Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przydomowe wiatraki 2024


Rekomendowane odpowiedzi

Zgłębialiście już temat? Na razie nie ma za bardzo co zgłębiać, dopóki nie opublikują warunków.

Ja tylko nie rozumiem jednej rzeczy, czy to jest tylko na off-grid?

Jak mam fotowoltaikę w net-meteringu i dodaje wiatrak to mogę to dołożyć do ON-Grid i zwiększyć moc elektrowni cały czas mając net-metering? ZE nie będzie miał z tym problemu?

https://muratordom.pl/aktualnosci/przydomowe-elektrownie-wiatrowe-z-dofinansowaniem-w-2024-jakie-warunki-doplat-do-mikroelektrowni-wiatrowej-aa-L1Rx-NPav-8Uwv.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że kupisz taką elektrownię o mocy realnej 4kW, jak myślisz jaką moc wygeneruje przy wietrze 4m/s?

 

Jak sprawdzisz, to zdasz sobie sprawę, że są to wyrzucone pieniądze nawet z tą dotacją. Jakiś lobbysta nakręcił rząd na dofinasowanie tego g... i teraz część ludzi się na to nabierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@esselite Znajdź w necie mapę instytutu meteo z naniesionymi wartościami średniej rocznej wietrzności. Jak robią analizy rejonu przed montażem wiatraków, to średnio przez dwa lata jest sprawdzana taka lokalizacja. Niech Cię nie zmyli widok obracających sie łopat wiatraczków w różnych miejscach. Sterownik musi pozwolić się rozbujać turbinie, niekoniecznie obciążając ją produkcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, esselite napisał(a):

Jak mam fotowoltaikę w net-meteringu i dodaje wiatrak to mogę to dołożyć do ON-Grid i zwiększyć moc elektrowni cały czas mając net-metering? ZE nie będzie miał z tym problemu?

Nie będzie żadnego problemu. Trzeba tylko uważać na dotację. Może być zapis, że przy dotacji przechodzisz na net-biling. Bez dotacji możesz dokładać.

23 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Załóżmy, że kupisz taką elektrownię o mocy realnej 4kW, jak myślisz jaką moc wygeneruje przy wietrze 4m/s?

Wszystko zależy od indywidualnych warunków. Są miejsca, gdzie non-stop wieje, a 10 metrów dalej jest cisza i spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na Pomorzu, tutaj są jedne z najlepszych warunków wiatrowych w PL, nie zdecydowałbym się na montaż przydomowego wiatraka, bo to nie ma sensu!

 

Średnioroczna prędkość wiatru wynosi u nas ok 3,4m/s. Przelicz to na 365dni i wyjdzie Ci ile wyprodukuje takie małe g... 👍😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z relacji osób mających takie małe g... to produkcja jest też gówienkowata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile ten nasz kolega może rozstawić panele PV w dowolnej lokalizacji i będzie uzysk, o tyle jego wiatrak niekoniecznie będzie równie dobrze pracować w naszych lokalizacjach. To już jest potężna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jego wiatrak ma moc w granicach max 5kW, to nigdzie nie będzie pracował dobrze. To się nie bilansuje.  

Krzywej pracy, nie przeskoczy, a wygląda w większości przypadków tak:

image.png.ed6d6818c5dd03b125982b30f76f020e.png

Patrzymy na zakres między 3, a 5m/s

To jest niby elektrownia o mocy max 2kW

 

Ktoś napisze, no dobra, ale taka 10kW to już ma sens! Może i powoli zaczyna mieć gdyby nie cena i wielkość.

 

Wszystkim napalonym polecam kupić na początek anemometr za 50zł 👍 omama się zwinął, bo to był ekspert w tej dziedzinie, u niego zawsze wiało!  Tylko nigdy nie wiedział ile, bo nie miał anemometru.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przed jakąkolwiek inwestycją wolałbym to zbadać dokładniej dla warunków panujących u mnie , więc długo odkładany zakup stacji pogodowej ma teraz uzasadnienie, bo ona ma ten wiatraczek co popierdziela i mierzy prędkość wiatru. Zepnę to z Home Assistant i wyprodukuje swoje lokalne statystyki, bo takie ogólne dla regionu to nie koniecznie maja odzwierciedlenie na moim dachu.

Ja się nie spodziewam jakichś rewelacji, bo sprawność jest, jaka jest, ale bardziej mi by zależało na produkcji poza okresem kiedy PV działa, żeby to konsumować na bieżąco, choćby i 300W. 250W dom zużywa w IDLE, to by sobie ciągnął z tego wiatraka, zamiast zużywać z magazynu +20%.

Z dotacja może jeszcze ma to jakiś sens, bo bez dotacji, to tylko koszt, który nie będzie miał zwrotu. Policzymy, zobaczymy.

 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbuduj lepiej PV. Na starych zasadach, będzie to bardziej opłacalne niż ta śmieszna elektrownia wiatrowa!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma PV na starych zasadach, to szkoda pieniędzy na magazyn! 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że mogą się zmienić, ale dopóki są jakie są, to nie ma sensu panikować na zapas. Magazyny tanieją z roku na rok i teraz naprawdę nie ma najmniejszego sensu roztrząsać tego problemu. Im później to nastąp, tym lepiej dla nas.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sambor napisał(a):

Stare zasady mogą się w każdej chwili zmienić.

Takie życie.

W każdej chwili to można życie stracić, więc nie dorabiaj ideologii do głupiego postu. Póki co stare zasady funkcjonują i nie zanosi sie na ich nagłą zmianę!

14 godzin temu, kult5 napisał(a):

Nie ma sensu iść na siłę w baterie przy starych umowach.

Ale np jak padnie falownik a trzeba liczyć że pochodzi 7-10 lat to wtedy jest dobry moment na takie rzeczy.

Falownik można zmienić, bez zmiany zasady rozliczenia, ale faktycznie można już wtedy kupić hybrydowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym stawiał na magazyn energii, który nie potrzebuje żadnego falownika. Wtedy masz ten luksus, że jak padnie falownik, to kupujesz taki jaki wymyślisz. Ja w tej chwili mam falownik hybrydowy. I co z tego, jak współpracuje tylko z magazynem huawei. A te magazyny akurat są w kosmicznych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci magazyn bez falownika (który musi mieć wbudowany w sobie falownik), skoro można mieć dwie rzeczy oddzielnie i to taniej. Jak masz Huaweia, to masz problem. Trzeba kupować bardziej przyjazne "chińczyki" 👍😉

 

Sofar, czy Deye "łyka" praktycznie każdy magazyn. Byle napięcie mu pasowało.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście fajnie mieć coś uniwersalnego, co załatwia nam całość obsługi paneli i magazynu. Problem zaczyna się z chwilą modernizacji naszej sieci zasilania domu lub co najgorsze awarii takiego ,,klocka". Wtedy jesteśmy w czarnej d... Dynamika zmian systemów i kompatybilności elementów na tę chwilę jest trudna do ogarnięcia i decyzja w którą stronę pójść to raczej loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.