Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wpadłem na genialny pomysł!! skoro klapka przy odgazowywaniu wystarczy uchylić na 0,5-1cm to wystarczy zaślepić otwór w drzwiczkach dolnych zostawiając szparę, tylko trzeba będzie to dobrać doświadczalnie ale już jest poszlaka że nie trzeba będzie odpinać łańcuszka :) jutro robię próbę która na 99,9% okaże się trafiona i już nikt nie będzie musiał czekać!! a odgazowywanie przez cały etap będzie takie samo

 

Zrob fotke jak bedziesz mial ta zaslepke gotowa bo teraz jakos nie moge sobie tego wyobrazic

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem prototyp zaślepki z bakielitu łatwo się go obrabia i fajnie go dopasować żeby wszedł na ciasno a szparę zrobiłem 1cm chyba będzie to optymalnie bo jeśli uchylimy klapkę na 0.5cm to przecież po bokach klapki także jest szpara. A testował będę po południu :) jedno jest pewne przy rozpalaniu trzeba będzie otworzyć dolne drzwiczki do czasu zapalenia i gazowania węgla ale to nie problem. Gdy odgazowuję węgiel 34.1 na tak małym PP zawsze po wypaleniu całego wkładu jest biało w środku i to nawet bez żadnych ulepszeń typu daszek czy blachy!! jak to wypali to będę myślał nad sterowaniu PW

94bc259a04d4cdcbmed.jpg

Edytowane przez lukas87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem prototyp zaślepki z bakielitu łatwo się go obrabia i fajnie go dopasować żeby wszedł na ciasno a szparę zrobiłem 1cm chyba będzie to optymalnie bo jeśli uchylimy klapkę na 0.5cm to przecież po bokach klapki także jest szpara. A testował będę po południu :) jedno jest pewne przy rozpalaniu trzeba będzie otworzyć dolne drzwiczki do czasu zapalenia i gazowania węgla ale to nie problem. Gdy odgazowuję węgiel 34.1 na tak małym PP zawsze po wypaleniu całego wkładu jest biało w środku i to nawet bez żadnych ulepszeń typu daszek czy blachy!! jak to wypali to będę myślał nad sterowaniu PW

94bc259a04d4cdcbmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak wsypujemy żądaną ilość węgla do kotła i rozpalamy podpałkę w tym czasie należy otworzyć drzwiczki dolne (aby dostarczyć dużo PP) wystarczy troszkę i czekamy aż zacznie gazować węgiel i się palić wtedy zamykamy dolne drzwiczki i gotowe :) tak jak myślałem wszystko gra i buczy a rozetkę także mam na gwint ;)

 

Pozostaje dorobić mechanizm sterowania PW :)

Edytowane przez lukas87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozpalilem o 14 wrzucilem 15 kg i tak jak mowiles fzwiczki otworzylem poczekalem az sie rozpali potem je zamknalem rozetke wykrecilem czopuch domknalem na 1/4 i czekam !!! Zobaczymy a zaslepke zrobilem z bakielitu tak jak ty z tym ze dalem trpszke wiecej przerwy 1.4mm zobaczymu

 

POZDRO!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie domykam czopucha (cały czas mam go max otwarty) bo wtedy węgiel "kisi" się zamiast efektywnie spalać więc otwórz go bo w fazie odgazowywania dużo powietrza wlatuje przez górną rozetkę a to że zmniejszasz ciąg nic ci to nie da tylko pogarszasz mieszanie powietrza w komorze.

 

Po godzinie kocioł doszedł do 60C dzisiaj szybciej bo wieje na dworze i ciąg mocniejszy a poniżej przedstawiam widok w środku kotła po godzinie od zapalenia

 

Edytowane przez lukas87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł średnio nadaje się do miału prędzej miał to możesz zastosować jako paliwo zastępcze, osobiście paliłem w nim węglem zmieszanym z flotem dało radę a samym flotem to paliłem tradycyjnie od dołu ale za dużo syfu się w nim zbierało, do tego kotła to węgiel albo koks tyle od siebie. Miał podobnie jak flot nie zmieszany z węglem nie rozpalisz od góry pozostało tradycyjne palenie (powodzenia w czyszczeniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% wypaliło :) dzisiaj patrzę a w kotle jeszcze bielej jest czyli lepszy proces spalania a specjalnie testowałem to na fabrycznym kotle tylko z tą zaślepką. Wad nie stwierdzam :) wypaliło się tak jak zawsze a rozpaliłem o 14 wsypałem dwa wiaderka węgla o 22 na kotle temp spadła do 40C.

Węgiel pięknie odgazowuje na tej zaślepce widać różnicę. I nigdy nie domykajcie czopucha!! bo ciąg i tak jest ograniczony zaślepką. Szpara mam na 1cm a kocioł osiągnął 60C w godzinę (mocno wiało na dworze to i ciąg w kominie był większy). Znalazłem jeszcze jedną zaletę iż w czasie wygaszania kotła temp na nim nie spada tak szybko jak przedtem.

Tak wyglądało w kociołku po 2h od rozpalenia (w środku ciemno :D i jakieś tam płomyki)

d57e6134ddeb1dfdmed.jpg

Edytowane przez lukas87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zaladowaniu 15 kg wegla(wiadra po farbie 10 i 5 litrow ) palilo sie mniej wiecej do 18 z tego co mi zona mowila ja nie wiem bo w robocie bylem wiem tyle ze o godz 19 grzejniki byly zimne rozeta na 1 mm czopuch przymkniety o 1/4 ki pieron ze tak krodko sie palilo mozecie mnie oswiecic co robie nie tak ?? A rozpalilem okolo 14 wegiel odgazowal 20 min po 3 jade na klapce z bakielitu szczelina troche powyzej 1 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romfar mylisz pojęcia faza odgazowywania następuje zaraz gdy węgiel się zaczyna palić wtedy ogień przemieszcza się w dół zasypu a fazę zakończenia gazowania można uznać za zakończoną gdy żar jest już na rusztach (w środku kotła jest ciemno tylko widać pojedyncze płomyki a z komina się już nie kopci) następnie rozpoczyna się faza spalania węgla. Samo odgazowywanie czym dłużej przebiega tym lepiej godzina na połowie zasypu to minimum!!

Ile czasu zajęło kotłowi aż dobił do żądanej temperatury??masz pompę obiegową? start stop pompy na jaką temp ustawiony?

nie przymykaj czopucha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.