Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellpal Duo 18kw ustawienia wymiana doświadczeń


Mkmk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od tygodnia użytkuje kocioł Pellpal Duo 18kw. Czy ma ktoś podobny model jakie ustawienia sterownika? Podczas pierwszego odpalania ustawione było podawanie 35s przerwa 35s limit dmuchawy 70%, ale kopcił na czarno. Teraz przestawiłem na 10s podawanie 18s przerwa dmuchawa bez zmian i jest lepiej. Na kotle ustawione 62 na co 52 z zaworu 4 drogowego. Przy tych mrozach -14 w nocy spala 45kg na dobę. Dom jeszcze nieocieplony 110m lata 50 instalacja grawitacyjna grzejniki z pompka. Spalanie chyba w normie jak na takie warunki. Mam jeszcze pytanie czy na powrocie do kotła powinna być pompka? W tej chwili jest tylko na zasilaniu co. Czy da się w nim palić ekogroszkiem ktoś ma jakieś doświadczenia? Palnik jest podobny do sv200 ale nie wiem czy to ten sam. 

IMG_20240109_135740.jpg

IMG_20240108_165221.jpg

Edytowane przez Mkmk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototypem tego 18kW ogrzewam swój zakład. Dokładnie 18kW

Przed mrozami 10 podawanie, 22sek.pauza, nadmuch max 65% 

 

W mrozy pod -14 pauza 14 sek a nadmuch 75%...

 

Mam zawór 4d I pompę kotłową. Sterownik jak Twój,  do niego panel Termomiz oraz moduł Safe IT internetowy. 

W menu serwisowym podniesiona wyżej moc minimalnego nadmuchu na 25% I dzięki temu czysto.  (Też świeższy testowy soft z poprawionym wygaszaniem)

 

Palnik nie jest jak SV200, jest od właściciela patentu, ale to inny pomysł.

Stalowa obudowa, zeliwny wkład,  okrągłe wyjście na paliwo, inne miejsce montażu dyszy zapalarki, inny wyrób, który oceni czas.

 

Fizycznie da się groszkiem. Masz wybór w menu serwisowym. Jednak ze względu na sposób podania paliwa na palnik węgla tak dobrze nie spalisz. Wyprodukuje spieka, który bedzie wysuwany. Wg mnie lepiej sam pellet lub miks groszku z pelletem jak.juz tak bardzo chcesz próbować paliwo węglowe i  nie brałeś na to dotacji. 

Edytowane przez Pieklorz
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Biorę na niego dotację. Zostało mi właśnie trochę ekogroszku więc albo go sprzedam lub będę mieszał z tym peletem. Ogólnie dostałem też ruszt do niego mam też trochę drzewa jak to na wsi ale nie wiem czy się w to bawić nawet jak w nim palić drewnem bo pewnie nie z peletem. Ten sterownik ma mało ustawień tak mi się wydaje bo jak patrzyłem podobne konstrukcje argos technix sterowniki podobne wizualnie to miały więcej ustawień. Tutaj nie ma np. ustawienia mocy minimalnego nadmuchu. W ten panel termomiz warto zainwestować on wyłączy pompę kocioł jak on działa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DUO jest wybór 2 sterowników, podstawowy oraz rozbudowany mocniej kolor 4,3cala dotykowy z większa ilością wyjść.

Nie mniej w podstawowym można wszystko ustawić, moc minimalna nadmuchu też - menu serwisowe kodowe.

Nie będę tego opisywać na otwartym forum, podam w wiadomości prywatnej co i jak.

