Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam serdecznie

Na wstępie chciałem powiedzieć że nie znam się na elektronice i elektryce :D

Kupiłem taki regulator jak w linku TUTAJ

 

Problem polega na tym że nie działa niestety....

Podłączyłem go tak jak na załączonym rysunku: rys.1 przedstawia schemat z dołączonej instrukcji, natomiast pod nim jest podłączenie jakie wykonałem sam :-)

 

Co zrobiłem źle i ewentualnie jak powinienem to poprawnie podłączyć ??

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za radę.

post-7416-0-34386400-1296757796_thumb.jpg

Edytowane przez mpendzik
Opublikowano

W opisie aukcji pisze, że regulator służy do zmiany obrotów silników komutatorowych. Chodzi o takie silniki, jakie są np w odkurzaczach. W dmuchawach najczęściej są silniki asynchroniczne. Nie wykluczone, że w pewnym zakresie obrotów ten regulator też będzie działał z twoim silnikiem. Wygląda na to, że trzeba podłączyć dwa skrajne przewody do kontaktu, a dwa wewnętrzne do dmuchawy. Jeśli dmuchawa była sterowana z innego sterownika, to zewnętrzne zaciski łączymy z tym sterownikiem.

Opublikowano

Czyli teoretycznie dobrze to połączyłem ?

Dziwne, bo po włączeniu dmuchawy słychać tylko takie dziwne brzęczenie...

Pozdrawiam.

 

Spróbuj zmienić wartość C4 z 3.3 nF na 22 nF i przy okazji potencjometr montażowy 1 M na ok. 200 K dla lepszej regulacji.

Opublikowano

Odpada - niestety aż tak się nie znam na elektronice

Pozostanie chyba próba z tą żarówką...

Nie wiem tylko dlaczego silnik dziwnie brzęczy po podłączeniu tego regulatora... boje się że go uszkodzę...

Pozdrawiam

Opublikowano

Odpada - niestety aż tak się nie znam na elektronice

boje się że go uszkodzę...

Pozdrawiam

 

Jeżeli się boisz, to przetestuj na samej żarówce ok. 75 W.

Opublikowano

Odpada - niestety aż tak się nie znam na elektronice

Pozostanie chyba próba z tą żarówką...

Nie wiem tylko dlaczego silnik dziwnie brzęczy po podłączeniu tego regulatora... boje się że go uszkodzę...

Pozdrawiam

 

żarówka ci wygładzi i ustabilizuje układ, zdaje egzamin tez z pompą co

nie przesadzaj z min obrotami bo możesz spalić silnik

Opublikowano

Nie wiem, dlaczego sprzedają regulator bez radiatora. Brak w opisie aukcji jakie obciążenie wytrzymuje w tym stanie.

Regulator wg sprzedawcy może obsługiwać silnik do 3kW, a twój ma pewnie tylko 60 W więc chyba nie powinien się spalić. Ale sprawdź na wszelki wypadek, czy się nie przegrzewa.

Opublikowano

A czy posiadasz silnik komutatorowy ? Przy zwykłym silniku indukcyjnym nie będzie działał prawidłowo. Te silniki działają poprawnie tylko z przetwornicą napięcia. A brzęczenie jest spowodowane wyzwalaniem tyrystora, taka jego uroda. Już raz na forum pisałem o współpracy ściemniacza, bo takim urządzeniem jest zakupiony regulator. Silnik komutatorowy (szczotkowy) działa na zupełnie innej zasadzie, dlatego można nim sterować ograniczając napięcie zasilania, praktycznie od zera.

Opublikowano (edytowane)

Panowie a możecie mnie oświecić do czego w ogóle koledze jest potrzebny ten regulator (jaki problem nim rozwiązuje)?

 

Rozwiązuje teoretycznie problem zbyt mocnego nadmuchu.

Na instrukcji tego regulatora pisze że można podłączać urządzenia do 2,5kW bez radiatora.

