Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze nowego źródła ogrzewania


givampa
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem dom 150 m2, stary kwadraciak z lat 80 ocieplony 5 cm styropianem. Obecnie zainstalowany jest kociuch, piec zasypowy. Z początkiem stycznia muszę (i chcę) wymienić go na nowe źródło ogrzewania. Nadmienię, że wszędzie są grzejniki i nie będzie podłogówki.

Spędziłem już dwa miesiące nad rozmysleniami nad nowym piecem, przeczytałem mnóstwo artykułów, całe czysteogrzewanie.pl i kilkadziesiąt stron forów internetowych. Sprawdziłem stronę cieplo.app, na której wyszło, że najtańszy jest węgiel (załącznik).

I tak - mogę kupić piec zasypowy 5 klasy z dwoma buforami po 800l, zapłacić za niego 20 000 zł i ogrzewania dom za 6 000 zł rocznie.

Mogę kupić piec zgazowujący drewno z w.w buforami za 42 000 zł, otrzymać dotacje 12 000 zł (czyli zapłacić 30 000 zl) i ogrzewac dom za podobnie 6 000 zł rocznie. Minus tego rozwiązania to większe zapotrzebowanie na miejsce na drewno (wzgledem węgla) i konieczność sezonowania. Oraz wyższa cena początkowa.

Mogę kupić piec na pellet za 25 000 zł, otrzymać 10 000 zł dofinansowania (czyli zapłacić 15 000 zl) i ogrzewać dom za 13 500 zł rocznie. Wychodzi najdrożej, ale najmniej z tym problemu - zaglądam do kotłowni raz na rok.

Pompy ciepła nie chce, bo nie jestem przekonany do niej - w mojej wsi często są zaniki prądu i boję się uszkodzić płyty głównej, sterownika. Chodzi mi jeszcze po głowie piec na ekogroszek, ale nie wiem czy jest to opłacalne.

Dużo pytań, tym mało odpowiedzi. Co byście wybrali?

Dziękuję i pozdrawiam, 

Michał Cichocki 

Screenshot_20231222_091325_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd sie takie koszty wzięły ?

13500 zł to obecnie 10 do 11 ton pelletu , taką ilość to ja mam na 3 sezony ,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pomyśl kompleksowo. Ocieplenie budynku to podstawa. Wiem, to jest duży koszt, ale zwróci się w przyszłości w cenie ogrzewania.

Teraz są grzejniki (nie będzie OP), ale po ociepleniu te grzejniki mogą być niewłaściwe. Może da się zastosować nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe. To będzie następna oszczędność na ogrzewaniu w przyszłości.

Może się okazać, że po tym wszystkim nagle zaczniesz zastanawiać się nad innym źródłem ciepła. Może pelet okazać się dwa razy tańszy w eksploatacji niż obecnie. A może wrócisz do myśli o PC + PV + magazyn energii jako UPS.

Jak dobrze pokombinujesz to dotacje pokryją znaczną część inwestycji, a reszta kosztów zwróci się w eksploatacji.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, givampa napisał(a):

zaglądam do kotłowni raz na rok

Takie cuda tylko w 'erze'... 😄

Jeżeli sieć słaba i awaryjna to tylko paliwa stałe lub gaz który na dziś jest o kilka procent bardziej opłacalny od ekogroszku

Ja mam piec na ekogroszek z rusztem awaryjnym i myślę że to optymalne rozwiązanie na warunki wiejskie bo zawsze coś do spalenia wiosną czy jesienią się znajdzie na przepalanie. Do tego gazowy kondensacyjny jako awaryjny.  Mieszkam na przedmieściu czyli prawie wieś...

Podobnym rozwiązaniem jest piec na pellet - wszystko zależy od cen paliwa na lokalnym rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jozefg1 napisał(a):

gaz który na dziś jest o kilka procent bardziej opłacalny od ekogroszku

@Jozefg1 Nie rozumie Twojego podejścia. Piszesz że gaz tańszy od ekogroszku, a używasz jako źródło awaryjne. Chyba na odwrót. Grzejesz gazem (tańszy i bezobsługowy), a jako źródło awaryjne masz kocioł na ekogroszek (droższe i brudna obsługa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kordjano napisał(a):

Skąd sie takie koszty wzięły ?