 

Ja mam podstawowy, do niego Termomiz radiowy oraz moduł internetowy Safe IT

(jest jeszcze opcja Termomiz LCD Kolor, ale on jest przewodowy, tyle,że więcej z niego da się zrobić i rysuje wykresy pracy)

 

Panel w menu sterownika wybieramy dla wartości obniżenia -- zamknie zawór, wyłączy pompe i wygasi kocioł na czas utrzymania t.powietrza albo jak zadamy jakąś wartość obniżenia np. 5st.C, to wówczas o tyle obniża nastawę za mieszaczem na czas utrzymania t.powietrza

 

Jak bierzesz dotację, to nie możesz korzystać z żadnego rusztu czy palić innym paliwem, bo Ci przy kontroli dowalą karę z cofnięciem dotacji.

Edytowane przez Pieklorz
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Mam problem z rozpalaniem już trzeci raz błąd Rozpalanie nieudane. Dzieje się tak gdy kocioł przechodzi na czuwanie i później ma się rozpalić. Przestawiłem czas rozpalania na 20 minut Dawka 90 sekund i dalej jest problem. Działo się to w nocy. Gdy odpalałem kocioł rano był już wystudzony temperatura ok 37 spaliny tak samo i rozpalił się od strzała. Może jest problem z tą temperatura spalin bo podczas rozpalania ma wzrosnąć o 5 stopni i przechodzi w tryb pracy a podczas rozpalania z trybu czuwania ta temperatura nie chce podskoczyć o te 5 stopni tak się domyślam tylko. Ktoś coś doradzi? Pozdrawaim

Edytowane przez Mkmk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max delta spalin test płomienia to ten parametr? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Kocioł Pellpal Duo przy każdym czyszczeniu w dolnej części kotła odchodzą całe płaty korozji. Kocioł ma 4 miesiące. Czy to jest korozja niskotemperaturowa. Na powrocie mam do 40 stopni max. Co zrobić czym to jest spowodowane? W takim tempie to kilka lat i po kotle. Dodaje zdjęcia. 

IMG_20240317_123043.jpg

IMG_20240317_123049.jpg

IMG_20240317_123103.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kto Ci tak instalacje spartolił,że nie ma ochrony powrotu?

Generalnie przy róznicy temp. (wygaszenie i ochłodzenie kotła na dłużej) - odejdzie Ci warstwa farby i przy letnim postoju tak czy siak powierzchowna korozja będzie. To komora spalania i tego nie unikniesz, inaczej kotły byłyby wieczne.

Nie mniej instalacje popraw, aby był chroniony powrót!

Pellpal i Pellpal Duo to blacha kotłowa wewn i zewn 5mm


dla porównania Kotły Kepo na pellet (produkcja Serbia) czy Lidia Compact Mini (produkcja Turcja) to blachy zewn tylko 3mm i wewn 5mm dla Kepo a Lidia tutaj danych otwarcie nie podaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puławiak, takie bajki, to wiesz, nie przystoi Tobie. Każdy kocioł czy to serbski, czy turecki, czy włoski czy polski najczęściej ma grubsze płaszcze wewn, bo właśnie mówimy o komorze spalania po stronie spalin, tak kocioł byłby wieczny.

Znaczenie to mają: warunki pracy, komin, kotłownia ale przede wszystkim zabezpieczenie kotła, jego fachowe podłączenie, tego akurat Tobie nie trzeba tłumaczyć.

 

Kepo (Serbia) podaje stal kotłowa P265gh  5mm płaszcze wewn, 3mm płaszcze zewn - to bardzo, bardzo, no co tu dużo mówić SŁABO. Dobra praktyka w kotłach domowych małych mocy to min.4mm.

