Skocz do zawartości

chrisowaty

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia chrisowaty

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jeśli Twoja bytność w domu jest w miarę schematyczna to może być głowica z silnikiem krokowym: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10245-danfoss-living-eco/#entry87131 Są tańsze rozwiązania, aczkolwiek nie wiem jak realizowany jest napęd.
  2. Ogrzewaniem powinno się sterować od temperatury, a nie od bytności domowników. Włączanie ogrzewania w momencie wejścia do mieszkania jest spóźnione o przynajmniej kilkadziesiąt minut. Najprościej byłoby zaraz za licznikiem wstawić elektrozawór z zaworem na gorącą wodę, a temperaturę regulować zaworami na grzejnikach. W takim przypadku dobrze byłoby sterować tym zaworem zdalnie, np przez centralkę GSM tak aby załączyć zawór przed przyjazdem, a głowice termostatyczne na grzejnikach załączą się lub nie, w zależności od nastawy i temperatury w pomieszczeniach.
  3. Od roku użytkuję głowice danfoss'a: http://forum.info-og...oss-living-eco/ Głowica precyzyjnie reguluje ilość dostarczanego ciepła, tak aby nie przegrzewać pomieszczeń. Porównując koszty ogrzewania identycznych mieszkań wychodzi od 18-25% oszczędności. Edit. Procenty wyliczone na podstawie wielkości zwrotu kosztów identycznych mieszkań (ta sama powierzchnia, położone tak samo w bryle budynku, jak również w budynkach wykonanych w tej samej technologii)
  4. Jeśli chodzi o porównanie grzejników żeliwnych i aluminiowych, mam takie same odczucia jak kolega kociołsam. Wracając z pracy mieliśmy mieszkanie lekko przewietrzone (bo zostawiamy rozszczelnione okna) i chłodne. To chcemy aby było ciepło, więc termostaty odkręcane były do oporu. Zanim się rozgrzały grzejniki a potem pokoje, szliśmy spać, więc na noc zakręcamy grzejniki i tak w kółko a komfortu żadnego. Przy grzejnikach aluminiowych wystarczy pół godziny grzania i głowicę można było przykręcić do 3-ki. Napisałem było, bo teraz mam termostaty programowalne. W okresach przejściowych lub grzania na żądanie efekt grzania jest widoczny. Przy grzaniu ciągłym różnicy by bie było.
  5. Będą wysuszały jak temperatura grzejnika będzie powyżej 55-60stopni. Wynika to z faktu, iż alusy w 30-35% emitują ciepło poprzez promieniowanie, a 65-70% poprzez konwekcję. W mojej opinii, grzejniki z przewagą konwekcji lepiej się sprawują w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną, gdyż wspomagają ruch powietrza.
  6. W ub roku wykonałem zmianę żeliwnych na aluminiowe i dopiszę swoją opinię. Ogólnie wrażenia na plus. Grzejniki nagrzewają się dużo szybciej, dzięki czemu szybciej mam ciepło. A w połączeniu z programowalnym termostatem grzejnikowym zapomniałem co test regulacja temp. Wizualnie też jest lepiej, ale to już kwestia gustu.
  7. Jak na moje oko to żeberek może być ciut za mało, ale jeśli dokonałbyś termomodernizację to mogłoby się okazać iż jest wystarczająco. Dodatkowo termomodernizacja pozwoli Ci zaoszczędzić na opale. A jeśli zwiększenie ilości żeberek to u Ciebie jedyne rozwiązanie to przyjmij 100W/m2.
