Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Z Zaworem 4d Bardziej Oszczedna ?


bosman26

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno pytanko instalacja z zaworem 4D jest podobno bardziej oszczedna (pradowo) niz 3D prosze o wyjasnienie zasade działania znam ale nie rozumie jednej zeczy powrót do kotła podmieszany w obu przypadkach ale w 4D woda z powrotu wystudza wode zasilajaca grzejniki wiec gdzie tu oszczednosc wytłumaczcie moze ktos tego tez nie rozumie jak ja :angry:

post-15545-1267305808_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak dokładnie tylko jezeli masz głowice z termostatem na grzejnikach to sam teoretycznie sterujesz sobie temperatura grzejnika Własnie tego prubuje sie dowiedziec bo jezeli chcesz zawór 4D ze sterownikiem który sporo kosztuje zeby nie chodzic do piwnicy recznie sterowac to 3D ustawiasz podmieszanie powrotu do kotła i masz mozliwosc regulacji głowicami na grzejnikach moze sie myle poczekajmy niech ktos nam podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedlug mnie lepszym rozwiązaniem jest zawór4D dba o obieg kotłowy i instalacje co.... nie wystudza CO stabilizuje temp. grzejników,jest wada tego rozwiazania regulujac temperature jednego obiegu masz a raczej tracisz na drugim obiegu temp

jaki posiadasz piec, ile masz grzejników z termostatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie oto mi chodzi zanim wydam te 800zł na prad który mam stracic używajac zaworu 3D a nie 4D jak w tytule posta to minie pare lat . Wciaz czekam na konkretna odpowiedz czemu oszczednijszy jest 4D dziekuje

żadnych oszczedności z tego powodu nie bedziesz miał bo niby jak zawór ma wpływać na energooszczednosc instalacji ,tu jest jedynie komfort że ustawiasz temp i siłownik sam dobiera ilosc czynnika aby temperatura była taka jak zadana ,natomiast na kotle ustwiasz temp np 55st i nic juz ztym nie robisz

a jesli nie masz zaworu 4d czy tez 3d to musisz wachlowac temp kotła np na dzień dzisiejszy 40st a przy -10 to 55st i tyle

mozesz zasłozyć jeszcze głoweice na kazdy grzejnik i zapomnieć o temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAki prąd przy zaworze 4D??????????? Na siłowniku?? Bo nie kumam problemu.

Siłownik wykonuje kilka ruchów dziennie po kilka sekund więc to nie problem. Hej!

 

Zawór 3D na zaslaniu daje równą i regulowalną temp. zasilania ale b. niski powrót, Ale za to założony na powrocie ustabilizuje powrót , ale termostaty potrzebne, jak to przedmówca Samouk dostrzegl.

Jednak tylko termostaty obniża temp powrotu zamontowane bez głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie oto mi chodzi zanim wydam te 800zł na prad który mam stracic używajac zaworu 3D a nie 4D jak w tytule posta to minie pare lat . Wciaz czekam na konkretna odpowiedz czemu oszczednijszy jest 4D dziekuje

 

ani zawór 3D lub 4D nie wniesie żadnej oszczedności, a jesli to według mnie znikome. te zawory dbaja tylko o jakosć czynnika roboczego w kotle lub w na CO (3D) lub dbają o to i to (4D) ;)

 

jesli chodzi ci o oszczedność to najlepiej rozpalić w ognisko na środku pokoju i palić meblami

wtedy nie są potrzebne grzejniki,zawory i przede wszystkim piec;) to jest dopiero oszczedność...

 

tak na poważnie

zawór 3D dobry jest ale w polączeniu z pompą kotłową- niestety to rozwiazanie potrzebuje pradu

zawór 4D nie potrzebuje dużo prądu ale najwygodniejszy jest w połączeniu z siłownikiem i sterownikiem

 

:angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moja wiedza praktyczna wykazuje, że jeżeli będziesz miał zawory termostatyczne to zastosowanie zaworu 4-d nie ma sensu bo jest on nie potrzebny.