Nie mniej oni chociaż podają a znajdź to w takich włoskich, tureckich itp. najczęsciej brak info, tylko szeroko aplikacja on-line itp.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz kocioł montowała firma u której go kupiłem i zapłaciłem za to wszystko sporo pieniędzy więc myślałem że będzie zrobione to profesjonalnie i ze sztuką tak abym bezproblemowo użytkował ten kocioł i był z niego zadowolony. Rozumiem koszty usługi kosztują ale w tej instalacji za dużo nie mam bo jest tylko pompka na grzejniki zawór 4d goły bez siłownika trochę rury pp zawory i kolano do komina.. Nie jestem znawca w takich instalacjach ale poczytalem trohę w internecie no i temperatura powrotu powinna być chyba trochę wyższa. U mnie przy 65 ustawione na kotle i na grzejniki puszczone 40-45 stopni na powrocie zaraz za zaworem 4d dochodzi max do 35 stopni. Więc myślę że na dole kotła jest jeszcze niższa temperatura. I tak pytałem się w tej firmie czy to jest dobrze. Odpowiedź tak jest wszystko ok tak ma być pompa kotłowa nie jest potrzebna bo zawór 4d chroni powrót. Pytałem się o tą korozja na dole kotła powiedziano mi że to normalne i tak ma być i żebym ewentualnie zwiększył temperaturę zadana. Miałem też wcześniej problem i nadal mam w sumie bo to zależy nie raz jest tak że dłuższy czas jest dobrze a nie raz tak jak dzisiaj od 2 dni po wyczyszczeniu kotła co chwila wywala błąd Rozpalanie nie udane lub brak opału. Dzisiaj chyba z 5 razy to było. Zauważyłem że tak się dzieje nie przy rozpalaniu po wygaszeniu tylko podczas pracy gdzie jest osiagnieta temp. zadana i wtedy załącza się rozpalanie. Nie wiem dlaczego tak jest. To działo się też wczesniej i dzwoniłem do serwisu i powiedzieli że to wina peletu, więc kupiłem taki jaki mi polecili ale to nie przyniosło poprawy. Dla przykładu później czyli w marcu taki błąd mi wyskoczył tylko z 2 razy chyba a paliłem peletami od różnych producentów. Przepraszam że tak się rozpisałem ale chciałem powiedzieć jak to wygląda wszystko i nie powiem że kocioł jest zły czy coś bo ogólnie jak jest wszytko ok to jestem zadowolony z jego pracy i tyle. No ale z drugiej strony jest on praktycznie nowy i na gwarancji i montaż zrobiony był przez firmę więc oczekuję że powinno to wszystko działać lepiej i nie mówię że ma nie być żadnych błędów bo jak dwa razy w miesiącu coś wyskoczy to jest to do zaakceptowania. Wcześniej pisał mi Pan że ten sterownik można wysłać na aktualizacje może w tym leży problem a jeżeli chodzi o moją instalacje to też już nie wiem bo jeden fachowiec powie ze dobrze jest a drugi że tak nie powinno być. Może zrobić aktualizacje sterownika i poczekać na kolejny sezon i zobaczyć jak to będzie bo latem nie będę używał kotła. A gdy to nie pomoże to zadzwonić do producenta pellpal bezpośrednio może tam ktoś pomoże bo do serwisu jakoś nie mam już zaufania a przecież ten kocioł to chyba w miarę prosta konstrukcja. 

Pozdrawiam @Pieklorz i może Pan mi coś podpowie doradzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu na zaworze czterodrogowym do działania wymaga 2 pomp. Masz 1 więc nie działa.

Jeśli posiadasz czujnik optyczny w palniku, który ulegnie zabrudzeniu palnik może ponawiać rozpalanie.

Wtedy nie wystarczy zmienić pellet a trzeba jeszcze wyczyścić czujnik optyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czujnika optycznego jest tylko czujnik temperatury spalin więc spróbuję go wyczyścić. Z tą drugą pompą tak myślałem że powinna być ale już tej firmy co zakładała raczej nie wezmę bo albo nie wiedzą co to jest albo mnie zlewają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mkmk  zawór 4d pod nim ma być pompa kotłowa. To raz a dwa dla wygody i lepszej pracy na ten 4d zamontowałbym napęd.

