Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

witam panów tak obseruje sobie kociołek i teraz sporo czasu spędza w podtrzymaniu i tak zauważam ze chyba za duzo mam popiołu i to w dodatku nie dopalonego, ustawienia mam praca podtrzymania 20s przerwa w podtrzymaniu 20 min. wentylator czas pracy 12s czas przerwy 20min 30s. tak jakos nie wiem jak to dobrać by rura od podajnika sie nie nagrzewała.

 

Co do wentylacji ja mam np. cały czas okno w kotłowni otwarte nie wiem czy to coś daje czy nie??

 

A i jeszcze jedno w podtrzymaniu sporo mi kopci czy jest na to rada??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj-te kwadraciaki to w castoramie widziałem i to w dowolnej konfiguracji,i te bardziej w prostokącie i te bardziej w kwadracie. Ja mam co prawda póki co tylko siatke klejem na zewnątrz ale jak wstawie taką zetke w styropian to wydaje mi się,że jakiś mostek termiczny może powstac..

Zwyczajnie zrobie jakiś otwór -pewnie ponawiercam wiertarką(mam ytong więc idzie jak w masło) i wystawie na dwór tylko prostokącik który zabezpiecze kratka a reszta niech sobie idzie po ścianie w kotłowni.Tylko ta estetyka własnie...u mnie o tyle gorzej,że nie mam za bardzo gdzie tej rury umiejscowić.Najwygodniej było by mi wstawić kratke w drzwi które wychodza z kotłowni na dwór,tyle,że pewnie będzie mocniej wiało ale wkoncu to tylko kotlownia i mam ja za garażem czyli za dwoma parami drzwi...może jeszcze tą droga pójde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc czeka mnie wizyta w Casto !dzieki za info.

U mnie też Ytong więc wiercenie łyżką - gorzej przebić się przez kafle w kotłowni.Na chwilę obecna radze sobie otwierając drzwi do garażu

bo akurat mam taki układ że kotłownia jest na trasie garaż- hall . A może by w tych drzwiach wstawić kratkę? hmmm muszę dorwać kominiarza

niech radzi!

 

Powiedz mi jeszcze jak często czyścisz ten kanał doprowadzający powietrze do paleniska?. Ostatnio się dopiero dowiedziałem

że to też trzeba robić. Zdjąć ramie w wentylatorem i jazda! Myślisz że to może mieć wpływ na niedopalanie węgla?aż boje się tam zaglądać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MC KENZI ja u siebie robilem kratke nawiewna przed ociepleniem.Wpuscilem ja w styropian i po sprawie.A zrob jednak zetke bo jak zrobisz po prostej rure podczas wiatru bedzie bezposrednio dmuchalo ci do kotlowni. Ja kupilem wszystko co potrzebne w castoramie.I njuz przy tych temperaturach czuc jak daje z niej powietrze z zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc czeka mnie wizyta w Casto !dzieki za info.

U mnie też Ytong więc wiercenie łyżką - gorzej przebić się przez kafle w kotłowni.Na chwilę obecna radze sobie otwierając drzwi do garażu

bo akurat mam taki układ że kotłownia jest na trasie garaż- hall . A może by w tych drzwiach wstawić kratkę? hmmm muszę dorwać kominiarza

niech radzi!

 

Powiedz mi jeszcze jak często czyścisz ten kanał doprowadzający powietrze do paleniska?. Ostatnio się dopiero dowiedziałem

że to też trzeba robić. Zdjąć ramie w wentylatorem i jazda! Myślisz że to może mieć wpływ na niedopalanie węgla?aż boje się tam zaglądać :-)

Zdejmiesz te ramię one jest na fasolkach więc nie musisz całkiem wukręcac tych śrub na imbusa.tam wsuwasz do końca tą łopatke wąską (szara) i delikatnie podnies celem nabrania syfu.Cudów sie tam nie spodziewaj bo tam jest tylko to co przez otwory nadmuchowe wpada do palnika i to w czasie postoju kotła bo normalnie jak tamtedy dmucha to nie ma jak co wpaść.Ja sobie to czyszcze co 2 miesiące i nie ma to raczej wpływu na dopalanie węgla,no chyba,że miał bys tam tego baaaardzo dużo.Uważaj przy odkręcaniu na zieloną podkładkę,żebys nie przerwał jej.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Forumowicze.

