Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Do Starego Domu


Daris

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Witam serdecznie wszystkich użytkowników i prosze o poradę co do wyboru pieca. Na wstępie zaznaczę, że nie za bardzo znam się na kotłach, systemach podawania paliwa itp., jednak mam nadzieję, ż ektoś pomoże mi w wyborze najlepszej opcji.

Chcę wymienić piec na jakiś mniej uciążliwy, żeby w nocy nie wygasał. Palę węglem i drewnem. Przedstawię kilka podstawowych danych: dom poniemiecki z 1915 r., nie ocieplony, wymienione tylko okna na plastikowe, powierzchnia do ogrzewania ok. 200 m2, piwnica pod 3/4 powierzchni domu, strych nie oceplony (jedynie komin na strychu jest ocieplony). Instalacja c.o. dość nowa, robiona 10 lat temu (nie narzekam), rurki miedziane, grzejniki Purmo, boiler podłączony pod c.o. dodatkowo jest grzałka elektryczna. Na ciepło w domu nie narzekam, ale... now łaśnie tylko wtedy gdy w piecu się pali. Moim problemem jest to, że nawet jeśli ok 22 nasypie się do pieca, to do rana wygaśnie i w domu jest zimno. Komin jest przystosowany do ogrzewania piecami kaflowymi, przewody są małe i przez to raz w miesiącu musi przychodzić kominiarz, bo dym odbija. Budowa nowego komina raczej nie wchodzi w grę, teraz wykorzystane są 2 przewody. Chciałbym taki piec, który zasypie się raz na dzień i będzie trzymał ciepło, nie zależy mi na wysokiej temperaturze w duże mrozy, ale żeby była ona stała. Jaki piec najlepiej wybrać i o jakiej mocy? Nie zależy mi na super nowoczesnym piecu, lepiej żeby był niezbyt skomplikowany, żeby jak najmniej rzeczy mogło się popsuć, ale podstawowe udogodnienia są porządane.

Obecnie mam piec z Olsztyna, nie wiem jaką ma moc, ale raczej jest za mały, gdyż był kupowany jak jeszcze miałem tylko pół domu, swoje lata już ma ale większych problemów z nim nie było.

 

Proszę o jakieś sugestie jaki rodzaj pieca wybrać, jaka moc i na co zwracać uwagę. Będę wdzięczny za pomoc. Może jakieś tematy już były, podobne do mojego, to chętnie poczytam.

 

Pozdrawiam,

Daris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj temat rzeka...

Na początek proponowałbym wybrać kilka modeli kotłów i wtedy zagłębić się w nich.

Musisz sam zdecydować jaki chcesz kocioł dolno-spalający,górno-spalający,stalowy,żeliwny,polski,czy z krajów ościennych

Moc kotła możesz sam obliczyć,znajdziesz nawet tu na forum jak to zrobić.

Co do komina,to każdy piec ma w swojej instrukcji podany wymagany przekrój,bądź ciąg komina,na to też zwróć uwagę.

Wiem,że za wiele nie pomogłem,ale każdy będzie zachwalał swój kocioł i opini będzie tyle co użytkowników.

pozdrawiam

Edytowane przez DeeF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze paliłem tradycyjnie, czyli od dołu. Wcześniej nawet nie słyszałem o metodzie spalania od góry. Trochę jestem sceptycznie nastawiony do tej metody, bo tak się zastanawiam, jak zacznie się palić cały zasyp to wtedy temperatura może mocno podskoczyć. Jak się rozpala od góry, to jest jasne, ale czy muszę czekać aż całkowicie wygaśnie piec i dopiero wtedy znowu zasypać? Bo przecież jak zasypię cały wsad wcześniej, to zacznie palić sie od dołu?

Czy takie spalanie byłoby dobre w przypadku mojego starego, przystosowanego do piecy kaflowych komina? Nie osadzałoby się więcej sadzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do starego domu to musi być stary........... piec ;).

Mój ma ze 300 lat, dom oczywiście.

 

Napisz jakie dokładnie sa to kominy, czy 14x14 czy 14x27, może 16x20 rózne dziwy w starych domach widuję.

 

Jeżeli komin naprawdę ma mały przekrój to o piecu dolnego palania zapomnij, pozostaje piec górnego spalania.

No i teraz jednak sugeruję palenie od góry co spowoduje że kominarz nie będzie cie odwiedzał co miesiąc.

 

Piecem będzie sterował miarkownik, tak że nie ma obawy że temperatura bedzie bez kontroli.

Palenie od góry naprawdę nie jest trudne, a spowoduje komfort na wiele godzin w domu i zaoszczędzisz sporo opału.

