Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Godzinę temu, MORIA napisał(a):

kiepskie mieszanie gazów  część powietrza przeleci obok płomienia bez udziału w spalaniu i sens montażu tak drogiego urządzenia w małym kotle staje się jeszcze mniejszy

Po to lambda w kotlu jest i to jest cel jej užycia i jej robota na osczednosciach.Poki kociol dziurawy,nie ma co byc jescze w kotlowni z lambda,czy bez.

Opublikowano

Moim zdaniem przy dobrze wykonanym kotle i jednolitym paliwie sonda jest jak kwiatek przy kożuchu.

Ale jak zmieniamy paliwo np różne rodzaje drewna, różne wilgotności , to sonda może pomóc, ale wg mnie nie aż tak jakbyśmy się spodziewali np jak nawkładasz do kotła syfu , to nawet i 10 sond nie pomoże.

W kotle DS lub HG podstawą jest paliwo, a reszta to max 10% jakości spalania.

Ponadto kwestia ceny np Wolf z lambdą to ok 3000€ więcej w stosunku do modelu bez sondy. 

  • Zgadzam się 2
Opublikowano (edytowane)

A nie będę zakładał nowego wątku tylko "przykleje" się z pytaniem do tego)Czy jest jakaś przewaga laddomatu nad rozwiązaniem pompa+zawór stalotemperaturowy?Niby zawartość laddomatu ta sama no ale...Pytam bo mam "luzaka" pompę Grundfos i dokupilbym tylko zawór VTC

Edytowane przez Uzytkownik2
Opublikowano
56 minut temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Czy jest jakaś przewaga laddomatu nad rozwiązaniem pompa+zawór stalotemperaturowy?

Nie znam laddomatu, nie widze tez sensu jego stosowania gdzie wszytsko mozna zrobic na zewnetrznych (osobnych) urzadzeniach.

Opublikowano

Laddomat ma wkładki temperaturowe od 63 do 83(ja bym szedł we wkładkę 78 i wyżej przy drewnie). A zawory ATV najwięcej 60-65?? Wg mnie laddomat lepszy bo mam ATV 60 i beznadziejnie chodzi musiałem kombinować na załączeniu pompy od 80 stopni na piecu histereza na 3. Wg mnie laddomat mniej dolewa zimnej wody szczególnie na początku jak dół bufora jest zimny u mnie 30 stopni. 

Przykładowo na piecu 80 stopni włącza się pompa piec- bufor i dolewania i podwieszana jest woda o temperaturze 60 stopni przy laddomacie było by to 78 (temperatura zależna od wymiennych wkładek )

Chyba żeby zrobić zawór + siłownik i ustawić dowolną temperature tylko nie wiem czy tak można.  W instrukcji miałem zawór ATV a z czasem widzę że laddomat by się lepiej sprawdził 

Opublikowano

Lepsze są VTC  prod ESBE z zakresem do 70C.

Dawno, dawno temu robiło się bez tych wynalazków , z resztą niedostępnych na rynku - wystarczył trójnik i zaw regulacyjny np grzybkowy, ustawienie proporcji przepływu + punkt załączania pompy na powrocie były wystarczające dla poprawnej pracy kotła.

Opublikowano

Laddomat jest zložony z zaworu atv i pompki.Poki chcesz za ten zestaw zaplacic 2x wiecej,to kupuj laddomat.

Opublikowano (edytowane)
W dniu 30.03.2024 o 19:21, bercus napisał(a):

Laddomat jest zložony z zaworu atv i pompki.Poki chcesz za ten zestaw zaplacic 2x wiecej,to kupuj laddomat.

Poki nie chce)Przymierzam się do Blaza który jest wyposażony w tzw termostat(patent Bleza)który ma za zadanie ochronę kotła przed korozją niskotemperaturowa.Widzialem na YT filmiki w których instalatorzy wyrzucali ów termostat i w zamian montowali zawór temperaturowy.Ciekawe na ile ten termostat jest skutecznym rozwiązaniem,jakoś słabo to widzę.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

Tak.Blaze wlasnie atv ma instalowane rowno w kotlu.

Opublikowano (edytowane)
W dniu 31.03.2024 o 08:23, bercus napisał(a):

Tak.Blaze wlasnie atv ma instalowane rowno w kotlu.

To nie jest ATV tylko termostat ktory "próbuje" pełnić jego rolę 

O jakiej wartości temperatury polecacie Panowie wkładkę zaworu VTC do kotła zgazowujacego drewno?

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

Atv jest tež termostatom.

Opublikowano

@maracz – nie mam laboratorium diagnostycznego ani fabryki kotłów.

 

A czy Ty w swoim kotle wyliczyłeś o ile poprawia sprawność zastosowanie sterownia sondą lambda na Twoim MPM-ie w porównaniu z sytuacją gdybyś wyłączył sterowanie sondą lambda w Twoim MPM-ie (a resztę przeróbek pozostawił bez zmian)?

Opublikowano
14 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

zastosowanie sterowania sondą Lambda podnosi sprawność spalania opału jedynie rzędu od 1 % do 1.6%

Uzupelnij informacje wyzej  dla jakiej wartosci  poczatkowej byl ten pomiar.

