Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec na pellet + bufor 2023r.


Damian2108

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jestem tu nowy i zczynam budowe domu parterowy plus garaz osobno ok 3 m od domu. Tam chce kotlownie . W domu tez bedzie kominek z plaszczem ktory ma tez dogrzewac bufor jak bedziemy w nim palic ale to jedynie dodatek a nie glowne zrodlo grzania . 

Pytanie co wg was jest na 2023 r najlepszym wyborem ?Chodzi o nie zawodność i vezproblemowosc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

On tym handlujemy. Obejrzałem kilka prezentacji jak i jak pracuje ten wynalazek i niestety jak rzadko która konstrukcja to ta nie przemawia do mnie. A czyszczeniem palnika to już jakieś nieporozumienie. Lepiej zakupić sprawdzony produkt sas, kostrzewa itp produkty.

Co do tematu. Dlaczego chcesz kocioł postawić w garażu i pokrywać koszty strat na przesyle pomiędzy budynkami? Już lepiej znaleźć miejsce w domu na małą kotłownie. Takie jest moje zdanie.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz na kotlył z typowym palnikiem gdzie to popiół wypada poza palnik może pracować miesiącami bez większego czyszczenia przy zastosowaniu pelletu dobrej jakości.
Wynalazek Red coś tam starczy może na tydzień i te pseudo kanaliki gdzie popiół winien spać się zapchają. Bliżej mu do kominka tylko szyby z przodu brak.

Jak gruba bedzie izolacja rur i jak wysoki masz poziom wód gruntowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze zaizolujesz to bedzie ok. Musisz się tylko dowiedzieć jaki przekrój rur zastosować pomiędzy kotłem a buforem przy 5m.
Sam rozważałem zakup pomiędzy kostrzewą a SASem. Wygrał ten drugi z racji na bardziej kompaktowe wymiary. A nie mam za dużo miejsca w kotłowni.
Kotłownie o wymiarach 195x300, gdzie stoi bufor 1000l który wraz z ociepleniem ma średnicę ok 110cm i bojler pionowy który wraz z ociepleniem ma 65cm. Miejsce na rury i na kozioł zostało nie wiele miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre rury izolowane, to na pewno.A pomysł zeby bufor był w domu a kocioł w garażu - zawsze myślałem że bufor z kotłem na pelety nie ma sensu, ale w tym przypadku wygląda na potencjalnie niezły pomysł. Chodzi o to że ciepło gromadzisz w domu a nie w garażu, więc nawet jak gdzieś tam ucieka z bufora to i tak zostaje w domu. Ale kocioł musi mieć sensowne sterowanie, tzn wyłączyć pompę i wygasić się po nagrzaniu bufora, tak zeby bez sensu nie pompować wody między budynkami gdy nie ma potrzeby grzania bufora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj by kupić kocioł co to wspiera opcje bufora. Bez tego ciężko będzie o niskie spalanie. Chodzi o to by kocioł się wygasił gdy bufor zostanie naładowany, a rozpalił się gdy ciepło z bufora będzie się kończyć.
Profilaktycznie zastanów się nad rozwiązaniem by woda w kotle nie zamarzła. Chociażby by włączyła się pompa kotłowa czy też grzałka na wypadek gdyby temperatura wody w kotle spadła poniżej np 5*. Wszystko to jest zależne od strat ciepła garażu jak i zapotrzebowania budynku. U mnie bufor 1000l przy -10 starcza na ok 10h ale mam głównie grzejniki.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Jak dobrze zaizolujesz to bedzie ok. Musisz się tylko dowiedzieć jaki przekrój rur zastosować pomiędzy kotłem a buforem przy 5m.
Sam rozważałem zakup pomiędzy kostrzewą a SASem. Wygrał ten drugi z racji na bardziej kompaktowe wymiary. A nie mam za dużo miejsca w kotłowni.
Kotłownie o wymiarach 195x300, gdzie stoi bufor 1000l który wraz z ociepleniem ma średnicę ok 110cm i bojler pionowy który wraz z ociepleniem ma 65cm. Miejsce na rury i na kozioł zostało nie wiele miejsca.