 

Mam pytanie odnośnie niedopalania ekogroszku.

Piec Fefro Duo Uni 25kw

Ustawienia

Czas pracy 10s co 68s

nadmuch 35%- przysłona zasunięta na jakieś 70%

podtrzymanie: czas podawania 10s co 40 minut

wentylator w podtrzymaniu 10s co 15 minut

Problem polega na niedopalaniu ekogroszku - ogólnie wydaje mi się, że za dużo zostaje popiołu.

Co zmienić w ustawieniu aby poprawić spalanie i zmniejszenie ilości niedopalonego ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Komora powietrzna wyczyszczona i jest różnica. Do tej pory cały syf gromadził się na początku palnika i przez to niedopalał się węgiel.

 

Po jednej nocy palenia widać różnicę. Ciekawi mnie jeszcze rzecz, którą wczoraj zaobserwowałem. Cały żar, który jest w bezpośrednim kontakcie z rynną

 

tworzy wielkiego strupa/spieka . Wydaje mi się że zbyt mocno dmucham przez co konsekwentnie zmniejszam siłę wentylatora (obecnie 20 %) .

 

W przyszłym miesiącu montuję termometr na czopuchu i będzie jasne co z tym nadmuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Forumowicze.

 

Mam pytanie odnośnie niedopalania ekogroszku.

Piec Fefro Duo Uni 25kw

Ustawienia

Czas pracy 10s co 68s

nadmuch 35%- przysłona zasunięta na jakieś 70%

podtrzymanie: czas podawania 10s co 40 minut

wentylator w podtrzymaniu 10s co 15 minut

Problem polega na niedopalaniu ekogroszku - ogólnie wydaje mi się, że za dużo zostaje popiołu.

Co zmienić w ustawieniu aby poprawić spalanie i zmniejszenie ilości niedopalonego ekogroszku.

Jesteś pewien,że nie dopala groszku ?? Czy ten duży "niedopał" to pospiekany i pozlepiany popiół który wygląda jak nawierzchnia rodem z księzyca..? Z twoimi ustawieniami wydaje mi sie,że masz aż za długą przerwe w podawaniu i spieka węgiel nie dopalając go.Wrzuc fotki tego co jest w popielniku

McKenzi - :) Powiedz sam... i szczerze-dużo było syfu w rynnie jak wyjałes go tą łopatką? U mnie też sie zlepia i spieka dużo.Miałem napisać wczoraj ,że spróbowałem ustawien które proponował kol TIMON czyli zachowując proporcje(w moim przypadku 1:4 odjąc 2 sekundy na częssze ruszanie groszkiem) poprzestawiałem i pół dnia obserwowałem. Miałem 12 pracy na 46 przerwy. Zmieniłem na 8 pracy i 30 przerwy co by ruszać żarem.Efekt?Mizerny ! Pierwsze co zauważyłem,że żaru jest więcej na palniku niemal,ze do konca czerwono nawet w podrtrzymaniu,Nadmuch był wydaje się dośc duzy więc zjechałem z moich 30% do 25 nawet ale nie wiele to pomogło. Wróciłem do poprzednich ustawien i ten cały syf tj.pseudo popiół z popielnika łatwiej się rozpada...Nie wiem już w która strone iść...TIMON ma raccje co do jakośći paliwa.Jak groszek jest do D...to chocby skały sr... nie zrobi się nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lucke

Witam, mam takie pytanie jak we wcześniejszym poście:

Mam pytanie odnośnie niedopalania ekogroszku.

Piec Fefro Duo Uni 25kw

Ustawienia

Czas pracy 10s co 68s

nadmuch 35%- przysłona zasunięta na jakieś 70%

podtrzymanie: czas podawania 10s co 40 minut

wentylator w podtrzymaniu 10s co 15 minut

Problem polega na niedopalaniu ekogroszku - ogólnie wydaje mi się, że za dużo zostaje popiołu.

Co zmienić w ustawieniu aby poprawić spalanie i zmniejszenie ilości niedopalonego ekogroszku.

 

 

Co do wcześniejszych informacji to dzięki za cenne informacje- ( wnajbliższym czasie - czekam na fundusze :-) - będe montował zawór 4d i

inne potrzebne dodatki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Lucke.

