Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest w porządku.

Moje obawy budzi tylko fakt, czy podołasz to schludnie i prawidłowo podłączyć.

Bo jak patrzę na Twój odręczny schemat to rodzi się we mnie pewien niepokój.

co innego odreczny schema t a co innego realne podłaczenie mam szyne jak się nalezy w skrzynce kwestie przełozenia kabli do przyłącza i wsio lala . a że schemat ręczny to wynik że jestem starej daty [ powinieneś sam do tego dojść po jakości schematu] na kompach się dopiero ucze i potrafike szybko ręcznie nabazgrać i skanować Ale wielkie dzięki !!!!!!!! nie jestem elektrykiem , troche tylko kumam podstawowe zasady fizyki ale dzięki!!!!!!!! Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wal z grubej aurury . NA pw date jesteś pierwszy!!!!!!!!!!!! MŁODSZY STAWIA ĆWIARE WYKWINTNEJ [ Dobra przegram wyśle pocztą] chyba że bede w okolicy } Tylko nie za wiele tych jajec !!!! bo ja je bardzo lubię mają dużo holesterolu , mam swoje kuru aż 6 sztuk na własne potrzeby!!!! WESOŁEGO ALLELUJA!!!!!!!!!!!! chyba się nie wyłamiesz? jesteś twardziel? Ty żuciłeś rękawice ja ją tylko podniosłem .[ skan dowodu osobistego na pw ] PSTeż jestem Andrzej tak się trafiło , trafiła akurat kosa na kamień

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tylko krótko jeszcze odnośnie tego pytania: w moim przypadku grzejniki żeliwne są zwłaszcza na powrocie bardziej gorące od aluminiowych. Pomimo kombinowania i kryzowania stan ten się nie zmienia. Spotkałem się z opinią, że aluminiowe i stalowe nowego typu lepiej oddają ciepło do otoczenia od starych żeliwnych i dlatego jest tak, a nie inaczej.

Nawet jeśli, to prawda, to nie odczuwam, żeby w pomieszczeniach, gdzie wymieniłem żeliwne na alusy, było cieplej.

 

 

witam

ile dawałeś żeberek aluminiowych grzejników za te stare żeliwne (1 do 1 czy więcej czy mniej?), też przymierzam się do wymiany grzejników i nie wiem ile ich dać

Mieszkam w domu jednorodzinnym z lat 60 nieocieplonym ściana 2warstwy od środka pustak pianowy "pusta przestrzeń" a od zewnątrz cegła pełna, okna zmienione na pcv. Pod domem nieogrzewana piwnica + garaż (przechodzą tam tylko rury co częściowo odizolowane tak że przy - 25 st c było tam +6 st). Strop nad piwnicą betonowy a nad powierzchnią mieszkalną drewniany który mam w planach ocieplić wełną. Powierzchnia do ogrzania to 180 m kw, wysokość pomieszczeń do sufitu podwieszanego 255 cm.

Jak przyjąć zapotrzebowanie na ciepło. C.o. zasilane z kotła miałowego ze szklarni temperatura na kotle stała ok 50 st. Awaryjny kocioł gazowy termet unico 24 kw

pozdrawiam

Edytowane przez jogebala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopuje temat . Jestem po wymianie . . 1 ] wizualnie jest niebo było piekło Będę wymieniał w 2 domu choć by tylko dlatego aby było niebo . Nie moge już patrzeeć na te ochydy!!!!!!!2 ] Kilka razy było chłodno więc przepaliłem i....; [ustawienia jak na żeliwnych obowiązkowo mus zmniejszenie parametrow na sterowniku na krzyść] i w 1/2 h grzejniki gorące jak diabli!!!musiałem szybko wygasić kocioł bo gora niedo wytrzymania Więc rożnica jest jak; znowu ; niebo a piekło 2;1 dla alusów reszte napisze jesienią jak zaczne sezon grzewczy .cały układ pięknie i szybko reaguje . A zapomniałem po wyłączeniu kotła grzejniki były tak ze 4 h ciepłe to nieprawda że zaraz stygną!!!3;1 dla alusów Co do ,,znawcow' tematu guzik się znacie a się wymądrzacie i coś wymyślacie ; ze kocioł niedobry , sterownik , pompa , rury , palacz , w końcu wszystko do d...... Sterownik pięknie steruje , kocioł pięnie wyrabia pompa także i o to mi chodziło!!!!!! Już moge powiedzieć kto tylko może niech wymienia jest naprawde różnica widać słychać i czuć!!!!!!

