Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozbudowa Istniejącej Instalacji Co


aTomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem szczęśliwym użytkownikiem działającej (na razie ;) ) instalacji CO.

Moja instalacja zasilana jest kotłem węglowym DAKON DOR-24 z którego wyprowadzone mam zasilanie na 2 pietra budynku. Na każdym piętrze mam zainstalowany rozdzielacz, z którego podłogą mam rozprowadzone rury zasilające do poszczególnych grzejników.

Aktualnie jestem na etapie przygotowania się do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego (20 m.kw.) na parterze i tu zwracam się do Was z prośbą o rozwianie kilku moich wątpliwości.

 

Na zdjęciu poniżej zamieszczam zdjęcie jednego z moich rozdzielaczy:

post-1347-1270482662_thumb.jpg

 

Znajduje się on na parterze budynku. Instalator, który wykonywał mi instalację założył 2 zawory RTL firmy Heimeier i planował dać 2 obwody podłogówki, po 10 m.kw. Miało to pięknie działać, ale czytając Wasze wypowiedzi i uwzględniając fakt, że w czasie dużych mrozów temperatura wody trafiającej na zasilanie wynosi niejednokrotnie około 75 stopni postanowiłem oszczędzić podłogówce "przegrzania" i zainstalować oddzielny układ mieszający.

 

Wybierałem pomiędzy dwoma rozwiązaniami mieszaczy czyli:

post-1347-1270482670_thumb.jpg

 

oraz

post-1347-1270482680_thumb.jpg

 

i wybrałem rozwiązanie z pierwszego zdjęcia.

 

Teraz zaczynają się "schody" i proszę o odpowiedzi na klika pytań:

1. Czy zasilanie i powrót układu mieszającego mogę pociągnąć bezpośrednio z rozdzielaczy, z punktów które opisałem? Zawory RTL oczywiście usunę i ich nie będzie w mojej instalacji. Doprowadzenie było by wykonane rurą miedzianą miękką fi15 albo fi18 (dam ze zwoju bo nie chcę mieć łączeń w wylewce). A może muszę ciągnąć z kotłowni oddzielne rury do zasilania rozdzielacza?

 

2. Jakiej firmy wybrać zawór mieszający?

TZM ESBE (AFRISO) VTA320 http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&x=1

czy może HONEYWELL TM50 albo TM200 http://europe.hbc.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_tm50.html

W jedynym sklepie w moim mieście posiadającym takie zawory facet mówi, że HONEYWELL jest lepszy. A Wy co myślicie?

 

Dobrze kombinuję, czy może błądzę?

Liczę na "sprowadzenie na właściwą drogę".

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guitar - bardzo dziękuję za odpowiedź. Ratujesz mi życie ;) bo za jakiś miesiąc muszę zrobić wylewki i do tego czasu podłogówka ma być gotowa.

 

Mam kolejny pomysł. Zerknijcie na załączone zdjęcie i napiszcie, co myślicie.

 

post-1347-1270749001_thumb.jpg

 

Jeśli wskazane jest doprowadzenie oddzielnych rur zasilających instalację ogrzewania podłogowego, to czy można pompę i zawór mieszający zostawić w kotłowni a same rozdzielacze dać w mieszkaniu? Zaletą takiego rozwiązania będzie mniejsza skrzynka (nie musi być w niej miejsca na pompę i zawór) oraz cisza (nie będzie słychać w mieszkaniu pracującej pompy). Zawór i pompa w takim rozwiązaniu będą około 2 metrów od rozdzielacza (w piwnicy a rozdzielacz na parterze budynku).

 

Drugie pytanie brzmi: jaka grubość rur potrzebna jest do zasilania rozdzielaczy podłogówki? Trzeba dać fi28 tak, jak na rozdzielacze kaloryferów, czy mogą być cieńsze?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.