Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytania - Co


antii7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niedługo będzie u mnie robiona instalacja co i w związlu z tym mam nastepujące pytanie:

1. Mam do wyboru rury miedziane sanco w cenie 13 zł za metr na średnicę 15 mm, znalazłem w innym sklepie rury firmy ferroli w cenie 9 zł za metr, róznica jest duża, czy warto dopłacić do droższych rur czy może nie ma zbyt dużej róznicy w jakości

2. Ogrzewanie podłogowe - chce zrobić 3 pętle na parterze i jedną na poddaszu w łazience, jak rozwiązać odpowietrzenie podłogówki, chce zastosować jeden układ mieszający

3. Jak dobrać moc grzejników na mkw, chce założyć grzejniki aluminiowe, dom ocieplony styropianem 15 cm, wentylacja grawitacyjna, okna standardowe plastikowe. Wiem że sa programy do obliczania ale nie mam teraz na to czasu, chce zastosować głowice termostatyczne, także delikatne przewymiarowanie nie będzie szkodziło.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanco to tzw. firmówka; dobra firma i dobre rury. Rury wykonywane przez te dwie firmy może różnić właściwie tylko to, że sanco będzie bardziej gładka wewnątrz, co z kolei zapewnia bardziej laminarny przepływ. Skoro jednak chcesz zastosować rury o średnicy 15 mm więc będziesz miał też pompę, to proponuję, żebyś nie patrzył na firmę ( może za wyjątkiem typowych "chińczyków" ) tylko zwróć uwagę na grubość ścianki - 1 mm, nie żadne marketowe 0,8 lub 0,6 mm. Kształtki jednak zastosuj dobre.

 

Zastosuj na te 3 pętle wspólny rozdzielacz z odpowietrznikami Afriso na zasilaniu i powrocie. Układ mieszający wspólny.

 

Grzejniki przy tym dociepleniu oblicz jako 1 żeberko grzejnika aluminiowego na 1,5 m2. Spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to że rura jest mniej gładka wewnątrz ma jakiś wpływ na trwałość rury? Czy krąząca woda jakos wcześniej nie "wymyje" ścianek?

 

Cześć grzejników będę miał o wysokości 90 cm, producenci podają ich wydajność, ale nie jest to dla mnie do końca czytelne. Zauwazyłem że ich wydajność jest w przybliżeniu o 33 % większa względem tych o wysokości 60 cm , czy to jest słuszne założenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik o wysokości 90 cm ma powierzchnię wymiany ciepła o 50%, nie 33, w porównaniu z grzejnikiem o wysokości 60cm, ale grzejnik o wysokości 60 cm ma powierzchnię wymiany o 33% mniejszą w porównaniu z grzejnikiem h=90 cm. Oczywiście zakładam, że porównujemy wyroby jednego producenta. Jednak inną rzeczą jest powierzchnia wymiany a inną porównanie mocy grzewczej. Wtedy w grę wchodzi szereg innych czynników mających wpływ na efekt końcowy - moc przy zadanych parametrach czynnika grzewczego ( temperaturę ).

 

Jeśli dobrze wypłuczesz instalację po montażu to nie wchodzi w rachubę "wymycie" rurek. Czasami takie rzeczy się zdarzają przede wszystkim na kształtkach - kolankach, ale w instalacji musi wtedy krążyć mnóstwo brudu i piasku. I dlatego w pewnych sytuacjach warto zainstalować separator zanieczyszczeń. W nowych instalacjach zwykle nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik o wysokości 90 cm ma powierzchnię wymiany ciepła o 50%, nie 33, w porównaniu z grzejnikiem o wysokości 60cm, ale grzejnik o wysokości 60 cm ma powierzchnię wymiany o 33% mniejszą w porównaniu z grzejnikiem h=90 cm. Oczywiście zakładam, że porównujemy wyroby jednego producenta. Jednak inną rzeczą jest powierzchnia wymiany a inną porównanie mocy grzewczej. Wtedy w grę wchodzi szereg innych czynników mających wpływ na efekt końcowy - moc przy zadanych parametrach czynnika grzewczego ( temperaturę ).

