Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Czterodrożny - Jak Najlepiej Ustawić?


darekb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Bardzo proszę doświadczonych uzytkowników pieców zwłaszcza FUTURA ECONO 25kW cichewicza o pomoc i radę.

Posiadam taki piec z podłączonym sterownikiem pokojowym i nie do końca wiem jak ustawić (w jakiej pozycji) pokrętło zaworu czterodrożnego tak aby to ustawienie było jak najbardziej efektywne.

Za ewentualne uwagi i rady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy nie miałem sterownika 4d robiłem to tak: ustawiam piec na zadaną temperaturę (60-70 stopni) a pokrętło ustawiłem tak, żeby (po osiągnięciu przez piec temp zadanej) "siła grzewcza" (temperatura) kaloryferów była odpowiednia do warunków atmosferycznych.

 

Teraz mam sterownik 4d, który robi generalnie to samo, ale już dokładnie zadając temp. na wyjściu z zaworu 4d. Czyli to samo tylko automat.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli układ będzie stale pracował w takim ustawieniu to montaż zaworu 4d ma średni sens. Główną zaletą tego zaworu jest możliwość utrzymywania wyższej (bezpieczniejszej) temperatury na piecu i niższej (w zależności od potrzeb) temperatury na grzejnikach.

 

W przypadku "odkręcenia" zaworu 4d na "maxa" układ zachowuje się tak jakby go nie było z tą różnicą, że większe są opory instalacji.

 

Tak więc wg mnie stałe ustawienie zaworu w ten sposób to błąd. No chyba, że np. jest -30 na dworze dopiero i 65 stopni na piecu i grzejnikach zapewniają ogrzanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Bardzo proszę doświadczonych uzytkowników pieców zwłaszcza FUTURA ECONO 25kW cichewicza o pomoc i radę.

Posiadam taki piec z podłączonym sterownikiem pokojowym i nie do końca wiem jak ustawić (w jakiej pozycji) pokrętło zaworu czterodrożnego tak aby to ustawienie było jak najbardziej efektywne.

Za ewentualne uwagi i rady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich!

 

Witam,

 

Zamonowałem ponad 10 kotłów Futura Econo model 2008 25 i 38 kW. W każdym przypadku montowałem zawór mieszający ze sterownikiem, gdyż niezaleznie od typu kotła w każdym występują wahania temperatury, co się przekłada na wahania temperatury na grzejnikach przy sztywnej nastawie zaworu mieszającego. Dodatkowo moga dochodzić wahania związane z zmiennym odbiorem ciepła w domu. Nałożenie się tych głównych i innych mniej ważnych czynników może ( ale nie musi i nie w kazdym przypadku ) powodować duże wahania temperatury na grzejnikach. Sterownik zaworu optymalizuje odbiór ciepła w związku z zaprogramowanymi nastawami. Co to oznacza - u mnie w domu przy nastawie na sterowniku 38 - 39 stopni sterownik zmieniał nastawę zaworu za pośrednictwem oczywiście silownika procentowo 20 - 50. Tak mniej więcej, ale korygował na bieżąco zmienne dane mające wpływ na temperaturę na wyjściu za zaworem mieszającym.

 

Zamontuj sobie koniecznie zawór czterodrożny; polecam ESBE mosiężne. Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie o to walczyłeś, zamontyjesz sobie bezproblemowo siłownik z sterownikiem. Zajmuje to góra 15 minut. Poradzisz sobie na pewno sam.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Dzięki serdecznie za rady. Mam jeszcze pytanie: przy mojej instalacji posiadam zawór czterodrożny (ESBE) i tak jak pisałem wczesniej podłączony sterownik pokojowy do pieca. Pytanie brzmi: czy zamontowanie tego siłownika do zaworu będzie wtedy spełniało swoje funkcje, jeżeli tak to jaki wybrać siłownik, ile on kosztuje i czy można to wykonać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam siłownik nie robi nic bez sterowania - to po prostu "ręką" kręcąca zaworem - jak kręcić określa już odpowiedni sterownik. Montaż siłownika jest banalnie prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

 

Drążę temat dalej (widzę szanowny Kolego, że znamy się na rzeczy :) )

Przedstawię swoją sytuację, żebyś miał jaśniejszy obraz.

Mój piec uruchomiłem 15.09.2008 r. o godz. 14.00, do zasobnika wsypałem ok. 150 kg eko-groszku, do dzisiaj do godz. 7.00 piec spalił ok. 1/4 wsypanej ilości. Dom 160 m2, ocipelony, szczelne okna, instalacja miedziana, grzejniki panelowe z zaworami termostatycznymi.

moje parametry:

temp. na piecu - 55st.C

w trybie praca podajnik włącza się co 60 sekund, nie pamiętam czasu podawania opału ale to jest chyba 10-11% całego cyklu podawania w trybie praca,

w trybie podtrzymania podajnik włącza się raz na 25 min, ilośc podawanego opału ustawiona jest tak, żeby nadmiar nie wysypywał się do popielnika.