13500 zł to obecnie 10 do 11 ton pelletu , taką ilość to ja mam na 3 sezony ,

 

Z cieplo.app - serwis wyliczyl mi spalanie pelletu na poziomie 7.5 tony rocznie przy cenie 1700 zł.

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Przede wszystkim pomyśl kompleksowo. Ocieplenie budynku to podstawa. Wiem, to jest duży koszt, ale zwróci się w przyszłości w cenie ogrzewania.

Z trzech stron mam sąsiadów - budynek jest w granicy działki, nie mam możliwości ocieplenia budynku. Jedynie od wewnątrz, czego chciałbym uniknąć.

1 godzinę temu, Jozefg1 napisał(a):

Takie cuda tylko w 'erze'... 😄

Jeżeli sieć słaba i awaryjna to tylko paliwa stałe lub gaz 

Miało być raz na tydzień, przepraszam. Do gazu nie mam dostępu - gdyby był dostępny to nie miałbym żadnego problemu z wyborem źródła ciepła. Butli nie chce stawiać u siebie.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

A co powiecie na piec 5 klasy zasypowy plus bufory po 800 litrow z wężownica i podpiąć do tego małą pompę ciepła? Ma to w ogole sens?

W razie awarii prądu mam piec zasypowy (zasilanie pompki pieca bez prądu to nie problem), w mroźniejsze dni mogę palić w piecu, w cieplejsze poradzi sobie pompa z niskim zużyciem energii. Mógłbym tez korzystać z pompy w taryfie nocnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy orze jak może. Ja mam kocioł na ekogroszek z palnikiem SV200,sterownikiem SKZP02 i zapalarką. Palę najtańszym pelletem przemysłowym i jestem zadowolony. Na gaz nie mam szans,na PC i PV mnie nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Piszesz że gaz tańszy od ekogroszku, a używasz jako źródło awaryjne. Chyba na odwrót

Masz rację, poszedłem na skrót myślowy.

Uściślając: Jesień i wiosna używam gazowego a podczas mrozów ekogroszek

Dlaczego?  Sprawność kotła - gazowy zawsze około98% a węglowy jest ekonomiczny tylko przy mocy zbliżonej do maximum , przy zmniejszonej mocy jego sprawność spada nawet poniżej 50%.

Przepraszam za OT ale musiałem koledze wyjaśnić

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, givampa napisał(a):

 

 

A co powiecie na piec 5 klasy zasypowy plus bufory po 800 litrow z wężownica i podpiąć do tego małą pompę ciepła? Ma to w ogole sens?

W razie awarii prądu mam piec zasypowy (zasilanie pompki pieca bez prądu to nie problem), w mroźniejsze dni mogę palić w piecu, w cieplejsze poradzi sobie pompa z niskim zużyciem energii. Mógłbym tez korzystać z pompy w taryfie nocnej.

Pc w słabo docieplonym domu przy grzejnikach i bez fotovoltaiki  to słaby pomysł .

Koszt takiej hybrydowej instalacji to spory wydatek , na dodatek to trzeba z głową połączyć a to nie takie proste , jak myślisz że podepniesz pompę do węzownicy takiego bufora i będzie super to jesteś w błędzie .

W twoim przypadku bardziej bym sie skłaniał do kotła hybrydowego pellet plus drewno .

Poza tym każdy powinien wiedzieć czego oczekuje , jeden uzna że kocił zasypowy będzie ok , a drugi chce bezobsługowo , jak kolega Popcorn  napisał, każdy orze jak może i na le go stać .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Może kupić taki piec DEFRO KOCIOŁ ZASYPOWY 5 KLASY OPTIMA KOMFORT EKO (OKE) 22 KW Auroks - Centrum Budowlane i grzać nim jak mróz (można palić drewnem i wegielm) A jak temperatura dodatnia to najkorzystniej wyjdzie pompa ciepła. Pompę ciepła do 10tys kupisz nie musi być dużej mocy np taka OD RĘKI - Pompa ciepła Sprsun 9,4 kW 3-faz nowy model R32 EVI 9,5 9 10 Bydgoszcz • OLX.pl lub taka OD RĘKI - Pompa ciepła Sprsun R32 EVI 6 kW 1-faz Bydgoszcz • OLX.pl Trzeba przeliczyć zapotrzebowanie jakie będzie budynku przy 0 stopniach. 