A co do silnika to nawet nie wiem jaki jest - muszę odszukać instrukcję i zobaczyć - pewnie pisze.

Sprawdzę co to za silnik.

 

Wg producenta M+M to wentylator WPA 120P a silnik jest typu: R2E 120-AR77-05

RF2C-120/062 K.

Niestety nic mi to nie mówi.

Edytowane przez mpendzik
Opublikowano

W wentylatorach stosuje się silniki indukcyjne. Dedykowanym sterownikiem do tego wentylatora jest - Sterownik kotła MTS8. ma on funkcję regulacji obrotów od 100% do 10 % w krokach co 10%. Niestety nie znam zasady jego działania. najprostsze w regulacji są silniki prądu stałego najlepiej na 12V. ja używam dmuchawę z malucha (od nawiewu zimnego powietrza). Fakt potrzebny jest transformator i taki regulator UXKRN070.pdf . Ja ostatnio zrobiłem inny układ (interesuję się elektroniką) wraz soft startem i zatrzymaniem.

Opublikowano

To jest silnik asynchroniczny z kondensatorem dwufazowy. Druga faza powstaje z przesunięcia fazowego wytwarzanego na kondensatorze (jest ukryty w tej czarnej skrzyneczce).

Na tym regulatorze "pociągnął by" z pewnością silnik asynchroniczny ze zwartym zwojem.

Jeśli chcesz obniżyć obroty tego silnika o jakąś stałą wartość, to wymień kondensator na mniejszy np o połowę. Musi być na na około 400V (nie elektrolityczny).

Dostaniesz go sklepie z częściami AGD w cenie poniżej 10 zł.

Jeśli chcesz w sposób płynny zmieniać obroty tej dmuchawy to kup regulator do silników asynchronicznych (najlepiej upewnij się wcześniej, czy będzie płynnie pracował z silnikiem w twojej dmuchawie).

Ja posiadam sterownik SPR 10 (kosztuje około 180zł), który może w sposób płynny zmieniać obroty silnika tego typu dmuchawy aż w 100 krokach. Oczywiście sterownik ma kilka innych funkcji bardzo przydatnych w sterowaniu procesem palenia w moim piecu. Szukaj w google - hasło SPR 10

Opublikowano

Wymiana kondensatora nic nie da oprócz trudniejszego rozruchu. Kondensator przesuwa fazę aby silnik mógł ruszyć potem jest niepotrzebny. Kiedyś zamiast kondensatora stosowano styki które rozwierały się pod wpływem siły odśrodkowej lub przycisk rozruchowy. Można było zastosować zamiast zwieranych styków - kondensator ale ponieważ zmienia on polaryzację to silnik obracał się w przeciwnym kierunku.

Opublikowano

Czyli ogólnie mówiąc tego regulatora co posiadam, nie wykorzystam raczej do sterowania obrotami ?

No cóż - człowiek się uczy na błędach :-)

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

Opublikowano

Nie daję też 100% gwarancji co do podanego przeze mnie sterownika Scalony regulator mocy 450W/250V. Nigdy go nie próbowałem, opieram się tylko na załączonym opisie gdzie napisano, że można regulować obroty silnika indukcyjnego. Sam też go zamówiłem. Kosztuje niewiele a mam w łazience wentylator to mam możliwość wykorzystania. Przy kotłach tez nie stosują przetwornic częstotliwości więc podejrzewam, że stosują właśnie takie regulatory co można podejrzewać po rozruchu silnika po włączeniu.

Opublikowano

o to właśnie chodzi i o tym już pisałem:

u mnie w ecomax800 nie słychać świstu o zmiennej częstotliwości jak przy falownikach tylko zwykły przydźwięk sieci 50 Hz na niskich obrotach.

zróbcie próbę i będzie wiadomo, a żarówka po to by ustabilizować pracę triaka, bo on z kolei ma swoją określoną moc min obciążenia od której zaczyna pracować.