 

Pozdrawiam

 

A co jak na dworze masz 5 stopni? Wtedy przestawisz kociol na 45-50 stopni zapewne. Ciekawe jak zepewnisz temp powrotu na poziomie 55 stopni?

Wlasnie dlatego uzawa sie tych mieszczy, aby kociol mogl pracowac na wysokich obrotach, a instalacja grzejnikowa na niskich temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste wiec oszczednosci zadne 3D chroni kocioł 4D chroni i miesza powrót z zasilaniem grzejników na cieplejsze dni jednak majac głowice termostatyczne zawór 4d jest zbedny nastawiajac temperature grzejników termostatem bez wydawania kasy na siłownik czy schodzenia do piwnicy regulujac zawór recznie jezeli mam racje dziekuje wszystkim za opinie temat zamkniety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj. No nie widziałem, żeby ktoś napisał na forum, że gdy masz 4d, to tworzy się "naturalnie" mały obwód kotłowy i tylko w nim krąży gorąca cały czas woda (nie idzie w rury!). Czy tu nie ma strat?

Pompa 1 mniej.

Poza tym komfort - jak działa zawór termostatyczny? Całkiem otwiera lub całkiem zamyka. A 4d robi to bardziej płynnie. Czyli stuki w rurach oraz inne odczucie ciepła.

 

Oczywiście 4d musi być z pogodówką, pokojówką oraz siłownikiem (zamiast ewentualnych termostatów jak się da)

 

Szczególnie w przypadku stosowania palników oraz kotłów z możliwością regulacji mocy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste wiec oszczednosci zadne 3D chroni kocioł 4D chroni i miesza powrót z zasilaniem grzejników na cieplejsze dni jednak majac głowice termostatyczne zawór 4d jest zbedny nastawiajac temperature grzejników termostatem bez wydawania kasy na siłownik czy schodzenia do piwnicy regulujac zawór recznie jezeli mam racje dziekuje wszystkim za opinie temat zamkniety

muszę to potwierdzić, mam możliwość przełączania układu na grawitację,pompa z 4d, oraz samą pompę, wynik testów: najmniejsze zużycie węgla uzyskałem grzejąc tradycyjnie,najprostrzym sposobem i to bez względu czy kocioł był na 70 stopni (-20 na zawnątrz) czy jak teraz na 40 (około zera na dworze), najgorszy wynik na grawitacji i zimno w chacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem zawór 4-d sprawdzi się przy kilku dużych pomieszczeniach w domu, w których generalnie utrzymywana ma być podobna temp. (wielki salon, sypialnia, wielka kuchnia i ze dwa pokoje). Gdy w domu jest wiele mniejszych pomieszczeń z różnym zapotrzebowaniem ciepła, jak np. u mnie (sypialnia 20`C, pokój małego dziecka 22`C, pracownia komputerowa żony 23`C – praca siedząca, przydomowy warsztat 18`C – do pracy fizycznej itp.) lepszy jest wariant z zaworem 3-d na powrocie i głowicami termostatycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei mam pytanie do rozmiaru zaworu 4-D, instalacja przy kotle to 1" ,zawor 4-D dac takze 1" czy wiekszy ? jest to instalacja ze starymi zeliwnymi grzejnikami i spora pojemnoscia wodna ( nie zamierzam ich wymieniac bo sprawdzaja sie doskonale). I jezcze jedno pytanie, czy stosowanie zaworu roznicowego w instalacji z zaworem 4-D ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domin zastosowal złoty środek:

lepszy jest wariant z zaworem 3-d na powrocie i głowicami termostatycznymi.-- a 3d termostatyczny ustawiony np. na 50 stC i przy rozruchu najpierw zagrzeje si e kociołek a potem powoli reszta chałupy. I spokój!

Jedna pompka na powrocie mdzy 3d i kotłem.

 

Może kolega Guitar pogodzi to rozbrykane towarzystwo, bo mnie to nie uwierzą. I sie jeszcze pozabijają gasrurką! Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.