Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo Classic DS vs Ogniwo BIO


wojtas85

Rekomendowane odpowiedzi

@Piecuch19 Nie jesteśmy tą samą osobą. Nie wiem, czemu miałyby służyć takie zabawy na forum o ogrzewaniu. A co do inteligencji... Cóż, jak Pan uważa. Ja nie interesuję się kotłami na codzień, nie umiem nawet za bardzo się  poruszać po forum... trochę wyrozumiałości. Szkoda, że odnióśł Pan takie wrażenie, bo jest Pan pomocny i się Panu chciało odpisywać, przynajmniej tak było do niedawna. A  jakie jest Pana zdanie o tekla classico. W moim przypadku chodziłoby o 14 kw, a narzekają na mały wsad nawet przy 18 kw. Czy dom z tektury? 40cm zwykłej cegły wypalanej chałupniczo z gliny, marna izolacja podłogi, strop bez izolacji

Edytowane przez thingawit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thingawit jak Cię uraziłem to przepraszam. Na forum nie pan-ujemy.

Dla mnie nie trzymało się kupy to że na 100m2 mieszkania? - moc 11,6 kW przy 0' i 23 kW przy -20' to zdecydowanie za duża moc kotła ( podaj link z czego to wynika? - będzie łatwiej).

Kocioł pelletowy nie potrzebuje bufora.

Nie znam też tak dokładnej aplikacji która podawała by moc "ileś tam po przecinku" więc wydawało mi się to mało realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Kocioł pelletowy nie potrzebuje bufora.

Ty juz sfiksowales na punkcie pelletu i bufora? Przecież On nic nie pisze o pellecie i buforach.

Doradz mu kociol zasypowy przy 0C - 12kW mocy, jak bedzie przechodzil obok to zawsze dozuci lopate wegla i tak przetrwa zime bo jak sam wybierze to przy minus 10 bedzie zebami szczekal.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Ogniwo Bio to kocioł pelletowy. W temacie Ogniwo clasic vs Ogniwo Bio. 

12 kW na 100m2 to za duży na dorzucanie. Jak poda link do cieplowlasciwe to będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Kocioł Ogniwo Bio to kocioł pelletowy

Tak da sie tam nasypac peletu tylko po co?

https://www.fuego.pl/ogniwo-bio-25-kw.html

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się podać link. To będzie ogniwo bio bez podajnika... z możliwością jego dokupienia osobno. Tak naprawdę mało prawdopodobne abym kiedyś palił pelletem, ale skoro już ma taką opcję to nie szkodzi:) Bufor będzie. Może taki dziwny wynik, bo mieszkam w górach

https://cieplo.app/wynik/29fv6

Edytowane przez thingawit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przyjmiemy ze wynik jest prawdziwy to ja bym wybral kociol podajnikowy 20kW na ekogroszek.

Bufora nie trzeba. Palic tez sie powinno OK. Sredniej dobowej -20C byc nie powinno.

Paliwo jest ciut drozsze niz do zasypowego ale a niebo wygodniejsza obsluga. Jesli zasypowy to 25kW i tak jak wyzej bufor(y).

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@thingawit a jakie miałeś dotychczas zużycie sezonowe opału? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin tak by było najlepiej, bo można użytkować na różnym zakresie mocy. Ale będę brał na czyste powietrze ( węglowych nie dofinansowują) drzewa też trochę jest, tylko iglastego. 

@Piecuch19 Nigdy nie zawracałem sobie głowy takimi wyliczeniami:) Ten kopciuch co mam teraz ma podobno 2 kw, tak mówił ślusarz. Ale przez większość sezonu trzeba było kisić opał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie wie ile spala sezonowo. Przy tej ilosci tez bym nie liczyl…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tuptus napisał(a):

Ile kilowatów?

Zjadłeś jakąś cyferkę.😉

2O:) W profilu poprawiłem, w komentarzu znikła mi możliwość edycji. Bufor to lepiej z wężownicą, czy osobny bojler?, bo miejsca mam sporo

Edytowane przez thingawit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęci Ogniwo BIO 25 kw

Palnik po wymontowaniu.

IMG20240902165510.jpg

IMG20240902165549.jpg

IMG20240902165521.jpg

Wnętrze kotła bez palnika.

IMG20240902170348.jpg

IMG20240902170406.jpg

IMG20240902170205.jpg

Popielnik.

IMG20240902170544.jpg

IMG20240902170614.jpg

Górny wymiennik.

IMG20240902170038.jpg

IMG20240902170044.jpg

Kocioł widok z boku. 

IMG20240902170914.jpg

 

Według mnie prosta konstrukcja. Palnik można przerobić na spalanie węgla.  Prosty w czyszczeniu. Można bez problemu przerobić na kopciucha. Jest możliwość palenia od góry lub od dołu. Długa i szeroka komora spalania na duże kawałki drewna. Można ją wyłożyć z boku szamotem jeżeli kocioł okazał by się za duży do mojego domu.

Zależy na czym komu zależy ja szukałem właśnie takiej prostej konstrukcji gdzie nie potrzeba prądu do sterowania kotłem i się szybko w nim rozpali bez kopcenia w kotłowni. 

