Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwe, że ocieplenie dachu masz ,,symboliczne" i dlatego na piętrze jest chłodniej. Kaloryfery są podobnej wielkości na obydwu kondygnacjach? Ich temperatura taka sama? Zużycie węgla masz spore, ale ostatni sezon był długi i chłodny, a nie napisałeś jaką powierzchnię ogrzewasz swoim Viadrusem.

Co do rozpalania od góry, to osobiście nie próbowałem tego w kotle, ale tylko dlatego że mam dolniaka. Próbowałem za to rozpalać w taki sposób zwyczajne ognisko i byłem zaskoczony o ile mniej się dymiło. Więcej wiedzy o takim sposobie palenia masz tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryfery na górze fakt mam mniejsze, i np. niż na dole. Pewnie kładli żeberka od dołu - a na góre im brakło potem, i co dziwne góra jest gorąca a dół letni (tych kaloryferów znaczy)

Powierzchnia mieszkalna domu to jakieś 150 m. Góra to około 75 - 80 m. Nadbudowałem dach(bo to był kwadraciak typowy na tamte lata) Dach z dachówki cer, wysokość jakieś 3m. Ocieplony wełną 15 cm. i folią.

Mierzyłem temperaturę w mrozy na strychu ( bo ma schodki wyciągane i można tam wejść, okna też są) było niewiele chłodniej niż na piętrze ( 16*C strych vs 17*C piętro - nad ranem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie możesz mieć skopaną instalację. Ja też mam stary dom, piętrówkę z dobudowanym strychem. Instalacja stalowa, grawitacyjna, wspomagana pompką, grzejniki żeliwne. Gdy wodę w obiegu gania pompka (też na II biegu, pompka trzybiegowa) to kaloryfery są całe ciepłe od góry do dołu. Tylko kaloryfery na strychu mają u mnie zróżnicowana temperaturę góra-dół, ale tam instalacja jest dolepiona ,,na sztukę", cały strych rozprowadzony z jednego pionu rurkamu CU 15mm.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy piszecie o Viadrusach. Nawet nie wiedziałem że mogę w swoim U22 ( 23,3kW) palić od góry, a mam go już od stycznia 2005 roku. Smoli, smrodzi, czopucha w życiu nie zamykałem, bo bucha skubaniec. Mam sterowanie elektroniczne nadmuchem, Tatarek ( czy cóś ) Palić pali, bo jak na noc około 23.00 dam na 40*C i podłożę w zimie do pełna węgla (gruba kostka, którą trzeba tłuc młotkiem na mniejsze czasami) to do rana trzyma i cały następny dzień też. Dom nieocieplony rocznik 1981, tyle że z ocieplonym dachem i oknami plastikowymi, i rano temperatura na górze na piętrze to max 17*C, a jak wygaśnie w piecu ( bo co 2 dni wygaszam ) to nawet i mniej.

W ubiegłym sezonie poszło ponad 8 ton węgla - co przyprawiło mnie o drgawki i siwe włosy dodatkowe. Tona węgla u nas po 850 zł. to razy 8 = 6.800 zł na cały sezon ( w kwietniu jeszcze mrozy były przecież)

Jestem w desperacji, jak pomyśle o nadchodzącym sezonie to mnie już się zimno robi. Może coś byście doradzili? Może coś nie tak robię z tym piecem, może węgiel skądś indziej brać? U nas to za daleko na Śląsk, sam osobówką nie pojadę przecież po węgiel. Kupiłem już 4 metry drzewa ( Buk, dąb pół na pół ) może jeszcze miału kupić? Odgórnie palić? Znaczy jak. Rozpalić na węglu szałasik z drzewa z góry? I sze słysze. Spróbuje... Może to coś da? Przeczytałem całe 40 stron o Viadrusach i nie wiem dalej jak palić by było cieplej. Może instalacje mam skopaną, bo na górze nigdy ciepło nie jest tak jak na parterze. Piec na 65*C przy -14*C na piętrze wyciągnie max do 18,5 *C ( pompka Grundfoss na II biegu zapyla non top) Jakby ktoś miał jakąś podpowiedź będę wdzięczny. Thanx.

 

1.Wywalić nadmuch i wstawić miarkownik gdyż nie bardzo się nadaje nadmuch do tego kotła

2.Palić od gór tzn dajesz tyle do pieca ile ci się podoba i na górę dajesz papier patyki później jak Ci się rozpali to to kilka węgielków na drewno do tego odkrecasz kółeczko w drzwiczkach górnych tak na 2-3mm (powietrze wtórne= PW) i będzie długo trzymać a dmuchawa to ci w komin wszystko wywala

 

Swoją drogą zaopatrzyłem się w 7t węgla z kwk budryk orzech 30Mj...540zł/t pierwszy raz będę palił tylko węglem rzecz jasna od "góry" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomijając technikę palenia, to jaka jest temperatura na parterze przy tych 17 na piętrze (gdy się pali). Bo jeśli jest sporo lepiej to szukał bym problemu w dystrybucji ciepła w rurach domu. Tzn jeśli np na dole grzejniki są całe ciepłe a na piętrze tylko do połowy to występują duże różnice w przepływie (np z powodu braku stopniowania przekroju) i wypadało by przykręcić nieco te dobrze grzejące grzejniki aby wymusić na tych co grzeją tylko połową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To moja pierwsza porada Może i słuszna historia oceni Według mnie koloego Keracso masz skopane docieplenie na strychu Skoro na strychu masz temp podobną co na poddaszu to ciepło bez większych problemów ucieka z poddasza na stryszek dogrzewając atmosferę. Poczytaj sobie na FM tematy dotyczące Biedadomku krytego watą. Wg mnie docieplenie wełną mineralną w płytach nie jest do końca doskonałe mostki ciepła itd. Ja u siebie będę raczej docieplał strych nadmuchiwaną celulozą lub inną watą w granulacie aby była zapewniona ciągłość izolacji Cały sufit przykryty kołdrą Sprubuj może coś tam dodmuchać jak masz kartongipsy to da radę od środka dosypać izolacji przez wycinane otwory fi x drzwi ok 60mm A w którym miejscu? To może pokazać kamera termowizyjna lub dorwij jaki pirometr w dłoń i jedziesz po suficie mierząc temp. pomiary wykonaj w mrożną pogodę Zmarźniesz ale zmierzysz Co do instalacji w grzejnikach widać że sa problemy z przepływem lub jego brakiem Może nie działają odpowietrzniki. Ale póki co zainwestuj w docieplenie a nie będziesz musiał inwestować w kopalnie węgla To twoja kasa po co ma uchodzić w powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi.