Zobacz, tu masz nasz zakładowy prototyp PellPal Duo 18kW
Po prawej na górze pompa C.O., pod nią 4d z napędem a pod 4d na dole pompa kotłowa ochrony powrotu.
Po lewej mamy osobno CWU z zaworem zwrotnym

Błędy, które Ci wyskakuja wynikają też z nastaw a w zasadzie ich braku (nastawy serwisowe, delta t.spalin na 4-5st.C a nie na 15 i test płomienia nie na +20 a na +28%))

 

20231124_160805.thumb.jpg.e72388f6616dd5cf02338eec01e971ac.jpg

W dniu 23.04.2024 o 16:06, sambor napisał(a):

Warto te dane porównać z Normą 

image.jpeg.3f374b8d7504f3dbf1a91da40d9fe51f.jpeg

I wszystko jasne

To tylko początek czy wierzchołek dalszych następstw.
W skrócie minimum to owe 5 i 3mm zewn... idąc dalej owe 5 może być tylko w komorze a dalej być 4 o czym się nie wspomina.
Jakie to m.in ma dalsze następstwa - ano również nie podskoczysz wyżej jak minimum w zakresie próby ciśnieniowej czyli nie zrobisz na 4 czy 4,5atm (bo zrobisz balon z kotła) tylko na max 3atm..., mini ilość wody, to z kolei zawór przełączajacy CO-CWU, bo zimą wyżej sufitu nie podskoczysz i wytłumacz wówczas kobiecie, dlaczego w mróz przez jakiś czas grzejniki robią się chłodne - Sodoma, Gomora i rzeź niewiniątek itd. Wcześniej była moda na włosko-rumuńskie, teraz jest nowsza serbsko-turecka... to taka konstrukcja w skrócie bezpalnikowa wrzutkowa, podobne są tu chińskie i jeszcze o 3tys tańsze. Pytanie czy w taką stronę mamy iść?

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz@Pieklorz mam te nastawy wpisane podawał je Pan już kiedyś wcześniej i dalej to samo. Nawet wczoraj sprawdzałam dla pewności czy są te wartości wpisane. I dalej to samo. Zadzwonię do serwisu zobaczę co powiedzą. Mam pytanie o tą pompę kołowa czy może być taka sama jak ta od C.O. I jak ją później ustawić w porównaniu do pompy C.O.? Podłączyć ją mogę pod wyjście zasilania pompy cwu bo akurat cwu nie mam w instalacji kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa może być taka sama, ustawić ją na stałe na 1bieg. Zmostkuj ją z pompa C.O. (tak ma u siebie na tym prostym sterowniku). On ma chodzić wtedy, gdy działa pompa C.O. (łączna moc pompy C.O. i kotłowej nie może byc większa jak 100W)

https://www.domer.pl/rozgaleznik-napiecia-na-2-dmuchawy-pompy-urzadzenia-elektryczne.html

Pompa kotłowa jest potrzebna, aby realizować ochrone powrotu.

Sterownik albo po sezonie wyślij na serwis (pellpal z oficjalnej strony lub z opisem i prośba o aktualizację do firmy elektro-miz), albo zapytaj czy Twój lokalny serwis Pellpal realizuje aktualizację oprogramowania sterownika. Ja to potrafię robić i mam do tego narzędzia, jak chcesz, możesz ten panel wysłać po sezonie do mnie i go zaktualizuję (z ważniejszych spraw dodano czas wygaszania i zmieniono procedurę gaszenia). Aktualizację prowadzi także oficjalny, główny serwis kotłów - firma GT Serwis (jak chcesz namiary-napisz na priva, podam kontakt do chłopaków), która prowadzi także szkolenia i wydaje certyfikaty dla pozostałych oficjalnych serwisantów marki Pellpal

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już kwestia tego, co się kupi, drugi jest z kotłową, obsługą bufora i jak trzeba rozbudowa modułami dalej - to samo. Tutaj trzeba zadziałac inaczej. To co polecasz to nowe i nie jest optymalnie wyposażone. Zobacz na priva

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.