Skocz do zawartości

jameess

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam

Mam KWKD 15 i to mój pierwszy pełny sezon grzewczy w "życiu". Temat pieców przerabiałem przy okazji wymiany starego kopciucha na Zębca, ale do konkretów. Mam wrażenie, że dużo spala mój piec tzn. zasyp ok 20kg znika w 6- 7 h przy tem zew 7 st. Miarkownik ustawiam na 55-60st, pompa załącza się przy 40st, w domu tem. ok 22-23 czyli ok. ale dość szybko zarastają sadzą poziome rury spalinowe.

Mam założoną szamotkę na tylnej ściance i oddzielony ruszt pionowy w dolnych drzwiczkach, w sumie wszystke informację na temat KWKD przestudiowałem i w miarę możliwości starałem się zastosować u mnie.

Może coś poradzicie bo w zimę (jak będzie) -15st mogę zamieszkać w kotłowni. :(

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekary są słabe, Budryk to potwór. Wszystko zależne od proporcji. Jeżeli większość stanowi węgiel z Piekar, to tak to będzie wyglądać. Powiem Ci, że 160-cio metrowa, nieocieplona chałupa z cegły przy utrzymywanych 22-23 stopniach trochę potrzebuje. Wiem jaka jest różnica przy odpaleniu samego węgla z Silesii, a jak zmienia się sytuacja po pomieszaniu z czymś mocniejszym. Przy okazji jak już Cię mam, to ten Budryk na kopalni ma bardzo dobrą cenę, a ja nie mam tam daleko. Jak Ci się spala, jak z granulacją, czy jest dużo miału? Wiem, że ma bardzo dużą spiekalność, ale to mnie nie przeraża. Jest sporo tańszy (dlaczego?) od Knurowa i Szczygłowic przy tej samej mocy i popiele.Tak myślę, czy wiosną nie kupić paru ton.Teraz w sezonie orzech kosztuje tylko 540zł/tonę, co jest rewelacyjną ceną.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o godz. 20 zasypałem piec, na ruszta węgiel Budryk a reszta groszek było tego ok 20kg. Rano ok 5, tem. na piecu 43st w domu 24st  :) i dużo żaru na rusztach, odpopieliłem i dorzuciłem 5 łopatek węgla - więc jest chyba dobrze. Z ustawień to pompa na I biegu, grzanie CWU wyłączone i w drzwiczkach zasypowych lekka szczelina ok 3 mm. 

Co do węgla Budryk jest mocny bo to koksowy, spiekalność b.duża (w zeszłym roku paliłem w kopciuchu tylko tym węglem ok tygodnia i tragedia, przy większym zasypie był jeden wielki spiek którego ciężko było rozbić. Nawet paląc od góry powstawał spiek bo żar szybko uciekał w dół a reszta tworzyła spiek. Przy mniejszych zasypach ładnie się skoksował
i pięknie trzymał tem.) - więc moc jest ale spiekalność daje "popalić". Co do popiołu to trudno mi ocenić (brak porównania
z innymi węglami) ale moim zdaniem jest dużo. Myślę, że jest to dobry węgiel by zrobić mieszankę z czymś słabszym.

Pozdrawiam

Edytowane przez merbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mimo wszystko dużo tego węgla Ci idzie.

U mnie z wczoraj: zasypane ok. 20 dm3 (jakieś 15 kg) mieszanka miał, orzech, groszek i kostka – czyli tak ogólnie barachło, do odgórnego palenia to raczej tak średnio.  Odpalone o 16.30 i o 6:30 było jeszcze 41. Jaką powierzchnię ogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 160m2 + CWU 140l. Też mi się wydaje, że dużo tym bardziej że tem. za oknem dodatnia.

Zatkałem ruszt pionowy wełna mineralną i chyba ładniej się wszystko spala.

Na czym mocowaliście szamotkę?, bo przyklejłem na zaprawie zduńskiej i po krótkim czasie luźna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym piecu niema możliwości podawania nad ruszt PG i musi być podawane pod ruszta, przy niezatkanym ruszcie pionowym palił się zasyp przy drzwiczkach bo część powietrza szło nad ruszt a teraz całe powietrze zaciągane jest pod ruszta. 

