Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy węgiel się spieka w kotle.


browiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kocioł z nadmuchem typu "śmieciuch" z rusztem wodnym i nadmuchem, pale już 5lat i wszystko było ok, nadmuch mam dobrze ustawiony, temp na piecu to 60st i teraz jest problem, bo kupiłem nowy wegięl z pgg i z czego czytam to ma za dużo SI.

To jego parametry:

  • Cytat

    ORZECH - STASZIC-WUJEK

    • Uziarnienie: 25 - 80 mm
    • Zawartość wilgoci Wtr: 3.0 - 9.0 %
    • Wartość opałowa Qir: 28 - 33 MJ/kg
    • Zawartość siarki: ≤ 0.60 %
    • Spiekalność RI: 20 - 45
    • Zawartość popiołu: 2-8 %
    • Zawartość nadziarna: ≤ 10 %
    • Zawartość podziarna: ≤ 10 %

     

    Z czego czytałem powinien mieć spiekalność 20 RI max, niestety taki węgiel mi do tego kotła polecili no i jest teraz problem, bo pali się tak jak fotki w załączeniu. Kupiłem tego na 2 zimy i proszę mi powiedzcie czy da radę jakoś trochę wyeliminować te spieki?

385529490_662532339376972_4358263148163964461_n.jpg

385529529_305559389128965_1621150726963498800_n.jpg

405366597_370294385487661_8457910764137720199_n.jpg

406265145_362889712953898_2863662147209471524_n.jpg

406472772_7192574134106382_8123842347387495119_n.jpg

Edytowane przez browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie temperatury żaru mogą sprzyjać upierdliwemu spiekaniu a sam węgiel niestety bez wymieszania z czymś płomiennym będzie się tak zachowywać. Można zrobić testy nawet z trocinami lub czymś co wypełni przestrzeń pomiędzy kawałkami spiekającego. Testować i obserwować.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest typ 33 to niestety bez wymieszania z czymś rodzaju 32 lub 31 będzie spiekał (czyżby Wujek Staszic?) ale coś za coś, jest moc jest spiek :). Ja bym poradził spróbować jeszcze kilka szczap pionowo wkładać między węgiel powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe bo ja aktualnie palę Staszicem w MPM 10 kw na miarkowniku kupiłem bo był tani w pgg i o dziwo okazuje się że to super węgiel popiołu praktycznie z niego nie ma jedyna wada nie wada bo to każdego dotyczy że trzeba co 10 godzin przerusztować inaczej temp spadnie do 40 stopni ale po przerusztowaniu dalej jedzie , pełny zasyp nie wiem ile tam w sumie wchodzi strzelam 20 kw to wystarczy na całą dobę ,w sumie mało to nie jest bo ekogroszku mi szło 10 kg ale że ja kotłem stale nie palę tylko okazyjnie to tak jest dobrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzcie poprawkę na to co jest na papierze lub deklaracjach sprzedającego, a tym co faktycznie dostaniecie. Do swojego MPM-a 10kW z nadstawką mogłem wsypać max. 21kg groszku, więc fabryczny może mieć 17-18kg w zależności też od sortymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia kotła takie sa:

Sigma

10st przed żądaną temp

Minimum 15% mocy dmuchawy

Max 35% mocy dmuchawy

 Praca w podtrzymaniu 12s

Przerwa w podtrzymaniu 3min

Moc przedmuchu 25%

Histereza kotła 2st

 

Czy tutaj coś warto zmienić? 

Edytowane przez browiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że paląc mpm drewnem kopci z komina i to niemało natomiast Staszicem nie ma najmniejszego nawet dymka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla drewna trzeba podać więcej powietrza w odpowiednich miejscach, inaczej będzie dymić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszic- wujek sie skleja - miałem kiedys na próbe i nie polecam do mpm;a  - choć moc to miało nie powiem - rusztowanie jest mega upierdliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest klapka powietrza wtórnego, które podaje się nad zasyp aby dopalić gazy/części lotne i ta klapka powinna być otwarta tak długo póki ogień nie zejdzie na dół paleniska i zasyp się skoksuje, wtedy klapkę zamykamy aby nie wychladzac wymiennika a resztę robi miarkownik i klapka powietrza pierwotnego ta w dolnych drzwiczkach.
Na stronie z linka poniżej jest to ładnie pokazane na zdjęciu:
https://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-wyregulowac-kociol-weglowy-bez-podajnika/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.