Skocz do zawartości

shogunzlasa

Stały forumowicz
  • Postów

    1816
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    28

Treść opublikowana przez shogunzlasa

  1. Ludzie się ukombinują nie znając podstaw. Po pierwsze - masz dach deskowany (po co pod blachodachówkę - nie wiem) - musisz mieć podwójną szczelinę wentylacyjną. Czemu? Bo masz izolator pary w postaci desek + papa czy inne badziewie. Górną wentylację masz (ta co wentyluje łaty, kontrłaty) - taśma i pas nadrynnowy, dolna (czyli ta co wentyluje wełnę też musi być) - czyli właśnie nie dojeżdza się z ociepleniem do końca, zostawia szczelinę i robi wycięcie deskowania w kalenicy, lub 2 duże dziury na przestrzał na poddaszu (takie z fi 200 conajmniej). To jest gruba sprawa bo np. jak tak ludzie robią na świeżej więźbie i niskim spadzie dachu to ściągają to wszystko nawet po 1-2 latach bo woda leje się przez regipsy a więźba zgniła. U Ciebie jest strop, więc pół bidy. Styropian - czy wełna. Styropian nie chłonie wody więc dajemy go na sufitach bliżej środka (bliżej folii paroIZOLACYJNEJ), na styropian można rzucić wełnę bliżej wentylacji dachowej (czyli bliżej folii paroPRZEPUSZCZALNEJ) bo wtedy wełna jak nabierze wilgoci to odparuje. Co do tego co jest u Ciebie. Jak miałeś styropian klejony na placki bez obwodu to ciepło ucieka przez ścianę i kieruje się ku górze - przez to często jest taki efekt. Tutaj masz dodatkowy radiator który emituje ciepło z domu poprzez ściankę kolankową - ocieplisz - będzie emitować trochę przez murłatę w górę. Jeśli ścianka kolankowa nie jest z betonu ja bym miał to w głębokim poważaniu bo zysk niewielki. A jak ciepło ucieka między styropianem a ścianą to ocieplisz od środka a efekt będzie ten sam. Chyba, że docieplisz kolankową i dobrze połączysz ocieplenie zewnętrzne z tym ze środka. Mostek zawsze jakiś będzie bo w środku jest murłata i jej na styropian nie zastąpisz.
  2. Instalacja od doopy strony zrobiona. Pętli jak pod pompę ciepła, zasilanie jak pod pelleciaka a sterowanie wyprowadzone to już nie wiem pod co. Za małe rury do rozdzielaczy! - do gazu / pompy ciepła na niej (PP 32) uciągniesz optymalnie 8 pętli, max 10. Jakbyś miał wysokotemperaturowe źródło to jeszcze pół bidy (np. pelleciaka co gania na 65 stopni), ale przy gazie / PC trzeba to zmienić póki jeszcze możesz. Zmień rury do rozdzielaczy minimum na PP40 lub miedź 28. Jeśli zasilanie wychodzi z jednego miejsca (tzn. kawałek rury jest wspólny dla 2 rozdzielaczy) musi być ona jeszcze grubsza. Jeśli masz z 200 metrów podłogi i rozstawie co 10 to masz wsadzone ponad 2 kilometry pexa?! Nie zasilisz tego byle rureckami! Rozdzielacze bez pomp! Żeby kocioł wydoił to bez sprzęgła i osprzętu musiałby mieć kawał pompy - nie wiem jakie są wydajności z głowy w gazówkach. Jak chcesz mieć pewność i szerszą możliwość regulacji zrób jak @tommyp2 opisał powyżej, chociaż przy 30cm wełny nie będzie aż takiej różnicy w ciepłocie parter-piętro i obeszłoby się bezpośrednio.
  3. Oczywiscie bo plum to sterownik palnika i instalacji, i2 tylko instalacji. Tylko rozwala mnie jak ktos kupuje neta po to zeby miec np. podglad ile ma paliwa w zasobniku jakby mógł ikone wcisnąć i wyskoczy krasnal z econeta, rozpakuje worki, odkurzy i wraca do sterownika.