Zawór czterodrożny ustawiony jest tak że temp. wody wychodzącej jest taka sama jak na piecu, tak ustawił serwisant przy odbiorze pieca, nie chcę sam zmieniać ustawień zaworu, zeby czegoś nie schrzanić ( nie znam się na tym), dodatkowo mam podłączony sterownik pokojowy do pieca, temp. dzienna 21 st.C, nocna 18 st.C

W tej chwili piec ogrzewa 1-2 grzejniki i podłączony do instalacji c.o. bojler, w mieszkaniu jest ciepło.

Czy zainstalowanie sterowania do zaworu będzie współpracowało z podłączonym już sterownikiem pokojowym, czy to ma sens.

czy ust. temp. na piecu 55 st. C jest wystarczająca czy należy ją zmienić?

Dużo tych pytań i strasznie pomieszałem, ale mam nadzieję, że można będzie coś zrozumieć z tego co napisałem.

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie!

Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam siłownik nie robi nic bez sterowania - to po prostu "ręką" kręcąca zaworem - jak kręcić określa już odpowiedni sterownik. Montaż siłownika jest banalnie prosty.

witam

do czago podłącza się ten sterownik siłownika do pieca - jeżeli jest taka możliwośc czy do sterownika pokojowego?

Może zadaję głupie pytania, ale po prostu nie znam się na tym :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik zaworu 4d, który ja posiadam (TZC25) działa w sposób następujący:

 

- ustawiam na sterowniku 2 temperatury WODY na grzejnikach - niższą, gdy sterownik pokojowy wskazuje osiągnięcie temperatury zadanej i wyższą, gdy dom trzeba dogrzać.

- sterownik ustawia zadaną temperatury odpowiednio ustawiając zawór 4d za pomocą siłownika - czy temperatura ma być tą niższą, czy wyższą decyduje stan sterownika pokojowego. W ten sposób kaloryfery są chłodniejsze (ale nie zimne) lub cieplejsze w zależności od potrzeb.

 

Sterownik pokojowy nie jest podłączany bezpośrednio do siłownika - konieczny jest jeszcze sterownik 4d.

 

Sterownik zaworu 4d zakupiłem, gdyż bez niego w chłodne dni moja instalacja działała tak, że sterownik pokojowy powodował przejście pieca w tryb podtrzymania - kaloryfery stawały się zimne, co z racji słabego ocieplenia domu było bardzo nieprzyjemne. Teraz w momencie osiągnięcia zadanej na sterowniku pokojowym temperatury kaloryfery nie stają się chłodne, lecz są letnio/ciepłe - nie grzeją ale i w domu nie jest od nich chłodno. Również piec pracuje wtedy non-stop w temperaturze zadanej a nie wychładza się w trybie podtrzymania. Ilość spalanego opału praktycznie nie zmieniła się.

 

Być może (na konkretnych piecach się nie znam) sterownik Twojego pieca posiada funkcję sterowania takim siłownikiem zaworu 4d.

 

55 stopni na piecu jest raczej w dolnej strefie korzystnych jeszcze dla pieca temperatur.

 

Kiedy ja zakupiłbym sterownik zaworu 4d:

- jeżeli zależy Ci na tym, aby piec utrzymywał cały czas "bezpieczną" temperaturę pracy a nie przechodził w stan podtrzymania

- jeżeli zimne kaloryfery w stanie podtrzymania pieca powodują dyskomfort w Twoim domu

- jeżeli na kaloryferach nie masz zaworów termostatycznych

 

Jeżeli żadna z przesłanek nie jest spełniona ja nie inwestowałbym na Twoim miejscu w sterownik zaworu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskując z tego co napisałeś, należałoby zamontować taki sterownik do zaworu.

Nawet jeżeli podwyższę temperaturę zadaną na piecu, termostat pokojowy w pewnym momencie (osiągnięcie temperatury w pomieszczeniu) da sygnał do pieca i przejdzie on w stan podtrzymania (temperatura na piecu wtedy będzie spadała) a grzejniki (podejrzewam)szybko staną się zimne (zwłaszcza, jeżeli na dworzu będzie zimno). Czy możesz mi powiedzieć jaki jest koszt takiego sterownika, mam problemy z uzyskaniem info o jego cenie (zawór, który ja posiadam to ESBE VGR 141, czterodrogowy).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze info co do warunków sensowności sterownika zaworu 4d. Istnienie zaworów termostatycznych przy grzejnikach samo w sobie moim zdaniem czyni bezsensownym montaż sterownika.

