Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Chłodzenie domu chłodem z bufora lub grzejników z piwnicy


Rekomendowane odpowiedzi

Słuchaj, ja Ci wystawiam przysłowiową kawę na ławę, bez owijania w bawełnę. Twoje pomysły to ślepy zaułek który tylko uszczupli twój skromny budżet. Im szybciej to zrozumiesz, tym mniej będzie Cię to kosztowało 👍

 

Możesz sie obrażać, ale nic z twoich pomysłów nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.8a0e0741267fac8ed0e9005400b54c81.png

 

 

 

Skup się i odpowiedź mi na pytanie co zrobi 160l wody w domu o metrażu powiedzmy 100m2?

 

Nie bądź naiwny!

 

Jeszcze raz ciepło właściwe wody, zobacz ile energii dostarczasz!!!

Zacznij samodzielnie myśleć i liczyć!

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matejko1 ja latem mam zalaczone ogrzewanie podlogowe (w 3 lazienkach na parterze na gruncie). Ani mysle chlodzic podlogi dla mojego konfortu.

Nawet gdyby udalo sie efektywnie schlodzic podlogowke/kaloryfery do np. 12-14C to masz murowana kondensacje! Doslownie kaluze wody wszedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Ja nie czynię uwag typu double facepalm, o naiwności, samodzielnym myśleniu i proszę sobie takie wywody darować.

Dla jednych chłodzenie podłogówką to jest komfort dla innych nie jest to komfort.

Jedni chcą latem grzać łazienkę podłogówką inni nie chcą.

Jedni chcą mieć podłogówki a inni nie chcą mieć podłogówek. Ja np. wolałbym w ogóle nie mieć podłogówki nawet do grzania ale to kwestia na inną dyskusję.

Co do kondensacji to trzeba tak ustawić aby się nie kondensowało. @wacio1967 nic nie mówi aby mu się kondensowało, podobnie ten Pan z Youtuba.

Edytowane przez Matejko1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no wymiękam! 

 

Mistrzu teorii, do dzieła! 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

.....

Co do kondensacji to trzeba tak ustawić aby się nie kondensowało. @wacio1967 nic nie mówi aby mu się kondensowało, podobnie ten Pan z Youtuba.

Ty tak na poważnie myślisz, czy się z nas nabijasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Matejko1 skoro tak poważnie podchodzisz do tematu, to ułatwię Ci nieco dyskusje z kolegami a w szczególności z tym bezustannie uporczywym @o6483256.

Policzyłem na podstawie danych, które podał autor z YouTube.

- zbiornik buforowy 1600 l (2*800 l), nie uwzględniłem pojemności wodnej instalacji grzewczej 
- temperatura początkowa w buforze 18*C
- temperatura końcowa w buforze 23*C
- ilość dodatkowej energii cieplnej zgromadzonej w buforze 9.31 kWh (nie wiadomo jaki jest czas pracy układu, możemy przyjąć 24h)


 By obniżyć temperaturę w buforze powtórnie do 18*C, musimy dostarczyć 9.31 kWh chłodu 

- temperatura początkowa w buforze 23*C
- temperatura końcowa w buforze 18*C
- temperatura wody w studni 10*C (taką temperaturę ja przyjąłem do obliczeń) 
- ilość wody potrzebna do wystudzenia bufora o pojemności 1600 l wynosi 1000 l

Energię chłodu o wartości 9.31 kWh możemy uzyskać za pomocą klimatyzatora zużywając około 3 kWh energii elektrycznej, której koszt wyniesie około 3,6 zł.


ps.
Autor z YouTube zużywa w ciągu 24h niecałą 1kWh energii elektrycznej o obsługę pompy obiegowej CO. 

Edytowane przez Andrzej_M_
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2024 o 07:13, Kordjano napisał(a):

Mam studnie w której jest woda o temperaturze o temperaturze poniżej dziesięciu stopni , wsadził bym do niej wężownice ,pompkę obiegową i na ścianie powiesił chłodnicę samochodową z wentylatorkiem , bufor też mam ,mógł bym go schłodzić pompą ciepła bo posiadam

I tak jak pisałem wcześniej, z niektórych głupich pomysłów może wyjść coś całkiem sensownego.

Z wężownicą, to idealne rozwiązanie. Wężownica do studni, połączona z wężownicą w buforze. Bufor schładzany na bieżąco przez studnię, a dom przez bufor. Jedyny koszt eksploatacyjny to dwie pompy obiegowe pracujące non stop.

W pewnym momencie woda w studni byłaby cieplejsza, ale takie upały nie są cały czas. Może się wychłodzi.