 

Sprawdzałem moc grzejników o wysokości 90 cm i wg danych producentów i wychodzi mi w przyblizeniu że są o 45% wydajniejsze od standardowych o wysokości 60 cm, lecz są dużo droższe.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie grzejników aluminiowych w instalacji miedzianej. Czytałem już na ten temat i część osób poleca grzejniki a frimy Nowa Florida, dawne Foundital, mają one dodatki miedzi i krzemu i mogą bez problemu pracować w instalacji miedzianej.

W sklepach sprzedawcy przekonują mnie że inne też mogą pracować w instalacji miedzianej, np. KFA, ferroli, sa też one troche tańsze. Czy w przypadku tych grzejników tez nie będzie problemów, czy może lepiej dołożyć i kupić Foundital?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci nowoczesnych grzejników aluminiowych dodają do metalu krzemionkę która znacznie łagodzi lub eliminuje procesy związane z korozją galwaniczną powstającą na styku dwóch metali - miedzi i aluminium. Jednak można też zakupić tańsze grzejniki i dodać ( koniecznie ) inhibitor korozji, tak nawiasem mówiąc zalecany do instalacji c.o. przez producentów zarówno tego środka jak i nowych też grzejników.

 

Inhibitory korozji zalecane do instalacji mieszanych: Kotamina C-O, Alphi 11, Protektor PS, Copal, CH4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

 Witam, proszę o pomoc odnośnie zlokalizowania przyczyny w instalacji odnośnie ciśnienia w grupie bezpieczeństwa, cały czas ciśnienie rośnie , a nie spada instalacja jest na jednym poziomie, najwyższy grzejnik drabinkowy jest na wysokości 172cm, co udało mi się znalesc   na forum to , że powietrza w naczyniu powinno być 0,5 bara i ciśnienie w układzie 0,8 bara, pomimo takiego ustawienia nadal cienienie rośnie do 1,2 bara i tak pozostałe piec wygaśnie kiedy rozpalam to znowu rośnie powyżej 1,5 bara, a piec możne być max 1,5 bara wiec muszę opuszcza wodę proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci nowoczesnych grzejników aluminiowych dodają do metalu krzemionkę która znacznie łagodzi lub eliminuje procesy związane z korozją galwaniczną powstającą na styku dwóch metali - miedzi i aluminium. Jednak można też zakupić tańsze grzejniki i dodać ( koniecznie ) inhibitor korozji, tak nawiasem mówiąc zalecany do instalacji c.o. przez producentów zarówno tego środka jak i nowych też grzejników.

 

Inhibitory korozji zalecane do instalacji mieszanych: Kotamina C-O, Alphi 11, Protektor PS, Copal, CH4.

 

 Wtrącę się do tematu. 

Czy do instalacji z rurami miedzianymi i grzejnikami stalowymi warto dodać inhibitor? Rury, zawory, naczynie itp. zmieniane przed sezonem, grzejniki mają 9 lat. Za chwilę będzie montowany nowy kocioł (MPM DS). Układ otwarty.

Jeśli warto to jaki inhibitor wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc odnośnie zlokalizowania przyczyny w instalacji odnośnie ciśnienia w grupie bezpieczeństwa, cały czas ciśnienie rośnie , a nie spada instalacja jest na jednym poziomie, najwyższy grzejnik drabinkowy jest na wysokości 172cm, co udało mi się znalesc na forum to , że powietrza w naczyniu powinno być 0,5 bara i ciśnienie w układzie 0,8 bara, pomimo takiego ustawienia nadal cienienie rośnie do 1,2 bara i tak pozostałe piec wygaśnie kiedy rozpalam to znowu rośnie powyżej 1,5 bara, a piec możne być max 1,5 bara wiec muszę opuszcza wodę proszę o pomoc

Za małe naczynie przeponowe. W naczyniu około powinno być ciśnienie w okolicy 1,1 bara.

 

Czy instalacja jest prawidłowo zabezpieczona do pracy w układzie zamkniętym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.