 

Co do ceny - dokładnie nie pamiętam. Siłownik (ESBE) wraz ze sterownikiem kosztował coś koło 700 zł z czego mniej więcej połowa kwoty przypadała na siłownik a połowa na sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze info co do warunków sensowności sterownika zaworu 4d. Istnienie zaworów termostatycznych przy grzejnikach samo w sobie moim zdaniem czyni bezsensownym montaż sterownika.

 

Co do ceny - dokładnie nie pamiętam. Siłownik (ESBE) wraz ze sterownikiem kosztował coś koło 700 zł z czego mniej więcej połowa kwoty przypadała na siłownik a połowa na sterownik.

Czyli sprawa praktycznie załatwiona :) Tu masz rację zawory przy grzejnikach są po to aby ustawić sobie optymalną temperaturę. Niepokoi mnie jedynie to czy na piecu w stanie podtrzymania nie będzie za berzdo spadała temperatura. Ale tutaj chyba (jak się domyślam) można sobie pomóc zaworem ustawiając go w ten sposób aby część wody wychodzącej z pieca wracała spowrotem do pieca? Dobrze kombinuję?

 

Skomplikowane to trochę!

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pracę w podtrzymaniu przy sterowniku 4d to piec w ogóle wtedy nie pracuje w takim "podtrzymaniu" (rozumianym jako utrzymanie żaru), a jedynie w podtrzymaniu temperatury zadanej. Innymi słowy ja mam non stop na piecu zadane 65 stopni a na grzejnikach w zależności od potrzeb. Jak już pisałem nie wpłynęło to negatywnie na ilość zużywanego opału, a myślę, że pozytywnie na piec, który poprzednio często pracował w temp. nawet 38 stopni.

 

Natomiast przy zaworach termostatycznych - tutaj teoretyzuje - wydaje mi się, że sprawa wygląda podobnie - ustawiam temperaturę na piecu oraz zadaną za zaworem 4d (w przypadku posiadania sterownika) lub też ręcznie ustawiam zawór 4d i ta temperatura jest non stop a termostaty gdy się zamykają skracają obieg aż do minimum (w przypadku zamknięcia ich wszystkich) - przyznam, że takie rozwiązanie chciałbym przetestować w przyszłości. Obecnie przy równoczesnym grzaniu we wszystkich kaloryferach mam spore straty - w pokojach po jednej stronie domu jest upał a po drugiej dużo zimniej - w zależności od kierunku wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Tobą, ale... (tu pisze jak to wygląda u mnie) piec pracuje cały czas podtrzymując temp. zadaną na piecu tylko wtedy gdy temp. w pomieszczeniu (ustawiona na sterowniku pokojowym) nie jest osiagnięta (styki wtedy są zwarte), natomiast po osiągnięciu temp. zadanej w pom. (styki na sterowniku pokojowym są rozwarte) i piec wtedy przechodzi w stan podtrzymania. W przypadku kiedy temp. w pomieszczeniach nie będzie spadała szybko, piec będzie cały czas w podtrzymaniu i temp. na nim bedzie powoli spadała (do okr. pozimu oczywiście). I to jest właśnie to mi wierci dziurę w brzuchu. :)

 

pozdro!

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taka sytuacja akurat nie ma związku ze sterownikiem zaworu 4d (przynajmniej TZC25). Tak jest i owszem, gdy nie ma tego sterownika. No i generalnie jest to mało pożądany efekt.

 

Po zakupie sterownika sytuacja wygląda już tak jak opisałem w poście wyżej. Piec utrzymuje cały czas zadaną (bo i sterownik pokojowy jest już przypięty do sterownika zaworu 4d a nie do pieca, więc nie ma co go "przyblokować") a to, co dotychczas było trybem "blokady" teraz wygląda tak, że sterownik "skręca mocno zawór 4d" i większość wody krąży sobie w piecu - to teoretycznie powoduje straty, jednak chroni piec przed pracą w niskich temperaturach. A w praktyce zużycie opału u mnie nie wzrosło zupełnie.

