Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Warto Ogrzewać Węglem? A Może Jednak Gazem Gz50?


flatronka

Rekomendowane odpowiedzi

Nie nie, nie skrajne tylko wlasnie takie należałoby przyjąć w Realu bo wlasnie tak to wyglada!! A dla twojej spokojności przyjolbym je na poziomie 60 % dla pieca na paliwo stale. Dla zwykłego gazowca jakies 88 może 89% realnie i dla kondensatu 98% . To sa wlasnie takie roznice.

No wlasnie policzyłeś 7 ton tylko za okres zimowy bez gotowania, a zuzycie gazu 3250 m3 jest rocznym prognozowanym zuzyciem gazu na cwu. co. I kuchenke gazowa dla domu 200 m2, wieem co mowie bo wlasnie dostalem warunki przyłączenia jakie mi określiła gazownia, oczywiście ona nie zaklada tego jak mam ocieplony budynek, czy ponad standard czy nie, przyjęła po prostu srednia dla gospodarstwa domowego bez takich udzwnien jak docieplenie. Wiec zobacz jak jeszcze zmniejsza się roznica pomiedzy gazem a weglem do tego doliczysz koszty gotowania propan-butan lub pradem i jaki będziesz miał wynik?

 

Ale w jaki sposób docieplenie domu zmieni proporcję w kosztach gazu i ekogroszku? Na "chłopski rozum" kwotowo owszem różnica będzie mniejsza, ale stosunek kosztów pozostanie taki sam. Ew. wpływ to chyba może mieć tylko fakt, że więcej zyskam na kondensacji, gdybym miał kocioł kondensacyjny (bo wtedy będę mógł grzać chłodniejszą wodą).

 

Wynika ta z tad, już o ty pisalem, mój kociol kondensacyjny tak jak wczoraj przy temperaturze -5 stopni, pracowal lacznie z podgrzewem cwu 11 godzin na dobe, wynika to z to z ocieplenia budynku tzn z malej przenikalności ciepla na zewnatrz wskaźnik przy takim ociepleniu jak mam, wynosi 0,2. W domu temertura 21-22 stopnie, Caly dol podlogowka oraz lazienka na gorze + 6 grzejnikow. Po prostu wiecej energi nie jest mi potrzebna. Przy pracy pieca na palio stale nie mam takich możliwości, piec musi pracowac non stop utrzymując temperture na kotle 60 stopni, bezwgledu na to czy przykręcę zawor 4 drogowy i termostaty na grzejnikach, piec musi kotłować wegiel aby utrzymac zadana temperture i oddaje energie, która tłumie ale której i tak nie da się bardzo ograniczyc i która się bezsensownie marnuje, czy widzisz już ta roznice.?? W domu nie ocieplony nie musisz tłumić owych 60 stopni albo prawie nie ograniczasz jak pisałeś masz na grzejnikach 55 stopni. Przy gazie po prostu musiałbyś zużyć go wiele wiecj niż ja i dlatego wegiel wychodzi ci taniej niż gaz, czy jasno to wyłożyłem? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy tak dbający o jakość forum - a wg Was w którym miejscu dyskusja odbiega od tematu zadanego przez autora pierwszego postu? Proponuję przeczytać pytanie jeszcze raz i wtedy stawiać zarzuty co do nieprzedmiotowości dyskusji. Dyskutujemy na temat różnicy w kosztach ogrzewania gazem i węglem a jest to część pytania.

 

Masz pełne prawo założyć temat o którym mówisz samodzielnie, skoro widzisz taką potrzebę.

To twoje forum Marcin i Ty tu jesteś królem :) natomiast nie wiem w jaki sposób mam wrzucić skrypt formularza jak nie mam uprawnień a z doświadczenia wiem że ręczna modyfikacja doprowadzi brzydko mówiąc rozwalenai tematu :). Dlatego proponuje zrobić prosty skrypt formularza w którym będzie można wpisać dane. Mało tego jeżeli miałbyś czas można dorobić prosty skrypcik który statystycznie pokaże po wprowadzonych wynikach np: 100 osób co jest bardziej korzystniejsze. Jeżeli zdecydowałbyś się na taki krok to mogę taki skrypt dla Ciebie napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nie skrajne tylko wlasnie takie należałoby przyjąć w Realu bo wlasnie tak to wyglada!! A dla twojej spokojności przyjolbym je na poziomie 60 % dla pieca na paliwo stale. Dla zwykłego gazowca jakies 88 może 89% realnie i dla kondensatu 98% . To sa wlasnie takie roznice.