Zanikami prądu bym się nie przejmował. Ta pompa może pracować na niskim chwilowym  napięciu Jeżeli dobrze pamiętam to 150 V.  A jak nie będzie prądu to jest piec zasypowy.  Do tego bufor 200 - 300l. 

Dotacje na pompę i bufor dostaniesz a piec musisz wpisać jako żródło dodatkowe awaryjne  bo nie dostaniesz dotacji.

Może agregat prądotwórczy by sie przydał jak by długo nie było prądu. Piec nie ma sterowania na prąd.

Sam się zastanawiam nad tym piecem czy go nie zamontować u mnie w domu i grzać jak by brakło prądu. Tylko że ja mam grawitacje i nie potrzebowałbym nawet agregatu. 

Mroźnych dni jest ostatnio mało w sezonie grzewczym i może to rozwiązanie bedzie najlepsze.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2023 o 14:59, cezario1 napisał(a):

Może kupić taki piec DEFRO KOCIOŁ ZASYPOWY 5 KLASY OPTIMA KOMFORT EKO (OKE) 22 KW Auroks - Centrum Budowlane i grzać nim jak mróz (można palić drewnem i wegielm) A jak temperatura dodatnia to najkorzystniej wyjdzie pompa ciepła. Pompę ciepła do 10tys kupisz nie musi być dużej mocy np taka OD RĘKI - Pompa ciepła Sprsun 9,4 kW 3-faz nowy model R32 EVI 9,5 9 10 Bydgoszcz • OLX.pl lub taka OD RĘKI - Pompa ciepła Sprsun R32 EVI 6 kW 1-faz Bydgoszcz • OLX.pl Trzeba przeliczyć zapotrzebowanie jakie będzie budynku przy 0 stopniach. 

Zanikami prądu bym się nie przejmował. Ta pompa może pracować na niskim chwilowym  napięciu Jeżeli dobrze pamiętam to 150 V.  A jak nie będzie prądu to jest piec zasypowy.  Do tego bufor 200 - 300l. 

Dotacje na pompę i bufor dostaniesz a piec musisz wpisać jako żródło dodatkowe awaryjne  bo nie dostaniesz dotacji.

Może agregat prądotwórczy by sie przydał jak by długo nie było prądu. Piec nie ma sterowania na prąd.

Sam się zastanawiam nad tym piecem czy go nie zamontować u mnie w domu i grzać jak by brakło prądu. Tylko że ja mam grawitacje i nie potrzebowałbym nawet agregatu. 

Mroźnych dni jest ostatnio mało w sezonie grzewczym i może to rozwiązanie bedzie najlepsze.

Dziękuję. O coś takiego mi chodziło. W dodatnie temperatury grzać się bezobsługowe pompą, a w zimniejsze dogrzewać się piecem węglowy. Tylko piec zasypowy wymaga buforu (w moim wypadku) ok 2000 - 3000 l. Pompy ciepła rozumiem pod to nie podłączać tylko zrobic osobne doprowadzenie?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taki duży bufor potrzebujesz? Może ktoś chce Cię naciągnąć na zakup tak dużego bufora a Ty wcale go nie potrzebujesz do domu 150m? Jak go wniesiesz do kotłowni ?

Pompa musi być zamontowana w układzie zamkniętym CO przy takim dużym buforze to raczej nie realne. Będziesz  miał problemy z ciśnieniem w instalacji CO paląc w kotle na węgiel.

Pompę czy podłączyć do bufora czy nie to trzeba wiedzieć jaka instalacja CO jaki zład wody będziesz miał. Jaka moc pompy i powierzchnia ogrzewanego domu, jakie grzejniki czy jest podłogowe ogrzewanie wiele innych rzeczy. Standardowo pompę ciepła się podłącza do bufora ale nie słyszałem żeby ktoś podłączył do większego niż 300l

Bufor 600l powinien starczyć do kotła zasypowego i pompie nie będzie przeszkadzał.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cezario1 napisał(a):

Dlaczego taki duży bufor potrzebujesz? Może ktoś chce Cię naciągnąć na zakup tak dużego bufora a Ty wcale go nie potrzebujesz do domu 150m? Jak go wniesiesz do kotłowni .

