Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Grundfos Alpha2 25-60


kufcio

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnei ciekawostką jest, że sterownik w ogóle wyłącza pompę obiegową, tak więc pytanie raczej nie o pompę, a o konfigurację i zasadę działania tego sterownika. Być może jest to jakieś zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła, po zablokowaniu pompy przez sterownik, temperatura na kotle przypadkiem nie rośnie dalej?

Temp na kotle ustawiona na 62* i dochodzi max do 64-65* więc o przegrzaniu nie ma mowy.

Karol, sprawdzę to co zaproponowałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej napewno masz ustawiony cykl pompy jak kociołek pracuje z regulatorem pokojowym,Funkcje można śmiało wyłączyc, ale uważam ze bardzo przydatna funkcja. znajdziesz to w sterowniku tam gdzie włączasz prace z regulatorem pokojowym,

Po wyłączeniu funkcji sterowania pompą przez regulator pokojowy, pompa i tak załącza się cyklicznie.

Teoretycznie sterownik kotła decyduje kiedy podać napięcie do pompy, tylko dlaczego np. pompa od CWU w tym samym czasie się nie włącza? tak samo jest podłączona jak alpha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam troche z innej beczki na początku sezonu zagotował misię piec i wyparowała woda , działało mi około dwa miesiące i pompa zaczyna stawać mam czerwonego grandfosa prawdopodobnie są tam łożyska ceramiczne jeżeli są zatarte można to naprawić lub zregenerować i czy jest to opłacalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdemontuj korpus silnika (cztery śruby ,oczywiście po spuszczeniu wody z instalacji) i oczyść pompę z osadu. To najczęstsza przyczyna zatrzymywania się pompy. w przypadku osadu kamienia należy zanurzyć pompę w jakim środku rozpuszczającym kamień , np. ocet. Pompa powinna dać się obrócić. W tym przypadku proponuje delikatnie wyciągać wirnik z obudowy silnika aby nie uszkodzić osi silnika bo on tez jest wykonany z ceramiki i przy pukaniu (udarze) łatwo pęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po temacie w którym piszesz posiadasz pompę alpha z zaawansowaną elektroniką, która posiada rożne rodzaje nastaw. Jeśli nie to wstaw na jakiś czas jeśli masz możliwość inną pompę. Nawet stare pompy posiadały w swoich uzwojeniach wyłącznik termiczny. Być może że uległ uszkodzeniu i wyłącza pompę już przy niższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Stoję obecnie przed koniecznością wymiany kotła. Zdecydowałem się już na Defro Komfort Eko PZ 30 Kw. Chciałem zapytać czy w przedstawionej niżej sytuacji zasadnym byłoby rozważenie założenie w instalacji pompy Grundfos Alpha 2. Obecnie posiadam pompkę Haim. Dom 260 m2. Ok. 70 m2 jest grzane grzejnikami panelowymi na pexach, natomiast reszta to grzejniki żeliwne z rurami stalowymi. Czytam, że napewno w/w pompa sprawdza się w przypadku gdy w instalacji są zawory termostatyczne. U mnie takowych brak. Może mi ktoś podpowie czy warto inwestować jednak duże pieniądze w Alphe2 czy może szukać czegoś standardowego tańszego. Jak Alpha sprawuje się na takich instalacjach? Z góry dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeździć Mercedesem, można Syrenką - pompa adaptacyjna jest na pewno oszczędniejsza w eksploatacji, choć droższa w zakupie.

Instalację bez zaworów termostatycznych to można bez problemu na zwykłej pompie puszczać, elektroniczna ma dużo zalet w twojej instalacji raczej nie wykorzystanych i jest tańsza w eksploatacji

U ciebie powinna wystarczyć pompa 25/40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam kolegów. Kupiłem dwa dni temu pompke Grundfos Alpha 2 i mam do użytkowników kilka pytań. mianowicie. Wyczytałem że trzeba dać jej trochę czasu na dopasowanie. U mnie pompa włączona na Auto Adapt i pokazuje 33/34 W. Myślałem że będzie trochę mniej :( ale i tak jest dobrze :) poprzednia chodziła na 86W i czasem na 110W jakaś marketówka. Jednak po przełączeniu pompy na tradycyjne 3 biegi pokazuje na 1-szym  5-6W na 2-gim 26W a na 3-cim 33W. Czy nie powinna na 3-cim biegu pokazywać 45W? No i mam wrażenie że troszkę zbyt głośno chodzi. Co o tym myślicie. Dodam że układ otwarty. Kociol Ogniwo s6wc 20 kW. 14 gryejnikow bojler 140l i ok 12mkw podlogowki. Gryejniki y glowicami termo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz że głośno chodzi... może jest powietrze w układzie bo np. u mnie tak było po zamontowaniu że długo szumiała i wtedy brała więcej prądu, jak się wszystko ładnie odpowietrzyło to teraz pracuje na 7W do 9W i jej w ogóle nie słychać. Tak samo było z Wilo też jak było powietrze to głośniej chodziła i pokazywała więcej wat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem że trzeba dać jej trochę czasu na dopasowanie.