Dla takich założeń (60%/98%) wciąż 1600 zł na korzyść węgla.

No wlasnie policzyłeś 7 ton tylko za okres zimowy bez gotowania, a zuzycie gazu 3250 m3 jest rocznym prognozowanym zuzyciem gazu na cwu. co. I kuchenke gazowa dla domu 200 m2, wieem co mowie bo wlasnie dostalem warunki przyłączenia jakie mi określiła gazownia, oczywiście ona nie zaklada tego jak mam ocieplony budynek, czy ponad standard czy nie, przyjęła po prostu srednia dla gospodarstwa domowego bez takich udzwnien jak docieplenie. Wiec zobacz jak jeszcze zmniejsza się roznica pomiedzy gazem a weglem do tego doliczysz koszty gotowania propan-butan lub pradem i jaki będziesz miał wynik?

Nijak nie mogę zrozumieć gdzie w moje obliczenia miałbym włożyć ten koszt gotowania - ja mam podłączony gaz sieciowy - mam kuchenkę gazową - płacę 50 zł na dwa miesiące (rocznie wychodzi jakieś 160m3), ale co to ma do ogrzewania - przykro mi nie umiem wykombinować. Być może nie do końca się rozumiemy :)

.... Dlatego proponuje zrobić prosty skrypt formularza w którym będzie można wpisać dane. Mało tego jeżeli miałbyś czas można dorobić prosty skrypcik który statystycznie pokaże po wprowadzonych wynikach np: 100 osób co jest bardziej korzystniejsze. Jeżeli zdecydowałbyś się na taki krok to mogę taki skrypt dla Ciebie napisać.

Pomysł do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie boimy się składowania węgla, czyszczenia i podobnych prac związanych z obsługą pieca na paliwo stałe, ale czy jest sens. Głównym priorytetem jest aby ogrzać dom tanio.

 

pozdrawiamy

 

Moze napisze raz jeszcze. Jezeli masz zamiar kupowac ecogroszek po 800pln za tone, to mija sie to z celem. Ekogroszek był ''fajny'' jak kosztowal 400-450 pln za tone. Roznica w ogrzewaniu wyniesie Cie mniej niz 700 pln jezeli zdecydujesz sie na wegiel. Jak bedziesz chciala grzac cwu latem, to to co zaoszczedzisz majac wegiel jako opal, wydasz na prad.

Jak masz gz50 pod dzialka, to sie nie zastanawiaj. Jak masz kominek, to chcac oszczedzic rozpalisz sobie w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie kumam jednej rzeczy Panowie. Nie to żebym był jakimś maniakiem z kopalni węgla. Ale jak czytam forum to widzę tylko odbijanie piłeczki w jedną stronę. Ci co posiadają węgiel piszą ile ich to kosztuje.

 

Koledzy, jeżeli chcecie kogoś przekonać do gazu to proszę, napiszcie ile płacicie za sezon grzania na gazie przy jakim metrażu i najlepiej jaka jest "liczna" rodzina. Wydaję mi się że te forum ma pomóc przyszłym szczęśliwym posiadaczom swojego "M" wybrać sposób ogrzewania, czy ma to być gaz czy węgiel. Pomoże to pewne kwestie rozwiązać.

 

 

Proszę wszystkich zarówno posiadaczy węgla jak i gazu aby zamiast teoretyzować po prostu napisali jak to ma się w praktyce.

 

rodzaj opału:

 

posiadany metraż:

 

posiadany kocioł:

 

posiadane ocieplenie:

 

ilość domowników:

 

w takiej formie wpisywać swoje dane. Jeżeli ktoś ma pomysł co do rozwinięcia danych które podałem to proszę śmiało pisać.

Witam mam małe sprostowanie ,sasiad ma najnowszy piec gazowy i taką chatę jak ja ocieploną, w okresie tej zimy ustawił wyłaczanie pieca na 23.00 bo twierdzi ze drogo i pierzyna go w nocy grzeje i też ma w granicach 19 stopni tylko góra 16 st,ja palę non stop 24\h we wszystkich pomieszczeniach mam taka samą temp17-19,zimno , nic nie przykręcone i zimno wiec proszę podajcie jakies konkrety bo ja na starym ciagle właczonym piecu zapłaciłem 150pln drożej za 2 miesiace i jak napisałem ze zamierzam zmienic piec na wegiel to nikt nie odpowiedział a ja pragnę tylko te 21 stopni gazówka przy 60 stopniach na piecu w domu owszem 20stopni pali 2.1m\3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że temat tętni życiem, ale do rzeczy możemy policzyć zużycie gazu. Oczywiście będą to tylko matematycznie wyliczenia, ale ludziom się sprawdzają.