Według serwisu cieplo.app potrzebuje buforu 4 400 litrów (w załączniku screen). Tak dużego zbiornika nie zmieszczę, ale dwa po 1000 litrów już tak. Jak czytałem artykuły to przy takim metrażu domu mniej więcej taki bufor jest potrzebny, niestety. 

Popytam firmy zajmujace się montażem co o tym sądzą. 

Screenshot_20231231_123153_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś źle musiałeś podać. Ja mam bufor 160 litrów i starcza na cztery godziny. Oczywiście to dotyczy temperatury 40 stopni na buforze, OP i domek 120m2 z 2016 ocieplony 15cm. Ale mimo to, te 4400 litrów do kostki 150m2 wygląda na jakiś błąd w wyliczeniach.

Zakładając deltę (o ile stopni trzeba podgrzać wodę) 40, to potrzebowałbyś na dzień około 5000 kWh

Kocioł o mocy 22 kW musiałby to grzać pełną mocą przez ponad 9 godzin. Wątpię w to że jeden zasyp wystarczy.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Coś źle musiałeś podać. Ja mam bufor 160 litrów i starcza na cztery godziny. Oczywiście to dotyczy temperatury 40 stopni na buforze, OP i domek 120m2 z 2016 ocieplony 15cm. Ale mimo to, te 4400 litrów do kostki 150m2 wygląda na jakiś błąd w wyliczeniach.

Tutaj link do wyniku: https://cieplo.app/wynik/1uhdx

Myślę, że wszystko dobrze podałem. Chyba, że sam kalkulator źle działa? Ogólnie wyniki pokrywają się z audytem energetycznym, który był wykonywany w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę że nie masz żadnej izolacji dachu.

image.png.5ea8bd537a3d75426b23c10ef9fa7281.png

A jeżeli faktycznie tam nic nie ma, to obniż sufit o 10 cm i daj tam dobre ocieplenie.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2023 o 13:34, wacio1967 napisał(a):

Nie wierzę że nie masz żadnej izolacji dachu.

image.png.5ea8bd537a3d75426b23c10ef9fa7281.png

A jeżeli faktycznie tam nic nie ma, to obniż sufit o 10 cm i daj tam dobre ocieplenie.

No faktycznie jest 10 cm styropianem, ale tak jak napisałeś zamierzam zrobić gips karton na górze i dać jeszcze 10 albo 15 cm wełny. Co nie zmienia faktu, że dwa bufory po 1000 l są minimum potrzebne według wyliczeń serwisu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😀 Ale to się robi różnica 2400 litrów mniejszy bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co będziesz modernizował? Trzeba wpisać do ciepła app tak jak będzie. Źle masz powprowadzane ceny paliw Za energię elektryczną trzeba liczyć 1.8 zł po przekroczeniu limitu z opłatami przesyłowymi a masz wpisane 0.80zł. Węgiel to chyba za 1100zł też nie kupisz. Wszystkie ceny musisz zaktualizować.

Powierzchnia domu w ciepło app wyszła większa o 35m. Temperatura w domu wpisana chyba za wysoka 21 do 22 stopnie maks. Chyba na klatce schodowej 19  i w niektórych pomieszczeniach może być niższa więc średnia wychodzi mniejsza .

Do tego domu to musi być mocna pompa nie takie jak Ci podawałem. Trzeba od nowa to po przeliczać  bo masz za duże zapotrzebowanie domu na ciepło.

Na moc pieca 20kw dają bufo 1000l ale to zależy ile masz wody CO Jakie grube rury i jakie grzejniki. Dawniej nie dawali buforów i też było dobrze zależy jaki piec. 

Do pompy ciepła muszą być większe grzejniki przewymiarowane  żeby grzać małym parametrem wody CO 40-45 stopni maks bo wyjdzie inaczej bardzo duże zużycie energii.

Ja mam dom 165m i zapotrzebowanie 23000kw Ocieplone ściany styropian 15cm a strop wełna 10cm.