 

Cześć - nie zauważyłem twojej odpowiedzi - chyba jednocześnie pisaliśmy :-)

Masz rację jest to raczej pospiekany i pozlepiany popiół !!

Ale może podpowiesz jak zmienić obecne ustawienia.

 

Powiedz mi jeszcze czy oprócz zamontowania zaworu 4d - konieczne są też termostaty na grzejnikach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi LUCKE...................1,5 łopatki z DEFRO!!! Wszystko pięknie upchnięte na przodzie zatykało część otworów.

Jeżeli chodzi o zmianę ustawień na częstsze z zachowanie proporcji to też to przerabiałem i nic.

Ja się powoli przyzwyczajam do tego co jest. Przez kocioł przeszło mi już 1000 kg grochu a ja dalej w lesie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Lucke.

 

Cześć - nie zauważyłem twojej odpowiedzi - chyba jednocześnie pisaliśmy :-)

Masz rację jest to raczej pospiekany i pozlepiany popiół !!

Ale może podpowiesz jak zmienić obecne ustawienia.

 

Powiedz mi jeszcze czy oprócz zamontowania zaworu 4d - konieczne są też termostaty na grzejnikach ?

Co do ustawień to warto podeprzeć się tym co jest napisane w książeczce od kotła. Mamy bardzo podobne kotły rózniące się co prawda mocą ale zerknąłem na tabelke w której są podane nastawy fabryczne dla danych mocy kotła i dla obu sa takie same 15 kW i 25 kW Więc spróbuj sobie ustawic np to co mam ja i co sprawdzało się z dobrej jakości groszkiem czyli czas pracy 12 sek czas przerwy 48 jak ogarniesz prace i popiół to zajmiesz się podtrzymaniem bo wtedy zaobserwujesz ile groszku ładnie się żarzącego zostaje na palniku i czy kocioł ma z czego wystartować. Ja te nastawy ustaliłem sam ale wczesniej zerknałem na książeczke od kotła strona 14 sa dwie tabele i ta pierwsza tyczy się naszych kotłow.

Co do tych głowic to eh....nie jestem hydraulikiem ani fachowcem od CO ale z krótkiego doświadczenia i godzin przebytych ba forum i u rodziny w kotłowni powiem tobie tak. Na obecna chwile kiedy nie masz ani zaworu 4D ani głowic na grzerjnikach to wszystko to co kocioł nabije to leci to w układ.Jak ta wspaniała woda wróci powrotem do kotła to jest zimna bo poszła na FULL na grzejniki,dlaczego? bo nic jej nie ograniczało.Gdybys miał zawory termostatyczne to grzejnik po osiągnięciu temp zadanej przyciał by wode i nie szła by cała ona w grzejniki tylko spowrotem do kotła.I tak pomysl sobie kiedy kazdy grzejnik ma taką głowice to ile ciepłej wody zaoszczędzisz wracającej do kotła?? Duuuzo.Druga sprawa to ten zawór 4d.Już na początku wędrówki wody z kotła w układ określona ilośc goracej wody wraca spowrotem do kotła nie wychładzając go,co za tym idzie kocioł dłużej będzie stał w podtrzymaniu a woda spokojniej leci po układzie.to można by pisac i pisac itd.Jak bys jeszcze dołączył pokojowy regulator to w ogóle by woda była oszczędnie pompowana z kotła bo tylko wtedy gdy tem zadana w domu spadnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,że post pod postem ale dopiero teraz udało mi się to wrzucic.Książeczka od defro :)

McKenzi :) u mnie przeszło juz 4 tony groszku i tylko tona spaliła się miodnie :) popiół był jak...z grilla polanego piwkiem :)

U mnie jak tą łopatke wsuwam do konca samego to ledwo ledwo cos tam wygarniam.Dzis czyszcze kocioł wieczorem to zobacze cóż tam dobrego