Próbowałem też silikonem i lipa mimo wyczyszczenia  płaszcza do blachy. Kupię jeszcze jakiś mocniejszy i wyprubuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skutek jest taki, że pali się zasyp przy drzwiczkach a powinien max blisko palnika, ddatkowo ilość powietrza docierająca pod palnik jest mniejsza. Ja nie zauważyłem zwiększonej ilości dymów przy otwartym ruszcie pionowym ale przy zasłoniętym ładniej się dopala zasyp i bliżej palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym powietrzem merbart  to faktycznie niegłupie ale żeby opał podczas palenia przesuwał się bliżej palnika to ruszt musiałby być pod kątem i w przypadku palenia drzewem trzeba by je układać w poprzek kotła . U siebie mam ruszt płaski i po zasłonięciu pionowego drewno przy nim jest tylko nadpalone , podczas gdy przy palniku pali się wściekle :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast uszczelniać ruszt pionowy, można przyłapać kawał grubego sznura szklanego silikonem na tej poprzeczce co jest pod rusztem pionowym, wtedy zamknięcie drzwiczek uszczelnia przepływ powietrza w stronę rusztu pionowego. Może nie jakoś super szczelnie, ale w każdym razie wystarczająco żeby od przodu się nie rozbuchało jak to bywa bez uszczelnienia.

Zrobiłem tak w KWKD 22. Przy paleniu węglem jest lepiej, do palenia drewnem (palę drewnem do momentu nastania pierwszych mrozów i później jak zima odpuszcza przed nadejściem wiosny) sznur odkleiłem bo była przesadnie duża skłonność do kiszenia.

Pewną wadą tego rozwiązania jest też to, że przy grzebaniu pogrzebaczem zbiera się tam syf co uleci przez ruszt pionowy, ale z racji faktu że w zimie przy dużych mrozach pali się zdecydowanie lepiej, jest to jakoś do przełknięcia.

Edytowane przez KazioWihora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Drodzy użytkownicy Zębca KWKD. Czy przy poniższych warunkach 15kW da radę?

 

Wymagania budynku są wyliczone na 14-16 kW w/g http://cieplowlasciwie.pl/wynik/nzr
Faktycznie powierzchni użytkowej ok. 160 m2, grzejniki w 2/3 żeliwne+stara instalacja grawitacyjna (działa efektywnie, w przyszłości do wymiany), 1/3 panelowe+instacja miedziana.
Komin 11 m wysoki. Do tego dojdzie bojler 120-150 l.

 

Czy kociołek wart jest swojej ceny (niestety nie mogę go zobaczyć, gdybym kupował to w ciemno)?

Z góry dziękuję za odpowiedź;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piec starczy śmiało, 4 sezon daje radę i powiem szczerze że jak dla mnie jest troszke za duży, a metraz mam podobny do twojego + zasobnik.

 

Dołozysz miarkownik i piec jest naprawde bezobsługowy.

 

Ale pamietaj o wkładzie kominowym, no ale to se tyczy kazdego pieca z rozbudowanym wymiennikiem.

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Szczerze? Nawet dla tych żeliwnych drzwi brałbym stary. Konstrukcja raczej nie jest nie zmieniona (???), to chyba tylko kosmetyka mająca na celu oszczędności. To samo wprowadzono w podstawowym górniaku KWK, a zmodyfikowany SWK zwany Uranem, to według mnie jakieś nieporozumienie. W stosunku do starego brak mu rusztu ruchomego i rusztu wodnego, brak przegrody żeliwnej będącej deflektorem i wydłużającej obieg spalin, brak rozetki powietrza wtórnego. Tak naprawdę jest to w tej chwili najlepszy konstrukcyjnie w Polsce kocioł nadający się do spalania tylko i wyłącznie koksu opałowego (jako paliwo zastępcze można ewentualnie przy tej konstrukcji używać grubej kostki węglowej 80-200mm). Jeżeli ktoś ustawia się pod koks, to na rynku nie ma i nie będzie lepszego kotła niż SWK Uran. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Zębiec idzie w cięcie kosztów jak Per Eco poprzez zastosowanie żelastwa jak np w drzwiczkach zamiast żeliwa, czy to im wyjdzie na dobre śmię w tą wątpić. Zresztą tą drugą firmę zrobili ludzie "ostrzeleni" od Zębca. Szkoda że Zębiec zaczna się wzorować w bylejakość tych outsiderów;-) Jednakże wracając do rozważań do czego jest stworzony piec Uran vel SWK to oprócz koksu bym widział tu flot. Raz że flot się żarzy to i nie generuje zbytnio długiego płomienia co przy takim wymienniku ciepła może być ciekawym alternatywną wersją koksu i jeszcze jest jeszcze w obwodzie antracyt;-). Ogólnie rzecz ujmując kupując piec w chwili obecnej trzymałbym się na dystans od Zębca widząc takie "unowocześnienia" linii tradycyjnej i super nowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.