 

Zupełnie nie wiem, czy np. utrzymanie cały czas temperatury na piecu pozwoli mu wytrzymać np. rok, 3 miesiące dłużej niż przy pracy w trybie praca, blokada, praca, blokada... A może zupełnie nie ma wpływu na trwałość kotła. Jeżeli jest to sezon dłużej inwestycja w sterownik 4d staje się moim zdaniem opłacalna. Dla mnie opłacalna jest już z powodu wyższego komfortu cieplnego (brak efektu zimnych kaloryferów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba to co chciałem przeczytać :)

Podsumowując te nasze rozważania na temat: zostałem oświecony problematyką tematu - dzięki!, zdecyduję się chyba na zakup tego sterownika chociażby ze względu na uchronienie pieca przed zbyt niskimi temperaturami (nie chciałbym żeby coś się schrzaniło, za dużo wydałem na to kasy) ale także jak sam trafnie zauważyłes dla własnej wygody i spokoju.

Nie mamy jeszcze pełni okresu grzewczego, więc poeksperymentuję trochę z ust. zaworu 4d.

 

Dzięki bardzo za cierpliwość i wyjaśnienie tematu!

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 9 miesięcy temu...

Zastanawiam się czy jest sens zakupu zawodu 4d do kotła dolnego spalania... Zawór 4d (2-calowy) +siłownik +sterownik, to już prawie 1500zł za cały zestaw, czyli 50% ceny nowego kotła. A raczej wątpię, że dzięki temu zaworowi przedłużę żywotność kotła o te 50%... Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenna uwaga!!!

Oczywiście można kupić sam zawór bez sterowników, itp. co zredukuje koszty do 150-250zł, tylko......

po co....????

Dzisiejsze sterowniki przy spadku temp kotła wyłączają pompy i koniec z przechłodzeniem kotła - mój wyłącza przy temp 56*C, rozgrzewa do 66 i uruchamia pompy.

Z punktu widzenia ochrony kotła? Czy w takim przypadku jest w ogóle potrzebny?

Nie neguję jego konieczności przy braku sterownika.

Czy braku głowic na grzejnikach lub sterownika pokojowego, wtedy ogranicza temp. w domu.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ceny widzę trochę inaczej:

- zawór 4d (2 cale) 600zł

- siłownik 300-400zł

- sterownik 300-350zł.

 

Termostatów na grzejnikach nie mam, a sterownik pokojowy chyba nie sprawdza się przy instalacji grawitacyjnej z pompą c.o.?

 

To jak w końcu? Montować zawór 4d czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór montuje się nie tylko dla ochrony kotła. Nie bardzo rozumiem stwierdzenie "instalacja grawitacyjna z pompą".

Montaż zaworu oprócz pracy przy w miarę stałych parametrach na wylocie kotła i ochrony przed zbyt niska temperaturą powrotu (tu akurat jestem zwolennikiem innego rozwiązania) dopasowuje nam temperaturę c.o. w zależności do warunków pogodowych (praca w automacie). Wtedy nawet brak zaworów termostatycznych nie powoduje takiego przegrzewania w pomieszczeniach. Montaż takich zaworów termostatycznych pozwala na dość precyzyjne utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. Pomaga również utrzymać równa temperaturę w czasie gdy następują zmiany temperatury zewnętrznej. Przy spadku temperatury zawór czterodrożny powoduje zwiększenie temperatury dla mieszkania. Jednak bezwładność budynku związany z tym spadek temperatury w pomieszczeniach powoduje przegrzanie mieszkania. W tym momencie zawór termostatyczny przy grzejniku ogranicza tę temperaturę zmieszając przepływ. Tak samo przy ociepleniach.

Ponadto pomieszczenia są umieszczone od południa, od północy i innych. Słońce operując w różnych porach dnia oddziaływając również na pomieszczenia, w rożnych porach, na inne. I w tym momencie zawory grzejnikowe dają dużą oszczędność w ogrzewaniu. tak samo przy użytkowaniu sprzętu domowego np. telewizora,żarówek, pobyt ludzi czyli wszystkiego co emituje ciepło. Zawór przygrzejnikowy ogranicza temperaturę w pomieszczeniu.

Taki rodzaj ogrzewania nazywa się (zawór regulacyjny temperaturę przy kotle, zawory termostatyczne przy grzejnikach) jakościowo - ilościowym. Jakościowo - zawór czterodrożny zmiana temperatury na instalację, ilościowo - zawory przygrzejnikowe poprzez zmianę przepływu przez grzejnik.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze sterowniki przy spadku temp kotła wyłączają pompy i koniec z przechłodzeniem kotła - mój wyłącza przy temp 56*C, rozgrzewa do 66 i uruchamia pompy.

 

Wg mnie pompa c.o powinna pracowac cały czas a zawór 4d mieszać wodę w większym lub mniejszym stopniu

zależnym od zapotrzebowania a nie załączac lub wyłączac na amen wyjscie na instalację

Mamy wtedy bardziej rownomierną temperaturę na duzym i małym obiegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.