Ktoś tu pisał na forum że palnik w BIO jest oddalony o rusztu i nie zasysa powietrza przez popielni a w zwykłym węglowym dolega Niestety się mylił w oby dwóch kotłach palniki dolegają a od spodu w palniku jest otwór do popielnika na zasysanie powietrza.

6 godzin temu, thingawit napisał(a):

Postaram się podać link. To będzie ogniwo bio bez podajnika... z możliwością jego dokupienia osobno. Tak naprawdę mało prawdopodobne abym kiedyś palił pelletem, ale skoro już ma taką opcję to nie szkodzi:) Bufor będzie. Może taki dziwny wynik, bo mieszkam w górach

Ja bym brał BIO25 Jak będzie z duży to wyłożysz boki szamotem lub nie załadujesz całego kotła. BIO 18kw bardzo mała komora spalania - oglądałem.

Edytowane przez cezario1
  • Lubię to 1
  • Przydało się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik musi być taki jak w zwykłym DS Najlepiej jedź do jakiejś hurtowni gdzie mają ten kocioł i zobacz jak wygląda palnik od DS. Musi też być przegroda skośna w palenisku żeby żar był przy palniku a nie przy drzwiczkach. Podobno ma iść dużo powietrza przez żar z popielnika żeby to sie dobrze paliło.

Otwór palnika w DS jest niższy ale idzie przez cały kocioł i chyba nie ma tego żelaznego czegoś w środku palnika. 

 Bio ma grube ścianki boczne palnika i tu widzę problem nie ma dogrego ciągu przez całe palenisko tak jak w DS.

DS od BIO różni się tylko palnikiem Wymiennik pionowy i poziomy jest  bardzo podobny. DS ma dodatkowo skośną przegrodę w palenisku.

Widziałem podobny kocioł gdzie nie było ceramiki tylko blacha i paliło sie dobrze tylko jak w kopciuchu.

Nie jestem konstruktorem kotłów i nie jestem autorytetem w tej dziedzinie Może ktoś z forum to  potwierdzi czy dobrze rozumuję. 

Ogniwo to bardzo prosta konstrukcja. 

Edytowane przez cezario1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, thingawit napisał(a):

@cezario1 W jaki sposób przerobić palnik na spalanie węgla?

W zaszłym sezonie paliłem awaryjnie węglem. Nic nie przerabiałem, przy palniku zostawały mi niedopalone kawałki węgla, przy kolejnym paleniu spalały się.  Blachy nie używałem bo Bio 18kw takiej nie ma. Generalnie kocioł bardzo prosty w obsłudze i czyszczeniu. W tym roku już bez węgla, będą zrębki i drewno.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Posiadam piec Ogniwo Bio 17kw. Pale nim wyłącznie drewnem. Piec jest na drewno to nic nie kombinuje. Jeden cały sezon za mną. Piec połączony razem z buforem 1000l. Zauważyłem w nim jedną wadę którą chciał bym naprawić ale, potrzebuje waszej rady. Sprawa wygląda tak. Czasami po rozpaleniu w piecu i dołożeniu opału do komory, nie chcę sie dobrze palić. Drzewo suche, sezonowane 2 lata. Dzieje sie to dlatego ponieważ w komorze spalania na samym dole sciany gdzie spaliny idą na płaszcz wodny, są dwa szamoty ustawione jeden na drugim. Dolny szamot ma dziurę okragłą przez którą uciekaja spaliny na płaszcz wodny a pozniej do komina. Problem tkwi w tym ze czasami jak wejdzie w tę dziurę kawałek drewna to zatyka odpływ spalin i sie nie pali. Wtedy muszę otworzyć krotki obieg zeby sie rozpaliło albo grzebać w piecu żeby udrożnić odprowadzenie spalin. Mam taki pomysł aby obydwa te szamoty wrzucić aby nic sie nie blokowało i nie zatykało odprowadzania spalin. Czy jest to dobry pomysł? Ktoś może cos podpowie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS jest 17kw a BIO 18kw Czy na pewno masz BIO. W Bio palnik wygląda tak jak na moim zdjęciu Nie ma w szamocie żadnej dziurki okrągłej odprowadzającej spaliny. Natomiast jest jedna okrągła od dołu i 2 po bokach które doprowadzają powietrze do palnika. Dodatkowo na dolny otwór jest nałożona metalowa blaszka z dziurkami żeby właśnie nie zapychał się dolny dopływ powietrza. Na  zdjęciu zamieszczonego palnika to widać.    IMG20240902165549.jpg

Może nie włożyłeś tego metalowego  do palnika i masz problem dla tego.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam BIO 18KW napewno. Masz racje pomylilem. Jest jeden tylko szamot gorny ktory stoi na takich postumentach co są po lewej i prawej stronie i od gory szamotu jest sznurek. Na dole jest kwadratowy otwór a w nim taka blaszka z dziurami ktora była tam fabrycznie. I wlasnie ten wylot powietrza mi czasami drewno blokuje jak tam wejdzie i wtedy sie nie pali tylko tli. Myslałem o demontarzu tego górnego szamotu. 

Edytowane przez Mafialoso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.