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ile dawałeś żeberek aluminiowych grzejników za te stare żeliwne (1 do 1 czy więcej czy mniej?), też przymierzam się do wymiany grzejników i nie wiem ile ich dać

 

No patrz, przegapiłem Twój post. Generalnie dałem więcej niż miałem żeberek żeliwnych np. 10 żeberkowy alu w miejsce 6 żeberkowego żeliwa z rozstawem 50 mm albo 4 żeberkowego żeliwa z rozstawem 100 mm. Przewymiarowałem, ale celowo, bo chodzi mi o dobry efekt przy pracy na niskiej temperaturze 55 st. Odnośnie Twojego pytania - wszystko zależy jak palisz. Jeśli 75-80 st. na kotle, to wystarczy ich mniej, 50-55 st. więcej. Trzeba obliczyć wydajność cieplną grzejnika przy różnych temperaturach i zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń - to jest oczywista podstawa.

 

http://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html

 

Kociołsam,

ja mam i alusy i żeliwne i nie narzekam, bo jedne i drugie są przewymiarowane. Żeliwne jak je pomalować farbą dekoracyjną np. złotawą, to wyglądają super. Jestem za wymianą, ale wtedy, kiedy potrzeba, a nie dla samego efektu wizualnego. Co do sterowalności muszę jednak przyznać rację Tobie, bo zawór termostatyczny grawitacyjny o wiele lepiej sprawdza się z aluminiowym niż z żeliwnym. Przykładowo podczas osiągnięcia temperatury w pomieszczeniu z żeliwnymi, po ich odłączeniu przez termostat i tak długo są jeszcze gorące. Z aluminiowym jest trochę inaczej - stygnie szybciej, nagrzewa się szybciej, lepiej reaguje, płynniej steruje temperaturą pokoju.

Jednak różnica w stygnięciu między jednym a drugim jest. Alus wymięka przy żeliwniaku pod tym kątem.

A jak jesteś zadowolony to super. Jakby mnie pociekły wszystkie żeliwa T-1, to też na alusy z rozstawem 50 mm bym wymienił. Można dostać nawet ładne w okleinie drewnopodobnej. Wątpię jednak, żeby tak się stało, bo te stare grzejniki są długowieczne, a alusy - kto wie, jak długo potrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W ub roku wykonałem zmianę żeliwnych na aluminiowe i dopiszę swoją opinię.

 

Ogólnie wrażenia na plus. Grzejniki nagrzewają się dużo szybciej, dzięki czemu szybciej mam ciepło. A w połączeniu z programowalnym termostatem grzejnikowym zapomniałem co test regulacja temp. Wizualnie też jest lepiej, ale to już kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I po ptokach dziś wymieniłem ostatnie żeliwniaki Koniec Jutro próba szczelności Chetnie od sprzesam je tym co mnie namawiali aby je zostawić ! Postawiłem na 1 karte !!!!@!! zobaczymy co będzie . Jeszcze mam zamiar dachy docieplić przynajmniej jeden w tym roku zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zaschnie w gardle to będziesz inaczej gadał, alusy niemiłosiernie wysuszają powietrze.

