Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy warto dołożyć pompę ciepła?


feherypetahy

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Panowie, posiadam instalację c.o. i c.w.u. zasilaną z kotła gazowego plus instalację solarną na c.w.u. oraz fotowoltaikę o mocy 5,5kW. Pytanie brzmi czy jest sens dokładać do takiej instalacji pompę ciepła. Jeśli tak to jaką? Powietrze/woda (c.o. i c.w.u.) czy powietrzna (tylko do c.w.u.). Przy okazji miałbym możliwość rozbudować fotowoltaikę z magazynem energii. Za odpowiedzi z góry dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś w starym systemie rozliczeniowym PV, to niezależnie czym ogrzewasz WARTO!

 

Jeżeli jesteś w nowym, to musisz sobie to policzyć, ile wydajesz na grzanie gazem, a ile wydasz na grzanie prądem.

Nikt za Ciebie tego nie zrobi, więc kalkulator w dłoń i liczysz. To są twoje pieniadze.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, feherypetahy napisał(a):

Panowie, posiadam instalację c.o. i c.w.u. zasilaną z kotła gazowego plus instalację solarną na c.w.u. oraz fotowoltaikę o mocy 5,5kW.

Patrzac na obslugowosc - nie.

Patrzac na koszty inwestycyjne i ekspoloatacyjne - prawdopodobnie nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, feherypetahy napisał(a):

witam,

Panowie, posiadam instalację c.o. i c.w.u. zasilaną z kotła gazowego plus instalację solarną na c.w.u. oraz fotowoltaikę o mocy 5,5kW. Pytanie brzmi czy jest sens dokładać do takiej instalacji pompę ciepła. Jeśli tak to jaką? Powietrze/woda (c.o. i c.w.u.) czy powietrzna (tylko do c.w.u.). Przy okazji miałbym możliwość rozbudować fotowoltaikę z magazynem energii. Za odpowiedzi z góry dziękuję. 

Witam.

Przy obecnych cenach nośników energii -> NIE, zostań przy gazie, pompa zje Tobie całą (większość) wyprodukowaną energię z fotowoltaiki.

Jeśli "dokładać" PC... to pytanie brzmi po co? i co chcesz osiągnąć po za wydaniem pieniążków na inne źródło ciepła....?

Nie napisałeś na jakich zasadach masz rozliczaną produkcję z PV, gdyż magazyny energii wzbudzją wiele kontrowersji, jeśli rozbudować to do jakiej mocy? jaką? on grid? off grid?

Napisz coś więcej

Pozdrawiam YARO.

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wyłącza Ci się fotowoltaika z powodu za dużego napięcia w sieci i masz pewność że jak dołożysz paneli to sieć da radę  to bierz to dofinansowanie. Tylko upewnij się czy nie będziesz musiał podpisać nowej umowy z zakładem energetyczny na nowych zasadach przy tym dofinansowaniu.  Magazyny energii do pompy ciepła nie zda Ci egzaminu. 

Pompą ciepła opłaca się ogrzewać dom jak jest dodatnia temp na dworze bo duży COP a gazem jak mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, feherypetahy napisał(a):

fotowoltaika rozliczana jest na "starych" zasadach.

Więc masz magazyn energii.

7 godzin temu, feherypetahy napisał(a):

rozbudowę fotowoltaiki oraz magazyn energii mam możliwość uzyskania dofinansowania do 90% kwoty netto inwestycji.

Więc nie masz magazynu energii. Przechodzisz na nowe zasady i masz wiosenno-letnio-jesienny magazyn energii.

W zimie nie masz magazynu energii i kupujesz prąd po cenie, jaka w danym momencie będzie Cię obowiązywała.

PC doi energię z sieci, ale zrezygnowałeś z magazynu energii (net-meterig), na rzecz fizycznego magazynu energii w systemie net-biling.

Idziesz w złą stronę. Ja mówię NIE, NIE, NIE.

Jak już, to rozbudować instalację PV do 10kWp, grzałka w zasobnik CWU i masz w okresie wiosenno-letnio-jesiennym CWU za free. Zasobnik CWU to też magazyn energii. W zimie odbierasz energię z magazynu energii (net-metering) i pakujesz ją do innego magazynu energii - zasobnik CWU. Gaz używasz tylko do CO i to też nie zawsze, bo w okresie wiosna i jesień masz magazyn energii (net-metering) z której odbierasz energię i pakujesz do innego magazynu energii (bufor ciepła). Więc biorąc pod uwagę nasze ostatnie zimy, gazem grzejesz tylko od grudnia do lutego. Reszta to PV. Ten okres może być oczywiście zmienny. Ja wyłączam gaz w styczniu, aby odebrać energię z magazynu energii (net-metering) i przekazać ją do magazynu energii (bufor ciepła), a z bufora do domu. A z domu ta energia i tak się gdzieś ulatnia do atmosfery i mamy proces cieplarniany.

Właśnie do mnie doszło, że przyczyną procesu cieplarnianego jest PV i net-metering. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wacio nie mieszaj człowiekowi w głowie Jak ma możliwość wziąć dotację na PC to niech bierze.

PC zużyje mu 4 razy mniej prądu w temperaturze dodatniej niż grzałka. Jak dołoży 4.5 kw fotowoltaiki to na ile mu to starczy?    