Jak dojdziesz do wniosku że pompa się nie opłaca to piec musi być inny nie taki jak Ci podałem Musi mieć sterowanie elektroniczne żeby to wszystko sprawnie działało.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cezario1 napisał(a):

To co będziesz modernizował? Trzeba wpisać do ciepła app tak jak będzie. Źle masz powprowadzane ceny paliw Za energię elektryczną trzeba liczyć 1.8 zł po przekroczeniu limitu z opłatami przesyłowymi a masz wpisane 0.80zł. Węgiel to chyba za 1100zł też nie kupisz. Wszystkie ceny musisz zaktualizować.

Ceny paliw w większości były już wpisane. Węgiel kupiłem teraz orzech z PGG za 900 zł / tona. Cena standard 1 100 zł. Co do prądu to rzeczywiście, masz rację.

3 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Powierzchnia domu w ciepło app wyszła większa o 35m. Temperatura w domu wpisana chyba za wysoka 21 do 22 stopnie maks. Chyba na klatce schodowej 19  i w niektórych pomieszczeniach może być niższa więc średnia wychodzi mniejsza .

Rzeczywiście wpisałem 23 stopnie, bo żona lubi cieplej ale faktycznie w całym domu nie będzie tak wysoka temperatura. Poprawione.

3 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Do tego domu to musi być mocna pompa nie takie jak Ci podawałem. Trzeba od nowa to po przeliczać  bo masz za duże zapotrzebowanie domu na ciepło.

Rozmawiałem ze znajomym, który zakłada pompy i powiedział, że pompę dobiera sie do zapotrzebowania na ciepło, wiec tak jak piszesz musi być większa, niż 10 KW, które podałeś.

Ogólnie tak, jak wspominałem wcześniej - wartości podane na stronie ciepło.app pokrywają się w miarę z audytem energetycznym, więc mam po prostu duże zapotrzebowanie ba ciepło. Ocieple strop, wymienię okna ale niestety ścian nie docieple (nie chce tracić na pokojach metrażu) i rekuperacji również nie założę.

Nie mniej dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie wymiary domu odliczając grubość ściany  zewnętrznej czyli po wewnętrznej stronie domu. Temperaturę w domu 21 stopni. Strop docieplony 20 cm styropianu   Ewentualnie nowe okna 3 szybowe. Temp maksymalną wody CO 45  stopni przy pompie lub 55 przy węglu i zobaczysz jak dużo zejdziesz z zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Wynik bardziej realny 26tys zamiast 45tys I tak węgiel wyjdzie najtaniej jak go kupiłeś w takiej cenie.

Myślę że dasz sobie sam radę podjąć decyzję co kupić. Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2023 o 10:52, cezario1 napisał(a):

Standardowo pompę ciepła się podłącza do bufora ale nie słyszałem żeby ktoś podłączył do większego niż 300l

Obecnie to kołton na R 290 do swoich pomp ciepła on-off montuje takie duże bufory 1000 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to się dziwię że jeszcze ktoś zakłada pompy on-off przy dzisiejszych cenach pomp inwerterowych. Zamiast inwestować w duży bufor to lepiej założyć nowoczesną pompę inwerterową z mniejszym buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

givampa   pierwsze co cza zrobic to OCIEPLIC DOM najwazniejsza  rzecz jak okna sa do bani to wymienic na 3 szybowe.

Ogrzanie tego 150m2 to PC 7/9kw ti-cap z fotowoltaika jak masz duza dzialke to cza do 10kw wladowac na gruncie .Wiem powiecie kasa ale dotacje mozna wziasc.

Za pare lat unia kaze montowac tylko PC i cala inwestycja z kotlami pojdzie na zlom . 

Jakie masz te grzejniki czy grube rury opisz cos wiecej o c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego doradziłem koledze zamontowanie pompy ciepła + tani kocioł CO węgiel - drewno, bez dużych buforów żeby nie szedł w wysokie koszty.

Kto ma zamontowany kocioł 5 klasy to drewnem będzie nadal mógł palić bo to źródło odnawialne.

Jak ma słabą sieć to  fotowoltaika o takiej dużej mocy  może mu się wyłączać (wzrost napięcia)

Rozliczenie na nowych zasadach do pompy ciepła niekorzystne  (nie da się tyle energii zmagazynować)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.