Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła + PV Czy wyłącza wam w dni słoneczne.


Turibo

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Turibo napisał(a):

Teraz na fazach mam w granicach 240V godzina Po 22:20

No to masz za dużo. Reklamuj to. Spróbuj z nimi pogadać na zasadzie, że do ubezpieczalni zgłosisz następny spalony sprzęt. Może wtedy ktoś doope ruszy i coś zrobi. Granice napięcia powinny mieścić się w widełkach od 207 V do 253 V. Ale o godzinie 22:00, gdzie jest dość spore zapotrzebowanie w zimie, nie powinno być 240 V. Może być 220 V. Coś jest źle ustawione na transformatorze. Możesz też do nich zadzwonić teraz i powiedzieć że żarówki zaczęły mocniej świecić i udawać "głupa". Zgłoszenie muszą przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daleko mieszkasz o transformatora? Przy transformatorze może być 240v a na końcu lini 220v i nie zmniejszą napięcia.

Poza tym jeżeli na jednej fazie jest 240V a na drugiej 220V to nie obniżą napięncia bo się nie da obniżyć tylko na jednej fazie.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Turibo napisał(a):

Teraz na fazach mam w granicach 240V godzina Po 22:20 od tego momentu co sprawdzałem wzrosło.

@cezario1 Czego tu nie rozumiesz ? Jest zima, noc, PV produkują zero prądu, ludzie korzystają z czajników, grzałek, oświetlenia (teraz dodatkowo świątecznego), pracują pompy w instalacjach, PC i wiele, wiele innych odbiorników. A mimo to w instalacji jest 240 V. Ciekawe ile by było w lecie w godzinach pracy PV ? U mnie podbija o 12-13V. To tutaj by było 252-253V. PV się wyłączy. Nie pomogą grzałki i inne kombinacje. Tu nawet nie ma winy sąsiadów. Jest po prostu za wysokie napięcie w sieci i trzeba to zgłosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

240V to napiecie jest w normie i nic zgłoszenie nie pomoże. Poza tym czym on to mierzył? Znam osoby które mają znajomości w zakładzie energetycznym i nie dali rady tego załatwić. Założą mu przyrząd do badania skoków napięcia na 24 godziny  i jak sie okaże że jest w normie to za to zapłaci i tyle. Przynajmniej tak jest w Tauronie. Niech zgłasza że mu migają żarówki jak ma za dużo pieniędzy. Przyjadą sprawdzą i za nieuzasadnione wzwanie pogotowia kasę wezmą.

Zawsze przy transformatorze jest wyższe napięcie  a na końcu lini niższe i dlatego jest norma z takimi rozbieżnościami. Ja wiem że spadków napiecia na długiej lini sie nie uniknie i trzeba dać wieksze napięcie na początku żeby na końcu było nie za niskie. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na piękny słoneczny dzień i zadzwoń na pogotowie energetyczne - zgłoś za wysokie napięcie w sieci. Przyjadą praktycznie od razu i jeśli na trafo będzie ponad 248V to muszą obniżyć.

Dobrze by było żebyś wiedział gdzie jest trafo i z nimi się przejechał bo jak ktoś patrzy na ręce to już nie zbędą cię tym że jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Ze zgłoszeniem, czy bez?

Ze zgłoszeniem , dawno bym to miał gotowe ale jak wlazłem na dach i swobodnie spływałem w dół to zrezygnowałem (117kg) następny tydzień gościu mi to będzie składał i zgłaszał ,dotacji dalej nie chcę.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cezario1 napisał(a):

240V to napiecie jest w normie

240 V to nie jest norma. Norma to 230 V. A 240 V po prostu mieści się w granicach tolerancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o transformator to mieszkam po środku wsi od transformatora jest kilkanaście domów przede mną jak i za mną. A w dni słoneczne mam przeważnie takie wyniki jak na foto. Zgłaszać takie coś? To jest z tamtego roku z 1 maja Jak  widać napięcie przez cały dzień przy granicy 250Vadowanie.thumb.jpg.0271058801247e2c655f1a37369968db.jpgnapicie.thumb.jpg.bdfe270e27cdef9e14636fc3a8d67cfa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłosić możesz. Czy przyjadą i poprawią to inna sprawa. Chyba zależy najwięcej to od pracownika decyzyjnego w tej sprawie.  Możliwe że w PGE są bardziej chętni do poprawy niż w Tauronie.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tauronie załatwili to od ręki. To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od dobrej woli osoby po drugiej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zgłaszałeś ? Dzwoniąc na infolinię czy pisemnie?