 

Policzmy dla ogrzewania 120m2 przy założeniu zapotrzebowania na ciepło 40W/m2 (dom dobrze ocieplony).

 

Moc pieca:

Q=120*40+CWU = 6kW

 

Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło:

Q=6*2000= 12000 kWh

 

Dla gazu o kaloryczności 34MJ/m3 i przy sprawności kotła 100% (kondensat) wychodzi następujące zużycie:

 

Gaz=12000 * (3,6/34)= 1270m3

Dla taryfy W2, rocznie rachunek wyniesie:

2520zł.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję tą dyskusję od jakiegoś czasu i postanowiłem nie zabierać głosu, gdyż doświadczenie mam w tej dziedzinie nie duże, ale dziś nie wytrzymałem. Zapotrzebowanie domu na ciepło 40W/m2 ? Nie wiem dokąd te wyliczenia doprowadzą bo to już prawie dom pasywny. W rozmowie telefonicznej ze znajomym dowiedziałem się, że jego 200m2 w obecnym sezonie już go kosztowało ponad 5000 PLN rachunków za gaz (dom ma dobrze ocieplony, temp. wew. 21`C)

 

Mam tylko nadzieję, że flatronka nie dostanie zawału po pierwszej zimie przygotowana na symboliczne opłaty o których nie którzy przedmówcy wspominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz 2 posty wyżej :) Najwyraźniej śledzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że temat tętni życiem, ale do rzeczy możemy policzyć zużycie gazu. Oczywiście będą to tylko matematycznie wyliczenia, ale ludziom się sprawdzają.

 

Policzmy dla ogrzewania 120m2 przy założeniu zapotrzebowania na ciepło 40W/m2 (dom dobrze ocieplony).

 

Moc pieca:

Q=120*40+CWU = 6kW

 

Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło:

Q=6*2000= 12000 kWh

 

Dla gazu o kaloryczności 34MJ/m3 i przy sprawności kotła 100% (kondensat) wychodzi następujące zużycie:

 

Gaz=12000 * (3,6/34)= 1270m3

Dla taryfy W2, rocznie rachunek wyniesie:

2520zł.

 

pozdrawiam

 

 

No to policzmy wg powyższych założeń (nie będę o nich dyskutował, tylko czysta matematyka) ale dla ekogroszku EKORET Juliusz Sosnowiec 29MJ/kg, sprawność kotła 86%

 

EKOGROSZEK = 12000 * (3,6 / 29 * 0,86 ) = 1732 kg

850 zł/tona * 1,732 t = 1472 zł

 

1472 zł / 2520 zł = o,59

 

Można też założyć niższą sprawność kotła na eko ale i tak koszt EKO w stosunku do gazu wyniesie 60 - 70%.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no akurat nie wiem jak z ekogroszkiem. Ale ja kupiłem 2 tony orzecha i pale od 1 grudnia. Dzisiaj mamy 16 lutego a mi zostalo jakieś 500kg na oko, może odrobinę mniej. Starczy myslę do 12 marca a potem będę musiał kupić tylko zastanawiam się ile.

 

