Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Poprawny Schemat C.o


skod

Rekomendowane odpowiedzi

Zasilanie bojlera wepnij przed zaworem 4-D. Zawór zwr. przed bojlerem daj klapkowy to pompa ładująca będzie zbędna- grawitacja. Możesz też dać pompę ładującą wtedy będziesz miał kontrolę temp. bojlera ( o ile piec ma funkcję CWU ). Zwór różnicowy przy pompie CO zbędny chyba że wymyślisz jakiś patent na automatyczne otwieranie zaworu 4-D w razie zaniku prądu. Zwór 3-D na podłogówce termostatyczny. Obieg kotłowy zrób z fi 35, zawór 4-D 6/4, reszta może być 28.

Edytowane przez yozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yozik napisał ;

Zwór różnicowy przy pompie CO zbędny chyba że wymyślisz jakiś patent na automatyczne otwieranie zaworu 4-D w razie zaniku prądu.

 

A gdybym zastosował zawór klapkowy zamiast różnicowego. Czy w razie zaniku prądu grawitacja zadziała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem uwage na zbiorniczek wyrównawczy. Napisałeś że powrót ma być do pieca i tu jest błąd bo wtedy stworzysz układ zamknięty który jest zabroniony w przy kotłach na paliwa stałe. Poprawnie musi on być wpięty do kanalizacjii by nadmiar wody wypłynoł a nie stworzyło sie ciśnienie w układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zwróciłem uwagę że w naczyniu jest rurka/odpowietrznik co z automatu robi że instalacja jest otwarta.

Brakuje mi naczynia przeponowego na zasilaniu zimnej wody (do zasobnika) i zaworu bzp.

Optymalnie było by zastosowanie pompy obiegi cwu (jak pisali wcześniej) sterowanej od temperatury.

Przy źle działającym obiegu kotłowym - pompa kotłowa.

Myślę że ilość odpowietrzników można zredukować - wystarczą te co są na ich końcach ( o ile są).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Myślę, że rurki przelewowej nie można wpinać do instalacji c.o..Norma mówi nam wyrażnie,że nadmiar wody musi być odprowadzony do kanalizacji.Najlepiej nad umywalkę .Łatwiej wtedy kontrolować napełnianie ,uzupełnianie wody w inst. c.o..Jeśli podłączysz do instal. c.o. w przypadku zagotowania wody może okazać się ,że rurka odpowietrzająca / fi 15/ będzie za ciasna dla odprowadzenia mieszaniny wody i pary.Skutki: zalane mieszkanie,a co ze wsrostem ciśnienia ? -ja też nie wiem.Jest to napewno niebezpieczne.

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Witam wszystkich. Jestem nowym forumowiczem wiec oczywiście mam sporo pytań !!!

Mam świeżo zrobioną instalację w nowym domu (około 220 m2 i kocioł Aqua Tech Duo 25 kW ze Stąporkowa).

Wszystko mam zrobione praktycznie identycznie co w tym schemacie poza zaworem regulacyjnym (brak) oraz termometrami (brak) natomiast na każdej pętli podłogówki na powrocie mam RTL.

Moje pytania: z pieca wychodzą kable z czujnikami temperatury 3 szt. (1 x czujnik temp. pompki podłogowej, 1 x czujnik temp. pompki c.o. oraz 1 x czujnik temp. pompki c.w.u.) zakończone miedzianymi skuwkami.

Gdzie powinny być podpięte tzn. w którym miejscu dokładnie????? No i czy ten schemat jest ok czy jeszcze trzeba byłoby coś przerobić.

post-33750-0-93066700-1318241443_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.