Próbowałem to prywatnie załatwić jak przez biuro nie dało rady z Panami pogotowia energetycznego którzy są z mojego terenu, powiedzieli że nic się nie da zrobić bo podwyższone  napięcie jest na jednej fazie a na innej jest za duży jego spadek wieczorem jak nie działa fotowoltaika . Odczepem na transformatorze  reguluje się 3 fazy na raz a nie pojedynczo każdą z faz więc nic nie poradzą.  

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam jak to zgłaszałem. Chyba przez e-mail, ale nie jestem pewny.

Jak jest podwyższone tylko na jednej fazie, to nic nie zrobią. Może być taka sytuacja, że większość użytkowników ma podpięte odbiorniki dużej mocy pod te dwie fazy. Tutaj musieliby się wszyscy użytkownicy podpięci pod ten transformator dogadać i przepiąć swoje urządzenia w taki sposób, aby było po równo na wszystkich fazach. A to jest raczej niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to mają inwertery jedno fazowe podpięte pod tą fazę z wysokim napięciem i dlatego napięcie na tej fazie jest zawsze większe o co najmniej  10V w słoneczne dni. Też uważam że to niewykonalne.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taki sam problem jak autor .

Co zrobiłem.

1. Napisałem reklamacje do taurona , wniosek można por=brać ze strony , logi z falownika czy pomiary na wewnętrznej instalacji taurona nie interesują bo to nie ich .

odpowiedz na wniosek otrzymałem że według ich odczytów napięć  z mojego licznika od strony ich sieci wszystko jest w normie .

2. Zrobiłem własne pomiary ( miernik fluke certyfikowany ) , na zaciskach przed licznikowych , przy wyłączonej własnej instalacji PV , nagrałem film  ukazujący numer skrzynki licznikowej , oraz pomiar , który wynosił od 250- nawet do 260V , film nagrałem jako dowód , w monecie gdzie maiłem pewność że napięcie jest za wysokie i niezgodne z polskimi normami dzwoniłem na pogotowie energetyczne , ekipa przyjechała wieczorem , oczywiście Panowie wiedzieli że to nie ma sensu , ale robili swój pomiar i  robili note że wszystko jest OK , więc sami widzicie że jest to czysty debilizm , oczywiście przedstawiałem im jako dowód swój film oraz podkreślałem to że  zgłaszam  podwyższone napięcie wtedy gdy swieci słońce  , a nie ksieżyc . Sytuacja taka że ja dzwoniłem oni przyjeżdżali wieczorem była jeszcze 2 krotnie , aż w za 4 razem zgłaszając kolejny raz  , poinformowałem dyspozytora że mam za wysokie napięcie i że w związku z tym proszę o interwencje natychmiastowa ekipy która naprawi problem , ponieważ obawiam się o swoje zycie , zdrowie , ze nie czuje sie bezpiecznie w zwiazku z tym oraz że boje sie uzywać sprzętów elektrycznych , poprosiłem żeby dyspozytor podał imię , nazwisko  , oraz czy przyjął do wiadomości że obawiam się o swoje zycie i mienie , oznajmił że tak , w ten sam dzień znów wieczorem przyjechała ekipa , tym razem zadzwonili do mnie , po krótkiej wymianie zdań Panowie oznajmili że jadą  zmienić odczepy na trafo , po 20 minutach napiecię spado prawie o 20V , dziś mamy juz autotransformator , wszystko działo się wiosną 2023r.

Na wykresie widać  około 17 obniżenie napięcia 

fox.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwertery nic do tego nie mają. One wieczorem nie pracują.

16 minut temu, cezario1 napisał(a):

powiedzieli że nic się nie da zrobić bo podwyższone  napięcie jest na jednej fazie a na innej jest za duży jego spadek wieczorem jak nie działa fotowoltaika .