 

pozdrawiam

jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Dariss tak się składa że też przez ostatnie 10lat paliłem w starym poniemieckim domu bez ocieplenia w kotle górnego spalania. Kocioł ze zwykłej blachy ok 9kw, bez sterowania, cała instalacja na grawitacji. Jak to pięknie działało i bez prądu, obsługa kotła zajmowała mi ok 15 minut i miałem spokój na co najmniej 24 godziny (zależało to od temp. zewnętrznej). Rozpalałem i po 15 minutach ustawiałem klapkę powietrza głównego na określoną odległość i po problemie. Ogrzewałem tylko dół tego domu ok 70m2. Spalałem ok 1200 do 1500kg węgla zależnie od zimy. Teraz od roku jestem w nowym budownictwie i póki co to wydaję pieniądze żeby poprawić całą instalacje grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i sugestie.

 

Sprawdziłem komin, ma 14x14 cm, do tego systemie c.o. jest pompka, bez której przktycznie w mgnieniu oka woda może sie zagotować. Obecny piec ma moc 17,5 KW. W zestawie był taki pręt z drutem, montowany na gorze pieca i podpięty do dolnych drzwiczek, który teoretycznie miał utrzymywać wybraną temperaturę. Piszę teoretycznie, bo nigdy go nie używałem, jakoś nie chcialo mi się wierzyć w skuteczność tego sposobu. Czy w nowych piecach nadal stosuje się to rozwiązanie, czy na tym polega "sterowanie" temperaturą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma piec Weberman EKO CK 25, co możecie powiedzieć o tym piecu, czy przy moim kominie (od dołu do wysokości ok 1 m są połączone 2 szyby 14x14 cm, wyżej już normalnie idą dwa osobno), będzie działał właściwie? Zapewne trzeba będzie dokupić jeszcze sterowanie, a może i nadmuch jakiś?

Edytowane przez Daris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku C.O. bez nadmuchu się raczej nie obejdzie. U mnie w domu jest nadmuch, bo w sytuacjach gdy powietrze na zewnątrz było wilgotne lub gdy po prostu nie było ciągu, nic w piecu nie chciało się palić. Co do tego pieca weberman, to wygląda naprawdę przyzwoicie, ale czemu szukasz tak daleko? Polskie kotły ogniwo, czy defro bardzo dobrze się sprawują i przynajmniej nie będziesz miał problemów z częściami. Z własnego doświadczenia polecam ten sklep, ale wiadomo, każdy wybierze to co jemu odpowiada. Tam gdzie ja kupiłem piec doradzono mi bezpłatnie jaki będzie najlepszy do mojego komina. Nie wiem czy ogólnie za takie porady się płaci, ale mimo wszystko... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem ten piec, bo znajomy go ma, a ja mógłbym go obejrzeć w mojej miejscowości. Nie uparłem się na ten kocioł, ale raczej wolę zobaczyć go na żywo zanim kupię, a w okolicy mam chyba ze dwa punkty z piecami, o innych nie słyszałem. Tak więc wybór jeszcze nie jest przesądzony. I tak ceny są podobne u różnych producentów +/- kilka stówek.

 

A co do nadmuchu, to czy jest możliwość zamontowania jakiegoś urządzenia zwiększającego ciąg w kominie? Chodzi mi o to, żeby dmuchawa nie była na dolnych drzwiczkach, a raczej żeby poprzez jakieś sprytne rozwiązanie zwiększyć ciąg. Może to jest głupi pomysł, bo dmuchawa jest konieczna, ale taki pomysł mi przyszedł do głowy. Nie wiem czy to jest wogóle wykonalne i gdzie to zamontować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, nie wiedziałem że coś takiego jest, a tutaj nawet "Rozwiązanie opatentowane w Urzędzie Patentowym RP". Trochę drogie, ale jeśli poprawioa znacznie ciąg to można się zastanowić, szczególnie gdy tak jak u mnie jest mała średnica komina.

 

Czy moze ktoś mi podesłać rzetelny opis jak palić "od góry", jakie są zalety, na co zwracać uwagę, podstawowe informacje i ciekawostki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