  4. Pytanie w wątku jest PELLET CZY EKOGROSZEK. Są kotły pleszewskie, które certyfikaty mają na to i na to. Jak ktoś się obawia kosztów ogrzewania i nie jest zdecydowany to moim zdaniem najlepsza opcja. Kupujesz kocioł na 2 paliwa. Niezły ekogroszkowiec i z deka słabszy pelleciak - ale nie uwalisz się na jedno paliwo. Cena też szczególnie wysoka nie jest (+1500 w stosunku do groszkowego odpowiednika). Uważam też, że opcja bardzo dobra dla osób z budynkami z zapotrzebowaniem >15kW, gdzie pellet w porządną zimę niknie w oczach. Wiadome - nie będzie to tak fajne jak dobry pelleciak, ale jak ktoś chce dać z 8500 na kocioł ekogroszkowy, czemu nie dołożyć z 1200-1500 zł i mieć już alternatywę, papiery itd? Nie będzie sobie pluć w brodę, że za drogo - lub za brudno lub, że od przyszłego roku będzie zakaz palenia węglem i zostanie z kotłem na złom. Reasumując - taka opcja jest dobra dla ludzi zadających sobie pytanie - pellet czy ekogroszek.
  5. Nie przesadzajcie. Możesz kupić Techa i2 + moduł internetowy i pospinać i oczujnikować co Ci się podoba. W kotle ustawiasz termostat pokojowy, podpinasz do techa i2, który budzi kocioł kiedy trzeba. Techem możesz zarządzać czym już tam chcesz. Jak chcesz mieć bajery to pare zł. trzeba wydać tylko nie wiem po jaką cholerę ktoś chce sterować przez neta kotłem automatycznym - od tego jest ten kocioł że poza dosypywaniem opału i czyszczeniem masz się nim nie zajmować - a dosypki czy czyszczenia internety nie zrobią... Jak ktoś ma termostaty na grzejnikach to też je 5 razy dziennie kręci?
  6. Właśnie w MPM Bio czyszczenie jest upierdliwe. Oczywiście są konstrukcje gdzie nie jest źle i nie ma co wrzucać wszystkiego do jednego wora. Co nie zmienia faktu że półki czyści się najprościej, ale za to stosunkowo często.
  7. Jeśli mówimy o wymiennikach. Mamy półki - kotły krótkie, w miare wąskie, ale wyższe - czyszczenie tylko od przodu co kilka dni - ściągnięcie popiołu z półek. Wyciągamy popielnik - nie jest źle, ale co jakiś czas trzeba czyścić. Kotły kompakt - jak niski wymiennik rurowy - do każdej rury trzeba się zginać, wkładać szczotę do płomieniówek a to co przepchamy przez rurę trzeba wyciągnąć z tyłu - jak ciasna kotłownia i nie ma jak się dostać do tyłu to jest masakra. Do tego wymiennik niski i wygodne to to nie jest. Kotły pelletowe z pionowym wymiennikiem - jak są jakieś czyszczaki to trzeba raz na rok ściągnąć całą czapę, rozkręcić pół kotła, wyodkurzać, odskrobać. Przez większość czasu przez sezon nie trzeba go pucować, tylko wybierać popiół, ale takie czyszczenie może być upierdliwe. Kotły starego typu z pionowymi kanałami - jest jedna półka pozioma która raczej nie zarasta, kanały pionowe można nie czyścić przez długi czas, potem wybieramy zawartość jakąś rewizją z boku. Jedynie SKAMP się tutaj wyróżnia bo ma rewizję za popielnikiem z przodu i nie wymaga miejsca z boku, tylko rewizja może się zapiekać i może ciężko schodzić. Reasumując - półki trzeba czyścić często ale nie wymagają miejsca, żeby obchodzić kotła w koło. Robi się to też najprościej, dlatego moim zdaniem są najlepsze dla osób starszych.
  8. @Włodzimierz Pisze fizykę na nowo. W sensie jak kocioł ma poziome półki to się spaliny nie przecisną? Czym się różnią poziome półki na wysokości od poziomych rur płomieniowych w wielu kotłach kompakt oprócz tego, że jedne czyścisz wygodnie a do drugich musisz się czołgać? Może lepsze są wymienniki pionowe, gdzie raz do roku trzeba rozkręcić pół kotła by się do nich dostać? Lub muszą czołgać się do wyczystek na dole kotła gdzie zazwyczaj nie ma miejsca? Co jest nie tak z półkami czyszczonymi na wysokości od przodu dla starszych osób oprócz tego, że przy pellecie muszą je przeczyścić raz na 2-3 tygodnie i zajmuje to z 5 min?