 

Dopasowanie w AutoAdapt następuje w czasie poniżej 5 sekund.

 

Możesz to sprawdzić w następujący sposób: Jak na ssaniu pompy lub tłoczeniu pompy masz zawory to  zamknij jeden z nich i zobacz jak szybko spadnie pobór mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wszystko z pompą jest ok :) Mam do CO podłączony bojler CWU i robił mi się krótki obieg bez oporów i pompa chodziła dużą mocą jak przykręciłem zawory od cwu to pompy nie słychać i chodzi w przedziale 13-22W. I jestem zadowolony. Tylko jeszcze jedno pytanko do was jaką ta pompa ma moc na 3 biegu bo jak ją włącze na 3 bieg to pokazuje 33-34W? Czy tak ma być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do CO podłączony bojler CWU i robił mi się krótki obieg bez oporów ... przykręciłem zawory od cwu

 

Ubocznym efektem Twojego sukcesu może być to, że teraz instalacja CO powinna lepiej grzać.

 

Ja mam pompę Alpha2 o wielkości 25-40 i na III biegu pokazuje 22W czyli tyle ile podaje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

 

Zamierzam nabyc pompe do nowej instalacji. Do ogrzania jest jakies 150m2, od pieca do rozdzielaczy cu28, od rozdzielaczy do grzejnikow pex16. Grzejnikow w instalacji jest 11 (na 7 grzejnikach sa zawory termostatyczne, do pozostaly chyba dokupie zawory i glowice). Zastanawiam sie nad Grundfosem Alpha2 L 25-60 lub Alpha 2 AUTOADAPT 25-60. Jest sens doplacania ~170pln za funkcje autoadapt? Bo z tego co widze to chyba tylko tym sie oba modele roznia.

Prosze o porade :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zawory termostatyczne na grzejnikach to warto doplacic za Autoadapt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja kupiłem Grundfos Alpha 2 Autoadapt 25-60 na ogrzewane 180mkw i jest za duża. Spokojnie moim zdaniem pociągnie 25-40. Moja przy ustawionych głowicach przy grzejnikach oraz podłogówce i podłączonym bojlerze na funkcji Autoadapt hula na maksymalnie 10w. Dodam że moja instalacja liczy 14 grzejników 12mkw podłogówki oraz bojler 140l i pompa tłoczy wodę na pierwsze piętro z piwnicy około 5-6metrów. Pozdrawiam i polecam pompę z funkcją Autoadapt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dokladniej opisze jak to u mnie wyglada.

Mam zawieszone 6 grzejnikow Armatura G500F/D z dolnym podlaczeniem (cos takiego http://www.ceneo.pl/28211628), 3 z bocznym i 1 jeden lazienkowy.

Do tych z podlaczeniem dolnym sa dolaczone fabrycznie zawory termostatyczne, dobrze to rozumiem? Czy trzeba do nich kupic caly komplet? Czy tylko same glowice np. Herz'a za 30 pare pln.

Najwieksza odleglosc od rozdzielacza do grzejnika to 12,5m. Srednio ~8m.

 

Co do ceny obydwu pomp z autoadapt, miedzy 25/40 a 25/60 jest minimalna roznica w cenie wiec bralbym juz ta druga.

Wszystko rozbija sie o te zawory termostatyczne, i prosilbym odpowiedz jak to z nimi jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grzejnikach z podłączeniem dolnym masz już wkładki termostatyczne. Wystarczy jak kupisz same głowice -takie które pasują do danej wkladki a to podaje producent grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie chce zakładać osobnego tematu.

 

Czy ktoś mógłby potwierdzić lub sprawdzić (porównać z przepływomierzem / wodomierzem / ciepłomierzem) poprawność wskazania przepływu w pompach Alpha2. Czy jak pompa pokazuje np. 1,1 m3/h to faktycznie tyle jest? Jaki może być bład wskazania tego pomiaru?

 

Z góry dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Posiadam dwie pompy firmy Grundfos ALPHA 1. Jedna padła po roku druga po 1,5 roku. W żadnej nie uznali gwarancji. Stwierdzili że pompy pracowały na sucho. To jest nie możliwe pompy były zamontowane na powrocie w domu dwu piętrowym, a piec to Defro na pellet z palnikiem. Pompy zawsze miały wodę. Więc serdecznie odradzam wszystkim zakup tego badziewia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.