Skocz do zawartości

nydar1957

Forumowicz
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia nydar1957

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. System jako całość,bo jego elementy,osobno bez pozostałych niewiele dają.Zwrot liczony oczywiście z uwzględnieniem amortyzacji (10 lat) sklepowego solara i inst.wentylacyjnej z rekuperatorem.
  2. Zima ma się ku końcowi.Na dzień dzisiejszy temp.świeżego powietrza 17,5oC.Zimowa średnia to +/- 18oC.Warto?Nie warto?Czy się zwróci?W jakim czsie? Mi się ,,zwruciło" w pierwszym sezonie grzewczym.
  3. Rekuperator szarych ścieków może działać jedynie w połączeniu z GWC.W moim 140m2 domu trzyosobowa rodzina generuje ilość ścieków pozwalającą na podgrzewanie świeżego powietrza do +/- 19oC.Ilość powietrza jaką wymieniam w ciagu godziny pozwala na utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie ok.40%(czym zimniej na dworzu tym mniej) a poziom CO2 w widełkach zaleceń,czyli poniżej 1000ppm. Nie rozumiem dlaczego w domu 180m2 ,,to będzie kropla w morzu".Wszystko zależy od ilości ludzi a nie m2.Nie ma ludzi nie ma źródła pary wodnej iCO2.
  4. Można też odzyskać to ciepło świeżym powietrzem dostarczanym do domu .Jest to wtedy temperatura ostateczna.Tak jaka jest potrzebna w systemie wentylacji.Można też do wody ale trzeba to dalej podgrzewać do wyższych temperatur. System wentylacji pozwoli na podgrzewanie domu niskoenergetycznego w okresach przejściowych bez uruchamiania CO (pewien okres wiosny i jesieni).W pozostałym okresie eliminuje konieczność posiadania w takim domu rekuperatora powietrze-powietrze.
  5. Wydaje mi się,że efektywniejsze bedzie zebranie całych szarych ścieków z domu i odbieranie od nich energii.A czy do powietrza czy do wody,to inna sprawa.
  6. Zbirnik RSŚ to walczak wywinięty z blachy kwasoodpornej 2500 x 1000 x 2 .Zaślepiony na dole i górze prostymi dennicami.100mm od góry,umieszczony jest drugi płaszcz wysokości 300mm, przez który przechodzi powietrze z GWC. Ścieki wpływają do zbiernika od góry poprzez czwórnik.Odpływają dołem .Rura odpływowa umieszczona jest na zewnątrz przy boku zbiornika.Syfon kończy się przy górnej krawędzi płaszcza powietrznego.W przypadku ewentualnego zapchania,czwórnik połączony jest od góry z syfonem(awaryjny przelew).Czwórnik od góry spełnia funkcję rewizji. RSŚ generuje przy 3-y osobowej rodzinie 4-5kWh energii cieplnej/ dobę.W moim przypadku jest to ok.50% energii potrzebnej dla celów CO.W połączeniu z GWC zaspakaja w 100% podgrzewanie świeżego powietrza wentylacyjnego przy temp.do -5oC.
  7. Odbieranie ciepła od fermentujących ścieków było by błędem.Zatrzymane zostały by procesy oczyszczania.Zbiorniki fermentacyjne powinno zostawic się w spokoju.Można odebrać ciepło bez szkody dla procesów biologicznych do max.6oC.Najlepiej odebrać to ciepło z surowych szarych ścieków a ochłodzone do + 6oC kierować do oczyszczalni.Ścieki kierowane do kanalizacji miejskiej mogą mieć niższą temp.
  8. Kończy się fala mrozów .Najniższa temp. na wlocie do domu jaką odnotowałem to 17,6oC.Bezwładność systemu jest znaczna.Nocne mrozy nawet do -16oc nie maja wpływu na temp.wlotu powietrza.Kąpiel w wannie w piątek przy -18oC na zewnątrz powoduje ,że w sobotę do południa temp.wlotu powietrza to ok.18oC.Wydaje mi się,że to dobry system przynoszący wymierne oszczędności.
  9. Też tak myślałem.Choć nazwał bym to raczej zmianą wilgotności względnej z 90% dzisiaj przy -10oC do 11%po podgrzaniu.Przecież ten system to prosty układ hydrauliczny z syfonem w roli głównej.Krisk przedstawia to banalne rozwiązanie jak skomplikowaną dla wybrańców machinę.
  10. Wystraszyłeś mnie.Sądzisz,że te 17,6oC spowoduje jakieś problemy z zawilgoceniem ścian?
  11. Od kilku dni temperatura koło -10 się kręci.W kntekście ,,zwruci"(obrzydliwe słowo) powietrze wlotowe do domu to+17,6oC. Miłej niedzieli krisk.
  12. Mam dom pasywny,konstrukcja szkieletowa.Nie potrafię sensownie wyliczyc zwrotu z inwestycji ,bo u mnie typowy sezon grzewczy to 3-4 m-ce.Jest to zasługą min.tego systemu.Moę jedynie podać takie dane.Od października do końca kwietnia podgrzewanie powietrza zewnętrznego wymaga 210dni x 8,5kWh =1785kWh.Koszt to RSŚ-2000PLN + 40mb GWC(rura fi 110PCV) +GMC(gruntowy magazyn ciepła to 100mb pex fi18).RSŚ+GWC+GMC to system nawiewu.W zimie nawiew ciepłego powietrza .W lecie chłodnego (klimatyzacja).Nie posiadam kotłowni zapotrzebowanie na energię cieplną w sezonie grzewczym realizuję kominkiem z płaszczem wodnym albo energią elektryczną.
  13. A nie prościej jest sprawdzać o jakiej temp.powietrze do domu wlatuje.Nie jestem docent tylko prosty wykształciuch. Układ ma tak dużą bezwładność ,że kilkudniowe mrozy(-10oC) powodują mierzalną zmianę w obrębie 1oC.Co mam udowadniać? Mam więc wiem .Podaje pomysł bo altruista jestem. Czy ktoś to podchwyci to już nie do końca mnie interesuje.Chętnym odpowiem na pytania bo lubię energooszczędne rozwiązania. Latem RSŚ robi za podgrzewacz(jeden z dwóch)piachu w obrębie fundamentu.Jak są upały to uruchamiam bajpas i GWC darmową klimatyzacją jest.
  14. Piękne i proste jak w tym szamponie.Trzeba tylko trochę chcieć.A za piwko dziękuję.Wole mocniejsze trunki .Ale skoro nalegasz to się nie wzbraniam.
  15. Czyzby szyba w salonie a załadunek od tyłu w pomieszczeniu gospodarczym?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.