  8. Temp. utrzymuje +/-0,2st C. co uważam za wystarczające. Nie muszę pamiętać, aby zakręcać grzejniki na noc, czy na czas nieobecności. Głowice to robią automatycznie. Co więcej, jeśli o godz. 15-tej nastawiam zmianę z temp np 17st C na 21 st C. głowica zacznie się otwierać odpowiednio wcześniej aby o godz. 15-tej osiągnąć zadaną temp. Czyli wracamy do domu, a pokoje już mamy nagrzane. To samo w nocy, kiedy redukuję temp do 17st C (nie jest jeszcze tak zimno, więc temp nie spada do tych 17), a zanim wstaję mam w pokoju 21, więc przyjemnie się wstaje z łóżka. Funkcja otwartego okna; czyli wykrywanie nagłego spadku temperatury się sprawdza wyśmienicie. Głowica reaguje po ok 15s do 40s po otwarciu okna (w zależności od temp na zewnątrz) i zakręca dopływ wody. Należy tylko pamiętać, aby nie wietrzyć dłużej niż 30min, gdyż po tym czasie głowica zacznie grzać zgodnie z nastawą, jeśli temp w pomieszczeniu będzie za niska. W porównaniu do zwykłej głowicy cieczowej, zmiana nastawy np z 17st C na 21 st. C powoduje iż grzejnik będzie nagrzewał się dynamicznie, ale tak aby nie spowodować przegrzania pomieszczenia. Zwykła głowica, zacznie zamykać dopływ po przekroczeniu nastawy, a ta zamyka odpowiednio wcześniej aby nie przekroczyć nadmiernie temp. nastawionej. Wyniki, które podaję odnoszą się do instalacji z grzejnikami aluminiowymi. Głowica mierzy temperaturę powietrza (podobno). Jak jest umieszczony sensor, nie mam pojęcia. Mam dwa pokoje, jeden 9m2 drugi 15m2 i w obu głowice utrzymują temperaturę idealnie. Niezależny pomiar temp mam umieszczony na ścianach mniej więcej na środku pokoi. Tak jak pisałem wcześniej, tegoroczna "zima" nie pozwala sprawdzić ich w większym boju. Natomiast zdarzało mnie się ustawić temp 24st C (bez włączania grzejników mam ok 21stC) i zostawić na ok 24h. Pomiar temp. wykazał iż wahania temp przez ten okres wynosił +/-0.2st C. Więc w jakiś cudowny sposób tę temperaturę mierzy, prawdopodobnie ma czujnik pirometryczny W mniejszym pokoju grzejnik mam w pobliżu sofy. Jeśli położę się na sofie, to z czasem głowica zaczyna wychwytywać moje ciepło i redukuje temp na grzejniku. Podobnie jest kiedy zacznę odkurzać, to głowica dość szybko wychwytuje pojawienie się gorącego powietrza i zamyka dopływ. Ogólnie jestem zadowolony.
  9. A może zerkniesz na to: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10245-danfoss-living-eco/page__p__87131__fromsearch__1#entry87131 Użytkuję je od października ub. roku i sprawują się więcej niż zadowalająco.
  10. Na którym basenie jest tak niska wilgotność? Na basenach wilgotność powietrza wynosi od 85-do 100% w zakresie temp 24-26st C. W budynkach mieszkalnych optymalna wilgotność to 45-55% (niektórzy podają 40-60%) przy 20st C.
  11. Dzisiaj zamontowałem głowice. Ustawienie parametrów zajęło mi jakieś 20 min. Teraz tylko pozostało czekać na zimę ;)
  12. Ktoś mi podpowiada że może być to S130-1, tylko nigdzie nie mogę znaleźć jaką moc grzewczą on posiada. Opinie są różne, od 100 do 125W, ale słyszałem też o 135W.
  13. Witam Poniżej załączam zdjęcia starego grzejnika żeliwnego. Pomóżcie rozpoznać co to za typ grzejnika i jego moc grzewczą (parametry sieci 95/70/20). Pozdrawiam PS. Standardowy rozstaw przyłączy 500mm, wysokość grzejnika ok 600mm
  14. Jeśli ktoś nie wie o jakie głowice chodzi: PS. Przepraszam, że piszę post pod postem, ale nie zauważyłem opcji edycji.
  15. Witam Forumowiczów Miał ktoś z Was kontakt z głowicami grzejnikowymi Living Eco f-my Danfoss, a może już ktoś je użytkuje? Zakupiłem dwie sztuki tych głowic do swojego mieszkania w bloku. Sezon grzewczy co prawda jeszcze się nie rozpoczął, więc zdania o nich wyrobionego jeszcze nie mam. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.