Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odzysk Ciepła Z Wody "szarej"


bachus

Rekomendowane odpowiedzi

Rekuperator szarych ścieków może działać jedynie w połączeniu z GWC.W moim 140m2 domu trzyosobowa rodzina generuje ilość ścieków pozwalającą na podgrzewanie świeżego powietrza do +/- 19oC.Ilość powietrza jaką wymieniam w ciagu godziny pozwala na utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie ok.40%(czym zimniej na dworzu tym mniej) a poziom CO2 w widełkach zaleceń,czyli poniżej 1000ppm.

Nie rozumiem dlaczego w domu 180m2 ,,to będzie kropla w morzu".Wszystko zależy od ilości ludzi a nie m2.Nie ma ludzi nie ma źródła pary wodnej iCO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 lata później...

Rekuperator szarych ścieków może działać jedynie w połączeniu z GWC.W moim 140m2 domu trzyosobowa rodzina generuje ilość ścieków pozwalającą na podgrzewanie świeżego powietrza do +/- 19oC.Ilość powietrza jaką wymieniam w ciagu godziny pozwala na utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie ok.40%(czym zimniej na dworzu tym mniej) a poziom CO2 w widełkach zaleceń,czyli poniżej 1000ppm.

Nie rozumiem dlaczego w domu 180m2 ,,to będzie kropla w morzu".Wszystko zależy od ilości ludzi a nie m2.Nie ma ludzi nie ma źródła pary wodnej iCO2.

Witam. Mój pierwszy wpis, więc pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

Czytałem z zainteresowaniem całą dyskusję, rozumiem odzysk ciepła (przekazywanie) z szarej wody do wody jak w pierwszym artykule tego wątku. Bo odkręcając wodę np. pod prysznicem powodujemy też automatycznie pobieranie wody z wodociągu i wyrzucana woda na bieżąco podgrzewa zaciąganą wodę, szare ścieki nigdzie nie gromadzą się na dłużej bo nie ma takiej potrzeby. Kończymy prysznic woda już nie jest pobierana a więc nie musi być ogrzewana. To jasne :)

Ale jak odzyskiwać ciepło z SŚ do powietrza skoro ta woda standardowo w przeciętnym domu zużywana jest najwięcej rano i wieczorem, a powietrze wentylacyjne wchodzi (pracuje) 24h przy wentylacji mechanicznej? A te ścieki przecież nie są magazynowane tylko swobodnie ściekają do kanalizacji i tylko podczas ściekania ogrzewają to powietrze w tym wymienniku od użytkownika: nydar1957 to ma sens jak ktoś cały czas siedzi w domu czyli emeryci z wnukami :) bo pracującej rodzinie to dużo więcej da ten wymiennik na SŚ/woda użytkowa. To wtedy ma sens. No chyba ze ja źle to zrozumiałem co pisał nydar1957

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wody szarej masz rekuperatory wody bierzacej ,montujesz pod brodzikiem prysznica i jak zużywasz wode to podgrzewa ci automatycznie wodę zimną dochodząca do tego kranu ,do tego musisz mieć baterie termostatyczną

te rekuperatory mają zdolność odzysku do 8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dyskusja zdaje się skończyła i wydaje mi się że to wszystko to przyszłość gdzie z wody szarej będziemy odzyskiwać nie tylko ciepło ale i produkować prąd elektryczny rozbijając ją na wodór i tlen... wtedy kiedy cena tych działań będzie konkurencyjna

Wymienniki GWC to już pieśń przeszłości bo tylko bogatych na to stać aby działkę budowlaną mieć na tyle dużą aby go wykorzystać w całości np. posiadając np. basen gdzie trzeba suszyć powietrze nawiewane bez użycia chłodnicy. Z zastosowań grzewczych już się od takich instalacji odchodzi na rzecz central wentylacyjnych z odzyskiem do 90% przy równych strumieniach powietrza ... każdy metr ziemi jest drogi, za drogi na rekuperator GWC.

Wszystko się opłaca ale nie wszystko ma sens w teraźniejszości.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja pompowałem "wodę szara" z wanny do pralki

Raz, że zyskałem na energii elektrycznej (pralka nie ogrzewała wody tylko dogrzewała), dwa zyskałem na wodzie.

Co prawda jest to na mała skalę, ale zysk samej enegii jest ok 30 %  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to juz nic nie kumam... Mam dom w calosci podpiwniczony, przed remontem. W piwnicy pod łazienką mam dostęp do kanalizy i biezacej wody. Tak kombinuje z zasilaniem chociaż spluczki z wannowej wody... Tylko co  tu sie kurka oplaca robic... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest dobry pomysł

Ale na Twoim miejscy bym wstawił dwie pralki (nie muszą być najnowsze) i jak bierze się kąpiel lub prysznic, bym tą wodę spuszczał do palki (na pierwsze pranie)

Ja pompuję małą pompka na 12 volt i daje rade

A dwie pralki dlatego, że tej wody masz dość dużo na pralkę 

Jak masz dojście do rur z kanalizacji to bym próbował wzdłuż  tej rury puścić np wodę bieżącą aby odzyskać ciepło   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie.. "Wzdłuż" to tam akurat 3 kolana i 50 cm rury (przejście przez strop i ściany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
45 minut temu, robinet napisał:

Kto zarabia

Ten kto pracuje.

Tak samo: Przykleisz 5cm styropianu więcej i zaoszczędzić np. 300kg węgla w sezonie, no gdzie sens? (Przekornie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiłem tylko propozycję rynkową, można takie cuś pewnie dużo taniej zrobić, liczy się pomysł.

Ja to tak widzę -  rura kanalizacyjna 200 lub 160 do niej włożyć spiralę z rury karbowanej DN20 lub DN25 zamknąć redukcjami na fi 50 i mamy wymiennik.

Rura miedziana do tego się nie bardzo nadaje, ale nierdzewka będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba lepiej nie spuszczać wody z wanny to sie lazienka podgrzeje.... A koszt zerowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spod prysznica tez ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sambor ma rację z tym ze rura solarna (karbowana nierdzewka) sprawdza się bardzo dobrze w tym przypadku. Taka 16 idzie wywinąć nawet 2 zwoje w 110 kanalizacyjnej, a dokładnie 10mb weszło w  1m tej 110. Sprawdzone w praktyce. Działa już 2 lata, wygląda na to że się chyba samo nawet oczyszcza, bo zrobiłem to z możliwością demontażu ale nie ruszam jak jest dobrze;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.