Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z obiegiem wody kocioł-bufor


zuh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam podłączone bufory do kotła (kopciucha) na drewno. Problem w tym, że pompa obiegowa najprawdopodobniej nie ma siły ruszyć wody. Jeśli kocioł chodzi na małym obiegu (zawór mieszający zamknięty) to pompka normalnie pracuje i pobiera kilka watów. Jeżeli temperatura wzrośnie i kocioł przechodzi na duży obieg (zawór mieszający otwarty) pobierana moc pompy mocno wzrasta i temperatura na kotle wzrasta, tak jakby nie było obiegu wody, jakby pompa nie miała siły pchać tej wody.

I teraz pytanie. Czy winowajcą jest zawór zwrotny (zamontowany w dobrą stronę) którego pompa nie ma siły otworzyć ponieważ słup wody nad nim plus sprężyna stawia za duży opór?

Czy może powrót musi iść dołem a nie górą?

Pionowego odcinka rury łączącej bufory nie mogę przerobić. Pytanie czy ilość rur pionowych ma znaczenie? czy w oporze liczy się tylko wysokość słupa woda?

schemat ogólny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uklad otwarty i zawory zwrotne na ssaniu pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie trochę głupia sytuacja bo w ogóle nie miało być zaworów zwrotnych ale miałem za krótką rurę, i zamontowałem zawór żeby też przedłużyć rure 🙂

Usunięcie zaworu rozwiąże problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnij sprezynke na poczatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ten zawór jest w ogóle potrzebny? Czy nie lepiej go w ogóle wywalić? Dopytuje bo każde rozkręcenie instalacji w tym punkcie wiąże się ze spuszczaniem całej wody z jednego bufora (ponad 470l ).

Edytowane przez zuh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz w planach dalsze modyfikacje instalacji, z różnych przyczyn oczywistych bądź awaryjnych, to wstaw od razu zawory odcinające przy dole buforów, żeby tej wody nie spuszczać co chwilę. I masz okazję teraz to uczynić wywalając ten zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@600 na żadnym biegu pompki woda nie chciała się ruszać, chociaż na trzecim biegu wydawało się jakby coś tam próbowała ale mizernie.

Dzisiaj zdemontowałem w ogóle zawór zwrotny żeby sprawdzić (teraz bez problemu będę mógł go ponownie zamontować) i jest sporo lepiej. Bufory się ładują ale wolno. Słychać jak pompa pracuje ale tak pulsacyjnie. Wyświetlacz pokazuje jak pobór mocy w watach pulsuje. Słychać jakby  pompa pulsacyjnie mieszała zamiast pompować.

Po częściowym naładowaniu bufora włączyłem pompę na obieg grzejnikowy i jest podobna sytuacja. Pompa miesza wodę zamiast pompować. Ale jak przełączę ręcznie zawór mieszający na obiegu grzejnikowym (zawór z siłownikiem) na skrają pozycje (aby pompa pobierała wodę z powrotu) to pompa normalnie pompuje wodę ale nie pobiera wody z buforów.

Na obiegu grzejnikowym mam pompę z funkcją autoadapt i jak uruchomię tą funkcje to wyświetla się przepływ wody na zmianę 0,1 i 0,0 m3

Wydaje mi się że są za słabe pompy, czy się mylę?

Edytowane przez zuh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zuh napisał(a):

Wydaje mi się że są za słabe pompy, czy się mylę?

Nie sadze aby pompy byly za slabe.

Ten szkic jest taki jak instalacja? Czyli jak kolega odpowietrza te poziome odcinki rur nad buforem zarowno powrot jak zasilanie.

Jakie jest cisnienie w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zuh napisał(a):

ale na powrocie już nie.

To jest problem i bedzie w przyszlosci. Odpowietrznik auto nie moze tam byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PioBin napisał(a):

To jest problem i bedzie w przyszlosci. Odpowietrznik auto nie moze tam byc

Można odpowietrzyć instalacje i zakręcić kapturek odpowietrznika automatycznego albo wstawić po prostu ręczny 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na zasilaniu zamiast automatycznego odpowietrznika dać zwykły, i na powrocie założyć też zwykły odpowietrznik?

Chodzi o to aby zamontować odpowietrzniki na tych górnych poziomych odcinkach rur?

Zawór zamontować na zasilaniu bufora?

Na obiegu kocioł bufor wystarczy jeden zawór aby bufor nie rozładował się grawitacyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mozesz robic takich wygibasow bo pozniej nie ma jak tego odpowietrzyc. Odpowietrzniki wiec obowiazkowo w najwyzszych punktach tych rurek.

Ja wykonalbym calkiem inaczej ta instalacje:

Po pierwsze pompa na zasilanie z kotla (zbiornik wyrownawczy po stronie ssawnej)! Wtedy wszystko inne jest po stronie tlocznej wiec odpowietrzniki automatyczne, zawory zwrotne itp. gdzie nie zalozysz pracuja poprawnie.

Podstawowa zasada instalacja ma pracowac na cisnieniu nie moze byc podcisnieniowa!

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.