  9. Swoją pompę ciepła musi zarejestrować właściciel urządzenia, które zawiera: – co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych (≥ 5 ton ekw. CO2), – co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2, dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (≥ 10 ton ekw. CO2), I tak np. panasonik T-CAP SPLIT 9kW WYMAGA REJESTRACJI, a monoblok już nie. Skończcie straszyć dzieci kominiarzem i że się komuś niebo na łeb zwali... Splita nie może założyć gościu bez F-Gazowych uprawnień, więc jestem pewny że uświadomi klienta o konieczności rejestracji. Monobloka może sobie założyć każdy - bo gdyby tak nie było - nie mógłby być transportowany z napełnionym układem - zupełnie jak lodówka...
  10. Hmmm a teraz sprawdźmy ile czego jest w monoblokach i splitach, dopasujmy to do warunków domowych (większości) i wyjdzie, że monobloki się nie łapią, splity tak... Po prostu monobloki mają mniej czynnika bo są zamknięte w jednej puszce...
  11. Nie wiem skąd @Włodzimierz się urwał, ale jak Wam kocioł 20kW pociągnie bez bufora chwilowe zapotrzebowanie w postaci nagrzewnicy i dogrzania sali 150m2 wysokiej na 6m to czapki z głów. Fizykę można pisać na nowo :)
  12. Poza wielkimi literami możesz rozwinąć swoją myśl? :D W sensie jak się to może wykluczać? Popalisz ekogrochem to Ci miotełka do kotła nie wejdzie - wilki ją zjedzą czy co? W pleszewskich kotłach palisz albo tym albo tym. Na pellecie też działa fajnie, plus jest alternatywa...
  13. Ludzie - pod zgłoszenie pod książkę i przegląd są Splity. Monobloka może sobie stefan w garażu założyć i nic się nie dzieje. Jak wstawiacie lodówkę do domu, czy dobijacie klimę w aucie to latacie po urzędach?
  14. Oczywiście że tak - a nie jeden kupi pelletowca bo niby tańszy a po dostawieniu bufora, osprzętu mieszającego się okazuje że za te pieniądze miałby pompę ciepła :)
  15. Bo tutaj przez większość czasu pojedziesz na "czuwaniu". Dopiero wtedy ktoś odkręca kurek i potrzebna jest wielka moc. Palnik pelletowy duży ustawiasz na jedną moc - ładuje on bufor i się wyłącza. W buforze masz ciepełko jak ktoś go potrzebuje, np. żeby zasilić nagrzewnicę - jak kocioł poczuje że z bufora ulatuje ciepło to kocioł się obudzi i znów doładuje bufor. Jak ktoś wyjdzie i ciepło niepotrzebne - siedzi w buforze i ogrzewa mieszkanie pastora. Ogólnie pelleciak włączy się kiedy jest taka potrzeba, doładuje bufor i się wyłączy. Duży kocioł na ekogroszek będzie się dusił a nie będzie się wygaszać. Bez bufora dostanie zapaści jak nagle poczuje, że do ogrzania ma nagrzewnicę, kościół itd itd. Tutaj potrzebny jest większy pelleciak, duży zasobnik kawał bufora. Do tego tańszy pellet - węgiel też tani nie jest...
  16. Nikt tu dobrze nie doradzi bo zapotrzebowanie jest mocno zmienne. Tu się prosi o kocioł pelletowy dużej mocy, bufor i wygaszenie. Z ekogroszkiem nie będzie tak wesoło. Pytanie czy zamiast węgle jest dostęp np. do agropelletu i jest go gdzie składować.
  17. Jak nie to bierz pleszewskie kotły pelletowe. Kupujesz kocioł z atestami na ekogroszek i pellet. Możesz przezbroić to w 30 minut. Możesz na zimę zasadzić ekogroszek, wiosna, lato, jesień palić pelletem. Jak zima jak ostatnio - cały rok pellet, jak najdzie zima stulecia - możesz przezbroić na węgiel. Kocioł półkowy łatwy w czyszczeniu dla osób starszych, nie muszą się aż tak gimnastykować.