Z tym strychem to taka sprawa, że on dobudowany został w ubiegłym roku, a wcześniej też zauważalne były różnice między parter - góra tego rodzaju. Na parterze są aluminiowe grzejniki ( oryginały z czasu budowy domu) i jest ich sporo, ale na dole jest i było zawsze (nawet przed nowym dachem) sporo cieplej. Góra z rana temperatura w pokoju to max17*C jak wygaśnie w piecu, a na dole około 20,5*C.

Między strychem a I piętrem jest strop ( jakieś 20 cm max) betonowy, no i między nim podwieszany sufit - fakt ( nie ocieplany watą ani niczym) Są jeszcze schodki wyciągane - ale izolowane dość dobrze. To nie to że dach docieplony, bo wcześniej też tak było że na górze był ziąb, a na dole nie.

 

Chyba coś z przepływem w takim razie w grzejnikach mi namieszali, bo na piętrze myślałem że to wina grzejników (za mało żeberek) i stare wymieniłem na nowe ( kupiłem najlepsze jakie znalazłem w Castoblance)Może przy zakładaniu "Fachowiec"od 7 boleści coś naknocił?

Mam też założone automatyczne odpowietrzniki na piętrze, ale grzejnik w górnej jego części jest gorący tak jak inne a w dolnej (na powrocie wody) letni. Tylko co teraz zrobić by było inaczej? Pompka daje na II biegu (może nie wydala z pompowaniem na góre) Instalacja rur też jest cały czas oryginalna od budowy w 1980 roku. Rury nie są ocieplone, ale aż tak żeby się schładzały zanim dopompują na górę? To by cały kaloryfer był letni a nie tylko dół.

Edytowane przez Keracso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich użytkowników Viadrusa. Kilka dni temu postawiłem w kotłowni U22 Basic, kończy się właśnie montować z bojlerem 300 litrów, regulatorem Tatarek i dmuchawą. Ale po przeczytaniu wszystkich wątków zastanawiam się czy dobrze zrobiłem kupując ten regulator i dmuchawę. Tak mi doradził instalator.

Aż się boję w nim zapalić, bo to ustrojstwo skomplikowane jak diabli.

Czy Wy macie jakiekolwiek regulatory i dmuchawy?

PS. Że nie wspomnę o tym, że po przeczytaniu o przeróbkach pieca szczena mi opadła. Nic nie kumam za cholerę :) o co kaman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malyman! Ja się martwię że będzie zakaz palenia węglem a tu wątek szaleje dalej. Sporo użytkowników U22 miaŁo duchawy i sterowniki w tym ja. No i przeszliśmy na miarkowniki. Sterownik służy mi tylko do pompy wodnej CO. W U22 najlepiej palić czystym orzechem od góry. Ją mam teraz węgiel pomieszany z trocinami i korą a skutkuje to tym, że węgiel rozpala się w całym zasypia i kopci z komina jak cholera. Będę musiał przebierać niestety. Przecież w całym wątku a wyższości mianownika nad dmuchawą to wiele razy pisano. Poczytaj. Bardzo pouczający wątek. Wiele użytkowników spędziło obserwując piec wiele godzin i wiele dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa do viadrusa to jakaś pomyłka nie dość że przy normalnym ciągu komina dużo ciepła a nawet płomieni dobiega do czopucha to jeszcze dmuchawa dopiero "wyciśnie" ciepło do komina wg mnie tylko i wyłącznie miarkownik.

 

Swoją drogą testuję daszek z szamotu 4 płytki szamotowe przyciete na kształt sklepienia i tylko są włożone pod sklepieniem (jak zrobie fotki to wstawie). Co zauważyłem iż od ruszt do daszku z szamotu piec się wyczyszcza do samego żeliwa a niestety palę węglem 34.1 i już go opanowałem na początku pokopci trochę ale potem fajnie trzyma :) robiłem wszelakie próby i doszedłem do tego że po zapaleniu się węgla odłączam łańcuszek z miarkownika a klapka z dołu (powietrze pierwotne) uchylam ręcznie jakieś 0,5cm do tego oczywiście rozetka (powietrze wtórne) na max i tak długo trzymam aż dojdzie do 70C (akurat taka moja zadana temp) wtedy węgiel jest już odgazowany, łączę z powrotem miarkownik (ustawiony na 70C) z klapką a rozetke przymykam do 1-2mm. Pierwszy raz widzę ten kocioł w tak czystym stanie bo jak na węgiel 34.1 to jest po wypaleniu zasypu ładnie biały (do ideału brakuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo bo u mnie dolne drzwiczki od popielnika do ruszt są odzielone szczelnie od rusztu pionowego trzeba by było zrobić dziury w drzwiczkach na wylot. Ale swoją drogą doby pomysł na dodatkowe PW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.