 

Będą wysuszały jak temperatura grzejnika będzie powyżej 55-60stopni. Wynika to z faktu, iż alusy w 30-35% emitują ciepło poprzez promieniowanie, a 65-70% poprzez konwekcję. W mojej opinii, grzejniki z przewagą konwekcji lepiej się sprawują w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną, gdyż wspomagają ruch powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No koledzy dzisiaj na zewnątrz jest 5C poszedłem odpalić kocioł SZOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kiedyś mi takie przepalenie trwało ze 3h dzisiaj w 10 minut mam gore w obu domach z 19 C skoczyło na 21 i teraz jest 22C wszyscy kwiczą że gora w chacie i mam przestać grzać!!!!! Mało tego kocioł dostał bezwładność i musiałem rozciągnąć czasy na sterowniku dmuchawa zmniejszona na 1/4 podawanie 3sek mniej i przerwy o 100%n zwiększone Pokojowe sterowniki powyłączały i kocioł śpi pchnął ze 5x po kilka orzeszków Gra jak Lala stare złomy sprzedałem i połowa mi się wróciła !! Kobita zadowolona bo w 10 minut chatki ciepłe i piknie wyglądają Jeszcze się odezwe jak przyjdą chłody ale widze że GITARA..................... Kol Andrzej M dzięki za schemat pięknie układ bangla na przemian!!!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się ale w schemacie jest błąd ; po włączeniu obu termostatów następuje blokada przekaznika i nie pozwala się mu wyłączyć, takie perpetum mobile jak raz sie załączy, przekaźnik to nie wyłaczy, bo prąd zasila od tyłu, tzn od pompy po styczniku przekaznika do zasilania jego . na twoim schemacie to trudno sobie wyobrazić, ale spójrz na mój i zawróc na to uwage . Osobno garają, ale jak oba naraz się włączą, wtedy jest blokada . Widzisz to? wiesz o co chodzi?

post-39699-0-39718400-1348394794_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np włączają sie oba termostaty, uruchamia się ukł priorytetowy po nagrzaniu termostat wylancza, ale nie puszcza przekaznik i nadal grzeje, a drugi już się nie włączy bo prąd leci z 2 do pompy następnie przekaznikiem przez mostek do zasilania przekaznika i dopóki nie nastąpi przerwa w zasialaniu przekaznika to on sie nie wyłączy, kumasz? tu po małych zmianach do sprawdzenia tylko nie wiem czy w przekazniku mam 3mostek :wacko: Jak nie to pewnie będe musiał kupić stycznik 3 fazowy na tym przekazniku pewnie się nie da muszą być osobne 3 linie :(

post-39699-0-01531800-1348395342_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co przepraszać kto nic nie robi to i błędów nie popełnia ,mnie się taż czasami zdarza. Kurcze znowu z twojego musze przełożyć na moje dzięki na tym przekazniku jednak pójdzie? Możesz rzucić okiem przełożyłem na moj język roboczy, będzie mi łatwiej to przestawić Coś mi tu nie gra <_<Wydaje się że powinno grać :D

post-39699-0-44893000-1348397624_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Czy mogą mi Panowie wyjaśnić dlaczego należy (lub nie ) wymienić grzejniki żeliwne na inne np aluminiowe lub stalowe?

Czy jest to przyczyna techniczna czy inna na przykład estetyczna?

Pytanie zadaję dlatego że w przyszłym roku chcę remontować mój nabytek i jak czytam wymiana grzejników jest podobno podstawą dobrego grzania.

Przypomnę że mam dom ok 220m2 , podobno średnio ocieplony , piec Vespa Cichewicza ,bez pomp i grzania ciepłej wody.

Z powyższych postów dla mnie wynikają sprzeczne wnioski, więc proszę o inf na ten temat gdyż muszę zaplanować budżet na remont,

Chciałabym żeby został piec centralnego i grawitacja w CO.

