Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Analiza ogrzewania domu Pompą ciepła


lukbok

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, ded napisał:

Zastanawiam się, czy w moim przypadku PC ma sens. 

Myślę,że tak ale jako split.Przy dwóch jednostkach powinieneś zmieścić się w  6000zł.A dodatkowo masz latem chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
23 godziny temu, ded napisał:

Zastanawiam się, czy w moim przypadku PC ma sens. Też chciałbym zamontować samodzielnie. Mam dom kostkę prl 120m2, ale ocieploną. Spalam 3,5 tony pelletu na sezon (w lato wodę grzeję junkersem przepływowym). Zainwestowałem jakiś czas temu w fotowoltaikę. Potem kupiliśmy auto na  prąd, aktualnie myślę o motocyklu elektrycznym i jestem w trakcie rozbudowy instalacji PV do 15kw. Tak się składa, że PV wykonuję sam, części kupuję w całkiem atrakcyjnych cenach  a falownik ma zapas do 20kw. W związku z tym jest potencjał na wykorzystanie tych ewentualnych 5000kwh na ogrzewanie domu. Mój kocioł pelletowy ma 12kw i myślałem nad dołożeniem PC powietrznej. Najchętniej takiej, mniejszej, typu 3-5kw. Pompa miałaby ogrzewać dom właśnie do ok 0 stopni na zewnątrz. Poniżej tego kocioł ją wspomoże lub nawet skutecznie zastąpi. Czy mogę liczyć na zredukowanie zużycia pelletu np do 1 tony? Bo widzę, że taka PC, nawet samodzielnie zamontowana to 20 tyś najmarniej. Do tego zużycie prądu, czyli w moim przypadku koszt instalacji to 12 tyś. I teraz się zastanawiam czy to ma sens. Pellet jest drogi w stosunku do wartości opałowej. Najtańszy sensowny w mojej okolicy to 900 za tonę. Z drugiej strony, jak ta zabawa będzie miała próg zwrotu 20 lat, to podziękuję.

Zawsze możesz kupić jakiegoś monobloka za ok 8 tys zł no i jakaś ilość glikolu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są w miarę sensowne koszty. Raczej byłbym za pompą typu monoblok, wydaje się łatwiejsza w montażu, chyba nie potrzeba też uprawnień gazowych. W jakie firmy i jaką moc celować? Moja fotowoltaika ma 15kwp, mogę rozbudować tak do 20kw bez większych kosztów. Kocioł pelletowy mam 12kw. Rodzina 2+3 i przy pompie ciepła może zdecydowałbym się na ogrzewanie z niej CWU. Do tej pory korzystałem z junkersa przepływowego latem, zimą natomiast przełączałem na bojler. To jest bojler 120l, chyba jakiegoś starszego typu, ma też grzałkę elektryczną. Jako, że nie bardzo mogłem się zebrać z montażem zaworu 4d (bojler i grzejniki w jednym obiegu), to CWU dogrzewałem prądem, żeby nie uruchamiać kotła za wcześnie. Na grzanie z prądu się nie zdecydowałem, pomimo PV bo z obliczeń mi to bardzo słabo wychodziło. Przy PC to myślę, że już by to wychodziło korzystniej. Funkcja "klimy" jest jakimś tam atutem. Ogólnie to mamy całkiem dobrze ocieplony dom i nawet w mocne upały jest przyzwoicie. Jednak taka funkcja przydałaby się przez kilka tygodni w roku. Patrząc po modulacji mocy kotła przy plusowych temp zewnętrznych, to myślałem nad mocą pompy ciepła ok 4-6kw. Co o tym myślicie? Jak się spina taki układ? Bo kocioł to mi się uruchomi zależnie od temp na czujniku pokojowym, ale chyba układy się łączy przez jakieś "sprzęgło"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam 

Mam problem z pompą. Urządzenie to pompa LG therma V 9kw z wbudowanym zbiornikiem CWU. 

Prosze podpowiedzieć jak zwięszyć temperature zadaną , u mnie jest ustawione 35 stopni i niczym tego nie da sie ruszyc.

Na ta chwile czy jest 0 czy 15 stopni na zewnatrz pompa pracuje tak samo. Przy aktualnych temperaturach w domu poprostu jest zimno. Poza tym pompa cyrkulacyjna pracuje tylko do mnie wiecej 25,5 stopnia powrotu , po osiągnięciu tej tamperatury praktycznie się wyłącza. Instalator juz sam nie wie co ma zrobic, wymieniał czujniki bo stwierdzil ze przeklamuja. teraz mowi ze temperature zadana bedzie mozna zmienic tylko termostatem pokojowym bo ten wbudowany to do nieczego sie nie nadaje. 

 

Prosze o powiedzi i pomoc.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Jankos!

Pierwszy raz słyszę o LG Therma V  z wbudowanym zbiornikiem CWU.  Może jest dobudowany... Który rok produkcji pompy, czy poprzednio działała dobrze, czy to nowa instalacja?

