wanny, zlewu, pralki czy zmywarki. Można bezpośrednio poprzez wężownice z takim izolowanym zbiorniku, lub pośrednio za pomocą małej pompy ciepła załączanej jakimś termostatem i schładzającą tę szarą do 5C. Jak na dobę zużywam 10kwh, to co mi da odzyskanie z tego 1-1,5 kWh?

Opublikowano

Można też odzyskać to ciepło świeżym powietrzem dostarczanym do domu .Jest to wtedy temperatura ostateczna.Tak jaka jest potrzebna w systemie wentylacji.Można też do wody ale trzeba to dalej podgrzewać do wyższych temperatur.

System wentylacji pozwoli na podgrzewanie domu niskoenergetycznego w okresach przejściowych bez uruchamiania CO (pewien okres wiosny i jesieni).W pozostałym okresie eliminuje konieczność posiadania w takim domu rekuperatora powietrze-powietrze.

Opublikowano

zakładając, że z moich 10 kWh odzyskam połowę podgrzewając powietrze od 10C do 20C, to 5 kWh na 180m2 dom, to będzie kropla w morzu.

Ciekawostka w ramach: po uzbrojeniu małzonki w zmywarkę (podłączonej pod ciepłą wodę) zużycie CWU spadło do 6,8 kWh :D

Opublikowano

 

Ciekawostka w ramach: po uzbrojeniu małzonki w zmywarkę (podłączonej pod ciepłą wodę) zużycie CWU spadło do 6,8 kWh :D

 

Wiadomo - zmywarka klasy A+ zużywa na 12 kpl naczyń 14-15l zimnej wody i ok 1,05kWh en el

Myjąc ręcznie wychodzi dużo więcej - jak raz liczyłem "na własnej skórze" to na taką ilośc naczyń trzeba ponad 4x więcej wody o temp 30-45C

 

Jeżeli podłączysz zmywarkę do ciepłej wody to masz też dużo mniejsze zużycie en el., najlepiej jak zmywarka i pralka obsługują pobór zimnej i ciepłej wody

 

Pozdr.

Opublikowano (edytowane)

zmywarka ma opcje podłączenia do ciepłej i z tego co zauważyłem, to skraca przez to czas mycia o ok15 min, nie korzysta z wymiennika ciepła w trakcie mycia, nie używa wymniennika do intensywnego suszenia i nie zostawia w wymienniku wody do następnego mycia.

A co do samej wody, to też ciekawe: na ulotkach i opisach miało być w pragramie eco 10l, faktycznie jest 11l. Wystarczy włączyć szybsze zmywanie i już robi się 18l, w programie auto zużyła 14l. Pal licho tę wodę, wygoda jest bezcenna, a i garnki nareszcie błyszczą.

Edytowane przez Vlad24

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.