witam mam podobny kłopot jak założyciel tego postu ale troche inne wymiary domu i bladego pojęcia to też niechciałbym na mine się posadzić. mianowicie potrzeba mi zmienić piec co niewiem jaki ale chyba jakiś z dziedziny "wszystkożernych". dom jest stary, nie osieplony, instalacja stara- stalowa. pojemność instalaci to ok 500 litrów wody.i ok 280m pomieszczeń do ogrzania. firm są dziesiątki ale ja się co podkreślam nieznam. pomóżcie coś wybrać jako fachowcy. do tego piec ogrzewa jeszcze wodę tj do kranu taką. zgóry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom jest nie ocieplony to będzie się szybko wychładzał więc będziesz musiał palić non stop a do tego rodzaju palenia potrzebny jest kocioł dolnego spalania i takich szukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz grzejniki i dogrzewały ci dobrze pomieszczenia to zsumuj ich moc i wyjdzie ci maksymalna moc kotła, lub metry kwadratowe pomnóż przez 120 W.( budynek nie ocieplony). Jeżeli natomiast masz zamiar w najbliższym czasie chałupę ogacić to trzeba wziąć inny przelicznik. Jaki producent kotła to musisz sam wybrać pątrząc na gwarancję, dostępność serwisu i budowę kotła. Szukaj kotłów z palnikiem ceramicznym i powietrzem wtórnym. Poszukaj " Przemysław2ar" i z nim pogadaj.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Piochu

Odebrałem twoje powiadomienie więc postaram się pomóc.

Po pierwsze sprecyzuj dane :

- jaki to budynek bo poza tym ze stary (co niewiele nam mówi) to nie wiemy z jakich materiałów jest zbudowany

- jakie grzejniki i ile ich jest sprecyzuj(policzę ich moc)

- jaki obecnie jest kocioł i jakie temp. utrzymujesz na instalacji

- jaki typ układu otwarty/zamknięty, grawitacyjny/pompowy

- co stanowi paliwo do kotła i ile +/- obecnie spalasz

 

Pamiętajmy że kocioł dobiera się do instalacji a tą dobiera się do konkretnego budynku i jego pomieszczeń.

280m2 to dość dużo a przy takim zładzie wody kocioł musi być naprawdę dobrze dopasowany.

Tak jak pisał @gersik raczej kocioł dolnego spalania aby można palić non stop z określoną mocą (nie bój się palenia całodobowego bo po nagrzaniu budynku kocioł nie będzie szedł pełną parą)

 

Ja obstawiał bym na kocioł ok. 22kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam podobny kłopot jak założyciel tego postu ale troche inne wymiary domu i bladego pojęcia to też niechciałbym na mine się posadzić. mianowicie potrzeba mi zmienić piec co niewiem jaki ale chyba jakiś z dziedziny "wszystkożernych". dom jest stary, nie osieplony, instalacja stara- stalowa. pojemność instalaci to ok 500 litrów wody.i ok 280m pomieszczeń do ogrzania. firm są dziesiątki ale ja się co podkreślam nieznam. pomóżcie coś wybrać jako fachowcy. do tego piec ogrzewa jeszcze wodę tj do kranu taką. zgóry dzięki

 

Jak kupujesz samochód,to spala on jednocześnie banzynę,ON,gaz ?Najpierw zastanów się czym będziesz palił,dopiero dobierz kocioł,a zaoszczędzisz pieniądze,nerwy i czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam majowo:) Chyba trafiłam w dobre miejsce... Dołączam sie do wątku i prosze o pomoc - liczę na przemysław2ar. Czeka mnie wymiana pieca. Mój dom jest stary, nie ocieplony. Okna plastiki, w miarę nowa instalacja c.o. (miedziane rurki, i 8 grzejników Purmo średnio 100cmx60cm). Do ogrzania 90m2, bojler 120l, i około 20m2 ogrzewanej podłogi. Palę głównie drewnem, węgiel zasypuję na noc przy większych mrozach. Komin jest na 2 kanały, wąski (kominiarz częsty gość), z rurą kwasoodporną, na dole kanały są połączone "portkami" w jedną rurę. Hmmm, ze spraw technicznych, to chyba tyle. No i się zaczęło....chodzenie, dzwonienie, pytanie... Górne czy dolne? Miarkownik czy dmuchawa? Przytłumiacze w piecu ( czy jakos tak się to nazywa...;)) na gorze czy z tyłu? Przeczytałam mnóstwo materiału w internecie i ....nic nie wiem. Sprzedawcy i hydraulicy w zasadzie nie bardzo chcą gadać z "babą". Każdy mówi co innego. Obłęd.... Konkretnie "wpadł" mi w oko piec SKED, ale polecili mi wziąć 20Kw. (czy to nie za dużo???)z dolnym spalaniem lub 1,8m2 z górnym. Czym one się róznią, to nie bardzo wiem... wizualnie widzę tylko inne miejsce montażu miarkownika. Podaję linki do obu:

http://allegro.pl/kociol-sked-1-8m2-gornego-spalania-do-drewna-i3240737188.html

http://allegro.pl/sked-kociol-co-20-kw-producent-atest-gwaranc-5-lat-i3243834041.html

Błagam, doradźcie coś Panowie, bo kolejna zima tuż, tuż...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.