  18. Nie montuje się na takiej zasadzie bo wieszasz go na ścianę gdzieś na wysokości i nie wkurza Cię taki ogromny baniak :D Nie musisz go też sterować jak bufor. Prawda jest taka, że to nie bufor a większe sprzęgło - pozwala trochę wygładzić pracę instalacji. Schemat zmieni się tak, że teraz masz sprzęgło-rozdzielacz, a jak założysz bufor / większe sprzęgło to rozdzielacz będzie osobno. Dokup zapalarkę w zapasie za 150 zł i przestań już studiować bo kręćka dostaniesz. Czy wstawisz bufor, sprzęgło, sprzęgłorozdzielacz - bedziesz Pan zadowolony...
  19. Zwłaszcza jak robisz inwestycje na kredyt - Dobierasz 70 tys po to żeby spłacać to do banku zamiast wydawać na gaz. Różnica jest taka, że jak pompa klęknie - kredyt masz na karku, musisz zmienić pompę za naście tysięcy a nie masz na nią kasy. Jak klęknie gaz to wstawisz kotła, który będzie 3-4-5 razy tańszy niż PC. Podejrzewam, że łatwiej też naprawisz.
  20. Kotłospaw wydaje się mieć fajny support. Możesz zamówić coś podobnego, tańszego i zostać na lodzie. Hydraulik wydaje się kumaty, wsparcie na miejscu - są plusy. Jest do kogo gębe otworzyć. Co do układu - dołóż zawór ograniczający temp. na grzejniki - żeby nie poszło z 60-70 stopni na których gania kocioł.
  21. Dokładnie tak - dla mnie to nie problem, a nawet na plus (można rozszerzyć po swojemu) - ale nie każdemu odpowiada.
  22. Często tak się robi w małych kotłowniach - kocioł kompakt, sprzęgłorozdzielacz, jakaś grupa pompowa. Masa kotłowni tak stoi Z kompaktów nowy ferroli wygląda spoko - ale sterowanie jest kichowate i trzeba kombinować z dodatkowymi modułami - nie każdemu się chce. Kompakt taki czy inny to i tak częste czyszczenie - w kotłospawie i innych podobnych kompaktach są kanały poziome, niski wymiennik co bywa upierdliwe (starszym osobom raczej nie ma co tego zakładać - bo trza się pozginać przy czyszczeniu). W Ferrolim mało miejsca na popiół i też palnik może się zakrztusić po pewnym czasie. Biawar Pellux compact ma już pionowe kanały, czyszczaki - ale wymaga dojścia z boku - co wymaga znowu miejsca. Wszystko jak zwykle ma zady i walety. Ogólnie na rynku mamy: Ferroli jako tanie kotły, później garażowce za stosunkowo duże pieniądze i kotły za 14-15 tysięcy gdzie już coś idzie wybrać (tylko jak dołożymy osprzęt to i można pompę ciepła za to wyrwać). Sprawdź jakie masz założenia - co jest najważniejsze i pod to złóż zestaw - czy ma być tanio, wygodnie i bezobsługowo, czy ma zajmować mało miejsca, czy ma mieć dobry serwis i dostęp do części itp.. Mały piec + bufor mało miejsca sumarycznie nie zajmie, kocioł z ALL..O może nie mieć serwisu, kocioł kompakt nie będzie wygodny w czyszczeniu, będzie mieć mniejszy zasobnik itd itd. Co do pojemności wodnej kotła - jeżeli mała - możesz włożyć podwieszane sprzęgło-bufor galmeta np. 80 litrów i zawiesić je gdzieś na ścianę. Cena niewiele większa jak za ocieplone sprzęgło.
  23. SKZP05 to taki tech i3 tylko z możliwością podpięcia palnika. Jakbyś zmieniał palnik na pelletowy - nieważne jakiej firmy to już by go obsłużył (no może poza SVką pelletową bo nie wiem czy będzie taka opcja). Dobrze gdyby się pojawiła, ale to czas pokaże...
  24. Jak już o Kipim - to wprowadzili wersję z wyciągowym. Jest już jakiś kocioł z takim cudem? @robin60 - wiesz cuś w temacie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.