Dla zainteresowanych. Mój bufor dalej ma temperaturę 24,6. A więc od soboty temperatura sama od siebie podskoczyła o 0,1 stopnia. Nie chce dziad się wychłodzić. 🙂 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 24,6, a w domu 25,6 😄

 

Zrobiłeś nadzieję jednemu nie podając żadnych konkretnych danych i teraz się mu wydaje, że cuda zdziała! Z fizyką jest na bakier to nadzieja jeszcze większa.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tematu chlodzenia czy mamy tutaj uzytkownikow GWC

PS. Ja moge ze swojej strony potwierdzic „skutecznosc” rolet zewnetrznych w opoznieniu czy tez zmniejszeniu poziomu nagrzewania pomieszczen. Rolety zasloniete w 3/4, okna zamkniete w dzien i otwierane w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kiedyś robić, ale nie zrobiłem, a teraz nie będę rozkopywał ogrodu.  Roletami steruję z domoticza (wschód- zachód), jak słońce się przesuwa, rolety się przymykają lub otwierają.

Faktycznie mocno ograniczają nagrzewanie. W nocy czasami otwieram okno. Od ok 8.00 do 19 chodzi 4kW klima i utrzymuje (w największe upały) lub schładza dom. Na plus samej klimy jest jej duża skuteczność jeżeli chodzi o osuszanie, niższa wilgotność, większe odczucie chłodu.

Zużycie prądu na klimę wygląda tak:

image.png.8cc8a9b7f415198fa298b0bff2e8685e.png

Wszystko z nadwyżki PV, więc koszt 0zł.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, o6483256 napisał(a):

Na plus samej klimy jest jej duża skuteczność jeżeli chodzi o osuszanie, niższa wilgotność, większe odczucie chłodu.

Dokladnie tez mnie sie to podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Z wężownicą, to idealne rozwiązanie. Wężownica do studni, połączona z wężownicą w buforze. Bufor schładzany na bieżąco przez studnię, a dom przez bufor. Jedyny koszt eksploatacyjny to dwie pompy obiegowe pracujące non stop.

W pewnym momencie woda w studni byłaby cieplejsza, ale takie upały nie są cały czas. Może się wychłodzi.

Nie wychłodzi się. Robiłem takie próby dawno temu. Woda ze studni (ok. 4m sześc.) połączona z kilkoma chłodnicami w obiegu zamkniętym. Różnica temperatur w układzie studnia/chłodnica ok 30 stopni. Woda użytkowa w budynku z tej samej studni. Przy 16 godzinach pracy po trzech dniach można było wziąć prysznic bez odkręcania cwu. Jedynym ratunkiem była wymiana wody w studni (np. podlewanie ogródka).

"Natury się nie da oszukać"

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to, przecież sie da, bo "ktoś" napisał 🤣

 

Ludzie chcą być oszukiwani, wtedy czują się lepiej. Nie chcą słuchać głosu rozsądku, bo to zazwyczaj boli!
 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 Może nie tyle chcą być oszukiwani, a bardziej mają nadzieję, że coś niemożliwego stanie się cudem i wypali. Takie myślenie mają niestety ludzie niedoświadczeni, albo niedouczeni. Oglądając materiały wątpliwej treści, można naprawdę mieć spore oczekiwania, jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy w temacie.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carinus napisał(a):

,,,, Oglądając materiały wątpliwej treści, można naprawdę mieć spore oczekiwania, jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy w temacie.


Dodam od siebie, że możemy zapoznawać się z różnymi wartościowymi treściami technicznymi, ale niekoniecznie spowoduje to wyciągnięcie przez nas prawidłowych wniosków.

By nie przynudzać zaproponuje dziś wszystkim koleżanką i kolegą, coś z mego archiwum internetowego. Żyć wiecznie nie będę, a to może się komuś przydać. 

Jest w globalnej wiosce internetowej sporo tego typu kalkulatorów, ale ten jest moim zdaniem wyjątkowy.
Darmowy, WIELKI, z potrzebnymi i niepotrzebnymi kalkulatorami. Tworzony przez światową internetową społeczność.

źródło:
https://www.omnicalculator.com/


Możemy zapoznać się z zagadnieniami podgrzewania wody.
https://www.omnicalculator.com/pl/fizyka/kalkulator-podgrzewania-wody

Możemy także obliczyć na postawie wilgotności względnej, punk rosy.
https://www.omnicalculator.com/pl/fizyka/wilgotnosc-wzgledna



ps.
Dziś natomiast odkryłem także polski ślad na tym portalu (na pewno nie jedyny).

Pani Ania posiada stopień doktora matematyki uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Aktywny badacz w dziedzinie informacji kwantowej i wykładowca z ponad 8-letnim doświadczeniem w nauczaniu.

Nauczy nas jak prawidłowo ulepić BAŁWANA.
https://www.omnicalculator.com/other/snowman 


 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.