Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Warto Ogrzewać Węglem? A Może Jednak Gazem Gz50?


flatronka

Rekomendowane odpowiedzi

No to policzmy wg powyższych założeń (nie będę o nich dyskutował, tylko czysta matematyka) ale dla ekogroszku EKORET Juliusz Sosnowiec 29MJ/kg, sprawność kotła 86%

 

EKOGROSZEK = 12000 * (3,6 / 29 * 0,86 ) = 1732 kg

850 zł/tona * 1,732 t = 1472 zł

 

1472 zł / 2520 zł = o,59

 

Można też założyć niższą sprawność kotła na eko ale i tak koszt EKO w stosunku do gazu wyniesie 60 - 70%.

 

pozdr

 

Rozbawilo mnie to porownanie, jezeli ktos przyjmuje sprawnosc pieca na paliow stale na poziemie 100% to kompletnie bredzi!!!.

 

Mi to wychodzi tak

Ekogroszek = 12000*(3,6/29*0,60) = 2482

850 zl/tona * 2,482 t= 2109 zl +

 

2109+ prad za lato na podgrzew cwu. licze minimalnie 600 zl

czyli 2109+600

=2709

czyli realnie wychodzi taka roznica przy dobrze ocieplonym domu

 

wegiel = 2709, gaz = 2520

rachunek jest prosty!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie i to jest dobry wynik, doliczysz jescze tone wegla na grzanie cwu latem, doliczysz gotowanie, wieksze zuzycie pradu przy piecu na paliwo stale i ...........wyjdzie ci wlasnie ta roznica ok 1000 rocznie przy nie ocieplonym budynku i wszystko sie zgadza!

 

Chodzilo mi o to, iz w wyliczeniu 3250 m3 jest to zuzycie roczne gazu lacznie z kuchenka, a 7 ton wegla to grzanie i woda. A wiec przy zurzyciu wegla nie liczysz kosztow jescze gotowania, a przy gazie liczysz!! Paniatno?:-)

Nie rozumiemy się. Przeczytaj jeszcze raz moje wyliczenia. Nie opierają się one na żadnych prognozach z gazowni, nie uwzględniają żadnego gotowania na gazie (bo nie muszą) itp... Prąd jak podałem to 20-25 zł miesięcznie różnicy (latem mniej bo pompa cwu nie chodzi a i piec pracuje dużo dłużej w podtrzymaniu).

 

Zimą na grzanie domu i cwu zużywam 7 ton węgla. Uzyskuje z niego określoną ilość ciepła (uwzględniając sprawność kotła). Policzyłem ile muszę zużyć gazu aby uzyskać tą samą ilość ciepła (również uwzględniając sprawność kotła) - wyszło o ile teoretycznie więcej zapłaciłbym za gaz - 2550 zł (możesz od tego odjąć 150 zł na prąd) - zostaje 2400 zł. Do 1000 droga daleka...

 

Dodam jeszcze w temacie prognozy z gazowni (obejmującej gotowanie itp). Niestety 7 ton węgla, które ja zużyłem na samo co i cwu zimą mniej więcej odpowiada 4000m3 gazu - trzeba do tego jeszcze doliczyć ogrzewanie wody latem i właśnie gotowanie (ja zużywam na gotowanie rocznie jakieś 90m3 (poprawka była)) - myślę, że jak nic potrzebowałbym jakieś 4500m3 rocznie.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbawilo mnie to porownanie, jezeli ktos przyjmuje sprawnosc pieca na paliow stale na poziemie 100% to kompletnie bredzi i do tego wartosc opalowa wegla tez przyjmuje sie srednia 26Mj/kg

 

Sorry, ale bredzi Ten Kto nie doczytał z uwagą.

 

Sprawność kotła przyjęta we wzorze to 86%

EKOGROSZEK = 12000 * (3,6 / 29 * 0,86 ) = 1732 kg

 

Natomiast, wartość opałowa 29MJ - to wartość opałowa groszku którym opalam swój dom.

 

To tyle w kwestii wyjaśnień.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy się. Przeczytaj jeszcze raz moje wyliczenia. Nie opierają się one na żadnych prognozach z gazowni, nie uwzględniają żadnego gotowania na gazie (bo nie muszą) itp... Prąd jak podałem to 20-25 zł miesięcznie różnicy (latem mniej bo pompa cwu nie chodzi a i piec pracuje dużo dłużej w podtrzymaniu).