 Czy problem pojawił się po zmianie ustawień na grzanie tylko cwu? Być może przestawił się sterownik, trzeba by sprawdzić ustawienia serwisowe.Wyłącza się pompa obiegowa?- brak przepływu, czy pokazuje błąd CH14 ?  za dużo niewiadomych... czy jest zawór 3-D  dla cwu  ?  POzdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest to fakt. W załączeniu zdjęcie.

Rok produkcji jest bierzący, pompa jest u mnie 3 miesiąc i zastanawiam się juz czy jej nie zwróce bo jak narazie nie spełnia swoich funkcji. Na początku miała chłodzić , niestety nikt nie potrafił włączyć chłodzenia. Nawet 3 fachowców z LG poległo. CWU grzeje sprawnie.... i tutaj by się kończyły jej zalety. Pomijając wyżej wspomniane chłodzenie, ma ogrzewać, niestety też tego nie robi. Tzn, próbuje ale kiedy temp spada poniżej 5 stopni już nie daje rady. 

Problem był od początku. Grzała słabo jak tylko temperatura spadała na zewnątrz tak jakby nie dawała rady. Chociaż nie ma jeszcze mrozów. Pompa obiegowa się zatrzymuje i działa na minimum. Myślę że problem jest w tym że w żaden sposób nie można podnieść jej zadanej temperatury. Według instrukcji przy 0 powinna już mieć około 40 stopni a tutaj cały czas 35. Grzeje i zatrzymuje się w okolicy 34 stopni i tak sobie działa , troche właczy pompke , temperatura spadnie moze 2 stopnie , podgrzeje znowu i tak w kółko. Błędu nie pokazuje , przepływ niby jest. Zawór jest 3-D. 

hn1616t-nbo-hu121-u33-termopompa-vgraden-boiler-lg-therma-v-800x800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to nowy produkt i nie można nawet kupić termostatu pokojowego dedykowanego do tego urządzenia. Zastanawia mnie tylko jak można sprzedać urządzenie o który coś wiecej wie chyba tylko inżynier z fabryki, do której jest instrukcja w której nie ma połowy istotnych informacji i do której nie można kupic żadnych części. 

Jutro ten mój instalator ma rozmawiać z jakimś podobno ogarniętym człowiekiem z LG na Polske. Zobaczymy czy rozmowa przyniesie owoce. Ja postanowiłem też wziąć sprawy w swoje ręce i szukam pomocy , aktualnie tutaj. :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.01.2019 o 07:04, automatyk napisał:

Autor ma blednę założenia i wychodzą z tego herezje które wypadałoby usunąć aby nikt tego nie czytał

pompa ciepła najlepsze parametry odnoście mocy ma w zakresie od 7-20st temp zewnętrznej  to fakt

najgorsze parametry ma w zakresie -2 do 6st temp zewnętrznej  natomiast przy -5 do -10st na tylko o 5% gorsze parametry niż w temp plus 7st temp zewnętrznej

sam grzeje pompą niemal 400m2 nieocieplonego budynku do temp 23st i takie dni jak dzie gdzie temp zewnętrza -9st powoduje ze pompa pracuje idealnie

temp na grzejniki ok 41st

 

Witam serdecznie a jak rachunki kolego po zimie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @jankos jeżeli tutaj nie znajdziesz pomocy to możesz napisać na sąsiednim forum. Tam w dziale pompy ciepła jest temat
forum.muratordom.pl/showthread.php?333697-LG-Therma-V-nowy-stary-gracz-na-rynku-pomp-ciepła-Modele-od-3kW-do-16kW-mocy
i zagląda do niego gość o nicku  CNC_POMPY_CIEPLA. Montuje pompy LG i ma sporą wiedzę na ich temat, mi też tam coś pomógł bo mam LG Therma V 9 KW ale zwykłą bez baniaka i wiem co to znaczy popie.... sterownik w tych pompach :)

Grzejesz na krzywej czy na manualnych ustawieniach? Ja mam trzeci sezon i od dwóch lat grzeję na manualu bo na automacie nie sprawdzało się
. Masz 100% podłogówki czy mieszaną instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka w całym domu. Wszystko ustawiam ręcznie. Serwis LG doszedł do wniosku że wadliwy jest sterownik. Czekam już miesiąc na nowy. Ten co mam podobno wycofali ze sprzedaży :). Uszkodzenie sterownika polega na tym ze nie podnosi parametrów pracy kompresora. W praktyce wygląda to tak że jak spada temperatura na zewnątrz to spada temperatura na zasilaniu. Jak wzrasta na zewnątrz to wzrasta na zasilaniu. Ręczne nastawy nic nie dają. Tak samo jest na recznych i na automacie. Teraz jak chce zwiększyć temp. grzania jak temperatura na zewnatrz spada poniżej 0 to musze wlaczac tryb wygrzewania wylewki :). W tym trybie kompresor działa dobrze. Chociaz trudno jest tu wyregulowac temperature bo tez to działa dziwnie. Podgrzewa do ustawionej temp a potem spada poniżej tej wartosci ale da sie ustawic przynajmniej wieksza wartosc niz w trybie grzania. W tym momencie tryb grzania czyli temp około 27/28 stopni na rurkach daje rade przy temp na zewnatrz w okolicy 0-4 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.