Teresa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz odpowiedz w tym temacie ja to już przerobiłem i jest tam moj opis co jeszcze ci wytłumaczyć?czytaj od początku . Ja jestem ZA pale od połowy wrzesni - przepalanki i jestem stanowczo na tak!!!!!!! Nie wiem jak to bedzie czy coś się zaoszczedzi czy nie bo to będe wiedział po zimie ale komfort jest u mnie jaki nie był nigdy ! Jak moja inwestorka zadowolona to musi byś GIT! dziś w ciągu 15 minut czuć ciepło w 2 domach na starych żeliwach trwało to kilka godzin. Teraz kobita sama wyłącza na termostacie i śpimy przy otwartym oknie inni też . musze mniej palić przyzwyczaiłem się do starego palenia teraz trzeba mniej co wiecej chcesz wiedzieć? Przeczytaj temat od początku potem pytaj w miare odpowiem Co do stalowych to mam uprzedzenia i jestem na nie! ale nie wiem jak na grawitacji bedzie bo nie wiem ale z pompą jako pomoc w grawitacji i sterownikiem pokojowym jestem na tak.Co mogę stwierdzić że chyba jest mało ludzi co je wymienili bo sam chciałem uzyskać od takich odpowiedz a nie dostałem Natomiast wszscy mi to odradzali ale sami nie wymieniali czyli polecali z teori swojej nie z doświdczeń realnie.Ale się ciesze z tej wymianyi z tego że nie posłuchałem tych osób co spowodowało po części negatywne nastawienie do mnie PS panowie to byli kiedyś w KC a tu wszyscy są prawie równi

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat przeczytałam cały ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie.

Z tego co Pan pisze wynika że przed wymianą grzejników miał Pan zimniej w pomieszczeniach .

Czy wymieniał Pan grzejniki sztuka za sztukę czy były dodawane żeberka?

Natomiast chcę też poznać zdanie innych forumowiczów, gdyż byłby to dla mnie duży wydatek i nie chciałabym aby był niepotrzebny.

Teresa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, dziś w ciągu 15 minut czuć ciepło w 2 domach na starych żeliwach trwało to kilka godzin. Teraz kobita sama wyłącza na termostacie i śpimy przy otwartym oknie inni też . musze mniej palić ,,,,

 

Koleżance Teresa001 nic nie będę tłumaczył, zapewne sama właściwe wnioski wyciągnie.

 

Ale koledze Kociołsam zaproponuje małe doświadczenie.

 

Teoria. Do budynku należy dostarczyć określoną ilość energii, czy jak potocznie mówi się CIEPŁA.

 

Kolego Kociołsam wpada do Ciebie czterech znajomych, Ty proponujesz im herbatę, oni przystają na Twą propozycję zapewne liczą na herbatę z PRĄDEM.

Udajesz się do kuchni w celu zagotowania wody na herbatę.

W kuchni dysponujesz naczyniem o małej pojemności, akurat takim, że wystarcza na zagotowanie wody na jedną herbatę. Zapewne domyślasz się, że wspominając małej pojemności naczynia nawiązuje do Twoich grzejników aluminiowych, które charakteryzują się małą pojemność wodną.

 

 

No dobrze koniec gadania.

Kociołsam udajesz się do kuchni zagotowujesz 250ml wody i mierzysz czas tej czynności. Czas mnożysz razy cztery, następnie zapisujesz to, abyś nie zapomniał.

Do większego naczynia nalewasz 1L wody, zagotowujesz i także mierzysz czas tej czynności, oczywiście zapisujesz i co najważniejsze podajesz nam na forum.

 

Kociołsam czekamy z niecierpliwością na Twe wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma odpowiedzi jednoznacznej, bo się jednoznacznie nie da na to odpowiedzieć.

Każdy rodzaj grzejników ma inną charakterystykę grzania, co widać szczególnie na wykresach, ale do tego trzeba się w tym kierunku kształcić...

W praktyce grzejniki aluminowe będą się dużo szybciej rozgrzewać i przy tym samym rozmiarze będą bardziej grzać, bo mają większą moc.

Jeśli w domu się przepala a nie pali cały czas, to różnica odczucia jest spora, co już kolega opisał.

Natomiast jeśli pali się cały czas, to różnicy większej nie ma, pod warunkiem, że grzejniki żeliwne nie są za małe w stosunku do zapotrzebowania pomieszczeń.

W Twoim przypadku najlepiej to przetestować w obecnym sezonie i zwrócić uwagę czy komfort jest wystarczający.

A wygląd - kwestia gustu i aranżacji.

Zapewniam Cię, że w niejednym luksusowym apartamencie znajdziesz grzejniki o wyglądzie żeliwnych ale to dopiero za parę lat jak już zwykli ludzie wyrzucą żeliwne z domów...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.