ps: mam dom 160m2 na mój gust bardzo dobrze ocieplony, no może strop słabo ;p powierchnia którą grzeję to 120m2 bo reszta to kotłownia ale jutro z ciekawości zmierzę ile dokładnie ma ta moja kotłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam 120m2 -nieocieplony z nowymi oknami. 110 żeberek aluminiowych i dwa grzejniki łazienkowe wszystko połączone miedzią. Kocioł Vitopend 100 z zasobnikiem 120l z pokojowym regulatorem temperatury. Utrzymuje stałą temperaturę 20 stopni w dzień i w nocy. Roczne zużycie ok. 2200m3. Co, cw i kuchenka. 2200x1.5zł(u mnie)=3300zł. I teraz u mnie taryfa w-3 zaczyna się od 1200m3 na rok. Gaz jest troszkę tańszy w-3 1.5zł, w-2 1,59zł. W taryfie w-3 płace abonament miesięczny 68zł pomnożyć to przez 12=816zł. 3300+816=4166zł roczny koszt ogrzewania gazem. 4166/12=350zł miesięcznie. Tyle kosztuje mnie luksus. W zimę do piwnicy schodzę tylko po ziemniaki i słoiki :) . Po pracy czytam forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam praktyczne potwierdzenie moich teorii :) 1 metr kwadratowy ogrzewasz więc za jakieś 35 zł rocznie. Ja swoje 200 metrów (z opisu sądząc podobnego domu) ogrzałbym gazem za mniej więcej 7000 zł (plus troszkę złotówek, bo 20 stopni to dla mnie o stopień lub 2 za mało). No i gaz u mnie w taryfie W3 kosztowałbym 1,72 brutto + 50 zł abonamentu miesięcznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi 1,7 tony eko groszku na sezon dla domu o powierzchni 120m2 :)

 

A świstak siedzi...

 

 

Chyba się nie rozumiemy. Moim zamiarem nie jest wykazanie, że dla domu o pow. 120m2 wychodzi 1,7 t grochu, tylko porównanie potrzebnej ilości grochu w stosunku do gazu wg założonego zapotrzebowania na ciepło przez flatronkę, wg jej algorytmu obliczeń, przy zmianie kaloryczności opału i sprawności kotła.

 

Powtarzam, nie dyskutuję o założeniach flatronki co do zapotrzebowania na ciepło, aczkolwiek uważam, że odbiegają od rzeczywistości.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia nie muszą być śmieszne - wszak nie wiemy dokładnie co to za dom. Na stronach muratora bodajże wyczytałem, że 60-90W/m2 przyjmuje się dla domów wznoszonych od końca lat 90. ubiegłego wieku, dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami.

 

Inna sprawa, że ja liczbę potrzebnego na sezon opału liczyłbym raczej ze współczynnika E0, który dla domu "energooszczędnego" określa się na poziomie max 70kWh/m2/rok (dom pasywny to poniżej 15 :) ). Z tego wynika, że dom 120 metrów mieszczący się w normie dla domu energooszczędnego potrzebuje 70x120 czyli 8400 kWh rocznie na ogrzewanie (czyli mniej niż w wyliczeniach Flatronki). Oczywiście mowa tutaj o samym ogrzewaniu - do tego dochodzi cwu. Tak czy inaczej "standardowo" budowane w ostatnich latach domy współczynnik E0 mają na poziomie 120-180kWh/m2/rok - tak więc aby dom mógł być zakwalifikowany do "energooszczędnych" musi być w tym kierunku budowany.

 

P.S. Przy okazji sobie wyliczyłem E0 dla mojego domu (nieocieplonego, przełom lat 70 i 80) - wyszło jakieś 170kWh/m2/rok - nie ma tragedii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz gz50 pod dzialka, to sie nie zastanawiaj. Jak masz kominek, to chcac oszczedzic rozpalisz sobie w nim.

Witam!

Dziwię się, że tak łatwo doradza się czym lepiej ogrzewać, nie mając żadnego doświadczenia - w tym wypadku u kolegi z gazem. Mam możliwość porównania, ponieważ posiadam dwa kotły węglowy i gazowy.

Większą część sezonu ogrzewam kotłem węglowym bo tak jest taniej, gazem tylko wtedy gdy są temp. plusowe i tylko dlatego, że ciężko jest zejść z mocą w kotle węglowym. Gdy wyjeżdżam z domu na kilka dni mam ten komfort i grzeję gazem. Poza sezonem zimowym cwu ogrzewam gazem, bo tak jest wygodniej. Nie zrezygnowałbym ani z jednego, ani drugiego kotła, obydwa są potrzebne bo nie wszystko można przeliczyć na pieniądze. Wszystko zależy od preferencji inwestora i trybu życia jaki prowadzi.

Na pewno taniej jest palić węglem i nie sądzę aby było inaczej a jakie są tego mankamenty to każdy wie.

 

Wiedząc to wszystko, każdy dobiera to co mu odpowiada i na co go stać.

 

Hellfire

Mam dom drugie tyle większy jak Ty i sezon zamknie się w kwocie 4000- 4600zł, gdybym palił gazem to wyszłoby 8000zł więc to co zostanie to wolę wydać np. na wakacje.