No a ten sas jak ci sie sprawdza , jakie realne spalanie na pelnej mocy pelletu ? 3kg/h czy wiecej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie mogę określić spalania. Został kilka razy uruchomiony by trochę zagrzać bufor tylko by podłogówka się nagrzała. Zapewne na dniach go uruchomię by zagrzać cały to dam znać ile opału pochłonął tylko na zagrzanie bufora 1000l z aktualnych 23* do 65-70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit. Zagrzałem dziś pełny bufor. Międzyczasie aktywowała się podłogówka i doładował się bojler z 50 do 60*.
Kocioł pracował od 11.30 do 16.50.
Przyjmijmy że to 5.5h. Spalił 24l pelletu co wagowo to ok 16kg. Co daje nam 2.9kg/h.
Bufor naładowany z 23* do 65*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek 120m2 + garaż w bryle budynku.
Mój wynik budynku https://cieplo.app/wynik/w9ku
Mnie obowiązywały normy z roku 2014 ale i tak wiele rzeczy zrobiłem lepiej niż projekt zakładał pod względem ocieplenia.
Kocioł to SAS bio compact plus 12kw.
Czas ładowania podałem 11.30 do 16.50
Teraz pracowała jedynie podłogówka całe 3 pętlę ok 22m²: Sionek, kuchnia i łazienka.
Sądzę że gdyby nie działająca podłogówka i doładowujący się bojler skończyłby po ok 4.5h i spaliłby ok 13kg pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pereko qmpell  EVO 12 / 18kw - sterowanie pluma, wentylator wyciągowy, palnik bez samoczyszczenia, ale w drzwiczkach - trzeba od czasu do czasu wyciągnąć koszyczek, uderzyć o podłogę i tyle czyszczenia. Do tego półki poziome, czyszczenie od przodu - otwierasz drzwi, 2 ruchy i koniec. Brak problemów z ciągiem kominowym, mechaniką palnika, wyczystkami z boku, góry itd. Do tego spory kosz zasypowy, z wyczystką pod żmijką - żyć nie umierać. Sterownik pluma rozbudujesz jak chcesz na każdą stronę.
Rozwiązanie nieidealne, ale tanie, proste, nieupierdliwe - JEŚLI TYLKO PALIMY DOBRYM PELLETEM

Jak pellet droższy - z taniochy to jeszcze kotły leszka z kipim wychodzą nieźle.

Jak palimy czym popadnie - coś na SV300 ale tu bym czekał na jakieś normalne sterowniki, albo trzeba kombinowac z dodatkowymi (tech i2 czy cuś).

Edytowane przez shogunzlasa
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego kocioł na pellet skoro to drogie paliwo i bez tych kombinacji w jego cenie kupisz obecnie pompę ciepła monoblok, sam podłączysz i masz bezobsługowe źródło, a jak chcesz tanio i masz czas na obsługę to wtedy sens ma kocioł zgazowujący na drewno w tym budynku gospodarczym i bufor w domu ?

 

Jak już koniecznie pellet to polecam kotły z palnikiem SV-200 lub 300 bo tu każdy pellet pójdzie najwyżej jak trafisz na taki z pyłu z odpadów jak jeden z moich klientów [za 600 zł / tonę w zeszłym roku kupił] to co 2-3 godziny będzie trzeba zrzucić gluta z palnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu bede mial zamontowane 2 splity, bedzie kominek i piec na pellet z buforem. Co do pelletu( cena 1500zl/tona) przy zuzyciu 2tony na rok to jest wydaje mi sie extra jak za dom 150m2 i cwu. Okresy przejsciowe splity lacznie 7kw i rekuperacja. a awaryjnie kominek na drewno lub brykiet. 

a co do piecy to mam dylemat. 