Niech dołoży te 4.5 kw fotowoltaiki jak dają.  Musi zostać tylko na starych zasadach rozliczeniowych żeby to się opłacało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy mają zrobione takie hybrydowe ogrzewanie z PC a gaz poniżej zera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzacie człowiekowi który nawet nie napisał jakie ma roczne zużycie energii elektrycznej, jakie ma zapotrzebowanie ciepła na dom. Właściwie nic nie wiadomo, oprócz tego, że może dostać 90% dofinasowania i już ślina mu cieknie na te "zaoszczędzone" pieniądze.

Pytanie z przysłowiowej d... i porady takie same.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację a obstawiam, że tutaj jest haczyk 👍😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego rozpisałem to łopatologicznie. Do roku 2035 jest net-metering, więc tracić taki magazyn jest bez sensu. Z tego co się domyślam, to dofinansowanie 90% jest możliwe tylko przy net-bilingu. Można skorzystać z różnych dotacji, ale trzeba patrzeć na wszystkie skutki uboczne i różne pułapki.

Dołożyć PV ? Jak najbardziej. Zamontować PC ? Tu są różne przemyślenia i możliwości. Można stracić, można zyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2024 o 11:59, nightwatch napisał(a):

W sumie to dofinansowanie 90% to jest konkret przy którym inne parametry wymiękają.

Takie konkretne może być to dofinansowanie Nie mają pieniędzy na wypłaty z programu Czyste Powietrze. Opisane w artykule Wstrzymane wypłaty z programu „Czyste Powietrze”. W woj. śląskim 300 tys. kotłów do wymiany - Informacje | Ślązag.pl (slazag.pl)

Ciekawe czy tylko w Śląskim i czy na inne dofinansowannia też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2024 o 10:19, feherypetahy napisał(a):

witam,

Panowie, posiadam instalację c.o. i c.w.u. zasilaną z kotła gazowego plus instalację solarną na c.w.u. oraz fotowoltaikę o mocy 5,5kW. Pytanie brzmi czy jest sens dokładać do takiej instalacji pompę ciepła. Jeśli tak to jaką? Powietrze/woda (c.o. i c.w.u.) czy powietrzna (tylko do c.w.u.). Przy okazji miałbym możliwość rozbudować fotowoltaikę z magazynem energii. Za odpowiedzi z góry dziękuję. 

 

@feherypetahy Ja oprócz kotła na drewno mam od października 2022r.  klimatyzator 3,5 kw Rotenso Imoto na parterze o pow. 110 m2 (dom lata 90-te, 5cm styropian, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe) Od 14.10 do 11.11 wzięła mi 120 kwh prądu na dogrzewanie do 22C (w nocy spada do 20C). Klima działa 12-14 godz. od 6.00 do 20.00 (tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC), wyższa temperatura na zewnątrz to wyższa sprawność (brak defrostów) i autokonsumpcja z fotowoltaiki. Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery. Do tej pory przez sezony grzewcze spalane 1,2t węgla i 5mp drewna. Dzięki klimatyzacji zaoszczędziłem ok. 0,5t węgla wraz z czasem na obsługę i jego czyszczenie.
Od 14.10.22 do 21.05.23 działała godzinowo przez 103 dni i zużyła 630 kwh. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
W tym roku - 2023 założyłem w korytarzu również klimatyzator Rotenso Revio 3,5kw na piętrze mojego domu - pow. 105m2 i grzejniki aluminiowe (1 żeberko na 1m2 powierzchni pomieszczenia).
Sezon grzewczy rozpocząłem 10.10.23r. i do 10.11.23r. mój dom zużył następującą ilość energii:
- parter 110m2, 125kwh z klimy (chodziła 13 dni godzinowo, czyli 312 godz. przeważnie od 9:00 do 19:00), temp. dogrzewu do 21,5°C po nocy(+3°C) spada na 20°C
- piętro 105m2, 55kwh z klimy (chodziła 5 dni godzinowo, czyli 120 godz. przeważnie od 10:00 do 18:00), temp. dogrzewu do 22°C po nocy(+3°C) spada na 20,5°C
- CWU ok. 0,3m3 drewna i ok. 40kwh prądu z dogrzewu grzałką (zbiornik 120l 50°C) 4 osoby
- budynek CO 0,5m3 drewna na grzejniki z kopciucha, rozpalane rano o 6:00 na 1 lub 2 godziny w zależności od temp. na zewnątrz (przy okazji przepływowo grzeje się CWU z kopciucha)
Wcześniej (przed klimami i grzałką) cały budynek do ogrzewania i CWU zużywał przez cały sezon grzewczy ok. 2t węgla i 6m3 (9mp) drewna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, WŁ20 napisał(a):

Sezon grzewczy rozpocząłem 10.10.23r. i do 10.11.23r. mój dom zużył następującą ilość energii:
- parter 110m2, 125kwh z klimy (chodziła 13 dni godzinowo, czyli 312 godz. przeważnie od 9:00 do 19:00), temp. dogrzewu do 21,5°C po nocy(+3°C) spada na 20°C
- piętro 105m2, 55kwh z klimy (chodziła 5 dni godzinowo, czyli 120 godz. przeważnie od 10:00 do 18:00), temp. dogrzewu do 22°C po nocy(+3°C) spada na 20,5°C
- CWU ok. 0,3m3 drewna i ok. 40kwh prądu z dogrzewu grzałką (zbiornik 120l 50°C) 4 osoby
- budynek CO 0,5m3 drewna na grzejniki z kopciucha, rozpalane rano o 6:00 na 1 lub 2 godziny w zależności od temp. na zewnątrz (przy okazji przepływowo grzeje się CWU z kopciucha)

Witam.

To superanckie Twoje zużycie EE... u mnie w tym czasie 780kWh.....🫣

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.