Bo jesli kociol mial 95% i podniesli do 96,6% to bardzo dobry wynik!

Opublikowano

i teraz dalej nie wiem. Czy dopłacać do sondy Lambda i brać piec w sumie 2 razy droższy? Opału nie kupuję, bo mam swój las, więc jak spalę troszkę więcej to trudno, myślę że i tak mniej niż teraz w kopciuchu. bardziej ze względu na czystość spalania i mniej sadzy w kominie. Może kwestia jednorodnego palenia. Mam w sumie każdy rodzaj drzewa - gałęziówka, sosna, olcha, jesion, dąb. Do rozpalania gałęziówka z rębaka. Jeśli każdy wsad będzie podobny to i ustawienia nie będą się za bardzo różniły. 

Opublikowano

Z sondą jakieś oszczędności będą, nie podejmę się zgadywania ile to będzie procent. Pewne jest natomiast, że spalisz drewno bardzo czysto. Gdybym musiał dać za kocioł wyposażony w sondę np 10 tys więcej, to poważnie bym się zastaniwił nad takim wyborem.

Opublikowano

No właśnie tutaj mam dylemat. Stoję pomiędzy Stalmarkiem 37kW a tym Heiztechnik. między nimi był jeszcze Attack SLX.

Przysługuje mi dofinansowanie z czystego powietrza, także po części by się koszty rozłożyły i zwróciły, ale to nadal kilka tysięcy, które można przeznaczyć na remont kotłowni lub wkład kominowy... 

Opublikowano
18 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

Może się to komuś przyda – znalazłem informacje dotyczące jednego kotła na drewno, iż zastosowanie sterowania sondą Lambda podnosi sprawność spalania opału jedynie rzędu od 1 % do 1.6% - link: https://kotly.com/pl/blog/jakie-sa-najlepsze-kotly-na-drewno-w-roku-2023-n25

Dla efektywności związanej z wartością opałową paliwa. A jak to wygląda dla efektywności sezonowej?

  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

@mankog 

    Przy Twoim domu taka sonda w najlepszym wypadku zaoszczędzi Ci 1 "metr" drewna na sezon. Tyle samo zaoszczędzisz częstszym czyszczeniem wymiennika... Za różnicę w cenie możesz na poddasze wrzucić  metr wełny a to da Ci z 4 metry drewna albo i więcej na sezon. Lepiej skup się na wyborze kotła, który ma najlepsze opinie użytkowników a nie taki bajer jak sonda. W dodatku jak czegoś nie ma to się nie zepsuje....

  Ale odnoszę wrażenie, że po prostu się napaliłeś na to ustrojstwo i oczekujesz, że utwierdzimy Cię w tej decyzji. Dla mnie rozum podpowiada tak jak Ci napisałem ale rób tak jak chcesz, czasami sam robię rzeczy niekoniecznie rozsądne...

Edytowane przez MORIA
Opublikowano

może się nie napaliłem, ale szukam "najlepszego" dla mnie. Wszystkie mają swoje wady i zalet. jeśli warto dołożyć to coś wymyślę, ale jeśli wsadzę tyle kasy a różnica "tylko" w spalaniu - ilości i czystości to nie będzie sensu.

Opublikowano

 Maracz ma sondę i myślę, że potwierdzi moją opinię. Żeby sonda w kotle coś dala, to najpierw sam kocioł musi być perfekcyjnie zaprojektowany i przetestowany. Wtedy zamontowanie w nim sondy ( mam na myśli całego systemu) może jeszcze coś więcej z niego wycisnąć. Ale jeżeli kocioł jest tylko taki sobie i ktoś jako chwyt marketingowy wciska do niego taki kosztowny dodatek, to efekt może być żaden. Certyfikaty są tyle warte, co papier na którym je wydrukowano. Już więcej opinie użytkowników ale tych świadomych, bo większość niestety nie ma bladego pojęcia co i do czego...  

Opublikowano (edytowane)

Poki masz swojego lasu,to bierz kotla z odpowiedna komore,moc,latwa obsluge,wyposažony wyciagom i bardzo dopracowanym sterownikom,by nie komplikowales žycie szukaniem dalszych sterownikow,možliwoscia spalania grubszego drewna i gotowe.Cena rynkowa opalu cie nie dotyka,to niby 10% osczednosci nie gra role.

Edytowane przez bercus
Opublikowano

i właśnie takiego szukam. 10% oszczędności jest na drugim miejscu. Potrzebuję łatwość obsługi, bo czasami żona lub mama będą w nim paliły. Duży bufor bo mam miejsce to i duży wsad żeby zagrzać te 2 tys litrów nie więcej niż 2 wsadami. przy rozpalaniu o 16 drugi wsad około 22 i powinno wystarczyć.

Dopłaciłbym do czegoś co faktycznie może być tego warte. ale nie dopłacę 20tys żeby kupić Blaze, bo myślę że on już jest trochę lepszy.

Opublikowano

Już o tym pisałem, ale powtórzę jeszcze raz : przy sondzie lambda potrzeba dobrej jakości drewna, które musi być suche.

Nic tak nie psuje pracy sondy jak smoła czy wilgotne spaliny.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.