Skocz do zawartości

Patrycja29

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Proszę o pomoc bo mąż nie może się zdecydować, więc wybrałam się na Wasze forum w celu otrzymania jakiejkolwiek pomocy smile.gif


Dom około 180 m2, w połowie ocieplony 5cm, pomiędzy cegłą styropian 8cm,
Dom 7-8 letni

około12-13 grzejników aluminiowych
bojler około 200 litrów.


i stąd moje pytanie, który piec wybrać

KWKD 15, czy 22 ?

KWKD czy SAS NWT 17KW

Zębiec jest bez sterownika i miarkownika, a mamy w domu obieg wody sterowany pompką, dlatego tez czy jest możliwosc podlaczenia do KWKD sterownika, ktory by sterowal pompa ?

Prosze o pilną pomoc, dziękuje wam.

Pati.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozejrzeć się na forum.

Nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi jaki piec kupić.

Co do Kwkd 15 to drewno odpada - chyba że małe kawałki .

 

mamy w domu obieg wody sterowany pompką, dlatego tez czy jest możliwosc podlaczenia do KWKD sterownika, ktory by sterowal pompa

Ja mam taki sterownik :

Euroster 1100

użytkuję go 9 lat i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i najważniejsze, ma być dolnego spalania - węgiel, węgiel - drewno :)

 

No to nie ma wyboru bo sas NWT to piec górno dolny dobry do drobnego węgla do palenia od góry i od dołu , wiec na placu boju pozostaje KWKD .

 

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko Patrycja29 dobrymi opiami cieszą się także kotły Żywiec KDO-U(RW) typowy dolniak z poziomym wymiennikiem , oraz typu OPAL górno-dolny z pionowym wymiennikiem. Poza tym są tańsze od Zębców, sam mam z kolei Zębusia KWP górniaka :).

Oba są z blach 6 mm i z przegarniaczem rusztu http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta

Ps Koleżanko jeśli komin spełnia wymogi przekrojem i długością (ciąg powinien być wtedy dobry), to spokojnie do kociołków zamontować można mechaniczny/termiczny miarkownik np: firmy regulus są niezłe , a pompkę dajesz wtedy na prostym sterze i czujnik wpuszczasz w otwór w piecu na czujnik tempy pod stera piecowego, lub na wylocie wody z pieca i będzie Ok. Pamiętaj także i o tym, iż jeśli palić będziesz głównie drewnem to kociołek kupuje się trochę większy bo np: kocioł 22kW na węglu na drewnie ma już tylko 16kW, a kociołek 15kW na węglu w drewnie da 10kW. Zazwyczaj producenci w piecach nominał dają na węglu tak mocy jak i stałopalności. Na 180 m2 Ja obstawiałbym minimum kocioł 18kW, a nawet bardziej 20-22kW, 15 mały szczególnie przy bojlerze 200L i do drewna.Pozdrawiam

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzęki serdeczne Wam! pomogliście bardzo, więc wybór padł na KWKD 22 kw, może nie będzie za duży do tej powierzchni :)

 

dokupię miarkownik regulus i sterownik do pompki i sezon czas zaczac :))

 

 

Pozdrawima serdecznie :))

 

Nie piszesz jak zamierzacie palić - całą dobę ? Bo jeżeli tak to i 15 kW przy paleniu węglem byłby OK. Do drewna ma za małą komorę - chyba że ktoś lubi i ma czas z robieniem z "metrówek" malutkich polan.

Najlepiej podjechać do sklepu i obejrzeć różnice między 15 a 22.

 

 

a o jednym zpaomniałam, mąż kupił węgiel kostkę, niektóre fragmenty mają po 20cm średnicy, czy w KWKD to sie spali?

Strasznie grube kostki tego węgla . Może być problem z zawieszaniem się węgla w komorze .Czy się spali to tak - tylko jak ;)

Tak grube sorty węgla nie spalają się za dobrze - pomijając fakt że kiedyś kupiłem taki węgiel i została z niego po spaleniu kupa kamieni :angry:

Edytowane przez wojmariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sas konstrukcyjnie jest prawie taki sam jak NWT który wymieniłaś wcześniej jest jedynie uboższy o kanały nadmuchu i dmuchawe ,tak jak NWT jest kotłem górno dolnym i pracuje na naturalnym ciągu z miarownikiem . W tego typu piecach można palić na okrągło , jednak aby uzyskać warunki zbliżone do palenia w kotłach z dolnym spalaniem konieczny jest drobniejszy sort paliwa groszek , groszek mieszany z miałem , orzech mieszany z miałem zazwyczaj w proporcjach 70%wegiel gruby 30% miał. Piece te posiadają pionowe wymienniki co powoduje że mogą być kłopoty z rozpalaniem zwłaszcza przy zimnym kominie lub niewystarczającym ciągu . SAS jako firma robi jedne z solidniejszych kotłów , przy właściwym użytkowaniu a zwłaszcza utrzymywaniu zalecanych temperatur są dość żywotne jednak przed zakupem tego typu kotła proponował bym sprawdzić parametry komina bo w tej konstrukcji są dość istotne . co do mocy kotła to sąsy mają zdecydowanie większe wymienniki od KWKD wiec w tym przypadku moc 23KW będzie zdecydowanie za duża jeżeli SAS to 1,5 czyli 17KW na węglu wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy SAS NWG zauważ są duże wymagania kominowe jak pisze kolega mac65.

Jeżeli zdecydujecie się na ten piec radzę wezwać kominiarza z mikromanometrem i zmierzyć ciąg kominowy.

Minimalna wysokość komina: 8 m

Minimalny przekrój przewodu kominowego: 20x20 / fi 220 cm / mm

Nie na darmo producent podaje takie dane. Warto zapytać producenta o wymagany ciąg kominowy by przy rozpalaniu nie mieć wędzarni w kotłowni spowodowanym niedostatecznym ciągiem w kominie. Dlatego moim zdaniem kotły z klapką umożliwiającą rozpalenie mają duży + .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko Patrycja29 jeśli dom jest ciepły to przy paleniu non-stop ten 22kW będzie Ok na paliwach mniejszej kaloryczności (drewno), natomiast na dobrym węglu może zacząć kisić opał bo dom za mało ciepła będzie chciał odebrać przy temperaturach 0oC i wyższych. Reasumując, bardzo zależy jak i czym będziesz palić, bo jeśli non-stop i na dobrym węglu to lepszy może być kocioł 18-19kW, ale tej wielkości z kolei na drewnie będzie zdecydowanie krócej chodził. Wiem rozterki, ale niestety dobrać kocioł to nie siup do wody, najlepiej jak jest w sam raz skrojony na potrzeby. Ps Dolniaki lubią paliwa umiarkowanie drobnej granulacji jak drobna kostka czy groszek, tak gruby węgiel nie będzie się chciał palić z małą mocą i będzie się kisiło go więcej niż trzeba, najlepiej dokupić do niego groszku który troszkę go uszczelni i pozwoli lepiej/płynniej regulować procesem spalania i nie będzie się rozpędzał, przynajmniej tak Mi się wydaje. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.