Jak widać też mam czas na czytanie forum i wiele innych rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie, to za czas jakiś węgiel jeszcze sporo podrożeje. No i tym samym wzrośnie popyt na cudowny gaz. Jeśli ktoś myśl, że ceny gazu nie zareagują, to się mocno zdziwi. Popyt - podaż. Nie zmieni się nam spalanie, rachunki napewno znacznie. Gdybym budował teraz nowy domek, napewno pomyślałbym o miejscu dla kociociołka na paliwa stałe. Myślę, że jeszcze wielu mądrali będzie musiało pobrudzić sobie rączki węglem. Żyjemy przeciez w kraju cudów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam 120m2 -nieocieplony z nowymi oknami. 110 żeberek aluminiowych i dwa grzejniki łazienkowe wszystko połączone miedzią. Kocioł Vitopend 100 z zasobnikiem 120l z pokojowym regulatorem temperatury. Utrzymuje stałą temperaturę 20 stopni w dzień i w nocy. Roczne zużycie ok. 2200m3.

 

 

moim zdaniem to by się zgadzało nieocieplony dom zapotrzebowanie na ciepło wychodzi około 70w/m2

 

policzmy

 

Q=120*70+CWU = 10kW

 

Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło:

Q=10*2000= 20000 kWh

 

Dla gazu o kaloryczności 34MJ/m3 i przy sprawności kotła 100% wychodzi następujące zużycie:

 

Gaz=20000 * (3,6/34)= 2117,647058824m3

 

Obserwuję tą dyskusję od jakiegoś czasu i postanowiłem nie zabierać głosu, gdyż doświadczenie mam w tej dziedzinie nie duże, ale dziś nie wytrzymałem. Zapotrzebowanie domu na ciepło 40W/m2 ? Nie wiem dokąd te wyliczenia doprowadzą bo to już prawie dom pasywny.

 

powyższy przykład pokazuje zapotrzebowanie na ciepło domu nieocieplonego, które oscyluje w granicach 70w/m2. spokojnie przy dobrym ociepleniu można zejść do 50w/m2.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględnianie powierzchni domu w tych wyliczeniach nie potrzebnie wprowadza zamieszanie. Podobnie jak uwzględnianie tak rozległego czasu jak dni, czy miesiące. Zapotrzebowanie na ciepło nie zależy od rodzaju opału, bo dom tak samo stygnie, czy jest ogrzewany gazem, węglem, drewnem, czy chuchaniem. Dla porównania kosztów ogrzewania wystarczy policzyć ile trzeba zużyć danego paliwa, aby uzyskać 1 kJ efektywnej energii cieplnej. Do tego potrzebujemy tylko trzech wartości: (1) ceny paliwa, (2) sprawności urządzenia, w którym jest spalane i (3) wartości opałowej. Reszta to takie nawijanie makaronu na uszy, aby zaciemnić obraz i podrasować wynik.

 

Oczywiście, jeśli inaczej będziemy administrować energią cieplną przy ogrzewaniu gazem, a inaczej przy ogrzewaniu węglem (temperatura wewnątrz domu, okresy komfortu itd), to wszystkie wyliczenia można sobie o tyłek rozbić, nie mówimy wtedy o różnicach w kosztach ze względu na rodzaj paliwa, ale ze względu na sposób ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takich założeń (60%/98%) wciąż 1600 zł na korzyść węgla.

 

 

Nijak nie mogę zrozumieć gdzie w moje obliczenia miałbym włożyć ten koszt gotowania - ja mam podłączony gaz sieciowy - mam kuchenkę gazową - płacę 50 zł na dwa miesiące (rocznie wychodzi jakieś 160m3), ale co to ma do ogrzewania - przykro mi nie umiem wykombinować. Być może nie do końca się rozumiemy :)

 

Pomysł do przemyślenia.

 

Zgadza sie i to jest dobry wynik, doliczysz jescze tone wegla na grzanie cwu latem, doliczysz gotowanie, wieksze zuzycie pradu przy piecu na paliwo stale i ...........wyjdzie ci wlasnie ta roznica ok 1000 rocznie przy nie ocieplonym budynku i wszystko sie zgadza!

 

 

Chodzilo mi o to, iz w wyliczeniu 3250 m3 jest to zuzycie roczne gazu lacznie z kuchenka, a 7 ton wegla to grzanie i woda. A wiec przy zurzyciu wegla nie liczysz kosztow jescze gotowania, a przy gazie liczysz!! Paniatno?:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.