DEFRO-DUO-UNI.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 tony odkąd mam kocioł a nawet 4,5 Bo mam go od Listopada 2011 a prace kocioł zaczał w grudniu 2011 i tak działał do końca zimy ale głownie wszystko to co ogrzewał to wilgoc technologiczna w tym zaprawy,tynki posadzki i ogólnie mury itd. Zużycie początkowe przez pierwsze tygodnie oscylowało w przedziale od 30-45kg na dobe :) Ale TIMON mnie uspokoił i zapewnił,że to spadnie i tak też się stało,od razu grzejąc wstawiłem osuszacz później po zimie było duuuużo wietrzenia,dużo palenia kominkiem i jeszcze raz wietrzenia i teraz jest juz tylko lepiej.Zakładam,że za rok spalanie jeszcze spadnie. W zeszłą zime ocieplenia nie było a to też swoje daje i to bardzo. Włąsnie wyczyściłem kocioł.jak zwykle 30 minut grzebania w g... (sadzy:) ) Odkręciłem ramie z wentylatorkiem i wygarnałem jedną łopatke syfu ,dośc sporo bym powiedział ale nie bylo go na tyle,żeby ograniczało to doprowadzenie powietrza do ostatnich otworów w palniku. Musze jeszcze przekombinować w druga strone.Większe dawki i dłuuugie przerwy.Może wtedy jak palnik będzie "kipiał" to te ostatnie otwory spełnia swoją role i palnik cały będzie ładnie dopalał.wkoncu takie było zamierzenie producenta.

ps.zaglądałeś do tej instrukcji od kotła? zauważyłes jakie są uogólnione nastawy dla poszczególnych mocy kotłów ??

np 15 praca i 90 przerwa dla 14,7 kW mocy kotła fakt,że przy groszku o wartości 28,5MgJ :)

tę samą moc według producenta można uzyskać przy ustawieniu praca 10 sek i przerwa 60 sek :) ale od razu zauważalne jest mniejsze zapotrzebowanie na opał o 0.08 kg.Zaglądałeś tam?

Trzeba by się zwrócic do kol.TIMONA żeby rzucił okiem na tę tabele orientacyjnych i ciekawych nastaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam ze jak czytam posty o niedopalaniu wegla spiekach itd utwierdzam sie w przekonaniu ze ten czeski wegiel nie jest taki zly.Jakie ustawienia by nie byly on sie i tak pali i popiol wyglada dobrze .Te chrupki co zostaja rozpadaja sie w rekach.A wada no duzo sadzy ale piszecie ze na kazdym weglu jest jej duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche o zużyciu ekogroszku. Palę teraz Pieklorzem z kopalni Bobrek Centrum zapakowanym oryginalnie na kopalni w worki 20kg zakupiłem go w sierpniu wiec jest suchy, przy obecnych temperaturach zasyp był w poniedziałek 19.11.2012 o godzinie 7 w ilości 80kg, Cały czas sterowanie regulatorem pokojowym, grzanie podłogówki ok 30m2, temp. w domu 23-24 stopnie z racji tego ze przybył w rodzinie noworodek :) plus 2 osoby dorosłe, bojler 150l, zużycie dobowe groszku ok 14kg wydaje mi się ze chyba nie tak źle. jeszcze końcówka w podajniku jest ale nie wiem czy do rana dotrzyma pewnie będę musiał coś dosypać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego Pieklorza kupiłem po 920 za tonę i powiem szczerze ze warto, ale chyba na przyszły sezon to na czas taki przejściowy to kupię coś tańszego a na ostre mrozy Tego pieklorza, wydaje mi sie ze fajnie mi sie unormował popiół, i spalanie po spaleniu tych 80kg to mam tak nie całą połowę popielnika. Regulator mam zwykły standard Auraton 2005 TX Plus, który tylko mi wyłącza pompę C.O. Do tego mam założonę głowicę termostatyczne na grzejnikach. zawór mam ręcznie ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie taki problem ze nie mam ochrony powrotu wody, i tak sobie myślę czy nie wykorzystać do tego pompy CWU. i zastanawiam się czy ma to sens bo praktycznie ta pompa cwu chodzi cały czas, czy zastosowanie powrotu da oszczędność na opale czy nie?? Wadą jest to ze jednak jest to dodatkowa pompa która pobiera prąd cały czas,

 

Kolego dogrzewasz ten powrót pompą CWU? Jeżeli tak to jak to czy widzisz jakąś poprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dogrzewam. bo trochę mi sie komplikuje sprawa bo tak mam połączone ze ta pompa mi podgrzaną wodę pcha na zawór mieszający i nie ma podmieszania, to zimę przepalę tak jak mam natomiast po sezonie przerabiam instalacje i powinno juz być dobrze. Fox2084 wrzuć swój schemat kotłowni to popatrzymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.