Bralem pod uwage Biawar pellux slim 12 kw , kostrzewa eei pellets 12kw, sas bio compakt plus 12kw, Kepo Ac 12kw , Kipi pellet quad albo ostatecznie ferolli biopellet premium/pro 12 kw . 

Biawar, feroli , kepo ma juz wbidowana hydraulik ekotla  wiec to ciekawa opcja 

zastanawiam sie ktory z nich jest najbardziej ekonomiczny i bezawaryjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pereko qmpell  EVO 12 / 18kw - sterowanie pluma, wentylator wyciągowy, palnik bez samoczyszczenia, ale w drzwiczkach - trzeba od czasu do czasu wyciągnąć koszyczek, uderzyć o podłogę i tyle czyszczenia. Do tego półki poziome, czyszczenie od przodu - otwierasz drzwi, 2 ruchy i koniec. Brak problemów z ciągiem kominowym, mechaniką palnika, wyczystkami z boku, góry itd. Do tego spory kosz zasypowy, z wyczystką pod żmijką - żyć nie umierać. Sterownik pluma rozbudujesz jak chcesz na każdą stronę.
Rozwiązanie nieidealne, ale tanie, proste, nieupierdliwe - JEŚLI TYLKO PALIMY DOBRYM PELLETEM

Jak pellet droższy - z taniochy to jeszcze kotły leszka z kipim wychodzą nieźle.
Jak palimy czym popadnie - coś na SV300 ale tu bym czekał na jakieś normalne sterowniki, albo trzeba kombinowac z dodatkowymi (tech i2 czy cuś).
Ja mam Pellpal. Nie mam wentyla wyciągowego, ale u mnie ciąg jest za mocny i muszę regulator ciągu kominowego zapodać, bo mi chce kocioł zassać w całości. Do tego prosty sterownik. Reszta podobnie jak qmpell. I potwierdzam - prosto i bezproblemowo. Palnika nie czyszczę, bo nie trzeba (przy pellecie Barlinek, Verba, a teraz Dankros). A przede wszystkim tanio.

Warto rozważyć takie proste konstrukcje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 8.09.2023 o 11:54, Puławiak napisał(a):

Red Selecta. 

czy jak chce zrobić w całym domu podłogowke i zrobić bufor 1000l i zasobnik ciepłej wody. to nie lepiej taki ferolli 18 lub 24 kw . będzie się zadko włączał,pracował na swoich optymalnych parametrach i nie trzeba przepłacać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2023 o 21:14, Przemyslaw85 napisał(a):

 Lepiej zakupić sprawdzony produkt sas, kostrzewa itp produkty.


 

no bez przesady. Kostrzewa jest jak Samsung. A wszystko co bazuje na Techu jest czarniejsze w środku  niż biblijne piekło. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




A wszystko co bazuje na Techu jest czarniejsze w środku  niż biblijne piekło.

Widać że masz uraz do techa. Korzystam z ich rozwiązań od lat. Trzeba tylko wiedzieć co się zmienia by uzyskać pożądany efekt.
Korzystałem także z skzp02 i także byłem zadowolony. Teraz nowy kociołek i tech tym zarządza i także nie mam uwag.
Trzeba nieco podstawowej wiedzy, logicznego myślenia jak i wiedzieć dlaczego pojawia się czarny dym w procesie spalania. Jak to się opanuje to obsługa sterownika będzie prosta. Gorzej jak producent kotła spartolił to czasem trzeba poprawić fabrykę.

Co do mocy kotła do bufora. U siebie mam Sas bio Compact plus 12kw i nagrzanie z 30 do 67* rozładowanego bufora 1000l zajmuje ok 4h pracy kotła na pełnej mocy. A w międzyczasie odbiór ciepła na dom. Śmiało mógłbym stwierdzić że 8-10kw także by starczył. Czas ładowania bufora może się wydłużyć o 1h gdy jest większy odbiór ciepła ale to gdy temp zewnętrza spada poniżej -10*.

Kocioł 24kw naładuje szybciej taki bufor, pytanie czy jest temu sens przepłacać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.