I nie piszcie proszę, ze traci się moment obrotowy, bo w tym przypadku nie jest on do niczego potrzebny, wystarczy tak dopasować układ by nie schodził poniżej pewnej mocy gdzie już sam silnik nie potrafi wystartować.

I znowu u mnie (ecomax800) jest to 20- 21% pomiedzy 50% a 100% nie widzę żadnej różnicy w obrotach, a jak by tam był falowik to działało by to faktycznie od 0 do 100%

 

ps: z ściemniaczem oświetleniowym kombinowałem do pompy cwu, gdyż wysłali mi zamiast 40 mocniejsza 60. Bez żarówki schodziło mniej więcej do połowy mocy później coraz bardziej było słychać buczenie. Z żarówką jechała praktycznie od zera.

Z pomysłu zrezygnowałem, bo tę pompę na pierwszym biegu ledwo słychać i tak już zostało.

Opublikowano

Tu się z @guitar zgadzam, popełniłem błąd co do umieszczenia kondensatora. A to wynika z tego, że jakieś 15 lat temu naprawiałem wentylator pokojowy. Miał uszkodzony kondensator rozruchowy i go wymieniłem. (miałem kondensatory na niższe napięcie i łączyłem je w szereg). Przy okazji zmniejszyłem obroty wiatraka dając w szereg w obwód zasilania drugi kondensator o podobnej wartości. Wszystko wcisnąłem do do obudowy, obok rozruchowego, i z tego ta pomyłka.

Teraz zszedłem do piwnicy i sprawdziłem co i jak na moim wentylatorze od dmuchawy:

- Dmuchawa 60 W, w środku kondensator 2 mikrofarady na 450 V. Po podłączeniu zasilania 230 V na wentylator obroty maksymalne i klapa otwarta na max.

- Po podłączeniu w szereg kondensatora 2,6 mikrofarada zauważalnie niższe obroty i klapa nie do końca otwarta.

 

Myślę, że możesz spróbować z kondensatorami 0,5 do2,0 mikrofarada.

Opublikowano

Małe sprostowanie :

Mam taką dmuchawę- teraz dokładnie się przyjrzałem :WPA 6

Ta dmuchawa ma aż 80 W i wydaje mi się że to przesada jak do kotła o mocy 17 kW - jak myślicie ??

Jakiej mocy macie dmuchawy ?

Pozdrawiam.

Opublikowano

 

Ta dmuchawa ma aż 80 W i wydaje mi się że to przesada jak do kotła o mocy 17 kW - jak myślicie ??

Jakiej mocy macie dmuchawy ?

 

Cześć.

Jak pisałem, moja dmuchawa ma 60 W. Początkowo miałem ją w kotle górnego spalania 23 kW. Najczęściej nastaw sterownika na 25-tym kroku (w 100 krokowej nastawie).

Obecnie zamontowana w piecu 13,5 kW dolnego spalania na nastawie 7.

Tego typu dmuchawę da się zwolnić.

Jeśli nie chcesz na razie inwestować w sterownik, to spróbuj wpiąć w szereg w obwód zasilania dmuchawy kondensator około 1 mikrofarada na 450 V. Koszt około 5 zł, jeśli nie znajdziesz gdzieś w domu (nie może być elektrolityczny). Takim kondensatorem zwolnisz obroty dość sporo. Zobaczysz, jakie będą efekty. Do podłączenia nie potrzeba umiejętności super-elektryka.

Wytłumaczę to najprościej (ale rozwlekle): dmuchawę łączysz przedłużaczem, takim kablem z wtyczką i gniazdkiem (dla jeszcze większego uproszczenia - kabel 2-żyłowy). Przecinasz jedną żyłę tego kabla (nie ważne, czy brązową, czy niebieską). Między oba końce wpinasz kondensator. Dopiero po połączeniu kondensatora łączysz z wentylatorem i włączasz do sieci (wiem, że przepis, który podałem jest może dla kogoś, kto po raz pierwszy zobaczył gniazdko elektryczne, ale lepiej przedobrzyć, niż narazić kogoś na porażenie prądem elektrycznym).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.