 

Zimą na grzanie domu i cwu zużywam 7 ton węgla. Uzyskuje z niego określoną ilość ciepła (uwzględniając sprawność kotła). Policzyłem ile muszę zużyć gazu aby uzyskać tą samą ilość ciepła (również uwzględniając sprawność kotła) - wyszło o ile teoretycznie więcej zapłaciłbym za gaz - 2550 zł (możesz od tego odjąć 150 zł na prąd) - zostaje 2400 zł. Do 1000 droga daleka...

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Powtarzam ci to ja mantre a ty ciagle swoje, w wyliczeniach gazu wzieles roczne zuzycie gazu dla domu ktore obejmuje co. + cwu + gotowanie. A wy wyliczeniach zuzycia ekogroszku przyjeles sobie tylko pol sezonu czyli tylko zime, Z tad wychodzi ci taka duza roznica. marcin bo juz jasniej nie moge :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę - przeczytaj jeszcze raz mój post z wyliczeniami. Ja nie brałem żadnej prognozy - nie mam żadnej prognozy bo nie chciałem ogrzewać gazem, żadnego gotowania nie uwzględniam bo liczę tylko ilość gazu potrzebnego do ogrzania mojego domu na podstawie ilości spalonego ekogroszku (na podstawie wartości opałowej tych dwóch paliw i sprawności urządzeń wytwarzających z nich ciepło) - tyle, żadnych prognoz tylko obliczenie. Wynika z niego zresztą, że na samo ogrzewanie zimą co i cwu zużyję około 4000 metrów sześciennych. Także jeżeli wciąż upierasz się przy swoim niech tak zostanie - jak widzę raczej się nie dogadamy :)

 

Jeszcze liczbowo powtórzę obliczenia:

 

7 ton węgla po 630 zł tona (czyli 4410 zł) * 25Mj/kg = 175GJ * sprawność kotła węglowego (zaniżam do 70%) = 122,5 GJ (energia służąca do ogrzewania co i cwu w ciągu zimy w moim domu)

 

Aby uzyskać 122,5GJ energii z gazu potrzebuję tego gazu:

 

122,5GJ / 90% (przyjęta sprawność kotła gazowego) = 136GJ (tyle potrzebuję czystej energii z gazu po uwzględnieniu sprawności kotła gazowego) / 34Mj/m3 = 4000m3 gazu * 1,9 zł (cena gazu w moim rejonie) = 7600 zł - koszt prądu nawet 200 zł = 7400 zł

 

Przyjmując sprawność kotła gazowego 100% (kondensat) mam 3600m3 = 6840 zł - prąd = 6600 zł

 

W obu przypadkach różnica wynosi od 2000 do 3000 zł.

 

Oczywiście tutaj piszę o moich warunkach - na pomorzu węgiel jest oczywiście droższy i różnica będzie mniejsza. Przy cenie 800 zł np. ogrzewanie ekogroszkiem kosztowałoby mnie 5600 zł i w takich warunkach gaz może być tylko o 20-30% droższy. U mnie jest to niestety jakieś 50% drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to by się zgadzało nieocieplony dom zapotrzebowanie na ciepło wychodzi około 70w/m2

 

...

 

powyższy przykład pokazuje zapotrzebowanie na ciepło domu nieocieplonego, które oscyluje w granicach 70w/m2. spokojnie przy dobrym ociepleniu można zejść do 50w/m2.

70w/m2 w nieocieplonym domu to sporo za mało. Do mojego 200 metrowego nieocieplonego budynku dobrano (nie uwzględniając cwu) kocioł 25kW (czyli 125W/m2).

 

Tutaj także wartość 70 raczej jest przypisana do nowych, dobrze ocieplonych domów:

http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-...,6375_19166.htm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia Marcina są poprawne.

 

Warto też sobie odpowiedzieć na pytanie, o czym jest ta dyskusja - o kosztach wytwarzania energii, czy o jej zużyciu. Jedno nie ma nic wspólnego z drugim.

 

Mój znajomy na przykład twierdzi, że im więcej zarabia, to tym mniej mu zostaje w kieszeni, bo ma większe wydatki. To ja na to, żeby poprosił pracodawcę o obniżenie pensji, wtedy, zgodnie ze swoją logiką będzie zarabiał więcej.

 

Stosunek kosztów ogrzewania różnymi paliwami wyraża się wzorem:

 

p1 * h2 * e2

--------------

p2 * h1 * e1

 

 

p - cena paliwa

h - wartość opałowa

e - sprawność

 

Jedynie stosunek sprawności e2/e1 podlega jakieś dyskusji, bo reszta jest w miarę ustalona. Nie ma tu miejsca na opowieści o prysznicach i kuchenkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.