 

4 minuty temu, ameno25 napisał(a):

nagrałem film  ukazujący numer skrzynki licznikowej , oraz pomiar , który wynosił od 250- nawet do 260V , film nagrałem jako dowód

Sięgając daleko pamięcią, to chyba od razu tak to zgłosiłem. Zrobiłem zdjęcia z ich licznika i wysłałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższone jest w dzień słoneczny na 2-giej fazie przekracza 253V Na 2 pozostałych jest poniżej 253V w dzień słoneczny. Wieczorem na 2 i 3 fazie  jest 230V Natomiast wieczorem na 1 fazie jest spadek do 215- 220V jest za bardzo obciążona i nie u mnie.

Boje się co będzie latem bo doszło u nas jesienią dużo fotowoltaiki a jest 1 transformator na 4 długie ulice.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz potwierdzenie na to co pisałem wcześniej. Faza nr1 jest za bardzo obciążona przez użytkowników. Muszą się dogadać i przepiąć niektóre urządzenia.

Nie zmienia to faktu że w dzień przekracza 253V. Jak będzie dużo zgłoszeń i często, to zaczną się przyglądać wszystkim użytkownikom PV, jakie wysyłają napięcie do sieci. Może trafią na cwaniaka z inwerterem 1F na czeskich ustawieniach.

Niektórzy monterzy proponują takie ustawienia jako zabezpieczenie przed wyłączaniem PV z powodu za wysokiego napięcia. Niektórzy użytkownicy się na to godzą, bo nawet nie wiedzą o co chodzi. W fatalnej sytuacji będzie taki użytkownik na starych zasadach, jak go na tym złapią. Zrywają umowę, a po usunięciu usterki można podpisać nową umowę, ale już na nowych zasadach. 🙂 U mnie w okolicy ponoć już dwóch takich jest. 😉 Ale nie żałuję ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby kogoś złapali to muszą mieć dostęp do falownika. W liczniku nie ma zapisów napięcia chyba że w niektórych bardziej zaawansowanych. Nie mają uprawnień do grzebania w falowniku bez zgody właściciela. 

Wiedzą jakie jest w sieci ale nie u kogo w domu.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak na serio ???

Te liczniki są online, a to że w portalu widzisz energię pobraną i oddaną, plus jakieś inne bzdety, wcale nie oznacza że nic więcej nie ma. Cała reszta jest ukryta przed Tobą. Mają wszystkie dane, łącznie z tak prozaiczną rzeczą jak napięcie wysyłane w drugą stronę. Nieważne, czy te napięcie jest generowane przez PV, czy siedzisz na rowerku i pedałujesz bez umiaru. Dla nich jest to awaria i Cię odcinają dla bezpieczeństwa innych. Jak awarię usuniesz podpisują nową umowę. Oni nie wchodzą do domu, oni już tam są.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dane są w moim prywatnym, budżetowym liczniku. To wyobraź sobie co oni mają w profesjonalnych licznikach. 🙂 

To tylko pierwsza strona.

image.png.ec49f1bf38a1d990e053593c57dd02bd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem będę działał w tym kierunku Nie może tak być żeby przyłączali nową fotowoltaikę bez końca jak założona wcześniej nie chce działać z powodu złej sieci. Zrobię dokładne pomiary przy liczniku i zobaczymy co wyjdzie.  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakład energetyczny ma to w dupie że ktos zawyża napięcie , a nawet jest im to na rękę , oni doskonale wiedzą kto jakie napięcie pompuje do sieci , bynajmniej liczniki taurona maja wszystkie dane . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Mają wszystkie dane, łącznie z tak prozaiczną rzeczą jak napięcie wysyłane w drugą stronę.

Chciał tylko zauważyć że kierunek przepływu prądu zmienia się ~50 razy na sekundę. A napięcie nie jest wysyłane w żadną stronę. To co mogą stwierdzić to to że falownik generuje energię przy zbyt wysokim napięciu. Ale to też nie jest takie proste, bo przy 253V nie musi nastąpić natychmiastowe wyłączenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.