Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Podłączyć Regulator Obrotów Do Dmuchawy Kotła


Rekomendowane odpowiedzi

Zalety tego rozwiązania to mniejszy pobór energii oraz niska cena inwestycji. Wadą jest ustawienie tylko jednych obrotów. Ale da do myślenia, czy zmiana obrotów wpłynie na proces spalania i czy warto inwestować w droższy sterownik. By zmniejszyć ilość wtłaczanego powietrza do kotła pozostaje jeszcze zmniejszenie otworu nawiewu.

Jak zauważyłem, to większość tych lepszych sterowników do dmuchawy z silnikiem asynchronicznym oferuje jedynie 10 kroków regulacji. W moim przypadku było to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

o to właśnie chodzi i o tym już pisałem:

u mnie w ecomax800 nie słychać świstu o zmiennej częstotliwości jak przy falownikach tylko zwykły przydźwięk sieci 50 Hz na niskich obrotach.

zróbcie próbę i będzie wiadomo, a żarówka po to by ustabilizować pracę triaka, bo on z kolei ma swoją określoną moc min obciążenia od której zaczyna pracować.

I nie piszcie proszę, ze traci się moment obrotowy, bo w tym przypadku nie jest on do niczego potrzebny, wystarczy tak dopasować układ by nie schodził poniżej pewnej mocy gdzie już sam silnik nie potrafi wystartować.

I znowu u mnie (ecomax800) jest to 20- 21% pomiedzy 50% a 100% nie widzę żadnej różnicy w obrotach, a jak by tam był falowik to działało by to faktycznie od 0 do 100%

 

ps: z ściemniaczem oświetleniowym kombinowałem do pompy cwu, gdyż wysłali mi zamiast 40 mocniejsza 60. Bez żarówki schodziło mniej więcej do połowy mocy później coraz bardziej było słychać buczenie. Z żarówką jechała praktycznie od zera.

Z pomysłu zrezygnowałem, bo tę pompę na pierwszym biegu ledwo słychać i tak już zostało.

gdybyś kolego miał pojęcie, trochę pojęcia o elektromechanice to byś wiedział ,że obroty silnika indukcyjnego można zmieniać tylko regulując częstotliwość a nie napięciem jak to jest w ściemniaczach !!!! przy twoich ułańskich przeróbkach dmuchawa pobiera więcej prądu na grzanie uzwojenia niż w normalnej pracy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dzisiaj testowałem regulator z mojego wcześniejszego posta czyli AVT 1613 na wentylatorze WPA120 i mogę potwierdzić, że działa bardzo dobrze. A swoją drogą nie wierzę, że sterownik pieca z możliwością regulacji obrotów wentylatora za np.300zł ma wbudowany falownik.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sterowniki do silników indukcyjnych producenci kotłów (przynajmniej tych, które widziałem) robią w postaci tzw. sterowania grupowego.

To jest coś w rodzaju modulacji szerokości impulsów ale silnikiem steruje się włączając i wyłączając zasilanie (np co 0.5 sek), sterownik robi to w momencie przechodzenia sinusoidy przez zero.

Zmieniają się proporcje między czasem załączenia i wyłączenia (wypełnienie).

Silnik pracuje podobnie jak w przypadku sterowania fazowego (ściemniacz) na znacznym poślizgu ale brak jest zakłóceń wprowadzanych przez sterownik fazowy oraz silnik otrzymuje nie odkształcony przebieg przez co mniej się grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam zastosowany ten sterownik do wentylatora łazienkowego, i jest bardzo dobrze. działa nawet z małymi silnikami rzędu 10 -15 W umożliwiając regulację obrotów prawie od zera, dzięki konstrukcji nie powoduje zakłóceń w sieci energetycznej.

 

 

Witam.Dzisiaj testowałem regulator z mojego wcześniejszego posta czyli AVT 1613 na wentylatorze WPA120 i mogę potwierdzić, że działa bardzo dobrze. A swoją drogą nie wierzę, że sterownik pieca z możliwością regulacji obrotów wentylatora za np.300zł ma wbudowany falownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.